N°. 5912. Dinsdag 27 Mei. A0. 1879. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COÜBAÜT: Voor L«ideo per 8 maanden.....l.l(k Franco per post1.40» Ifzenderl^ke Nommen.~.v.B 0.Ö5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1S regel*,........l-05- Iedere regel meer....0.17$. Grootere letun uur plaatsruimte. LEIDEN, 2G Mei. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan de heeren G. Fabius Gzn. en H. J. Van Rhijn, beiden doctorandus. De Vereeniging tot bevordering der volksge zondheid alhier heeft weder haar verslag omtrent hare werkzaamheden in het 'afgeloopen jaar in druk algemeen verkrijgbaar gesteld. Daaruit blijkt dat het onderzoek omtrent de deugdzaamheid van verschillende voedingsmiddelen, waarmede in het vorige jaar werd aangevangen, werd voortgezet. De door de Vereeniging uitgeoefende controle werkt gunstig en de deugdzaamheid der melk, zooals die te Leiden verkocht wordt, laat weinig te weuschen over. Van schier alle melkverkoopers alhier werd de melk en bovendien een 20-tal kar- nemelksoorten geanalyseerd. Het resultaat omtrent de koemelk was over het algemeen zeer bevredi gend, zooals in het verslag voorkomende tabellen aantoonen. Door de politie te Brunswijk wordt elke melk voor vervalseht, d. i. voor van room ontdaan en met water bedeeld, gehouden, die minder dan 11.1 pet. vaste stof en minder dan 2.2 pet. boter bevat. Als die verordening op de hier onderzochte melksoorten werd toegepast, zouden te Leiden 13 melkverkoopers straf baar zijn wegens een te laag vaste stofgehalte en slechts één wegens te laag botergelialte. De verhouding is belangrijk gunstiger dan in Mei en Juni van het vorige jaar. Toen zouden volgens de Bruuswijk- sche verordening 5 melkverkoopers strafbaar ge weest zijn, omdat zoowel de vaste stof als het botergelialte der door hen verkochte melk te laag was; 21 melkverkoopers zouden straf baar geweest zijn wegens een te laag vaste stofgehalte en 2 wegens een te laag botergebalte. Het onderzoek van tarwebloem leverde insgelijks bevredigende resultaten op. Geen der 20 monsters bevatte vreemde meelsoorten. Negentien mousters saffraan van verschillende leveranciers werden op vreemde bestauddeelen onderzocht. Verontreiniging met calen dula werd bij geene der safTraansoorten aange troffen. Eén monster bestond voor een groot deel uit saffloer (bloemen van Carthamus tiuctorius). Van gemalen peper werden twintig pepersoorten onderzocht zoowel microscopisch als wat de hoe veelheid minerale bestauddeelen betreft. Van 9 leveranciers was ze blijkbaar verontreinigd, van 7 anderen behoorde ze tot de zeer slechte pepersoor ten. Opnieuw werd het Leidsche duinwater onder zocht en dit onderzoek leverde dezelfde gunstige resultaten op, die in April van het vorige jaar werden verkregen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 35.00, f 17.50, f 3.70 en f 1.80; de laagste 35.00, f 17.50, 3.50 en f 1.75. Tot predikant bij de Ned. Hcrv. gemeente te Bodegraven is beroepen ds. A. E. Van der Dussen te Rhenen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft, met ingang van 1 October, aan den heer L. H. Schotsman, predikant te Papen- drecht, eervol emeritaat verleend. Door den gemeenteraad te Buiksloot is aan de op te richten openbare bewaar- en handwerken- school tot directrice benoemd mej. E. M. Schoot- man, onderwijzeres te Goes. De minister van oorlog heeft de aandacht der betrokken militaire autoriteiten doen vestigen op de ltooge saldo's schuld van het kleediDg- en reparatiefonds. Deze bedroegen op 1 Januari 11. bij de gezamenlijke corpsen van het leger de hoogst aanzienlijke som van f 1.2Sl,485.43'/2. Gaandeweg is dit cijfer verhoogd. 1 Januari 1874 was het slechts ƒ521,101.29, in.lS75 605,359.68'/2 enz., bij het begin van het vorige jaar echter reeds f 1,057,950.95'/2. Ofschoon moet worden toe gegeven, dat het toenemen van die schuld voor een groot deel is te wijteu aan de maatregelen, in de laatste jaren genomen betreffende de kor ting op de soldijen en aan het minder belang, dat, als een gevolg daarvan, door onderofficieren en manschappen in den stand hunner rekening in het fonds werd gesteld, acht de minister het thans, afgescheiden van het terugkeeren op die maat regelen, meer dan tijd om alle pogingen in het werk te stellen, ten einde in dien toestand, welke op den duur onhoudbaar wordt en waaronder andere belangen van het leger zoudeD moeten lijden, zooveel mogelijk verbetering te brengen. Aan de chefs der corpsen wordt mitsdien uit drukkelijk aanbevolen de noodige maatregelen te nemen, opdat de verstrekking van kleeding, enz. met de meeste zuinigheid en overleg plaats hebbe en om er voor te zorgen, dat het opnemen der noodige herstellingen met nauwgezetheid ge schiede en deze behoorlijk en op de minst kost bare wijze worden verricht. Voor de Eransche taal werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 7 vrouw, candidaten toegelaten mej.: T. Biemond, L. S. E. J. De Blaauw, L. A. Castens, Th. E. Hoven, E. W. Van Thiel en S. Wagner uit 's-Hage. Voor de akte als hulponderwijzer 15 candidatentoege laten G. H. Anijs, G. J. Bijn, IC. Goudswaard, J. Platteel, J. Smelik en P. P. Spruit uit 's-Hage J. B. Van Driem en C. G. Van Dijk uit Dor drecht; S. Van Heyningen uit Loosduinen. Door wijlen mej. C. Kramer te Amsterdam is aan de Maatschappij van weldadigheid f 500 gelegateerd. Gedurende de afwezigheid van den com mandant der 1ste divisie, den generaal-majoor S. L. J. Queysen, aan wien door den minister van oorlog een verlof van zes weken tot herstel van gezondheid is toegestaan, zal het bevel over die divisie gevoerd worden door den commandant van het 3de reg. huzaren, den kolonel jhr. W. J. A. Storm de Grave. Tweede Kamer. Het algemeen debat over het oorlogsbndget is heden voortgezet. De heer Kool betoogde de noodzakelijkheid van een veldleger; de heer Des Amorie van der Hoeven zou tegen het budget stemmen, omdat de minis ter den persoonlijkeu dienstplicht voorstaatde heer Saaymans Vader keurde dit ook afden heer De Jonge daarentegen verheugde die verklaring; de heer Van Wassenaer beval den minister de lotsverbetering van den soldaat aan, terwijl de heer Viruly zyne stem afhankelijk maakte van eene nadere bepaalde verklaring van den minister omtrent de wettelijke leger-organisatie. Morgen voortzetting. Dezer dagen werd gemeld, dat de staten dezer provincie tegen 17 Juni zijn opgeroepen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer. De keuze moet geschieden ter vervanging van L. Pincoffs, die eerst in 1883 aan de beurt van aftreding was. De voortvluchtige heeft, naar men met zekerheid weet, zijn ontslag niet ingezonden aan de Eerste Kamer, maar houdt op lid van dat college te zijn, omdat hij als gefailleerde het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten heeft verloren. Den 22sten Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat het Indisch genootschap, door vaststelling- vau een reglement, zich constitueerde. Daar deze datum op een Zondag valt, heeft het bestuur be sloten de feestviering den dag te voren te doen plaats hebben. Zij zal bestaan in eene buitengewone vergadering van leden en genoodigden in het ge bouw van kunsten en wetenschappen te 's-Hage des middags te één uur, waar door het bestuurslid, den heer Van Soest, een der oprichters van het genootschap, de feestrede zal worden uitgesproken, en in een maaltijd in het badhuis te Scheveningen. Het stoomschip „Overijsel", 9 April van Rotterdam vertrokken, is 23 Mei te Batavia aan gekomen de „Madura", van Amsterdam naar Java, arriveerde gisteravond te Southampton de „W. A. Scholten" is Zaterdag van Rotterdam naar Nieuw- York vertrokken; de „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Port Said. Z. M. heeft den gepens. luit. ter zee 1ste kl. A. W. Vinkhuyzen, op zijn verzoek, verlof verleend tot het blijven dragen der activiteits uniform van zijn rang; den ritmeester jhr. H. Engelen van Pijlsweert, van het 1ste reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op 1300 'sjaars; den directeur van een der rijks- telegraafkantoren, J. Leverland, benoemd tot telegr. lste kl. bij de rijkstelegraaf, met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den telegr. lste kl. H. Bensman; bij het personeel van den ge- neesk. dienst van het leger in Oost-Indié be noemd tot offic. van gez. 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) A. PaassenH. J. Calkoen benoemd tot burgemeester der gemeente Landsmeer, ten einde deze betr. gelijktijdig waar te nemen met die van burg. van Ilpendam; den telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf II. Klaasesz, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ont slagen; benoemd bij de art. bij den staf van het wapen, tot ouderdirecteur der art. stapel- en con- structiemag., den majoor P. A. H. G. Thesingh; tot kapt. den lsten luit. A. A. Reyns, magazijnm. der art. 2de kl. te Gorcum; tot lsten luit. den 2den lnit.. F. H. Hom, magazijnm. der art. 3de kl. te Wierickerschans; bij het lste reg. veld- art., tot majoor, den kapt. F. Knoote; bij het 2de reg. veld-art. tot kapt. 2de kl., den lsten luit. C. De Wit; tot lsten luit., den 2den luit. jhr. L. A. P. Six, van het corps; bij de lste afd. vesting-art., tot luit.-kolonel, den majoor Ch. E. A. Vigelius; tot lsten luit., den 2den luit. C. J. Greven; bij de 2de afd. vest.-art., tot kol. en comm. van het corps, den luit.-kol. W. C. Yan Haeften; tot maj. den kapt. H. W. Van Marle; tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. W. K. Verwey, bij de zesde afd. vesting-art., tot kapt. 2de kl., den lsten lnit. P. Van der Meer; tot lsten luit., den 2dcu luit. J. M. Brants; bij de achtste afd. vesting-art., tot luit.-kol. en commandant van het corps, den majoor R. Ch. Van Onselenbenoemd tot directeur van een der rijksteiegraafkantoren, den telegr. lste kl. bij de rijkstelegraaf C. H. Verhuist. Gemengd Nieuws. Het signalement van Lod. Pincoffs. in het Algem. Politieblad isoud 52 jaren, geboren en laatst woonachtig te Rotterdam, mede-directeur der Afrikaansche Handelsvereenigiug, lang 1.7 meter, aangezicht rond en bol, kleur bleek, baar donker grijzend, wenkbrauwen donker, baard grijs, oogen sluw uitziende, voorhoofd hoog, neus krom,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1