LEXDSOÏÏ DAGBLAD. iY. 5911. Maandag 26 Mei. A". 1879. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.....1.10. Franco per postB 1-40, Atzonderl\jke Nommers0.05. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Dit Nonnner bestaat uit Tl VEL BLADEN. LEIDEN, 24 Mei. Door curatoren van het gymnasium zijn, inge volge daartoe gedane uituoodiging, concept-ver ordeningen opgemaakt betreffende de inrichting en het bestuur van het gymnasium en regelende het getal der leeraren en het bedrag hunner jaar wedden, en zulks in verband met. de Wet. van den 28steu April 1876 (Staat>blad n°. 102). B. cn W. leggen die verordeningen aan der gemeenteraad over en voegen er hunne opmerkingen bij, als mede concept-verordeningen op de heffing en in vordering van het schoolgeld. Volgens die voor stellen zal het nieuwe gymnasium zijn ingericht met zesjarigen cursus. Het minerval zal bedragen f 100 's jaars, doch wordt, bij twee of m»er leerlingen uit één huisgezin, voor ieder met. een vierde verminderd en alzoo gesteld op f 75. De jaarwedde van den reclor zal bedragen f 3400, die van den conrector f 2400, die van de leeraren in oude talen f 2000, enz. Allen zullen, telkens na driejarigen diensttijd, tweemaal eene verhooging van jaarwedde van f 200 genieten. De nieuwe regeling zal ingaan met 1 September a. s. Vóór dien tijd zal een nieuw college van zes curatoren en een secretaris worden benoemd. Het bestaande college treedt met uit0. Augustus dezes jaars af. Het gemeentebestuur vraagt aan den raad machtiging om een nieuwen catalogus van het stedelijk museum in de Lakenhal te doen druk ken, waarvan de kosten op f 300 worden g°- raamd. Hel toenemend aantal voorwerpen, met de helft vermeerderd, maakt thans een meer wetenschappelijke indeeling en beschrijving der verzameling mogelijkde catalogus zal alzoo in omvang toenemen en ongeveer 15 a 20 vel druks beslaan. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn nog benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar vau het groot Oost-Indisch ambtenaarsexamen dr. H. Kern, hoogkeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; mr. P. A. Van der Lith en A. C. Vreede, hoogleeraren aan de rijksuniversiteit te Leiden en docenten aan de gemeente-instelling voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenareu aldaar; J. J. Meinsma, J. R. P. P. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indio, te Delft; mr. G. J. Grashuis, lector aan de rijksuuiversiteit te Leiden en docent aan de gemeente-instelling voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren aldaar; H. Kleyn van de Poll, oud-res. op Java, te Utrecht; N. D. Lammers van Toorenburg, oud-resident op Java, te 's-Graveuhage; R. C. Kroesen, laatstelijk adsident- resident bij het binnenlandsch bestuur op de he- zittiDgen buiten Java en Madura, thans met verlof, te 's-GravenhageG. Birnie, oud O.-I. ambtenaar, te Velp; G. A. L. W. Sol, laatstelijk controleur der 2de kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof, te Rotterdam. Blijkens eene in deze courant voorkomende advertentie bestaat het plao om gedurende den aanstaanden zomer op den Burg door het muziek corps der dd. schutterij zes concerten te doen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. geven. De voorwaarden van inteekening mogen inderdaad zeer billijk genoemd worden, terwijl de naam van den heer G. Locher als directeur en de gebleken vooruitgang van het corps goed gekozen programma's en goede uitvoeringen daarvan ver zekeren. Bovendien geeft een verlichting van het terrein boven op de eeuwenoude sterkte, waaraan zooveel historische heriuseringen verbonden zijn en welke over de stad zulk een ruim en interes sant gezicht aanbiedt, iets eigenaardigs, waarvoor niet altijd de gelegenheid aangeboden wordt om er op deze wijze van te profiteeren. Een en ander geeft dus alleszins reden om te doen verwachten dat de inteekenlijst spoedig met tal van handtee- keniugen zal prijken. Het denkbeeld toch, gegrond op de ervaring van vroeger, verdient de onder steuning van velen. In de voorjaarsvergadering der Zuid-Hol- landsche gymnastiekonderwijzers-vereeniging, Don derdag te 's-Hage gehouden, zijn o. a. de af tredende bestuursleden, de heeren Disse en Meilink, herkt zen en is Leiden aangewezen als vergaderplaats voor de volgende bijeenkomst. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5067 volwas sen personen en van 1215 kinderen. In de jongste raadsvergadering van Noord- wijk werd de heer G. Van Konijnenburg beëedigd en geïnstalleerd als lid der vergadering. De leden W. Boomkamp en P. Alkemade Mz. werden be noemd om Burg. en Weth. te assisteereu bij het ontwerpen van het kohier voor den hoofdelijken omslag voor 1879. Ter visie werd gelegd een rapport van een deskundige met raming van kos ten en situatic-teekening betreffende het leggen van een straat door het dorp Nuordwijk aan Zee. Er werd besloten voor rekening der gemeente eene brandkast aan te koopen, waarin de waarden der spaarbank zullen worden bewaard. Tot de volgende vergadering werd aangehouden een voor stel vau den directeur van het vereeuigd post- en telegraafkantoor te Noordwijk, tot wijziging van de diensturen van zijn kantoor. Naar aanleiding van het. schrijven van den heer II. J. Harms dat hij zijne bijzondere gesubsidieerde school voor gewoon eu m. u. 1. onderwijs eerstdaags denkt te sluiten wegens vertrek naar Tiel, vroeg de heer Alkemade of uief reeds voor eenige jaren door de toenmalige schoolcommissie voorstellen zijn ge daan om aan de openbare lagere school te Noord- wijk-binnen eene klasse voor uitgebreid lager onder wijs te verbinden, en of het niet wenschelijk zou zijn, nu de school van den heer Harms ophoudt te beslaan, in den geest van genoemd voorstel te handelen. De voorzitter zeide dat de vorige school commissie indertijd voorstellen als door den heer Alkemade bedoeld deed. Hij zal de betrek kelijke stukken bij de leden rondzenden, ten einde hen in de gelegenheid te stellen over de zaak rijpelijk na te denkeu en daaromtrent later een besluit te nemen. Bij de Ned. Herv. gemeente, te Rijnsburg is tot predikant beroepen ds. Koelman te Maasland. Evenals op zoovele andere plaatsen is ook te Rijnsburg de toestand van den landbouw veel ten achteren bij andere jaren. Het vee werd in de weide gelaten, zonder dat er genoegzaam gras voorhanden was. De aardappelen, die anders om streeks half Juni gerooid werden, zullen dit jaar veel later verzonden kunnen worden, aangezien de nachtvorsten aan de jonge spruiten veel kwaad hebben gedaan. Aardbeien beginnen te bloeien. De nien zijn beneden het middelmatige. Koolplantjes PRIJS DER ADVERTENTIESt Vin 1O regels......1.05. lfdcre regel meerat7|. f',rodere tellen asu plmtraimu. komen langzamerhand te voorschijn en, dank zij de gunstige weersgesteldheid van de laatste twee weken, is men op sommige akkers kunnen be ginnen met het uitpoten van vroege bloemkool. Nu een verkwikkende regen den bovengrond heeft bevochtigd, kan er nog veel behouden blijven van betgeen oogenschijnlijk verloren was. liet boom gewas alleen prijkt reeds in vollen bloei en be looft een goeden oogst. Gisteren werden in Den Haag geëxamineerd 12 candidaten voor de vrouwelijke handwerken 4 afgewezen en 8 toegelaten, als mej.M. G. Van Brugge uit Delft, voor nut; M. E. Hare maker uit Leiden, voor nut; A. P. Van Hengel uit Voorburg, voor smaak; A. Van Kralingen uit Delft, voor nut; M. A. Meerburg uit Zoetermeer, voor beidede wed. F. Rikkers, j?eb. Broekhuysen, uit Voorburg, voor smaak; P. Vos uit Naaldwijk en A. H. IJpelaar uit Delft, voor nut. De heeren M. H. Huygens, chef der firma Keurenaer Co. te 's-Hage, en C. W. Vermeulen, geëmployeerde bij de Bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam, zijn door den hoogen raad benoemd als deskundigen tot onderzoek der boe ken van de Afrikaansche Handelsvereeniging. Uit den Gelderschen Achterhoek wordt gemeld dat het Rotterdamsch incident ook in die streken wordt gevoeld. Iu Goor hebben o. a. twee fabrie ken, die hoofdzakelijk voor de Afrikaansche Han delsvereeniging werkten, den arbeid moeten staken. In de gisteren gehouden vergadering van cre diteuren der Rotterdamsche Handelsvereeniging is door het bestuur voorgestelddat eene hypothe caire obligatieleening op de haudelsterreinen en op het entrepot zou gesloten worden. Crediteuren zoudeu die obligatiën voorloopig gedurende twee jaren als waarborg nemen. Inmiddels zouden de werkeD worden voltooid en in exploitatie gebracht. De toestemming van enkele, crediteuren, die niet vertegenwoordigd waren of wier vertegenwoordi gers geen volledige volmacht hadden, moet nog verkregen wordendoch bijna eenparig werd dit voorstel goedgekeurd. Men kan dus aannemen, dat de exploitatie der werken geene vertraging zal ondervinden. De vergadering van crediteuren der firma Hoynck en Pincoffs werd geleid door den raads man der firma, mr. B. C. J. Loder. Uit de ge geven inlichtingen bleek, dat de moeilijkheden, waarin de genoemde firma zich bevindt, alleen te wijten zijn aan den val der Afrikaansche Han delsvereeniging. Nu niemand het woord verlangde, werd eenparig besloten de firma te liquideeren en werden tot liquidateuren benoemd de heeren mr. B. O. J. Loder, E. F. H. Boden en E. Vogts. De instructie in de strafzaak tegen L. Pin coffs c. s. is aangevangen. Door den daartoe be noemden raadsheer-commissaris mr. Feith, bijge staan door den substituut-griffier mr. baron Collot d'Escury, werd heden in het lokaal van den hoogen raad de eerste zitting gehouden tot het hooren van een viertal getuigen. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën is benoemd mr. C. E. Achterberg, thans commies der directie van de registratie en domeinen te Maastricht. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is gisteren Malta gepasseerd de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde den 22sten dezer 's morgens te elf uren 1e Napels en vertrok den volgenden middag te twee urende „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is 16 Mei Oitavos gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1