De onthulling ran den gedenksteen voor dr. Joost Hiddes Halbertsma, in zijn geboortehuis te Grouvr, zal plaats hebben op Woensdag 28 Mei. Adr. Ph. Van Blom, van Beerenveen, zal de feest rede uitspreken. Tweede Kim er. Het debat over art. 1 der Kanaalwet is heden afgeloopen. Alle amendementen werden verworpen, uitgezonderd dat om de Noor- dervssrt te laten vervallen, dat werd aangenomen doch het geheele artikel is verworpen met 40 tegen 39 stemmen. De minister van waterstaat "verzocht daarop de behandeling van het wttsont- •werp niet voort te zetten Morgen zijn ver schillende kleinere ontwerpen aan de orde. De gewone audiëntie van den minister van loloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- Tork naar Rotterdam, passeerde gisterochtend te vijf uren bij Scilly's. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. J. H. Van Goor, adv. aldaar; aan P. H. Velsen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaats- verv. te Oirschot; met 1 Juni benoemd tot direc- "teur van een der rijkstelegraafkantoren, den telegr. lste kl. bij den rijkstelegraaf P. Vorster; den directeur van een der rijkstelegraafkantoren P. Dek ker, met ingang van 1 Juni a. s., benoemd tot telegrafist der 3de kl., met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk na deu telegrafist der 3de kl. J. G. Jongmanden offic. van adm. 2de kl. P. Gallas, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht de benoeming van den luit.-kolonel J. A. IJ. Van Es, als lid der commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten der 2de kl., ingetrokken en in zijne plaats beDoemd den luit.-kolonel bij het corps mariniers J. Gautier. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uren werd bij de Warmonderbrug een paard voor een goederenwagen van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij gespannen. Nauwelijks waren de knechts daarmede klaar, of het dier zette het op een loopen, doch werd zonder ongelukken te veroor zaken nabij de Oude Vest tot staan gebracht. Door het schrikken van het paardge- raakte gistermorgen te acht uren te Leidschendam een rijtuig met de daarin aanwezige personen in den Westvliet. Gelukkig werden allen spoedig gered. Vele landbouwers zijn thans druk aan het omploegen; men denkt: van eene haver- of gersteschoof kan nog wat terechtkomen. De ritnaald of koperworm, wiens schadelijke in vloed juist bij koud weer en achterlijke planten het meest wordt opgemerkt, heeft veel bedorven. De prijzen van het vee zijn aanmerkelijk lager dan verleden jaar en waar het regel is, om in den herfst veel vee aan te koopen, daar wordt het nu weer van de hand gedaan met weinig of geen vergoeding voor de stalvoedering. De koop- ea huurprijzen der landerijen zijn in het laatste tien tal jaren zeer hoog opgevoerd, de voornaamste landbouwproducten staan op dit oogenblik laag genoteerd. Een en ander maakt, dat menig land- gebruiker de toekomst met groote zorg te ge- moet gaat. Een der bedienden van „Artis" te Amsterdam was Zaterdag belast met het vervoer van twee kangaroes naar dit genootschap. Bij den overweg van den Rijnspoorweg naar het entrepot bleef de kar in de rails haken en sloeg om, ten gevolge van de woeste vaart waarmede gereden werd. De wagen kwam tegen een spoor wegrijtuig terecht en door den schok tuimelde de koetsier van den wagen, met het gevolg dat hij ernstig aan het hoofd en de beenen gewond werd, zoodat zijn leven in gevaar verkeert. Hij werd in het vlak daarbij gelegen militaire hos pitaal gebracht. Na daar behoorlijk verbonden te zijn, werd hij per brancard naar het gasthuis vervoerd. Door den val was de kooi opengeraakt. Een der dieren sprong er uit en begaf zich te water, waar het zich met de zotste sprongen voort bewoog. Met veel moeite werd men het weder machtig. Zijn kameraad vond het verkieselijker zich rustig in het hok te houden. Een boerenarbeider te Nieuw Appel scha is, nadat men vier dagen naar hem gezocht had, eindelijk op het veld gevonden, dood op den rug liggende, met den plagschoflel in de hand, terwijl in de nabijheid zijn buis lag met zijn geldbeurs er op. Men veronderstelt dat hij onder het werk door een beroerte is aaDgetast en achterovergevallen. Zondag-middag brak een zwaar on- weder boven Dokkum los, dat echter slechts kort heeft geduurd. De bliksem is in eene woning geslagen, zonder veel schade aan te richten. Otte Lieuwes De Jong, oud 17 jaren, boerenknecht, in hechtenis ter zake van moed- willigen doodslag op 12 April 11. te Hoornster- zwaag (in een herberg voorgevallen, zonder eenige aanleiding vooraf, in dronkenschap) is naar de crimiueele terechtzitting van het gerechtshof te Leeuwarden verwezen. Voor de arr.- rechtbank te Leeuwar den stond Zaterdag terecht E. Westerling, te Surhuisterveen, ter zake dat hij in den laten avond van 15 Februari uit het onbewoonde schoolgebouw te Surhuisterveen eene hoeveelheid turf, toebe- hoorende aan, en alzoo ten nadeele van, het ge meentebestuur van Achtkarspelen, arglistig weg genomen en zich toegeëigend heeft. Door het O. M. waren 6, en vanwege den bekl. insge lijks 6 getuigen ii décharge gedagvaard. De sub stituut-officier mr. C. H. Moens eischte eene cel lulaire gevangenisstraf van 45 dagen wegens het waubedrijf van eeuvoudigen diefstal. Mr. P. "Van Hettinga Tromp droeg de verdediging voor en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 24 Mei. Omtrent de behandeling dezer zaak wordt o. a. medegedeeld: Ten processe bleek in hoofdzaak, dat de ouderwijzer aan een mattenschipper vergunning verleend had om op deu zolder boven de school matten te bewaren. Het schijnt dat die matten daar niet veilig warenalthans volgens beweren van den schipper vermiste hij daarvan, terwijl hem meermalen gebleken was dat de school des avonds niet gesloten was. Dit gaf hem aanleiding om er gewag van te maken en er werd toen besloten, dat de veldwachter van het dorp eens met hem op een avond zou surveilleeren. Zij begaven zich daartoe in den avond van 15 Febr. jl. naar de school en, deze niet gesloten vindende, gingen zij er in en verborgen zich onder een bank in de zoogenaamde kleine school. Zij werden nu gewaar, dat er nog iemand anders in de school kwam, dien zij in het donker niet konden zien, maar die kennelijk naar den turfbak ging, want zij hoorden daarop dat er turf werd stukgeslagen. Toen die persoon zich weder verwijderde, werd hij door den veldwachter gevolgd, wien het bleek dat het de onderwijzer was, die een oude theestoof met turf naar zijne woning bracht. Daarop sprak hij den hoofdonder wijzer er over aan en kreeg tot antwoord, dat het was om den volgenden dag de kachel der school er weer mee aan te leggen. Het was evenwel een Zaterdag-avond en de veldwachter merkte dus op, dat er den volgenden dag geen school was. „Dat is ook zoo," zegt meester, „neen, het is om mijne eigene kachel er mee aan te leggen." De veld wachter gaf hem te kennen dat de burgemeester dit niet wilde hebben, waarop de onderwijzer moet gezegd hebben, ze dan weer in de school te zullen brengen, daar de burgemeester baas was. Dit werd gedaan, de veldwachter nam van de turf uit de theestoof eenige stukken in beslag en maakte proces-verbaal op. De bekl. bekent het materiéele feit, maar zijn eigen turf was onbruikbaar, en daaT hij destijds, in plaats van te negen uren, om acht school begon te houden en om het winterweer 's ochtends niet zoo bijzonder vroeg opstond, daarom nam hij wat turf uit de school, ten einde vlugger gereed te zijn om de kachel daar aan te leggen. Het niet gesloten zijn der school verklaart hij een gevolg te zijn van het opvriezen van den dorpel, waardoor de deur moeilijk was te sluiten. Hier over had hij een paar malen gesproken, maar de timmerman had het nog niet in orde gemaakt. Den 7den Juni zal een groot feest worden gegeven in de opera te Parijs, waarvan de opbrengst zal worden gezonden naar Szegedin. Gounod, Massenet, Saint-Saëns, Delibes, Guiraud zullen bij die gelegenheid nieuwe werken zelf dirigeeren en de voornaamste acteurs en actrices van Parijs hebben hunne medewerking toegezegd. Te Londen viel Zaterdag-avond in ■Covent-Garden, tusschen de lste en 2de acte van „Le Prophèie", de groote houten cilinder naar beueden, waaromheen het scherm is gewikkeld. Een machinist werd gedood, een ander brak zijn beende voorstelling moest een half uur worden geschorst. De personen, die in Februari te Flo rence bommen wierpen, zijn door het hof van assises tot 21 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent dr. Weimer, die onlangs in hechtenis genomen werd als verdacht van deelge nootschap aan den aanslag op het leven van den czaar en met den aanrander Solowiefl' in nadere betrekking scheen geweest te zijn, is thans, naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, het volgende bekend geworden. De gevangene was oorspronkelijk een burgerlijk geneesheer, maakte toen den Rus- sisch-Turkschen oorlog mede als militair geneesheer en verwierf zich in hel hoofdkwartier de vriendschap van den grootvorst-troonopvolger. Na deu terugkeer uit den oorlog werd hij voorgesteld aan de kroon prinses en later dikwijls door beiden in hunne naaste omgeving toegelaten. Na de gevangenneming van Weimer heeft de grootvorst-troonopvolger nog alles gedaan om hem vrij te maken. De pogingen bleven echter vruchteloos. De advocaat Stassow, die onder zware verdenking staat als redacteur van het revolutionnaire blad „Semla i Wolja" werkzaam geweest te zijn, is tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Dit vermindert echter de verdenking niet, waaronder bij staat. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. Bij ordonnancie van 4 dezer worden twee kredieten, een van f 460,000 en een van 80,000, boven de begrooting van 1878 geopend ten behoeve van het departement van marine. Den 20sten Maart waren eenige dwang arbeiders onder bedekking van eenige gewapenden bezig den weg door kampong Sibren te begrinten, toen plotseling een Europcesch fuselier van ach teren werd aangevallen en hem drie klewanghou- wen werden toegebracht. De drie Atjehneezen, die de daad begaan hadden, verwijderden zich in allerijl en lieten het lijk van den vermoorde liggen, doch wisten zijn geweer te pakken. Hoogst waarschijnlijk is deze daad aan zorgeloosheid toe te schrijven. Den 6den dezer werd met groote plechtig heid den geueraal-majoor Wiggers van Kerehem bij zijn vertrek naar Nederland uitgeleide gedaan. Dezer dagen is bij de agentuur der Java- sche Bank te Soerabaia ontdekt, dat van een in den loop der vorige maand uitbetaalde cheque, groot f 30,000 van de Soerabaiasche spaarbank aan de order van een derde, eu voorzien van de afteekening van de order in dorso, de handteeke- ningeu valsch waren. Blijkens de notulen van het Batav. ge nootschap van kunsten en wetenschappen is de lste luitenant der infanterie J. Habbema tijdelijk gedetacheerd te Boekit Minggi voor de studie van de Maleische taal. Men schijnt in het Agamsch patois de kern der Maleische spraak ontdekt te hebben. Door den gonverneor-geDeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den mil. ambt. 2de kl. C. Jacobs; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. lste kl. A. De Graag; een tweej. verlof naar Europa, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. E. M. A. A. K. Frackers. Bevorderd: Tot dir. off. van gez. lste klasse bij den mil. gen. dienst, dr. J. J. W. E. Van Riemsdijk; bij de genie: tot kol. A. J. II. Van Kappen, tot majoor W. A. C. De Bloeme; bij dc inf.: tot luit.-kol. J. J. W. E. Verstege, tot majoor P. Van Drimmelen, thans met verlof in Nederland, en J. Arnoldy; tot onder-int. lste klasse hij de mil. adm. L. F. H. Smith; tot 1 kol., chef over den gen. dienst, de dir. off. van gez. lste klasse D. J. De Leenw; tot dir. off. van gez. lste klasse M. W. J. Den Berger; tot dir. off. van gez. 2de klasse J. A. Einthoven. Geplaatst: Militaire administratie, als onder-int. 2de kl. bij de int. in de lste milit. afd. op "Java, de kapt.-kwart. M. "Wil- lerastijn; bij de int. in Atjeh de lste lnit.-kwart. M. P. J. G. Brouwer; hij het hosp.: te Weltevreden, de off. van gez. 2dekl. J. Godefroy; te SamaraDg, de off. van gez. 2de klasse A. J. J Hclfrich; te Soerabaia, de off. van gez. 2de kl. A. A. Grond- hout; te Willem I, de milit. apoth. 3de kl. J. Donweshij den geneesk. dienst van Sumatra's Weatk. de off. van gez. 2de kl. P. J. Hymans van Anrooy en bij dien in de Z. en O. afd. van Borneo, de off. van gez. 2de kl. H. Hartmann; hij het 18de I bat. inf. de kapt. J. Sterk; bij het garn.-bat. van Banka, de f 2de luit. W. De Beyer en H. A. Da Croo. Ontslagen: Op 1

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2