DAGBLAD. Zaterdag 31 Mei. A0. 1879. N°. 5916. PRIJS DEZER COURABT l "Voor Lalden per 3 mamden1.1(K Franco per post1.4& Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEBTENTIEH: Tan 16 regels.f 1.05. Iedere regel meera U171. Groolere letters our plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. S, 1ste alinea, der Wet ran 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan HENDRIK BUITEN DIJK en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan den Middelweg n°. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 29 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Blei. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer L. Heyligers, geb. te Zalt-Bommel, met academisch proefschrift, get.„Aanteekeniugen op art. 1153 en volgende van het Burgerlijk Wetboek." Door de geneeskundige staatscommissie al hier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer A. G. Metslar, doctorandus. Op de Réuuie der Walsche kerken te Nijmegen in het vorige jaar werd eene commissie benoemd, die de bouwstoffen verzamelt voor eene geschiedenis der Walsche kerken, welke men voor nemens is met hulp daarvan te schrijven. Deze commissie heeft bij het doorzoeken der archieven van de bestaande en de opgeheven Walsche kerken verschillende gapingen in de registers ontdekt. Deze zijn vermoedelijk ontstaan doordat de predikant der gemeente of de secretaris van het consistorie één of meer van die acta- of doopboeken, lidmaten- registers of attestatielijsten bij zich aan huis had, welke na zijn dood of verplaatsing verzuimd zijn geworden over te geven aan den kerkeraad of aan den meestal nog niet benoemden opvolger. Zoo is het nu gebleken, dat er dergelijke officieële boeken nog bewaard worden bij families, welker voorvaderen tot de Walsche kerk behoorden. De genoemde commissie heeft daarom eene uitnoodiging gericht aan de Walsche families met het verzoek van aanwijzing van de stukken, die zij nog onder zich hebben. De afd. voor wis- en natuurkunde der kon. academie van wetenschappen zal morgen eene ge wone vergadering houden. Gisteren is in Den Haag als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken o. a. toegelaten mej. A. E. A. Mongers uit Voorschoten. De heer en mevrouw Van der Goes vau Naters te Delft hebben, bij gelegenheid van hun dezer dagen gevierd 25-jarig huwelijksfeest, aan de Waalsche gemeente aldaar twee kostbare zil veren ofl'ervazen geschonken ten gebruike bij het Avondmaal. Aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers zal met het begin van den cursus 1879/80, aan vang nemende 1 September e. k., gelegenheid zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 19 kweekelingen te 's-Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 20 te Deventer en 20 te Groningen, ten einde daar op kosten van hei rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen, wier ouders in de gemeente wouen ter plaatse waar de kweekschool gevestigd is, wordt eene rijkstoelage van f 300 toegekend, ten einde zich, onder goed keuring van den directeur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die tusschen 1 Januari 1863 en 15 April 1865 geboren zijn. De vereischte stukken moeten vóór 15 Juni vracht vrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. De toelagen worden verleend op voorwaarde, dat de geheele cursus, die vier jaren duurt, tot het einde worde bijgewoond. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren met 21 tegen 13 stemmen artikel 1 van de voordracht, waarbij heffing van straatgeld wordt voorgesteld, aangenomen, na langdurige discussie over de wettigheid, en daarna ook de verordeningen goedgekeurd. De Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. meldt dat in een ministerraad zou besloten zijn, den Koning te adviseeren, den minister van water staat niet van de portefeuille, die hij ter beschik king van Z. M. had gesteld, te ontheffen. Dit zal dan, wordt er bijgevoegd, ook wel niet geschieden, en de crisis, die een oogenblik dreigde, is daar mede voorbij. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende het onderhoud van historische gedenkteekenen, werd door vele leden de meening uitgesproken dat nadere toelichting wensehelijk en noodig ware ge weest. Men zou vrij algemeen verlangen dat afzon derlijk worden begroota. de uitgaven voor rijks historische monumentenb. subsidiën aan monu menten niet aan het rijk toebehoorendein beide onderdeelen vermelding hoeveel voor ieder werk wordt aangevraagd, en in het laatste geval voor hoelang de staatsbegrootiüg met onderhoudskosten of subsidie zal moeten bezwaard blijveu. De meer derheid maakte geen bezwaar, voor het onderhoud van rijksmonumenten krediet te verleenen, mits de regeering verklare, dat zij van die gelden geen ander gebruik make, dan om in het onderhoud der werken voor dit jaar te voorzien voor zoover dit noodzakelijk is om geen stremming te veroorzaken. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Ouderkerk aan den ÏJsel is f 1000 vermaakt door den heer C. Schelling. Aan mr. J. G. Thierry de Bije is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken, enz. te Haarlem, behoudens aan spraak op pensioen. Tot leeraar in de Nederlandsche en Fransche talen aan de burger dag-en avondschool te's-Hage is benoemd de heer M. T. Van der Horst aldaar. Aan de Utrechtsche hoogeschool is heden de heer J. Lorié, geboren te Rotterdam, bevorderd tot, doctor in de wis- en natuurkunde, met acade misch proefschrift, get.„Bijdrage tot de kennis der Javaansche Eruptief-gesteenten." Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn aangenomen een viertal wetsontwerpen. Daarna is opgemaakt de nominatie voor de vacature van lid der rekenkamer. Gekozen zijn toteersten can- didaat C. M. Van Vliet, referendaris bij de reken kamer; tweeden L. E. Uyttenhooven, controleur der directe belastingen te 's-Gravenhage; derden mr. D. J. Zubli, eervol ontslagen hoofdcommies bij het dep. van binnenlandsche zaken. Na goed keuring der huishoudelijke raming in comité- generaal is de Kamer op reces gescheiden. De „Willem Barendsz" zal a. s. Dinsdag, des middags te halftwee, van Amsterdam weder naar de Poolzee vertrekken. Het stoomschip „Peiho", met mailberichten van Batavia tot 4 Mei, is te Port-Said aange komen, en kan 5 Juni te Marseille verwacht wor den de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, is gisterochtend van Suez vertrokkende „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is Woensdag-avond van Port Saïd vertrokkende „P. Caland" is dien dag te Nieuw-York aange komen; de „Maas" vertrok Woensdag van Nieuw- York naar Rotterdam, met de mail voor Neder land en 40 passagiers; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Ouessant; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gistermiddag te vier uren van Plymouth; de „Sindh", van Japan naar Marseille, met de mail van Batavia tot 18 Mei, is 27 Mei van Point de Galle vertrokkende „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, is gistermorgen van Suez vertrokken. Gemenffd Nieuws. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal in dienstbaarheid tegen de dienstboden A. De J. en M. v. P. J. v. d. H., alhier niet te huis behoorende, werd gistermiddag op heeterdaad betrapt bij diefstal van een wollen deken in de Vrouwenkamp en is in politie-bewaring gesteld. Hedenmiddag te ongeveer één uur ontstond alhier een schoorsteenbrandje ten huize van den timmerman C. op de Uiterstegracht. De stadsbrandspuiten en de spuit der weesjongens waren spoedig ter plaatse aanwezig, doch be hoefden niet te werkenook de heer Giesen, directeur van het brandwezen alhier, had zich ter stond derwaarts begeven. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Aarlauderveen gemeld, dat de wed. N. Ouwer- hand, geb. Van Beek, aldaar, sinds 1850 baker, half Mei jl. het tweehonderdste kind heeft ge bakerd aan de Kwakei, gemeente Uithoorn. Onder dit getal zijn drie tweelingen en één drieling begrepen. In hare betrekking droeg zij steeds de bijzondere goedkeuring weg van allen, bij wie zij haren gewichtigen dienst vervulde. De tot dusver onbekend gebleven jasseudief in de Witte Sociëteit te 's-Hage schijnt, na eenige verpoozing, zij u bedrijf te hebben hervat. Wederom toch is dergelijk kleedingstuk van een bezoeker dier inrichting vermist, zonder dat het terechtgekomen is. De politie is van het geval verwittigd. Het heette te Rotterdam in de laat ste dagen, schrijft men aan de Midd. Crt., dat men wist, dat Pincoffs met zijne vrouw en drie zoons op de „Germania" passage genomen had, maar er werd geen openbaarheid aan gegeven, omdat de justite de pers om geheimhouding ver zocht had van al wat met de opsporing van den vourvluchtige in verband stoud. Men achtte het ook mogelijk, dat het nemen van passage op de Liverpoolsche boot een middel was geweest om de justitie op een dwaalspoor te brengen. De rechtbank te 's-IIertogenbosch heeft heden het vonnis van den kantonrechter in zake „St.-Agatha" bevestigd en dus de klooster- heeren niet ontvankelijk verklaard in hnn posses sore vordering, omdat zij geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Te Oldelamer heeft de heer J. Van der Veen eene paling gevangen, die geheel de oranjekleur bezit, uitgezonderd op den rug eenige fijne, zwarte stippeltjes. Het is een sierlijk dier. Oude visschers herinneren zieh niet ooit zoo'n prachtexemplaar te hebben aanschouwd. Gaarne

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1