staat de eigenaar het dier, dat hij in het leven behield, af aan een dierentuin of zoodanige inrichting. In den nacht van Woensdag op Don derdag is eene vischsloep van Egmond overzeild door de Engelsche vischsloep „Minerva", van Yarmouth, 5000 M. benoorden Egmond. Daarbij zijn twee Egmonders, Arie Stam, 60 jaar, en Teunis Zwart, 19 jaar, omgekomentwee anderen, Lceudert Kok en Engel Zwart, zijn door de Engel schen gered. Woensdag zijp te 's- Hertogenbosch de eerste Meikersen uit de omstreken ter markt gebracht. De nieuwe aardappelen uit het West- land worden tegen 15 of 20 Juni aan de voornaamste markten verwacht. Aan de hoogere burgerschool te Yen- loo had, meldt het Vad., het volgende betreurens waardige voorval plaats. Een der leerlingen, een zeer overspannen jongmensch, oud 16 jaar, die zich reeds herhaaldelijk aan insubordinatie had schuldig gemaakt, zoodat hij op het punt stond van weggezonden te worden, pleegde een nieuw vergrijp tegen de schooltucht. De leeraar staakte hierop het onderwijs en verliet met de overige leerlingen de leszaal. De schuldige verwijderde zich in weerwil van het ontvangen verbod en keerde na eenigen tijd terug. Het gebouw weder binnen tredende, dreigde hij den leeraar met een pistool. Dit werd hem gelukkig door anderen ontnomen, terwijl daarbij het schot afging zonder eenig na- deelig gevolg. Alleen bij het ontwringen van het pistool werd een der leeraren licht aan de hand geschramd. De leerling, te Blerick woonachtig, is onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. De b e r i ch t e n o ve r d e v oorb e r ei de n d e werkzaamheden om door het kanaal van Gabes een binnenzee aan de noordkust van Afrika tot stand te brengen, luiden gunstig. De graviugeu en boringen hebben tot op 30 meter beneden den tegenwoordigen bodem slechts zand met eene ge ringe bijmenging van klei doen kennen. Te Siena (Toskane) zijn in zes weken vier priesters vermoord. Allen werden op verschil lende dagen, 's avonds te acht uren, in zeer drukke straten doodelijk aan den hals gewond. grenzen te zenden. De emir heeft het recht agenten naar Indië te zenden. Art. 5 bepaalt, dat de emir de veiligheid en de goede behandeling van de Engelsche agenten in zijn rijk waarborgt. Handels overeenkomsten zullen nader worden gesloten. Telegrafische gemeenschap met Kaboel zal worden ingevoerd via het Kurum-dal. Het thans door de Engelschen bezet gebied zal aan den emir worden teruggegeven met uitzondering van het Kurum-, het Pishin- en het Sibi-dal, waarvan echter de emir het overschot der inkomsten na aftrek der uitgaven krijgt. De Engelschen hebben de controle over den Khyber- en den Michni-pas. De emir zal een jaarlijksch subsidie van zes lakh rupees krijgen. Een gemengde commissie zal de Engelsch-Afghaan- sche grens regelen. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp beireffeude de dekking der buitengewone uitgaven op het gemeenschappelijk rijksbudget voor 1S78 aangenomen. Daarna zeide de minister-president Koloman Tisza, dat de conventie met Turkije inderdaad tot stand is gekomen en zij vrij wel overeen stemt met de mededeelingen daaromtrent in de dagbladen. De uitvoering van het tractaat van Berlijn door Rusland is in vollen gang en zal geheel plaats hebben, daar alle mogendheden het daaromtrent eens zijn. De ontruiming van het schiereiland van den Balkan geschiedde niet reeds den 3den Mei, daar eenige mogendheden en onder deze in de eerste plaats Turkije en verder Enge land, dit punt van het tractaat in afwijkenden zin uitlegden. Dat de ontruiming intusscheu den 3den Augustus geheel afgeloopen moet zijn, hier over zijn alle mogendheden het eens. De con ventie betreffende Novibazar is gesloten, opdat de bezetting van dit district geleidelijk en in overeenstemming met Turkije geschieden kan, zoodat geene nieuwe mobilisatie en in het alge meen geen maatregelen meer noodig zijn, welke groote uitgaven zouden kunnen eischen. De con ventie behoort niet tot die soort van internationale overeenkomsten, welke aan de wetgevende macht moeten worden medegedeeld; zij zal echter in het officiëele blad openbaar gemaakt worden. Met groote meerderheid verklaarde de Kamer zich met het antwoord van den minister voldaan. BUITENLAND. Frankrijk. Een voorstel van Naquet tot het wederinvoeren van de echtscheiding werd in de Kamer met zoo veel klem en welsprekendheid door hem verdedigd, dat hij niet alleen een oratorisch succes behaalde, maar dat met een vrij aanzienlijke meerderheid werd besloten, in strijd met het advies der com missie, om het voorstel in overweging te nemen. Het inter-oceanisch congres heeft zich met 98 tegen S stemmen verklaard voor de doorgra ving der landengte van Panama in de richting van de Limonbaai naar Panama. De heer Tibv, Prankrijks gezant te Kopen hagen, zal als zoodanig benoemd worden te 's-Hage. Duitselilancl. "Von Bismarck is gistermorgen naar Varzin vertrokken. Te Hamburg zal in October een internationaal Poolcongres plaats hebben, met het doel om eene organisatie van de Noordpool-onderzoekingen tot stand te brengen. De vergadering zal worden bij gewoond door de meest bekende Noordpoolvaar- ders en door vele geleerden van Europa. Groot-Britanuië. Het vredestractaat, door Jakob Khan en Cavag- nari geteekend, bestaat uit 5 artikelen. Het 1ste kondigt het herstel van den vrede aan, het 2de amnestie aan alle onderdanen van den emir, die de Engelschen van dienst waren gedurende den jongsten oorlog. Art. 3 bepaalt, dat de emir in buitenlandsche aangelegenheden Engelands raad zal volgen en dat de emir door Engeland zal wordi n bijgestaan tegen aanvallen van buiten. Art. 4 zegt, dat een Engelsch resident te Kaboel zal worden benoemd, voorzien van een behoorlijk escorte, die het recht heeft Britsche agenten naar de Afgliaansche Telegvamiuen. SANTIAGO, 2S Mei. De Chiliaansche vloot is bij Iquique door de Peruaansche vloot aangevallen, doch de aanval is afgeslagen. LONDEN, 29 Mei. Volgens berichten uit Iquique heeft er een gevecht plaats gehad tus- scheu de houten schepen „Esmeralda" en „Cova- donga", beide van Chili, en het Peruaansche pant serfregat „Independencia", hetgeen hiermede ge ëindigd is, dat de drie schepen gezonken ziju. ATHENE, 2S Mei. Eene Turksche troepen- afdeeling van 500 man overschreed, bij de ver volging eener rooverbende, de Grieksche grenzen bij Ktemenion, werwaarts zij meende dat de bende gevlucht was. Daar de Turken geen gehoor gaven aan den eisch van den Griekschen wacht post om zich van de grenzen te verwijderen, maar op de Grieksche soldaten begonnen te vuren, ontstond een gevecht dat drie uren aanhield en waardoor de Turken tot wijken gebracht werden. De Turken verloren eenige manschappen. Aan den kant der Grieken werd geen verlies geleden. WASHINGTON, 29 Mei. De president Hayes heeft zijn veto uitgesproken tegen het wetsont werp, waarhij een krediet wordt toegestaan voor uitgaven der wetgevende macht. Hij maakt bezwaar tegen de artikelen, welke aan het ontwerp door de democraten zijn toegevoegd en waardoor de tegenwoordige wetten op de benoeming van amb tenaren, met het toezicht op de verkiezingen be last, gewijzigd worden. De Kamer der vertegen woordigers heeft het ontwerp opnieuw aangeno men, doch daar de meerderheid onvoldoende was, is het definitief afgestemd. PARIJS, 29 Mei. De tariefcommissie heeft het recht op olijfolie, door de regeering op 4 fr. 50 c. bepaald, tot op 6 fr. verhoogd. Léo Taxil, vervolgd wegens beleediging van den Katholieken godsdienst in een vlugschrift, is heden door de rechtbank vrijgesproken. LONDEN, 30 Mei. De „Daily Telegraph" meldtDe Eransche regeering heeft aan Engeland de gemeenschappelijke benoeming voorgesteld van Engelsche en Fransche controleurs in Egypte, met. onbeperkte volmacht en die door den khedive niet afgezet kunnen worden. Gemeenteraad. Zitting van gisteravond te zeven uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, De Laat de Kanter, Har- tevelt, Juta, Suringar, Van der Zweep, Van Het- tinga Tromp, Wilhelmy Damsté, Verster, Obreen, De Goeje, d'Aumerie, Van der Lith, Driessen en Van Iterson. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Scheltema, Eigeman en Van Wensen. Van de Leidsche Melkinrichting was een ver zoek ingekomen om op den Sipgel tusschen de voorm. Hoogewoerds- en Koepoorten (Zoeterwoud- sche Siugel) een kiosk te mogen doen plaatsen tot het verkoopen van melk. De rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis over 1878, alsmede de staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting van 187S, waartegen bij de commissie van financiën geen bezwaar bestoud, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Van de concept-verordening betreffende de re geling van het Gymnasium in verband met de nieuwe wet op het hcoger onderwijs gaven enkele artikelen tot verschil van meening aanleiding. In het bijzonder was dit het geval met art. 16, han delende over de tijdelijke waarneming van den dienst van leeraren bij hunne ontstentenis. Curato ren en B. en Ws. hadden bij het ontwerpen der verordening omtrent dit punt ook reeds niet tot overeenstemming kunnen geraken, zoodat door de laatsten eene andere redactie was voorgesteld, die, althans wat dit betreft, door den heer De Goeje beter werd gekeurd. Deze was echter tegen de bepaling dat de tijdelijke waarneming kon worden opgedragen aan een bevoegd persoon, buiten de leeraren van het gymnasium. Waarom de handen te binden méér dan noodig is? Mede begreep hij niet waarom eene tijdelijke waarneming voor drie maanden aan de goedkeu ring van den minister van binueulandsche zaken zou worden onderworpen, terwijl bij benoeming zelve de minister niet wordt gekend. Wat het eerste bezwaar betreft, gaf de Voorzitter in overweging om dan vóór het woord buiten het woord ook te plaatsen, waarop de heer De Goeje wel toegaf dat dan de handen ruimer waren, doch dat dan ook de geheele bepaling in dit art. best kon gemist worden, waarom hij voorstelde haar te doen vervallen. In stemming gebracht, verklaarden 8 leden er zich voor en 8 er tegen, zoodat in de volgende ver gadering een nieuwe stemming moet plaats hebben. Aangaande het andere bezwaar van den heer De Goeje werd door den heer Van der Lith namens curatoren opgemerkt, dat de verordening was opge maakt in overleg met den inspecteur, en dat, daar het Rijk bij de nieuwe organisatie subsidie zal geven, men de banden met den minister sterker heeft willen maken, ook om in sommige gevalleu geen minder gewenscliten toestand te verkrijgen. Tegen hetzelfde art. bestonden ook bij den heer Van Iterson bezwaren omtrent de bevoegdheid van B. en Ws. en curatoren en omtrent de niet-voor- ziening in het geval dat een vacature langer dan drie maanden mocht duren. Wel was dit de bedoeling vanB. en Ws., zooals de Voorzitter verzekerde, doch het bleek niet uit de redactie, zoodat spr. ook om trent dit punt een amendement voorstelde. Na de staking der stemmen over dat van den heer De Goeje, werd eene stemming over de beide amende menten van den heer Van Iterson tot de volgende vergadering aangehouden. Curatoren zouden ze dan inmiddels nog in overweging nemen. Bij art. 21, handelende over bet ontslag van leerlin gen door wangedrag, kwam de heer De Kanter op, zooals hij zeide, voor het rechtsgevoel der ouders, en wenschte daarom aan dit art. toe te voegen dat ouders of voogden van leerlingen bij B. en Ws. van het besluit van curatoren in hooger be roep kuunen komen. Dit betreft niet het onder wijs zelf. Nadat zich o. a. de heer Van der Lith sterk daartegen verklaard had, werd het voorstel verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Het art. omtrent de overgangs-examens gaf den heer Har-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2