tear der Deutsche Bank te Berlijn; de directeur der Bauque Hanséatique te Londen; de advocaat Wiener, van Brussel, als vertegenwoordiger der Belgische schuldeischers, en Dupont, gemachtigde van de Banque Liégeoise. Voor de betrekking van praeceptor aan het gymnasium te Nijmegen zijn door curatoren voor gedragen de heeren H. Fennema, doctorandus in in de letteren te Leiden, en J. Heringa Kuyper, candidaat in de letteren te Utrecht. Bij den raad van state, afd. voor de geschil len van bestuur, is heden behandeld het beroep van R. J. Van der Nat, te Leiden, tegen een besluit van Burg. en Weth. waarbij hem vergun ning is geweigerd om eene veestalling op te rich ten in de Goegerritsteeg. Rapporteur was de staats raad Verniers van der Loeff. Zoowel de appellant als twee belanghebbenden voerden in deze zaak het woord. Aan het ministerie van waterstaat enz. werd heden aanbesteedde herstelling van de twee torens en het voltooien van de herstelling van den voorgevel van de Hofzaal op het Binnen hof te 's-Gravenhage. Minste inschrijvers waren de heeren J. C. Tom en H. Van Bergen Hene gouwen te 's-Hage, voor 13,657. J. P. Reede, thans ontvanger der dir. bel. enz. te Colijnsplaal, is benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Harmeien. De prins en prinses van Wied zullen morgen met hun gezin uit de residentie naar Neuwied terugkeeren. Voor Amsterdamsche rekening is wederom per West-Indische mail van Suriname ruim ƒ30,000 aan stofgoud uit de delverijen aangebracht. De minister, id de kamerzitting van gisteren de beschouwingen van den heer Van Eek over het gebeurde met kapitein Van der Spiegel be antwoordende, zeide, dat hij de vraag of de bestaande besluiten en reglementen wettig zijn, in 't midden kan laten, want hij kan zich ten deze houden aan de gevestigde jurisprudentie van den hoogen raad. De zaak heeft zijn behoorlijken loop gehad. Wat de andere zaak betreft, omtrent het gebeurde aan de hoofdwacht te 's-Hage, is gevraagd of de straf van den officier door den Koning is opgelegd. Dit is volgens den min. eene overdreven voorstelling. In 't extract strafregister blijkt, dat niet de Koning, maar de gouverneur der residentie de straf heeft opgelegd. In ieder geval, constitutioneel is het zeer zeker om verantwoordelijk te stellen wie ver antwoordelijk is. Dit is zijne opinie. Tweede Kamer. Na langdurige discussie over de vestingbegrooting, waarbij de minister de voorgedragen werken sterk verdedigde en de uit voering der vestingwet vóór 1883 mogelijk bleef achten, is deze, na verwerping van verschilleude voorstellen tot vermindering, met 60 tegen 13 stemmen en de oorlogsbegrooting met 59 tegen 14 aangenomen. De heer Van Wassenaer interpelleerde over roovcrijen op Hollandsche visschers in de Noordzee gepleegd. De regeeriug beloofde een onderzoek en zooveel mogelijk voorziening. Morgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde en het opmaken van eene nominatie voor een lid van de rekenkamer. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend vroeg te Suez gearriveerd en heeft des voormiddags de reis voortgezetde „Prinses Amalia" arriveerde gis teren te Batavia; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 25 Mei St.-Catha- rina's Point gepasseerdde „Madura", van Amster dam naar Batavia vertrok hedenmorgen van Southampton. Gemengd Nieuws. Op de Oude Heerengracht is heden middag omstreeks twee uren zekere S. te water geraakt. Hij werd echter door spoedige hulp van eenige werklieden gered. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan: J. G. te Leiden, w. met een wagen rijden op de klinkerstraat, Leiden: 0.50 of 1 dag; K. v. D. te Katwijk, w. vervoer van meststoffen, in strijd met de voorschriften, Katwijkontslag van rechts vervolging; C. D. te Valkenburg, w. zitten op een hondenkar, Katwijkvier boeten van 3 of 1 dag; J. H. te Katwijk, w. idem: 3 of 1 dag; A. v. R. te Leiden, w. zitten op een hondenkar, trekhonden niet gemuilkorfd hebben, en los en zender toezicht laten van een kar op den open baren weg, Katwijk een boete van 5 of 2 dagen, twee boeten van 1 of 1 dag, drie boeten van 3 of 1 dag; B. O. te Haarlem, w. een trekhond niet gemuilkorfd hebben, Sassenheim1 of 1 dag H, v. R. te Leiden, w. met een voertuig rijden op de klinkerstraat, Leidentot dezelfde straf G. v. M. te Voorschoten, w. laten grazen van vee op den openbaren weg, Katwijktwee boeten van 3 of 1 dag; W. v. H. te Leiderdorp, w. drij ven van vee zonder voldoend toezicht, Leiden 8 of 1 dag; S. E. L. te Leiden, w. reinigen van een vloerkleed op straat, na gezetten tijd, LeidenJ. V. aldaar, w. werpen van asch in ge meentewater, en L. C. B. aldaar, w. werpen van puin in gemeentewater: ieder tot 1 of 1 dag; A. v. D. te Katwijk, w. vervoer van wild in open jachttijd in het veld en buiten openbare wegen en voetpaden, door iemand, die wildstrikken bij zich had20 of 6 dagen en verbeurte van haas en wildstrikken; M. v. d. B. te 's-Hage, w. als reiziger in een spoortrein verminken van zijn plaatsbewijs: 3 of 1 dag. Te Haarlem is gi ste rn ach t o m s t reeks drie uren een zware brand uitgebarsten op de tweede verdieping van een perceel in de Bartel- jorisstraat, waarin een winkel is gevestigd van bedden, dekens enz., toebehoorende aan J. C. Haan. Er was een groote voorraad kapok en veeren, zoodat de brand een dreigend aanzien verkreeg. De brandweer was zeer spoedig aange rukt en heeft het gevaar tot het eene perceel weten te beperken. Nadat het bovenstuk van den voorgevel was neergestort, is men er toe over gegaan den gevel met haken, bij gedeelten, in de straat te werpen. De gemeente-reiniging heeft de straat spoedig van de gevelsteenen gezuiverd, zoodat de tram te acht uren den gewonen dienst kon beginnen. Huis, winkclgoederen en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand heeft men niet. kunnen ontdekken. Het perceel ligt in de onmiddellijke nabijheid van het stadhuis. Het dagelijksch bestuur was dan ook gedurende den geheelen tijd tegenwoor dig. De gevel van het verbrande perceel was in 1877 gerestaureerd en behoorde tot de weinige antieke gevels, die in Haarlem zijn overgebleven. Het zou daarom volgens de H. Crt. te betreu ren zijn, indien die niet weder in zijn vroegeren staat werd hersteld. De bekende Charles Henri Van San ten Kolff stond heden voor het gerechtshof te Amsterdam terecht wegens moedwilügen doodslag, in een huis in de Beulingstraat, op Josephine Juliette Viry. Een zeer talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. De beschuldigde bedekte zijn gezicht met de banden, toen hij de zaal werd binnengeleid. Er zijn 13 getuigen charge en 4 u décharge gedagvaard. De beschuldigde bleef bij zijne in de instructie afgelegde bekentenis. Bij de afzending van het bericht werd het getuigenver hoor nog voortgezet. Daaruit bleek o. a. dat een directe geneeskundige behandeling van de versla- gene den doodelijken afloop der verwonding niet zou gekeerd hebben. Gistermiddag te ongeveer vier uren had te Utrecht op de hoogte van het ziekenhuis, nabij de Jeremiebrug, eene botsing plaats tusschen twee zandtreinen. Een stilstaande trein werd in eene bocht door een anderen achteropgereden, met het gevolg dat de locomotief van den laatsten derailleerde en eenige zandwageus verbrijzeld werden. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats, en ofschoon het verkeer van de gewone treinen gedurende een paar uren eenige belemmering onder vond, kenden spoedig alle treinen weer passeeren. Het behoort zeker tot de zeldzaam heden, dat een student geroepen wordt tot het bekleeden der betrekking van pedel bij de univer siteit. Toch is dit het geval te Groningen met den heer G. Blijham aldaar, die is ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde, en dezer dagen tot pedel der Groningsche universiteit werd benoemd. Een beambte aan het postkantoor te Harlingen, verdacht van verduistering van gelden, aan zijn beheer toevertrouwd, is in zijn betrekking geschorst en naar Leeuwarden overgebracht. De man heeft een vrouw en zes kinderen. Het Engelsche stoomschip „Ava", van de British India Steam Nav. Comp., is op de thuisreis 70 mijl van de Sandheads in aanvaring geweest met het schip „Brenhilda" en elf minuten na de aanvaring gezonken. De tweede stuurman had de wacht. De kapitein, dokter, scheepsklerk. 2de hofmeester, 4de machinist, drie passagiers en 60 inboorlingen zijn daarbij verdronken. De „Bren hilda" is met schade te Calcutta aangekomen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen in zake het verleenen van rechtsvervolging tegen De Cassagnac. Zeven harer leden zijn er vóór, elf er tegen. Clemenceau diende eene motie in om Blanqui voorloopig in vrijheid te stellen. Hij wilde urgent-verklaring, die met, 272 tegen 171 stemmen verworpen werd. Jaureguiberry en Greslay zijn als onafzetbare senaatsleden gekozen. Duitsclilancl. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt, dat de keizer Maandag bij prins Yon Bismarck dineerde, en voegt er bij dat, naar vernomen wordt, de rijks kanselier deze gelegenheid te baat nam om den keizer een verlof van verscheidene maanden te verzoeken. Hetzelfde blad zegt dat door het verdrag met. de Tonga- en andere onafhankelijke eilanden groepen in de Stille Zuidzee, aan den Duitschen ondernemingsgeest een ruim gebied verzekerd is, waar hij, onbelemmerd door wetten, fiscale eischen en concurreerende natiën, zich vrij ontwikkelen kan. De commissie tot onderzoek der ontwerpen betreffende de tabak heeft het door de regeering voorgestelde invoerrecht van 120 mark per 100 kilo buitenlandsche, alsook de belasting van 80 mark per 100 kilo binnenlandsche tabak met 24 tegen 2 stemmen verworpen. Eeu voorstel om de genoemde cijfers te stellen op 60 en 25 mark, is met 17 tegen 9 stemmen aangenomen. De rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp tot voorloopige invoering van het toltarief aange nomen, zoodat voorloopig rechten op ruw ijzer, kruidenierswaren, specerijen, suikerbakkerswaren, levensmiddelen en petroleum op verordening van den rijkskanselier geheven kunnen worden tot die hoogte, als de rijksdag bij de tweede lezing van het tariefontwerp en het tabaksontwerp aannam of nog zal aannemen. Grroot-jöi-iiauiiië. Er heeft zich een comité van taalgeleerden ge constitueerd, dat zich ten doel stelt eene radicale hervorming te brengen in de schromelijke ver warring welke er thans heerscht in de spelling der Engelsche taal. Dit comité, samengesteld uit twaalf invloedrijke mannen, heeft het noodig geoordeeld bij zijn arbeid ook den raad en de medewerking te ontvangen van enkele buitenlanders. Te dien einde zijn gekozen als adviseerende leden: prof. Max. Miiller, Duitschlandprof. Tito Pagliardini, Italië, en dr. Bikkers, Nederland. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Bourke dat er in de gedachtenwisseling met Frankrijk niets is, wat grond geeft tot het be weren dat er verschil zou bestaan ten opzichte van de politiek met betrekking tot Egypte. Enge land en Frankrijk ziju het werkelijk met elkan der eens. Ter gelegenheid van den verjaardag van koningin Victoria zijn vijf bruggen over de Theems tolvrij verklaard. De prins en prinses van Wales bezochten die achtereenvolgens en dit voor Londen gedenkwaardig feit werd door een feestmaal ge vierd. De stedelijke regeering wil nog in den loop van dit jaar de tollen van alle bruggen in Londen afschaffen. Rusland. Volgens telegraphisch bericht uit Irbit en Perm zijn aldaar voorzorgsmaatregelen tegen verdere branden genomen. Te Perm wordt het personeel der politie belangrijk versterkt. Verscheidene van brandstichting verdachte personen zijn in hechte nis genomen. Ook te Jekaterinburg zijn maatrege len van voorzorg genomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2