Maandag 19 Mei. N°. 5906. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURjLNT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKUS DER ADVERTENTIES t Van 1regels......1.0». Iedere regel meerQ.17|. y Groolere leuers nsar fliilireiat» Gemeugü Nieuws. Nadat den 6den dezer door de tap ster Y. alhier bij de politie aangifte was gedaan ▼an de vermissing uit hare tapperij van een zil veren cylinderhorloge met dito ketting, werd als vermoedelijke dader Dinsdag-avond 11. in arrest ge nomen zekere G. M. P. S., een niet alhier te huis behoorend persoon, die reeds 5 jaren in de gevangenis te Leeuwarden, 2 jaren te Hoorn en 1 jaar te Rotterdam had doorgebracht en die, tbans omtrent bovengemelde» diefstal ondervraagd, hals starrig ontkende daaraan schuldig te zijn. Door het zoowel te Warmond en Oegstgeest als te Ha- zerswoude door de politie ingestelde onderzoek is het mogen gelukken zijne schuld te bewijzen, zoomede die aan een door hem gepleegden dief stal van eene naaimachine ten nadeele van den winkelier Du M. te Leiden. Eindelijk toch be kende hij zijne schuld aan beide diefstallen, waarna hij heden naar de gevangenis te 's-Gra- venhage is overgebracht. Te Sambeek bij Boksmeer zijn twee arbeidersbuisjes afgebrand. Een driejarig kind is daarbij omgekomen. Het instortend dak heeft het onder gloeiend puin begraven. De Italiaansche bark „Aporti" ver^ Donderdag-avond, ter reede van Vlissingen ten anker liggende, door het van Gent komende Eng. stoomschip „S. A. Sadler" zoodanig aangevaren, dat zij onmiddellijk zonk. De bemanning redde zich door op de stoomboot over te springen, met uitzondering van een matroos, die vermist wordt. Een nieuwe brutale daad der nihilis ten wordt uit St.-Petersburg gemeld. Korten tijd geleden ontving de koopman Paul Fufajefl' een door bet revolutionaire comité onderteekend schrij ven, waarin van Fufajeff een bedrag van 40,000 roebels werd geëischt, „voor het goede doel der geheime nationale regeering". Hij moest die som uiterlijk 2 Mei op een aangewezen plaats brengen, en achterlaten. Deed hij dat niet, dan was hij een kind des doods. Tot den 2den Mei bleef Fufajefl' besluiteloos of hij het losgeld betalen dan wel de politie in den arm zou nemen. Hij besloot lot het laatste. Nauwelijks was bij echter het politie-bureel genaderd, of hij kreeg met een ijzeren stang een slag op zijn hoofd, zoodat hij bewuste loos neerzeeg. De aanvaller en de 40,000 roebels, die Fufajefl' bij zich had, waren spoorloos ver dwenen. Tot beden is niets uitgelekt. De toestand van den gewoude is zorgwekkend. Op de spoorweglijn van Velu B e r- lincourt naar Vendelles (dep. Aisne) waren vijf werklieden mei het uitgraven van den grond bezig, ten einde een onderweg voor voetgangers van Ven delles naar Verguier te make», toen er plotse ling een instorting plaats bad, waardoor vier der werklieden letterlijk werden verzwolgen, terwijl de vijfde tot aan de middel met aarde werd omringd. Terstond kwam er hulp opdagen, zoodat het vier tal binnen twintig minuten was uitgegraven, te laat echter om hen te reddende ongelukkigen waren allen gestikt. De oorzaak van het onheil moet gezocht worden in de omstandigheid, dat op slechts SO centimeters van de plaats der door graving een oude mergelgroeve was gelegen, waar van de aanwezigheid den arbeiders onbekend was. Uit het Russische gouvernement Tiflis komen berichten van eene tot dusver onbe kende ziekte, waaraan de meeste lijders sterven. I» dorpen, die niet meer dan 150 of 200 hui zen tellen, stierven 70 a 200 personen. De in brons gegoten groep van pro- fessor Begas, „de Sabijnenroof', die te Parijs op de jongste wereldtentoonstelling is geweest, maar daar geen kooper vond, is nu aangekocht door den heer Carstanjen, te Keulen, voor de som van 54,000 mark. De te Parijs verschijnende „Libert verhaalt dat een geneesheer te Chicago een onfeil baar middel gevonden heeft om dronkaards te genezen, bestaande in de „chiuchoua rubra", of roode kinji. Hij neemt een pond verschen bast der plant, maalt dien, laat het 48 uren lang in alkohol trekken en herleidt het vocht vervol gens door uitdamping tot een half pint. Het aldus verkregen drankje wordt den lijder om de drie uren bij theelepels ingegeven en bovendien moet de eerste twee dagen de tong tusschentijds er mede bevochtigd worden. De behandeling, waarbij de dosis eiken dag verminderd wordt, duurt tusschen de vijf en veertien dagen. Men verzekert dat aldus verwonderlijke genezingen, zelfs van delirium tremens, verkregen zijn. Op het exercitieveld achter de mili taire school te Parijs beeft men proeven geno men met een nieuw bluschmiddel. Daartoe werden twintig vaten, die vroeger petroleum, teer of harst bevatten, opeengestapeld en in- en uitwendig met 50 liter petroleum en 400 kilo teer overgoten. Aan beide zijden van dien stapel bracht men hoopen hout en lompen aan, eveneens met petro leum en teer verzadigd. De geheele brandbare massa besloeg een lengte van 10 bij een breedte van 2 meter. Nadat nu alles in brand was ge stoken cn aan alle zijden in volle vlam stond, begon men den geweldigen vuurgloed te bestrij den met zes met het nieuw-uitgevonden vocht gevulde extinctenrs, en tot verbazing van alle omstanders was men de vlammen in korten tijd meester. Onder de aanwezigen bevond zich ook een vertegenwoordiger der posterijen, bij welke instelling men voornemens is de nieuwe uitvinding in toepassing te brengen. Gedurende de laatste negen maanden van het jaar 1878 bedroegen de ontvangsten van de Jablochkoff-maatschappij te Parijs 1,423,340 fr. hiervan waren 1,229,090 fr. verkregen door den verkoop van bet patent in Rusland. De maat schappij zal behalve 6 pet. intrest een dividend van 10 fr. per aandeel uitkeeren. Omtrent bet overlijden van den her tog van Medina Celi verneemt men nader, dat hij bij ongeluk twee kogels in den buik kreeg, door het afgaan van een geweer, toen hij op de jacht was op zijn landgoed te Gnadaramazijn echtge- noote was tegenwoordig, maar zijne moeder kwam te laat om hem nog levend te zien. De hertog was nog geen dertig jaar oud. Een dubbele moord beeft onlangs plaats gehad te Teyras, dep. Héranlt. Een vronw, die een kruidenierswinkel hield, is tijdens de af wezigheid van haar man in haar bed vermoord. Yervolgens heeft de dader den laatste, die laat te huis werd verwacht, op korten afstand van zijn woning van het leven beroofd en daarop het lijk naar den winkel gesleept, waar men het den vol gende dag met verbrijzelden schedel vond liggen. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. De directeur van 't „CirqueAméricain" te Parijs, Mijers, is failliet verklaard. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat een tweede luitenant, Schenk von Geyern ge- heeten, eerstdaags voor een krijgsraad zal terecht staan wegens verregaande mishandeling van onder geschikten. Daarenboven zullen nog verscheiden onderoflicieren wegens dergelijke vergrijpen worden vervolgd. Wegens 66 feiten van dien aard zal hij zich hebben te verantwoorden. Te Rome leefde eene zekere Rosina, die vroeger om hare buitengewone schoonheid dik wijls tot model voor schilders diende, in de grootste armoede; eiken dag kon men haar bedelend door de straten zien loopen met een beeldschoon kind op den arm. Dezer dagen werd zij bij een notaris geroepen, die haar mededeelde, dat de ellende voortaan geleden was, want een schilder, Philibert C., die langen tijd te Rome had doorgebracht en zich later tot zijn dood in België had opgehouden, had haar bij testament tot zijne eenige erfgenaam benoemd. De bedelares komt nu onverwacht in het bezit van een half millioen franken. Twee bejaarde bedelaarsters te Pa rijs geraakten in een zoo hevigen twist, dat de meest verwoede van beiden naar het naaste politie- bureel werd gebracht. Daar deelde zij aan de», dienstdoenden commissaris hare lotgevallen op zoo roerende wijze mede, dat deze haar liet gaan met nog een aalmoes op den koop toe. Maar op het oogenblik dat zij zich wilde verwijderen, viel een pakje, dat zij tot dusver had weten verborgen te houden, op den grond en gaf daarbij een ver dachten metaalklank te hooren. De bedelaarster bukte om het op te rapen, maar met een zoo vlngge beweging, dat bat den commissaris van. politie verdacht voorkwam. Hij liet haar terug roepen en verzocht haar zich te ontdoen van den doek, die haar hoofd bedekte. Tegen dat bevel' was niets in te brengen, en weldra stond voor den commissaris de oude bedelaarster herscha pen in een bevallig meisje van twintigjarigen leeftijd. Het gevallen pakje bleek 2000 franken aan goud en bankbiljetten te bevatten. Het spreekt van zelf, dat de ontmaskerde scboone voorloopig in arrest werd gehouden. Op een verkooping van handschrif ten te Londen is het oorspronkelijke klad van Beethovens Pastorale Symphonie, geheel van de hand van den grooten meester en 61 pagina's beslaande, voor 55 pd. st. verkocht. Een brief van Beethoven gold 4 pd. st. 5 sh. Brieven van- Dickens brachten 6 a 10, een brief van Manzon» 15, een van Paganini 14 shilling op. MetdeFransche mail is uit de kolonie Suriname gedurende de vier eerste maanden van- dit jaar verzonden aan goud eene aangegeven, waarde van f 143,136, waarvan alleen den 4den April f 60,520. Gedurende de vier eerste maan den van 1878 bedroeg die uitvoer f 99,062, dus dit kwartaal van 1879 f 44,074 meer. Te Weenen is het huwelijk voltrok ken tusschen den bekenden admiraal in Turkscben dienst, Hobart Pacha, en miss Rosa Horn uit Wemplingtown in Engeland. Het jonge paar werdi eerst in de katholieke Stephanus-kerk getrouwd, daar de bruid katholiek is, en daarna in de ADgli- caansche kapel der Engelsche ambassade te Weenen. Bij deze laatste plechtigheid waren sir H. Elliot, lady Elliot en het geheele personeel der ambassade tegenwoordig. De jonggehuwde admiraal reist met zijne echtgenoote, als een vorstelijk persoon, incog nito onder den naam van W. Hampden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1