Behalve reeds vroeger tal van dagbladen, maakt thans ook het studentenweekblad „Minerva" van de algemeen rondloopende geruchten melding, volgens welke de Koning en de Koningin de volgende week men zegt Donderdag onze stad zullen bezoeken. Mogen zij, zegt het blad, goed ontvangen worden door onze spes patriae, zoodat zij bij hunne terugkomst in Den Haag een goeden indruk gekregen hebben van den geest die onder de studenten heerscht. Deze „algemeen rond loopende geruchten" zullen echter zeer waarschijn lijk wel tot de geruchten blijven behooren. Althans van het z. g. voorgenomen bezoek is, naar het schijnt, officieel alhier nog niets bekend. Te Nieuwkoop is eene vergadering gehou den van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuwkoop, waarin werd behandeld een voorstel om den polder, die thans wordt bemalen door vijftien windmolens en twee stoomgemalen, voortaan geheel te bemalen door stoomkracht, wijl het lage deel des polders dikwijls met veel water is bezwaard en dus veel schade lijdt. Op deze vergadering bleek dat de gemachtigde van den grootsten ingeland, opkomende voor bijna een vijfde deel des polders, ofschoon hij zich inge nomen betuigde met de door deskundigen uitge brachte rapporten, die zeer guustige uitkomsten beloofden, nog niet overtuigd scheen van het wenschelijke om tot den voorgesteldeu maatregel over te gaan. Aangezien onder deze omstandig heden de verdere behandeling der zaak op deze vergadering zeker tot een ongunstigen uitslag zou hebben geleid, werd een voorstel tot uitstel, in de hoop dat deze gemachtigde tot andere inzichten zou komen, aangenomen. Als heemraden voor den drogen polder Nieuw koop zijn herkozen de heeren H. Kroft en J. Yeenman, terwijl in de plaats van wijlen den heer Koole werd gekozen de heer J. Van Leeuwen. Door de 's-Gravenhaagsche correspondenten der „Rotterdamsche inrichting voor doofstommen onderwijs" worden de noodige toebereidselen ge maakt, om, gelijk in 1869 en 1872, daar ter stede een openbaar examen van de leerlingen dier inrich ting te doen houden en den ingezetenen der resi dentie op die wijze gelegenheid te geven de resultaten van het onderwijs van nabij te beoordeelen. De kerkeraad der Evangelisch-Luthersche gemeente heeft hiertoe het gebruik van zijn kerkgebouw toegestaan. Het voornemen is, aan dit examen een uitspanning voor de kinderen te verbinden, waartoe de schoone omstreken der stad allicht de gelegen heid aanbieden. De harddraverij met paard en sjees, die ge woonlijk elk jaar in Den Haag gehouden wordt vanwege de afdeeling aldaar der Hollaudsche Maat schappij van landbouw, zal dezen zomer plaats hebben op 24 Juli. Bij kon. besluit is gehandhaafd de uit spraak van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Haagschen gemeenteraad tot het aangaan van een geldleening. Als redenen worden aangevoerd1®. dat de geldleening moet dienen voor telkens terug- keerende uitgaven2°. dat de aflossing zoodanig is, dat de nakomelingschap te zeer door de lasten gedrukt zou worden. Voor de gymnastiek waren Woensdag in Den Haag 5 candidaten; toegelaten werd II. Van der Vlies uit Rotterdam. Voor de wiskunde 6 candidaten; toegelaten T. C. Scheer uit Oud- Beierlani. Voor de Fransche taal 5 vrouwelijke candidatentoegelaten mej.A. M. H. Dörr, W. Metzelaar, J. L. Michel eu L. Ph. Muller uit 's-Hage. Aan de Diaconie der Ned. Hervormde ge meente te Amsterdam is door wijlen den heer G. E. Berkenkamp een legaat van f 2000 vermaakt, en door wijlen mej. de wed. G. Byland, geb. A. Kleyn, onlaugs te Ouder-Amstel overleden, een legaat van f 1000 aan het Armbestuur der parochie van den H. Urbanus te Ouderkerk. Woensdag heeft de burgemeester van Am sterdam aan de twee weesmeisjes, die bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk aldaar de bou- quetten aan de Koningin hebben aangeboden, elk een medaillon overhandigd met toepasselijk inschrift. De bevolking van Amsterdam, op 31 Decem ber 1877 302,266 zielen, vermeerderde, blijkens het gemeenteverslag, in 1878 met 6686, en was alzoo op 31 December 308,952 zielen. Geboren werden er 10,958, de sterfte was 73S7. Het ge tal huwelijken bedroeg 2466. 17,602 personen vestigden zich in, 14,468 personen vertrokken uit de gemeente. Behalve deze wisseling in de bevol king, veranderden nog 93,092 menschen van woning in de stad. Aan 38 meerendeels nieuw aangelegde straten of wegen werden namen gegeven. De op brengst der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, bij de begrooting geraamd op 2 millioen, zal vermoedelijk circa f 190,000 beneden het cijfer blijven. Het bedrag der schuld op 1 Januari 1879 was f 41,506,459. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijk-binnen is benoemd B. J. Van Herpe te Steenwijk. Van den heer H. J. Harms is bij den gemeenteraad een schrijven ingekomen, dat hij zijne bijzondere gesubsidieerde school voor gewoon en m. u. 1. onderwijs eerstdaags denkt te sluiten wegens vertrek r.aar Tiel. Door de rechtbank te Rotterdam is aan de Commanditaire Bankvereeniging van Rensburg en Van Witsen provisioneele surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren P. Havelaar en mr. Taudin Chabot, kas siers. Aan het Vad. wordt gemeld dat de stand van zaken niet al te ongunstig blijkt. Men zegt, dat, na aftrek van alle schulden, nog ruim vier ton voor de aandeelhouders zal overblijven. De berichten, welke men verspreid heeft over belang rijke geldsommen, die men te Antwerpen bij Kerdijk zou gevondeu hebben, ziju geheel onwaar. Men heeft nagenoeg niets bij hem gevonden. De Rot terdamsche Handelsvereenigiug blijft zich kloek houden. Men twijfelt niet of zij zal blijven staan. Na gereorganiseerd te zijn, zal zij zich echter dan vermoedelijk alleen tot exploitatie van Feienoord bepalen. Het optreden van de heeren De Moncby en Schöfl'er heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. Woensdag-avond heeft er eene vergadering plaats gehad van schuldeischers der firma Weduwe B. Polak en C°., die door hare raadslieden, mrs. Goud smit en Rombach, was bijeengeroepen. Uit de balans bleek dat de firma, uitsluitend ten gevolge der ramp die Rotterdam getroflen heeft, hare betalingen had moeten staken. De door haar beleende effecten toch waren daardoor zoo in waarde verminderd, dat een groot surplus moest worden gegeven, terwijl bovendien Pincoffs een aanzienlijk cijfer aan de firma schuldig was. De wenschelijkheid werd be toogd om in het belang der crediteuren een faillisse ment te voorkomen. Voorts werd met het oog op vrij ingewikkelde verhoudingen, en de verschillende categorieën van schuldeischers met en zonder onder pand, besloten zich thans eenvoudig tot kennis neming van den toestand te bepalen en het verder onderzoek over te laten aan eene commissie, die later opnieuw eene vergadering zou bijeenroepen en alsdan de noodige voorstellen zou doen. Tot leden dier commissie werden, als vertegenwoordigers van twee voorname schuldeischers, benoemd mrs. E. E. Van Raalte en J. G. Philippi, met het recht om zich een of meer leden te assumeeren. Tweede Kamer. Bij missive van de ministers van waterstaat en financiën is kennis gegeven dat de kanaal wet is ingetrokken. Het debat over het budget van oorlog is aangevan gen. Daarbij verklaarde de minister zich voor persoonlijken dienstplicht. Hij zag op tegen wet telijke legerorganisatie. Hij achtte het land ver dedigbaar zonder de personeele en financiëele krachten te boven te gaan. Maandag voortzetting. De majoor C. Pabst van het 8ste regi ment infanterie is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Prins Von Wied is gisteravond uit Duitsch- land in de residentie aangekomen en zal weldra met zijn gemalin en gezin naar Neuwied terug- keeren. Ook door J. Van Ommen te Kampen is met gunstig gevolg examen afgelegd, aan boord van het wachtschip te Amsterdam, voor de betrekking van derden stuurman bij de gouvernementsmarine in Ned.-Indië. Z. M. heeft aan jhr. mr. E. W. E. Wtte- waall van Stoetwegen, minister-resident in Japan, verlof verleend tot het aannemen van officierskruis der orde van het Legioen van eerden generaal- majoor S. L. J. Queysen belast met de waarn. der functiën van gouverneur der residentie; aan G. Oyens, te Parijs, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der orde van St.-Olaf den generaal-majoor W. A. A. B, Van Toll, plaat selijk commandant der 1ste kl. en waarnemend gouverneur der residentie, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 2700. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag omstreeks halfzeven zouden op de Mare eenige personen gaan varen. Een hunner, zekere H., had daarbij het ongeluk, toen hij zich in het bootje wilde begeven, zijn sprong te missen, en kwam in het water terecht. Zijne makkers echter, naar hem toe roeiende, slaag den er in hem spoedig op den wal te brengen, waarna hij zich braaf nat naar zijne woning begal. De Zigeuners maken te Amsterdam goede zaken. Op een stuk weiland bij het Rijn- spoorwegstation, dat zij voor een maand tegen ƒ200 afhuurden, hebben zij zes tenten opgeslagen en staan toe dat men daar tegen entrée van 20 cent3 de persoon hen kome zien. Als men op het terrein nog wat over heeft om een zilveren stok te be- ziohtigen of een ander sieraad, dan wordt men daartoe ook in de gelegenheid gesteld. Duizenden maken er van gebruik en men berekent dat alleen Zondag ongeveer 500 door hen ontvangen werd. In de buurtschap De Krim onder Iloenderloo werd opgemerkt dat de woning van eene arme vrouw sedert een paar dagen gesloten bleef. Bij onderzoek vond men haar dood op den grond liggen. Blijkbaar was zij reeds cenigen tijd te voren overleden. Dinsdag werd te Maastricht bij aan komst van den trein uit Antwerpen een persoon aangehouden die, naar men zegt, in laatslgemelde stad een schuld van 24,000 fr. heeft achtergelaten. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch zijnJ. V., korporaal, en Th. C., hoornblazer bij het 5de reg. inf., beiden veroor deeld, doch V. met degradatie en terugbrenging tot den stand van soldaat, tot gemis der kokarde ieder voor den tijd van zes maanden, en voorts tot detentiestraf, V. voor den tijd van drie, eu C. voor den tijd twee maanden, wegens afspraak tot desertie in tijd van vrede tusschen twee mili tairen gemaakt, gevolgd door werkelijke desertie, doch gepaard aan verzachtende omstandigheden. Op het strand onder Nieuw-Helvoet is Dinsdag-avond een groote zeehond gevangen, die naar de Rotterdamsche diergaarde is over gebracht. Woensdag-namiddag is op de rivier voor het Groothoofd te Dordrecht de veertienjarige zoon van schipper Beukelaar, voerende het tjalk schip „de Vriendschap", verdronken, doordien hij, het anker willende klaren, daarvan afviel. Alle pogingen tot redding mislukten. Het „British Museum" is met een papyrus verrijkt uit den tijd der laatste Ptolemeeën. Ze is zeer goed bewaard gebleven en bevat den 24sten zang van de Ilias behalve de 127 eerste regels. Door den gemeenteraad van Middel- burg is tot klokkenist van den Groot en toren benoemd de heer Klein, muziekonderwijzer en assistent-klokkenist aldaar. Men deelt aan de H. Crt. mede, dat eerstdaags publiek zal verkocht worden een groot gedeelte van het mobilair van het kou. verblijf te Tervueren, dat aan wijlen den Prins van Oranje, Z. M. Willem II, heeft toebehoord. Dit mobilair, dat voor een gedeelte prachtig is onderhouden, zal den 26sten dezer maand, te 11 uren des voor- middags, verkocht worden in de Rue du Champ de Mars, n°. 7, te Ixelles, nabij Brussel. De schoener „Mary", kapt. Jorgensen, van Schiedam met hooi te Leith aangekomen, rapporteert met eene onbekend gebleven stoom boot in aanvaring te zijn geweest den 17den dezer bij Flamborough Head in peiling NNW. Het was dik van mist. De fokkera en kluiverboom van den schoener zijn gebroken. Of de stoomboot schade leed, is onbekend. Bij het binnensleepen van de haven liep het schip met geweld tegen de kaai, waardoor deze belangrijk beschadigd werd. Te Londen is een zesdaagsche zwem; wedstrijd begonnen. Er zijn prijzen uitgeloofd ten bedrage van 100 p. st. Tot de deelnemers behoort i kapitein Webb, die een paar jaar geleden het Kanaal overgezwommen is. Eiken dag zal er veertien uren

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2