LEIDSGH DAGBLAD. N°. 5909. Vrijdag 23 Mei. A'. 1879. PRIJS DEZER COUBJLSTx Voor Leiden per 3 maandea.1.10. Fraaco per post.1.40» Afzonderlijke Notiimers 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES i V»n 1—regels1.0». Iedere regel meer9 CL17^» Grootere Lettors mar plaatsruimte» Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-D ERICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiëo over bet jaar 1878, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni deze9jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver- Bietigd zullen worden gebonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. Bil AN DELER, Burgemeester. 13 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. SCHILTHUYSEN, smid, wonende alhier, houdende verzoek om in het pand in de 1ste Groenesteeg n°. 14 eene smederij op te richten Gelet op artt. en 7 der wet van 2 Juni 1S75 (Staatsblad 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is alsmede dat op Donderdag den 5den Jnni a. s., *9 voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven ©m bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, V. p. BRANDELER, Burgemeester. 21 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van P. L. M. SCHWARZER, varkens slachter, en I. IMANS, zonder beroep, beiden alhier vvooi - aehug, houdende verzoek om varkens te houden, de 1ste in zijn pakhuis in de Vestestraat achter zijne woning op de Hcerengracht n°. 58 en de 2de op den open grond bij zijne woning tusschen den Stationsweg en den Rijns- hurgersingel; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 1G October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag dén 2Gsten Mei aanst., 's voorrniddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoe ken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. V. d. BRANDELER, Burgemeester. 21 Mei 1879. E. RIST, Secretaris. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konin^s in de provincie Zuid-Holland, van den 17den April 1879, A. Nu. 1035/1 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 31, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen van 1875, 1876, 1877 en 1878, die vóór den 1 Hen Aprill.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die casu quo in de maand Juni e. lc. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS ingang door de KOPPEN HINK STEEG aan de zijde der HÖOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1875 en 1S7G, op Woensdag den 4den Jnni 1879, des voormiddags te lialftieil, en die behoorende tot de lichtingen van X877 en 1S7S, op denzelfden dag, des voormiddags te Iialftwee; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis kceren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedworden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Borgem. 21 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. f LrlHEV, 21 .Tie!. Heden is aan de hoogescbool aihier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heerM. W. C. Melchers, geb. te Sommelsdijk, met academisch proefschrift, get.: „De toestand van den vreemdeling in het burgerlijk proces." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer U. Riedel, caudidaat-arts, en zijn tot tandmeester bevorderd de heeren J. Davidsoha en O. Schiltsky. Blijkens een schrijven van het bestuur der afdeeling Leiden en omstreken van de Hollaudsche Maatschappij van landbouw bestaat het voornemen om in September 1SS0 de algemeene vergadering dier maatschappij en de daaraan verbonden ten toonstelling te Leiden te houden. Met het oog op het belang, dat daarin voor deze gemeente ge legen is, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging om te voldoen aan het verzoek van liet bestuur, en reeds nu te besluiten dat op de begroeting voor 1880 ten behoeve van die alge meene vergadering en tentoonstelling eene som van f 2000 zal worden uitgetrokken en dat te dien einde gratis gebruik zal kunnen worden ge maakt van de Ruïue of eeuig ander terrein, zoo dit beschikbaar is. B. en Ws. brengen een gunstig advies uit op de verzoeken van den directeur der Leidsche Melk inrichting, om vergunning tot het leggen van eene waierloozing naar den Singel tot afvoer van het reinigingswater der Melkinrichting, en van C. J. Dieb n, om een duiker te mogen leggen door den Stati msweg van zijne kleederbleekerij aldaar naar de sloot bij de Haverzaklaau. Zij heboeu mede geeue bedenking tegen de inwilliging van een verzoek der Leidsche Duin watermaatschappij, om water te leveren aan in gezetenen der gemeente Oegstgeest, overeenkom stig het tarief en de voorwaarden bij de concessie bepaald. Zij geven derhalve in overweging de gevraagde vergunning te verleeneu, onder de ge wone voorwaarde dat daardoor geene verandering wordt gebracht in de volgens art. 2 der concessie op de concessionarissen rustende verplichting om zorg te dragen dat het aangevoerde duinwater steeds in voor de verbruikers voldoende hoeveelheid en zuiver aanwezig zij. Burg. en Weth. bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan een staat van af- en overschrij ving op de begrooting voor 1S78, tot een bedrag van f 1918.82, strekkende ter verhooging van eenige artikelen dier begroeting, welke gebleken zijn niet voldoende te wezen voor de behoeften, en zulks door afschrijving van den post volgn. S9onderhoud van straten en pleinen. Ifet voor naamste tekort bestaat op volgn. 99aanvoer van duinwater. Het bedraagt 967.525 en is ont staan ten gevolge van den aanleg voor duinwater in de gebouwen en inrichtingen dezer gemeente. Het overig bedrag van liet tekort is over ver schillende posten verdeeld. Nu de zomersche dagen werkelijk schijnen gekomen te zijn, verlangt menig bader weer naar eene flinke lichaamsbeweging in bet versterkende water. Het badseizoen op „Rhynzigt" is dan ook geopend en biedi. gelegenheid voor oud en jong om aan dit verlangen te voldoen. Als maatregel van voorzichtigheid beeft de directeur bepaald dat bij ongunstig weder of onvoldoenden warmtegraad de jomjere leden niet tot bet bad worden toege laten. Voorts is uitsluitend voor leden gedurende het seizoen de overhaal naar den Haagschen straat weg beschikbaar. De „Académie des inscriptions et belles lettres" te Parijs heeft den prijs „Stanislas Julien" toegewezen aan het bekende werk van den heer W. Vissering, „On Chinese cuuency". Voor de akte als hulponderwijzeres werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 16 candida- ten; 5 werden afgewezen en 11 toegelaten, als mej.: F. Couwenhoven, N. Eggink en G. Tb. Goudsmit uit Leiden, A. E. H. H. Van Aalst uit 's-Hage, O. W. Berckelbach van der Spren kel, M. J. Hanuik en W. Molenbroek uit Rot terdam, M. E. M. De Groot, M. E. De Groot, H. J. Slavenburg en R. Was uit Schiedam. Voor de akte in de vrouwelijke handwerken werden van de 13 candidaten 8 toegelaten, als mej.: C. T. Bos voor nut, H. Coumou voor smaak, L. J. C. Kuyl voor smaak, W. II. De Visser voor nut en smaak, Th. G. M. Van Wensen voor smaak, J. B. Weyers voor nut en smaak, allen uit Lei den J. Kraal voor nut en smaak, uit Oegstgeest AV. Stam uit Rotterdam, voor nut. Een bij de Tweede Kamer ingekomen ont- eigeningsontwerp ten behoeve der indijking en droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen strekt om goed te keuren de onteigening van on geveer 900 hectaren in het zuidelijk gedeelte dier plassen ouder Aalsmeer en Uithoorn, ten name van J. R. M. Wiegel le Nieuwcr-Amstel, wien voor dit werk concessie is verleend. Een bij bet depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, dd. 18 dezer, bevat de vólgende berichten uitAtjeh: Tegen bet eind van April is de vijand aauvallen- derwijs te werk gegaan, eerst tegen Tndrapoeri, en vervolgens, na in grooten getale naar den linker oever der rivier te zijn overgetrokken, tegen onze posten aan die zijde, terwijl ook onze transporten dagelijks beschoten werden. Zoodra bet ingetreden droge weder zulks veroorloofde, hebben onze troe pen den vijand over de rivier gejaagd en hem daarbij aanzienlijke verliezen toegebracht, 1 tot 4 Mei. Daarop zijn den 6den Mei drie colonnes van Iudrapoeri, Auak Galoeug en Tjut Besoetoi uitge rukt om ook den rechteroever van vijanden te zuiveren. Zij ondervonden een zeer hevigen tegen stand, maar na een driedaagsch gevecht, waarbij te Panteb Kerang en Rediep een rij zware ver sterkingen moest worden bestormd, werd de vijand totaal verjaagd, terwijl zijne kampongs, waaronder die van het weder afvallig geworden hoofd der V Moekim, getuchtigd werden. Aan onze zijde sneuvelden twee officieren, de kapitein Van Berg en de luitenant Schuit, en werden er tien gewond, terwijl meer dan honderd mindere militairen sneu velden of gewond werden. De vijand moet belang rijke verliezen geleden hebbenverscheidene voor name hoofden, waaronder de imam van Gliëng, zijn gesneuveld; imam Longbattah wordt gezegd zwaar gewond te zijn. Een der hoofden in de XXVI Moekim heeft zijne onderwerping aangeboden. De heeren dr. H. Van Gapelle, dr. L. I. Egeliug in Den Haag en J. G. Jager te Amster dam zijn benoemd tot buitenlandsche eereleden van de „Société royale de médecine publique da royaume de Belgique." Door wijlen vrouwe A. C. J. Borski, douairière Staats Bonnen, is een legaat van ƒ5000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam en een van gelijk bedrag aan het Oude- Mannen- en Vrouwenhuis dier gemeente. Door wijlen mejonkvrouw J. J. Rosier is een legaat van f 1000 besproken aan de diaconie der Waalsch Hervormde gemeente te aldaar.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1