mond klein, kin rond, spraak langzaam lijmerig; bijzondere teekenen: eenigszins waggelende gang, een gevolg van vetheid, ook zichtbaar aan hals, nek en handen; kleediug: meestal donker. Vrijdag-ochtend is te Antwerpen de toestand van den voortvluchtigen directeur der Afrikaanscbe Handelsvereeniging Kerdijk, die zich, zooals bekend is, aldaar in het hospitaal bevindt, door twee geneesheeren in tegenwoordigheid van ambtenaren der politie onderzocht. Hij klaagde nog zeer over zijne keel en ten slotte is beslist, dat hij voorloopig in het hospitaal onder behandeling zou blijven, ten einde na zijn herstel naar de cellulaire gevangenis te worden overgebracht. De Antwerpsche „Précurseur" meldt, dat Kerdijk Zaterdag-ochtend door beambten der jus titie uit het gasthuis in een rijtuig is overgebracht naar de cellulaire gevangenis, alwaar hij zal blijven totdat de regeering zal hebben beslist op de aan vrage der Nederlandsche regeering, om zijne uit levering. Bovendien wordt hij te Antwerpen ver volgd wegens het dragen van een valschen naam. Deze zaak dient overmorgen voor de correctioneele rechtbank. De advocaat Louis Van Calsterismet de verdediging van den beklaagde belast. Gisternacht is een stukadoor, wonende in de Piet-Hein-slraat onder Delftshaven, terwijl k'j te bed lag en sliep, van zijn jas en broek, benevens portemonnaie, waarin f 5, beroofd. De dader is nog onbekend. De te Amsterdam in staat vanfaillis- sement gestelde coöperatieve winkelvereeniging „Ons voordeel" heeft een tekort van f 29,000, een verlies, waardoor menige werkman zal getroffen worden, die daarin aandeelen van tien of vijf en twintig gulden had genomen. Door een slag van het paard is Vrij dag-ochtend in den militairen stal te Amersfoort den artillerist v. d. V. de hoofdschedel verbrijzeld. De dood volgde twee uren daarna. Te Erica is eene boerenwoning afge brand en de levende have eene prooi der vlammen geworden, terwijl de vrouw des huizes, die het een en ander wilde redden, ernstige brandwonden be kwam, zoo zelfs dat er weinig hoop op haar herstel overblijft. Met de grootste moeite is men er in ge slaagd haar uit het brandende gebouw te redden. De a r r o n d i s se m en ts - re c h t ban k te Leeuwarden heeft F. Westerling, hoofdonderwijzer te Surhuisterveen, vrijgesproken van den hem te laste gelegden diefstal van turf uit het schoollokaal, op grond dat niet wettig en overtuigend is be wezen dat hij in deze met arglist heeft gehan deld, daar alle hoofdonderwijzers in Achtkarspeleu ieder jaar eene vaste hoeveelheid turf van de ge meente ontvangen ten behoeve van de verwarming hunner schoollokalen, en door het gemeentebestuur nooit meer naar die turf wordt omgezien nadat zij op den zolder boven de scholen gebracht is, en de onderwijzers dan ook niet verplicht zijn van die turf rekening en verantwoording te doen. KOLONIËN. BATAVIA, 19 April. De directeur van nijverheid enz. is gisteren naar Soekaboemie vertrokken, waar de runderpest in hevigen graad moet heerschen. Ofschoon twee veeartsen daarheen zijn gezonden, bleek deze hulp onvoldoende te zijn. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: jDepartement van Oorlog. Verleend: Wcgen9 vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, een jaar verlof naar Europa aan den mil. ambt. 1ste kl., ref. bij het dep. van oorlog, J. Van der Eist; een tweejarig verlof naar Europa aan den mil. ambt. 3de kl. P. J. Drion; een tweej. verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt.- kwart. bij de mil. adm. F. J. H. Van Houtnm; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der art. J. J. K. De Moulin. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pens., deluit.-kol. der inf. J. J. W. E. Verstege en Ch. G. H. F. Van Schendel. Bevorderd: Tot lsteu luit. bij het reg. cav. de 2de luit. F. E. A. J. M. Rudolph; bij de inf. totluit.-kol. F. W. Meyer, tot majoor F. R. P. Van den Abeelen, tot kopt. J. A. A. In 't Velt; tot lsten luit. J. Kobus en L. P. Van Mourik. Be last: Met de waarneming der betrekking van chef der 2de afd. (gouv.-marine) van liet dep. der marine in Ned.-Indië, de kapt. -luit. ter zee J. H. Haakman. Geplaatst: Infanterie, bij het 31e bat., de late luit. F. A. W. Jaeger; bij het 5de, de kapt. C. J. Brnssc; bij bet late garnizoensbat. in Atjeh, de late luit. J. P. J. Heintz; bij bet eubsistentenk. tc Batavia, de sedert tot luit.-kol. bevorderde majoor J. J. W. E. Verstege; bij de 2de comp. artillerie de 2de loit. J. J. Penninck; alscbe; van het wapen der genie, de kol. A. J. 11. Van Kajpen, Over geplaatst: Vao of naar Atjea: bij het tfjdel(jk hosp. te Batoe- Toeliea, de kapt. kwart. J. Blankwaardt; bij het garn. te Mees- ler-CoroeÜ9, de off. van get. late kl. A. C. Hoogeveenbij den gen. dienst in Atjeb, de olL van gez. late kl. G. B. Lowe; bij het dde bat. inf., de luit-kol. J. P. Van Lier; bij het Sate bat. de late luit. H. J. G. "W. Bens-hop; bij het 1ste garn.- bat. in Atjeh, de late luit. D. La Feber; bij het 2de garo.- bat. in Atjeb de late luit. A. J. Visser; ais eerstaanw. genie- ofBcier van Sumatra's Weslkuat de maj. J. C. Dozy, als eerst aanw. genie-off. in Atjeh de majoor M. J. Mulder. Departement der Marine. Benoemd: Tot opperlooda te Tji- latjap, de late loods H. Hooper. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer beklaagde Zaterdag Cassagaac zich over eene uitdrukking, door Goblet in de jongste zitting te fijnen aanzien gebezigd, en eisebte dat deze op de tribune dat woord zou intrekken. Goblet antwoordde, dat hij Cassagnac niet had willen beleedigen, maar dat de regeering geëerbiedigd wil worden. Er had daarop een levendig incident plaats. Baudry en As-mn werden eerst tot de orde geroepen en vervolgens werd de censuur op hen toegepast. Cassagnac beklom de tribune en vroeg vollediger ophelderingen. Hij eindigde met uittartende uitdrukkingen ten aanzien van Goblet te bezigen. Cassagnac werd daarop tot de orde geroepen. Naar aanleiding van dit voorval hebben Goblet en Cassagnac elkaar hunne getuigen gezonden. 1) ii i t s<*lil:m<l- De rijksdag heeft besloten de voorstellen van llickert en Delbruck betreffende het verleenen van faciliteiten voor den doorvoer van granen, die door den bondscommissaris Bürckhardt bestreden werden, aan de commissie van rapporteurs over het tarief te verzenden. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt dat de czaar, vergezeld van de drie jongste grootvorsten, den 9dea Juni te Berlijn zal aankomen, er vier a vijf dagen vertoeven, en dan ook den hertog van Edinburg met diens echtgenoote ontmoeten. Gi-oot-I3i-it;iniiiö, Uit Kaapstad wordt van S Mei gemeldDe nieuwe voorwaartsche beweging der Engelschen in Zoeloeland is sedert eenige dagen begonnen. Kolonel Wood zal offensief Nj werk gaan, zoodra Chelmsford te Kambula zal zijn aangekomen. In het kamp aan de Inyezana-rivier zijn veel zieken. Xin-Lije. In een brief uit Konstantinopel wordt meldiDg gemaakt van pogingen, die de grootvizier aan wendt om hervormingen in het binnenlaudsch be stuur te brengen. Eerst had hij daarvoor eene commissie benoemd, maar deze deed wat alle Turk- sche commissiën doen: veel koffie drinken, veel tabak rooken, en verder niets. Toen heeft de grootvizier zelf het werk ter hand genomen en is er in geslaagd enkele misbruiken te weren. Zoo heeft hij alle ambtenaren ontslagen, die langer dan drie maanden zonder goede redenen van post afwezig warenbepaald, dat ieder ambteuaar, die te laat op zijn bureel komt of te vroeg vertrekt, boete moet betalen, en als maatregel van toezicht ingevoerd, dat ieder komende of vertrekkende ambtenaar zijn naam in een boek moet teekeuen. Naar uit Philippopel gemeld wordt trachtte generaal Stolipine, ten einde eene samenkomst met Aleko Pacha te voorkomen, eene commissie van inboorlingen samen te stellen, aan welke hij het voorloopig bestuur zou overdragen, doch de Russis- sche ambassadeur te Konstantinopel beval hem de komst van Aleko Pacha af te wachten. Elke dag vertraging iu diens komst zou den ernst van den toestand doen toenemen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 23 Mei. De Porte heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland geseind „Eeue dépêche van den Turkschen militairen bevelhebber te Larissa meldt, dat een afdeeling Turksche troepen, 46 man sterk, in eene hinder laag is gevallen, haar door Grieksche roovers in een bosch in het district Trikala gelegd. De roovers, na 14 der soldaten vermoord te hebben, sneden hunne lijken aan stukken en hingen die aan de boomtakken op. Deze afgrijselijke daad wordt door ooggetuigen bevestigd." WASHINGTON, 24 Mei. Het Huis der volks vertegenwoordigers heeft met 114 tegen 97 stem men het ontwerp aangenomen, waarbij aanmun ting van stukken zilvergeld wordt bevolen voor een minimum van twee miliioen dollars per maand. TASCHKEND, 24 Mei. Generaal Kauftnaim is heden naar St-Petersburg vertrokken. BERLIJN, 25 Mei. De vorst van Bulgarije is hier gisteren aangekomen. BERLIJN, 25 Mei. De beweging der Griek sche troepen, zoo wordt aan de „Ind. beige" geseind, waarvan werd melding gemaakt, vormt een deel van het programma der gewone voorjaarsoefeningen. Eeitelijk echter zou zij tevens kunnen strekken om een opstand iu Albanië te beletten en van daar dat die oefeningen aan de grenzen zouden gehouden worden. De aanwezigheid van den Griek - schen gezant te Konstantinopel is overigens het beste bewijs van het overdrevene der in omloop gebrachte geruchten. PARIJS, 25 Mei. De getuigen van Goblet en Cassagnac zijn hedenmiddag bijeengekomen en hebben beslist, dat er geen reden voor een twee gevecht tusschen genoemde heeren bestaat. Zij hebben een proces-verbaal geteekend, waarin deze uitslag wordt bekend gemaakt. LONDEN, 26 Mei. De „Times" verneemt, dat de Frausche regeering binnenkort op de toe treding tot Engelands voorstel omtrent het her stel der Europeesche controle over Egypte zal aandringen. Neemt de khedive het voorstel aan, dan zou hij, met toestemming van Frankrijk, aan het bewind blijven. De „Times" is tegen dit plan. ST.-PETERSBURG, 26 Mei. Te Kiew zijn twee personen in hechtenis genomen, in wier woning amunitie, wapenen en vermoedelijk valsche passé* gevonden zijn. BERLIJN, 26 Mei. De rijksdag verwierp heden het voorstel van den heer Hagen, om het recht op mout van 120 op 75 pf. te verlagen, en keurde het recht naar de voorstellen der regeering goed. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 25 Mei. F. J. F. Schalker jm. 20 j. en J. Roos jd. 28 j. M. Keereweer jm. 22 j. en W. Ben- ning jd. 21 j. J. Van Staten jm. 25 j. en H. Brouwer jd. 20 j. L. Ober wedr. 34j.en M. De Koning jd. 40 j. P. Vogelenzang jm. 24 j. en C. J. Kaubier jd. 27 j. J. Tcgelaar jm. 35 j. en F. Hogeworst jd. 36 j. M. Meyers jm. 22 j. en S. Selier jd. 23 j. A. Van Geideren jm. 28 j. en R. De Vries jd. 30 j. M. Van den Berg jm. 31 j. en S. Speyer jd. 21 j. M. Van der Sluys jm. 37 j. en A. M. Ververs jd. 32 j. L. Westgeest jm. 27 j. en K. Van Noort jd. 23 j. J. H. Harleman jm. 24 j. en C. M. Van der Voorn jd. 24 j. H. W. Tieleman jm. 25 j. en M. H. Dolk jd. 23 j. G. J. Van den Berg jm. 23 j. en E. J. Timmers jd. 21 j. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een bericht, voorkomende in uw blad van Woensdag 11., kom ik u vragen of de gedenknaald aan het Manpad, op den straatweg van Haarlem naar Leiden, niet behoort tot de historische gedenkteekenen, waarvan het onderhoud is ten laste van het Rijk? Terwijl toch, in het daarover handelende wetsontwerp, o. a. de naald te Rijswijk wordt opgesomd, wordt het bovenvermelde monument vergeten. Wellicht kan het zijn nut hebben nog tijdig op dit verzuim te wijzen Uw dv. dr. Geen Veaamsche „Gwy." Geveilde pereeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier «p 24 Mei 1S79, ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen Een huis en erf aan de westzijde van de Zijd gracht, N°. 31, Sectie E, N°. 314kooper A. Sommerwil q q., voor f 2540een dito aan de noordzijde van de Eerste Groenesteeg omtrent de Hooigracht, N°. 16, Sectie I, N°. 546koo per P. Van Roon, voor f 1875; een dito aan de noordzijde van de Gedempte Marendorpsach- tergracht aan den hoek der Bouwelouweusteeg,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2