DAGBLAD. K°. 5913. Woensdag £3 Mei. Aö. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COÜEAJiT: Voor Leiden per 3 maanden......f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers.v.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRI.'.S DEB ADTERTENTIENt Tui 1—8 rej*!a1.0». Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. Vergraderin% van den Gemceuteraad van Leiden, op Donderdag 29 Mei 1879, des avonds te zeven nren. Punten ter behandeling 1°. Rekening van het Evangelisch Lnthersch Wees- en Oodelie- deohui8 over 1878. (103) 2e. Concept-verordening betreffende de regeling van het Gym- na9imn. (102) 3°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1878. (96 en 105) 4°. Voordracht betrekkelijk het drukken van den Catalogns van het Musenra. (101) 5®. Herziening van de Algemccne Politieverordening. Eon tweetal loffelijke maatregelen. Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat Dat mocht tot dusver wel gezegd worden, behalve van onze oorlogsmatrozen, ook van onze soldaten te land. „Naar het oorlogsschip" of „onder dienst" die bedreiging was wel geschikt den ouhan- delbaarsten knaap tot inkeer te brengen. En in derdaad, men beschouwde tot \66r korten tijd het in dienst treden bij de militie. om ons bij de landmacht te bepalen als een soort van straf, of allTïans als een voor velen onvermijdelijk kwaad van de ergste soort. Dank zij de bestrijding door woord en ook door daad van die verkeerde volksmeening, is er in dien betreurenswaardigen toestand allengs een merk bare verandering ten goede gekomen. Door het woord daarvoor komt zeker in de eerste plaats lof toe aan het Anti-dienstvervangingbond, dat, welke grieven men overigens ook moge hebben tegen de zonderlinge wijze, waarop het propiganda maakt voor zijn beginsel, ontegenzeglijk den weg heeft geëffend, waarlangs het leger in een beteren roep wordt gebracht. Door de daad, waarvoor hulde toekomt aan menig corpscommandant of ook aan officieren van laperen rang, die zich beijverden door velerlei middelen goede uitspanuingslo- kalen, gezellige tooneelgezelschappen enz. den soldaat het verblijf in de kazerne te veraangena men hulde ook aan de laatste ministers van oor log, bij welke een onmiskenbaar streven viel op te merken om den soldatenstand te verheffen. Vooral van het voor korten tijd opgetreden hoofd van dat departement mag dat worden ge tuigd. Wij hebben hier, ouder meer, het oog op een maatregel, die, schijnbaar van ondergeschikt belang, inderdaad alleen door hen, die er de strek king niet van begrijpen, als iets onbeteekeneuds kan worden aangemerkt. Door den minister van ooilog nl. zijn strenge maatregelen genomen ten opzichte der werkzaamheden, die soms aan militaire oppas sers worden opgedragen. Z. Exc. wenscht den sol daat Diet langer als sjouwerman buiten en als keu kenmeid in het huis te laten dienst doen. Eindelijk dan toch zijn den autoriteiten de oogeu op dat punt opengegaan. Niet zonder een onge twijfeld geoorloofd gevoel van zelfvoldoening na men wij kennis van dat belangrijke nieuws. Im mers reeds meer dan eens in de laatste jaren werd gewezen op de onwaardige vertooning van sulda ten, mannen, die geacht worden de wapens te dragen in den dienst van het vaderland, langs 's heeren straten gaande met risum teneatis een mandje met broodjes voor het ontbijt van huu luitenant ouder den arm, of wederom, lach niet, lezerde kinderen van zijn kapitein aan een handje naar een bewaarschooltje brengende. Wij weten wel, dat zij, die de functie van op passer verrichten, dat vrijwillig doenmaar voor eerst sluit dat nog niet in, dat zij zich volgaarne ook tot zulke diensten leenen, en in de tweede of liever de voornaamste plaats, al zijn er enke len, die niet genoeg eergevoel bezitten om een afkeer te hebben van het verrichten van keukeu- of kiDdermeiddiensten, dit neemt niet weg, dat zij evenzeer de uniform dragen als hun makkers, die van zulke functiën niet gediend zijn, en dat zij dus het gelieele Nederlandsche leger vernede ren door het waarnemen vaa baantjes, die de eerste de beste degelijke werkman zijn patroon zonder bedenken zou weigeren. En die loffelijke maatregel van den minister van oorlog is niet de eeniee schrede voorwaarts tot verheffing van den soldatenstand. Ook bij het aannemen van plaatsvervangers bij de natio nale militie worden thans heel wat strenger eischen gesteld dan vroeger, zoodat dezer dagen aan een gepasporleerd milicien, die zich als plaats vervanger weder wilde verbinden, het daartoe benoodigde certificaat van goed gedrag werd ge weigerd op grond dat zijn doorgaand gedrag niet van dien aard was, dat men hem weder in de gelederen terugwenschte, zoodat hij als plaatsver vanger werd afgewezen. Al zouden wij meer dergelijke maatregelen kunnen opsommeD, wij noemden er slechts twee, omdat wij die op zichzelf, bij algemeene en strenge toepassing, reeds gewichtig genoeg achten om ongelooflijk veel uit te werken tot verhooging van het gehalte en de waardigheid van het Neder landsche leger. Indien op den ingeslagen weg wordt voortgegaan en daarbij vooral ook, gelijk daarop uitzicht bestaat, op verbeterde kazeruee- ring l'.et oog wordt gehouden, zal de tegenzin in den dieust meer en meer verminderen. Reeds thans doen zich de gunstige gevolgen van een betere behandeling der miliciens gevoelen, zoodat b. v. te Deventer van de zestig lotelingen zich slechts twee aanmeldden om een plaatsvervanger en twee om een nommerverwisselaar te steilen. Terwijl men van alle zijden om afschaffing der dienstvervanging riep, vergat men in de op gewondenheid jaren achtereen om te beginnen met het doen wat de hand vond om te doen, allereerst om een tallooze reeks van misbruiken en oogluikingen op te heften, waarvoor men blind scheen te zijn, terwijl men alleen oogen had voor doellooze en kostbare uniformverauderingen en ooren moest hebben want soms liep de maat over voor de kleingeestige plagerijen, waaraan de milicien van de zijde vooral zijner onverbid delijke superieuren maar al al te dikwijls blootstond. Wordt, nu eenmaal de richting is aangegeven, de ingeslagen weg met volharding gevolgd, dan twijfelen wij niet of het Nederlandsche leger zal, desnoods ook zonder anti-dienstvervauging, wel dra werkelijk aanspraak kunnen maken op den naam van nationaal leger, waariu ook de vrij willigers niet meer zoo schaarsch zullen zijn. LËIDM, 27 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden tot arls bevorderd de heeren G. Ter Meulen en J. C. Yan Schilfgaarde, beiden docto randus, en is het getuigschrift uitgereikt aan den heer W. Francken, doctorandus. Blijkens achterstaande advertentie zijn bij de heeren P. Engels en Zoon, boekhandelaars al hier, twee gevulcaniseerde stempels verkrijgbaar. De datum-stempel is een nieuwe en nuttige uit vinding ten gerieve van bankiers- en handelskan toren enz.; de zak-stempel is een zeer eenvoudig, doelmatig en gemakkelijk, eveneens nieuw uitge vonden stempel, welke voorzien is van een toe stel om zich zeiven van inkt te voorzien en in gericht is voor één, twee en drie regels. Een lichte druk is voldoende om hem tot stempelen gereed te maken. Door zijn eleganten en kleinen vorm is hij, volgens het prospectus, zeer geschikt om in den zak gedragen te worden. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden G. Bastard, H. Ten Brink, mej. A. Graftdijk, Bolle, Horsman, mej. B. Vreke, mej. M. Greiner, mej. Pluentje, mej. L. der, mej. Yan der Horst, Amsterdam Yan den Abeele, D. G. Drost, mej. I. Timmerman, Berjee, 's-GravenhageLangelaan, J. H. Kruup, wed. A. Yan Rijn, J. Bronkhuizen, Haarlem; P. Stabij, Herwijnen; A. Bikke, Katwijk; H. C. De Jong, LeidenP. Elsteegen, J. W. Yan den Berg, A. Koppers, mej. Kelder, J. Hoogeveen, RotterdamRookkerg, VoorschotenH. Ker, Warmond; K. Lodewijks, Zaandammerpolder; J. Duverman, niet vermeld. BriefkaartenLa Guit, Baudier, mej. J. II. Reiveilo, Amsterdam; Wijn malen, Delft; J. Schenk, Yan der HeideE, 's-GravenhageP. Prins, Oegstgeest. Tot wethouder der gemeente Leiderdorp is heden benoemd de heer J. D. Speet. De commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en van het na tuurkundig examen voor hulpapotheker, zal zitting houden 10 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht. Naar men verneemt is een request van den minister Tak van Poortvliet, waarin hij zijne portefeuille ter beschikking van den Koning stelt, aan den ministerraad toegezonden met verzoek om advies. Onder directie van den heer John H. Elliott zal in het begin van JuDi een Engelsch tooneel- gezelschap in Van Liers schouwburg te Amsterdam optreden. Sedert vele jaren is dat niet gebeurd. Yoor eenigen tijd is door de heeren Martin Wolff, I. Kogel en M. J. Boissevain aan het dagelijksch bestuur van Amsterdam het aanbod gedaan om een nieuw Beursgebouw te stichten ten dienste van den algemeenen handel, den graan- en den effectenhandel, en dit gebouw onder zekere voorwaarden ten geschenke aan te bieden. Nadat hieromtrent onderhandelingen zijn gevoerd, stellen B. en Ws. nu aan den gemeenteraad voor om, indien binnen zes maanden door bovengenoemde heeren eene vennootschap zal zijn opgericht, het kapitaal zal zijn bijeengebracht en de statuten door B. en Ws. zijn goedgekeurd, eene overeen komst aan te gaan met die vennootschap tot kos- teloozen afstand door de gemeente van de be noodigde gronden en wateren voor den tijd van 60 jaren, tot het oprichten van een nieuw Beurs gebouw met de daarbij behoorende lees- en ver gaderkamers, kantoren, winkels, lokalen voor den post- en telegraafdienst enz. Het onderhoud komt ten laste der gemeente, behoudens vergoeding eener vaste som door de vennootschap, terwijl aan de gemeente een aandeel in de eventueel door de exploitatie boven een zeker rentebedrag te behalen winsten zal behooren te worden uitgekeerd. Onder de inkomsten der vennootschap zal behooren eene vaste jaarlijksche som van f 35,000, door de ge meente aan haar uit te keeren, behalve de even- tuëele vergoeding van het rijk voor het gebruik van post- en telegraafbureel op de Beurs. Burge meester en wethouders stellen tevens aan den ge meenteraad voor, om zoodra het nieuwe Beursge bouw ten gebruike zal zijn opengesteld, eene be-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1