BUITENLAND. Frankrlj k. De hoogeschool te Athene heeft aan Gambetta den doctorstitel verleend, als een bewijs van waardeering zijner sympathie voor Griekenland. Te Audros heeft het gemeentebestunr eene der hoofdstraten naar hem genoemd en te Svra is een schip van stapel geloopen, hetwelk eveneens „Gam betta" heet. De republikeinsche linkerzijde heeft een stemmig besloten de verkiezing van Blanqui te Bor deaux ongeldig te verklaren. Te Lyon hebben de zijdewevers den arbeid hervat. Het huis Jaubert-Andras heeft verklaard, dat het naar het tarief van 1869 zal blijven be talen. De gemeenteraad heeft eene som van 50,000 fr. toegestaan, ten behoeve van de werklieden die van arbeid verstoken zijn. U>uitschla.nd. Bij den rijksdag is gisteren ingekomen het wetsontwerp over de voorloopige invoering van de veranderingen in het toltarief. Bij de voortgezette tweede lezing van de ijzerrechten spraken Von Wedell en Malchow, conservatieven, voor de ver laging der rechten, die de industrie der machines voor den landbouw zouden benadeelen. Stumm, een groot ijzer-industrieel, verdedigde de bescher mende rechten, welker voordeel door Amerika be wezen werd. Richter, uit Hagen, verklaarde zich tegen de ijzerrechten, die voornamelijk aan de spoorwegen groote verliezen zouden berokkenen en waartegen ook de kleine ijzer-industrie gekant was. De heer Berger verklaarde zich voor een on veranderd aannemen van de voorgestelde tolbepa- lingen. Bij de stemming werd verworpen het amendement-Stolberg, om alle ruw ijzer voor fa brieken, ingevoerd langs de kust van Memel tot Dantzig, van invoerrecht vrij te stellen. Het voor stel van Von Wedell en Malchow werd met 192 tegen 125 stemmen verworpen en het in de regce- ringsvoordracht vastgestelde invoerrecht op ruw- en stukijzer bij hoofdelijke stemming met 218 tegen 88 stemmen aangenomen. Gisterochtend hadden reeds 68 steden de uitnoodiging tot bijwoning der vergadering van gedelegeerden der Duitsche steden aangenomen. Men rekent op omstreeks 250 gedelegeerden en hoopt door deze samenkomst te kunnen beletten dat de rechten op landbouwproducten nog ver hoogd worden. Italië. De minister van justitie heeft aan de Kamer der afgevaardigden een additioneel artikel voor gesteld op het wetsontwerp betreffende het huwe lijk. In dat artikel wordt bepaald, dat zij, die binnen den tijd van drie maanden na het kerke lijk huwelijk het burgerlijk huwelijk sluiten, aan geene strafvervolging blootstaan. Spanje. De correspondenten der „Débats" en der „Indé- pendance" gewagen van eene groote duurte van levensmiddelen, welke verschillende deelen des lands teistert en waarover zelfs het ministerie, onder voorzitting des Konings, heeft beraadslaagd. Op vele plaatsen hebben de gezeten burgers en de overheden de handen ineengeslagen om, ten einde botsingen te verhoeden, zooveel mogelijk werk te verschaffen. Te Cordova, Grenada, Cadix en elders is dit ge schied. Te Madrid zelf had het gemeentebestuur eene commissie benoemd om te beraadslagen over de middelen, ten einde eene verhoogiug der brood prijzen te voorkomen, welke commissie herhaaldelijk in overleg is getreden met afgevaardigden vau het syndicaat der bakkers, maar zonder het eens te kunnen worden. Daarop heeft de overheid besloten, het loon der bij haar in dienst zijnde werklieden met ongeveer een reaal daags te verhoogen en zelve brood te doen bakken, dat voor lagere prijzen op verschillende punten der stad werd verkrijgbaar gesteld. De militaire administratie zou hetzelfde doen, zonder dat men echter op den duur baat van deze maatregelen wachten kon. De dagbladen dringen daarom aan op verlaging der invoerrechten en der stedelijke accijnzen op de eerste levensbe hoeften, welke in de laatste jaren steeds hooger ge worden en trouwens ook eene der voornaamste bron nen van inkomsten voorde centrale regeering zijn. Het bericht van een huwelijksplan tusschen den koning en de aartshertogin Christina van Oostenrijk wordt bevestigd. De heer Manuel Silvela, voormalig minister van buitenlandsche zaken, is belast de nieuwe koningin af te halen en naar Madrid te geleiden. Het huwelijk zal in October of November a. s. voltrokken worden. G ro ot-Brit armië. De diplomatieke correspondentie tusschen En geland en Rusland, betreflende de uitvoering van het Berlijnsche tractaat ten opzichte van Oost- Rumelië, is rondgedeeld. Daaruit blijkt, dat tus schen beide mogendheden eene overeenkomst is lot stand gebracht, welke in een diplomatiek do cument, is vervat en aan de Porte medegedeeld. Engeland verbindt zich daarbij, er bij de Porte ten krachtigste op aan te dringen, dat zij de ad ministratieve rechten en voorrechten, welke aan Oost-Rumelië zullen toegekend worden, zal eer biedigen. Zijnerzijds geeft Rusland de verzekering, dat, ingeval de Bulgaarsche bevolking van Oost- Ruinelië niet de door het Berlijnsche tractaat ver leende autonome instellingen vreedzaam mocht aannemen, alsdan Rumelië geenerlei steun van de zijde van Rusland zou hebben te verwachten, en dat Rusland dan integendeel al zijn invloed zou aanwenden, om genoemde bevolking tot onder werping aan de getroffen schikkingen te brengen. Oostenr.-Honar. Nffonfircliie. Het Oostenrijksche Heerenhuis heeft bij de behandeling der veeziekte-wet een vijfjarigen over gangstermijn in plaats van een driejarigen aan genomen. De Kamer van afgevaardigden verwierp deze wijziging echter met 128 tegen 79 stemmen. Telegrammen. DEN HAAG, 17 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw Hoogeveen, oud-resident van Bataviamr. Roosegaarde Bisschop, vice-president van het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië; jhr. mr. Van Nispen, resident van Batavia; Pruys Van der Hoe ven, laatstelijk resident van Palembung; Wegener, resident van Cheribon, en Leers, majoor bij de genie. ST.-PETERSBURG, 16 Mei. Niet slechts in verscheidene groote steden van Oost-Rusland, maar ook in vele dorpen hebben branden plaats gehad, waardoor ontzaglijke schade is aangericht. Zeventig personen zijn te Orenburg gevat, als verdacht van brandstichting. Debehandeling voor den krijgsraad te Kiew van vier mannen en zes vrouwen der revolutionnaire partij heeft een aanvang genomen. Onder de gevangenen bevinden zich drie edellieden, de dochter van een lid van den geheimen raad en een Pruisisch onderdaan. Twee andere personen, nl. eene adellijke dame en een hoofd der nihilistische partij, zullen morgen te Kiew terechtstaan. Zij worden be schuldigd van verzet tegen de politie, verwonding, aanzetting tot oproer, gebruik van valsche passen enz. Te Kiew zijn alle vreemdelingen gearresteerd, die niet in het bezit van deugdelijke passen zijn. Te Odessa is een huiszoeking in eenige boekwinkels gedaan en zijn verscheidene verboden werken ont dekt en in beslag genomen. De regeering heeft aan de Rumeensche Joden verboden, Rusland bin nen te komen, wanneer zij niet kunnen bewijzen voldoende middelen van bestaan te hebben. Een telegram uit Odessa meldt, dat het ver voer van troepen van Rustschuk en Silistria, via Rene en Bender, den llden en die van den staf den 12den dezer begonnen is. Het corps zal den 20sten te Odessa zijn. ROME, 16 Mei. Het door de regeering inge diende wetsontwerp, waarbij straf wordt bedreigd tegen hen, die wel kerkelijk maar niet burgerlijk gehuwd zijn, wordt gunstig opgenomen. LONDEN, 16 Mei. In antwoord aan lord Argvle verklaarde lord Beaconsfield in het Hoo- gerhuis, het te betreuren, dat genoemd lid de aangelegenheden van Afghanistan ter sprake bracht, daar de emir zich in het legerkamp van de Engelschen bevindt, om over een verdrag van vrede en vriendschap te onderhandelen. De ontruiming van Bulgarije en Rumelië, zeide de minister verder, zou na verloop van negen maanden beginnen, doch zal wel spoediger afgc- loopen zijn, waarschijnlijk nauwelijks tot 3 Aug. duren. Men behoort rekening te houden met Ruslands aanspaken als overwinnaar. Het Ber lijnsche verdrag heeft veel overeenkomst met dat van San-Stefano verkregen. Servies onafhanke lijkheid is, na de vervulling der congres-bepalin gen, erkend. Ten opzichte van Rumenië bestaan nog eenige moeielijkheden, welke men spoedig denkt te overwinnen. De goede uitslag der Brit- sche politiek is wellicht toe te schrijven aan de vastberadenheid, waarmede de Engelsche regee ring hare plannen tegenover het kabinet van St.-Petersburg heeft verkondigd, doch de minister erkent dat Rusland eene verstandige toegevendheid heeft getoond. De Engelsche regeering wenscht de handhaving van Turkije in zijne onverminderde grootte, omdat het een belangrijk bolwerk is. De bezetting van Bosnië en de Herzegowina acht hij in het belang van den wereldvrede. Het Berlijnsche verdrag geeft aan Turkije eene stelling, die het een langduriger bestaan verzekert, indien het nog de levensvat baarheid bezit, welke bij dit rijk vermoed wordt, en indien het staatslieden vindt, die het door de moeielijke crisis heenvoeren. In elk geval is eene ramp vertraagd, welke, indien zij plaats vond, de vreeselijkste gevolgen voor de wereld zou hebben. ST.-PETERSBURG, 17 Mei. De te Livadia aangekomen Bulgaarsche deputatie heeft aan prins Batfenberg de akte zijner troonsverhefBng over handigd. De deputatie is door den czaar ontvan gen zij verklaarde het als haar duursten plicht te beschouwen, den keizer als bevrijder der bevol king haren dank te betuigen. De deputatie is ter keizerlijke tafel genoodigd. BERLIJN, 17 Mei. De stedendag, door het ge meentebestuur bijeengeroepen tot beraadslaging over maatregelen tegen de rechten op granen en vee, is door den heer Strassmann, voorzitter van den gemeenteraad, geopend. De aanneming der gedane voorstellen wordt zeker geacht. Programma's van muziekuitvoeringen. JIUSIS SACRUM. Zondof; 18 Mei te twee oren, door het Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. lacher, late afd.: N°. 1. Ouverture „Stradeüa", Fiotow; 2. Quadrille militaire, Kühuer; 3. a. Lied ohue Worte, 5. Lied, lluelt, Mendelssohn; 4. Pileer-Chor nnd Lied om „Tannbiiaaer", It, Mlsgaer. 2de ofd.Nö. 5. Syrophonie ous dem „Lobgesang", Meodelssoho G. „Stnodcheo", Schnbert; 7. Graod Finale aas „Ariele", O. Rach; 8. Hussarenritt, Spiadler. Ter markt te Leiden aangevoerd, 16 en 17 mei. Wintertarwe 12 hectoliter f 9.DO a 10.Zomer- tarv.'C' 12 hectol. 7.50a 8. Winterrogge 12 heet. G.25 a f 6.50. Zomerrogge 12 hectol./5.60 a/6.— Zomergerst 10 hectol. 5. ay'G.DOChevalier-gcrst 10 hecto). 7. a f 7.50 Zware Haver 17 heclol. f 4.50- a 6. Lichte Haver 17 hectol. f 3.a f 3.50. Dai- venboonen G hectol. 8.a ƒ8.50Paardenboonen 7 hectol. 7.50.— a 8. Ossen 40 stuks ƒ150.—. a/235.— Stieren, 1G stuks 56.— a f 190. Veulens stuks f a Melkkoeien 593 stuks f 160.a 265.—. Kaifkoeien 38 stuks 205,— a 270.Varekoeien 388 stuks f 150.— a f 250. Vette koeien 66 stuks i f 200.a 300. Kalveren (vette) 62 stuks 35 a f 70.— Kalveren (magere) 111 stuks f 5.—a^0.— Kalveren (gras) 58 stuks 30.a ƒ68.—. Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) I stuks, fa fOoien (magere) 878 stuks ƒ18.— a 30.—. Ooien (vette) 98 stuks f 28.— a f 34.-. Lammeren (magere) 428 stuks 6.a 12.—. Lam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 60 stuks ƒ17.a/40.Varkens (big gen) 286 stuks f 5.a f 13. Grasboter 17220 kilogr., lste qualit. vat54 a 58.— Schei- 2de qualit. vat f 40.— a f 44.—Grasboter lste qual. per kilogr. f 1.35 a 1.45, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.a f 1.10. Ter markt aangebracht 1199 runderen, 173 kalverer, 976 schapen en 428 lammeren. Oost-Indische praatjes. VI. Onderwijl hebben eenige van die heeren een strootje (sigarette) voor den dag gehaald, aan een voorbijganger vuur gevraagd, en wachten nu in de schaduw der tamarinden op het gras ge zeten, in kalme berusting de komst van den man doer af. De dames diverteeren zich intusschen met de bevallige sirih-pruim. Eindelijk gaat men verder, en ter plaatse gekomen, waar de arbeid zal aanvangen, komt de wijze spreuk „haast n langzaam" in practijk. Met bedachtzame waardig heid wordt de bezem gehanteerd, met lustelooze traagheid een grassprietje uitgerukt, afgewisseld met eindelooze pauzen van dommelende rust Kortom, het getreuzel neemt geen einde, en zon Jan Salie's bloed doen bruisen. Men heeft zich in Holland van de kettingganger: een idee gevormd, alsof het de galeislaven vat Toulouse of elders zijn. Niets is miuder waar Het kenmerk bestaat alleen in een ijzeren rins

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2