Dominions, thans notaris te Lichtenvoordeaan jhr. I. J. W. H. Van Andriuga de Kempenaer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. der gem. Fcrwerderadeelden kapt. W. F. A. Schoevers, dir. van het garn.-hospitaal te Maas tricht, op nonactiviteit gesteld, iu afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd tot kantonr. te Zutfen mr. J. G. H. B. Ketjen; den 2den luit. J, Slroeve, van het 1ste reg. inf., voor den tijd van vijf jaar gedetacheerd bij de inf. in Ned.-Indië; de benoeming van mr. P. F. Van Cooth, grifl'. der Staten van Noord-Brabant, tot lid eener comm. tot voorlichting der regeering omtrent de regeling van de in 1S79 te houden algemeene volkstelling enz., op zijn verzoek inge trokken en in zijne plaats benoemd A. Jansen, comm. ter prov. griffie van Noord-Brabant. Gremengd Nieuws. Toen een met metselsteen en beladen wagen van de Rijnspoorwegmaatschappij heden morgen te tien uren de Nieuwsteegsbrug opreed, viel het paard, doordien de wagen achteruitging, zonder dat dit echter ongelukken veroorzaakte. In de Noord rundersteeg is heden middag om halfvijf zekere v. D. van een bint op den steenen vloer gevallen, waardoor hij zijn been erg bezeerde, zoodat hij naar zijne woning op de Gedempte Mareudorpsacbtergracht moest gebracht worden. Hedenmiddag omstreeks kwart voor vijven ontstond er brand op eene bovenkamer van een huis op de Lammermarkt (Korte Lange- gracht) nabij de Scheistraat, doordieu de bewoon ster goed te drogen had gehangen boven een pot met doovekolen, waardoor die kleederen vlam vatten. De brand is door zekeren Overveld, wonende op dezelfde markt, met emmers water gebluscht. De uitgerukte brandspuiten behoefden niet te werken. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan L. O. te Noordwijk, w. diefst. v. helmtot 6 dagenD. d. M. te Rijnsburg, w. diefstal van graszoden 10 of 2 dagenA. v. R. te Katwijk, w. vertoef in een herberg na gezetten tijd te Katwijkvrijspraak en gedeeltelijk onbevoegdverklaringB. V. aldaar, w. idem: vrijspraak; P. Z. te Leiden, w. het door rijden met een hondenkar bij het tegenkomen vau een rijtuig te Oegstgeest: f 3 of 1 dag; J. A. te Katwijk, w. het weiden van vee langs een open baren weg te Rijnsburg: f 6 of 2 dagen J. v. O. te Zoeterwoude, w. rijden in verkeerde rich ting te Leiden: vrijspraak; A. v. R. en P. K„ beiden te Leiden, w. het markten op verboden plaats te Leiden, ieder tot 1 of 1 dag; P. K. aldaar, w. belemmeren van den doortocht van een openbaren weg te Leiden: vrijspraak; J. v. T. aldaar, w. het verwekken van nachtgerucht, storend voor de rust der ingezetenen: 5.50 of 2 dager, G. C. G. aldaar, w. het werpen van vuil iu ge meentewater te Leidenf 1 of 1 dag. Tusschen Zondag en Maandag des nachts te twee uren verbrandden te Abbenes op den ringdijk van den Haarlemmermeerpolder nabij de Sassenheimer pont een oude houten keet met een oude schuur. In zeer korten tijd was alles tot asch verteerd. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd bij de Maatschappij voor het K. der Nederl. te 's-Bosch. Maandag is tc Lis se een paard, aan kwaden droes lijdende, na onteigening afgemaakt en met de voorwerpen waarmede het dier in aan raking geweest is verbrand. Eenige dagen geleden is de boekhou der R. van het bureel der Haagsche Tramway- maatschappij te Scheveningcn plotseling verdwenen. Hij heeft vrouw en kinderen en een tekort in de kas der Maatschappij achtergelaten. Maandag-avond om halfzeven had te 's-Hage een tragisch-comisch voorval plaats aan het Kanaal, tegenover dei ingang van het kerkhof. Een zoogenaamde „Jan pleizier", met twee paarden bespannen, kwam de hoogte afrijden en kantelde, doordat de wielen in het mulle zand zakten, geheel onderstekoven. Ongeveer 20 personen, waaronder een tieutal kinderen, vielen dooreen. Alle glasruiten werden verbrijzeld. De paarden verbraken den boom, doch bleven gelukkig staan. Geen der passa giers bekwam cenig letsel. Maandag-ochtend is uit de Schie in de nabijheid van de spoorwegbrug te Schiedam het lijk opgehaald van den braudersknecht A. Immers. Naar men vermoedt is hij, toen hij Zondag avond van het station van den spoorweg zich naar de woning zijner moeder in de Yl.iardingerslraat wilde begeven, in de Schie gevallen, zonder dat zulks door iemand is opgemerkt. Een brand, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, ontstond gistermiddag op de eerste verdieping van een pand in de tweede Dier gaardestraat te. Rotterdam. Van de spoedig aange rukte brandspuiien behoefde er slechts één water te geven, om den brand in een half uur te blus- schen. De brand was ontstaan in een alkoof in de voorkamer, vermopdelijk door het vallen van vuur uit een tabakspijp in de bedstede, toen de bewoner, een timmerman, zijn gereedschap opborg. De zaak van De Jongh te Rotterdam zal den 27sten Mei 's morgens te tien uren bij het gerechtshof te 's-Gravenhage in appèl behan deld worden. De oude vrouw, die in een gang aan den Oppert te Rotterdam in brand is geraakt, is gisterochtend aan de bekomen wonden overleden. Op en bij het Velperplein te Arnhem is sinds eenige dagen veel beweging ten gevolge van de vele inzendingen op de aanstaande ten toonstelling, waardoor het noodig is geworden een groot rustiek gebouw op genoemd plein en een dito gebouw achter de concertzaal van Musis Sacrum op te richten; verder wordt daar nog ijverig aan de gebouwtjes bij de entrées gearbeid, zoodat het een lustig schouwspel oplevert, daar zoovele handen aan het werk te zien. Door deze noodzakelijk geworden uitbreiding der tentoon stelling is het terrein nabij Musis Sacrum slsnu onmisbaar geworden en zal de afgewerkte brug nu goede diensten kunnen bewijzen. Deze brug is eergisteren beproefd met eene belasting van ruim twintig duizend kilo, terwijl daarenboven een 50-tal mannen over de brug trokken en in het midden halt hielden. De doorbuiging bedroeg niet meer dan twee centimeter, zoodat de soliditeit daarvan kan worden aangenomen. Op het Willems- pleiu zal spoedig een aanvang worden gemaakt met de vergrooting van het gebouw voor den wedstrijd en een nieuw gebouw voor onderwijs, zoodat op dit punt ook weldra meer levendigheid zal heerschen. Te W estervoort is Maan dag -morgen te ongeveer drie uren brand ontstaan op de Schans in eene arbeiderswoning, waarin drie huisgezinnen gevestigd waren. Het vuur verspreidde zich zoo spoedig, dat de inwonenden moeite hadden zich te redden. Behalve eenig vee, is van de inboedels weinig geborgen; vier geiten zijn een prooi der vlammen geworden. Gerrit en Klaas Nieuw en buis, die bij arrest van het gerechtshof te Arnhem zijn ver oordeeld tot 25 en 20 jaren tuchthuis, hebben cassatie aangeteekend. M a a n d a g a v o n d ontlastte zich boven Noorddijk een hevig onweder, vergezeld van hagel buien. Do pelmolen aan de Ruischenbrug werd door den bliksem getroffende roeden werden er afgeslagen en in de kap waren groote gatener werd echter geen brand veroorzaakt. De bemanning van de Wiernmer viscbaak blijkt niet verdronken te zijn. Zij had om het buiige weer eene schuilplaats gezocht op Ameland eu is thans van daar teruggekeerd. Te Montfoort is een achtjarig meisje, terwijl het aan den wal bloempjes plukte, in den IJsel gevallen en verdronken. De gouverneur-generaal van Oren- burg seint van daar onder dagteekening van 13 dezer: Gistereu bij zeer zwaren storm ontstond iu de Kozakken-voorstad brand, waardoor zij voor de helft vernield werd. De militaire gouverneur van Uralsk meldt van den 11 den, dat die stad voor een aanzienlijk deel vernield is door een brand, welken het, bij den zwaren stormwind, on mogelijk was te blusschen. Bij het verzenden van het bericht duurde de brand voort. Een correspondent der „Köln. Zei- tung" weet, ondanks de groote geheimzinnigheid der politic en den angst van het publiek om wegens een onvoorzichtig woord met de politie in aan raking te komen, van een merkwaardige vangst bijzonderheden mede te deelen. De politie heeft, namelijk eene geheime drukkerij ontdekt, en wel in een huis naast het ministerie van openbare werken, en daarbij de hand gelegd op 7000 nog niet verschenen exemplaren van het revolutionaire blad „Land en Vrijheid." Men kwam deze druk kerij op de volgende wijze op het spoor: Het laatste nommer van „Land en Vrijheid" ken merkte zich door een schoonen druk en een des kundige, daarover geraadpleegd, zeide dat het met nieuwe letters gedrukt was en de letters slechts afkomstig konden zijn uit du eenige let tergieterij „Franzmark." Hier biet I; dat deze lettersoort sedert maanden slechts gekocht was door het ministerie van openbare werkendaar werd nu streng onderzoek gedaan en de chef der drukkerij aan een verboor onderwerpen. Deze, de heer Bohuke, een Pruis van geboorte, wist van niets, doch het onderzoek bracht aan het licht, dat buiten zijn weten letters gebezigd waren voor het zetsel van „Land en Vrijheid", dat in den vorm gebracht in het aangrenzende gebouw uit de hand gedrukt werd. Onder de zetters bleken een 8 a 10 nihilisten te zijn, die tot dusver liet gebruik der letters van de ininiste- riëele drukkerij voor hun chef en huan collega's stipt geheim hadden weten te houden Voor den heer Böhnke, wiens onschuld ten duidelijkste bleek, liep het met een berisping af, doch de schuldigen werden onmiddellijk gearresteerd. Branden hebben er dagelijks plaats. Niet echter zijn alle van zoo grooten omvang als die, welke dezer dagen te Lyon uitbrak in de werkplaatsen van den heer Biétrix. Die inrichting, welke een oppervlakte van ettelijk, duizenden vierkante meters besloeg, bevatte een fabriek tot. het verwerken van verfhout en een chocolaadfabriek, terwijl er tevens aanzienlijke hoeveelheden suiker, olie en reukwerk waren opgeslagen, een gezamenlijke waarde vertegenwoordigende van ongeveer twee millioen franken, grootendeels zeer i vlambare stollen. Men stelle zich een brand voor, Ie midden van zulk een inrichting uitgebroken. r brand weer bleef dan ook weinig anders nv-r dan de beleudende gebouwen zooveel mogelijkrijwuren, en gelukkig mocht zij daarin sla: n. Het was trouwens ondoenlijk deu ontzettend! vuurgloed te naderen, dewijl drie uren achtereen d hevigste ontploffingen van verschillende chemi praepa- raten, vooral in de kelders van het gebouw, zich aanhoudend deden vernemen. BUÏTKNLAN1U. Italië. Te Milaan is eene meeting van het vredebond gehouden, onder voorzitterschap van den heer Saffi. De hecren Saffi, Mussi, Lemonn r en ande ren hebben het woord gevoerd. Voorlezing werd gedaan van telegrammen van Garibaldi en Victor Hugo. De vergadering nam een voorstel aan, waarin de hoop wordt geuit op eene vredelie vende toekomst. Er waren 2000 personen op de vergadering aanwezig. In het Maandag gehouden consistorie zijn tot kardinaal benoemd: de prins-bi- hop Für- stenberg; de aartsbisschoppen Despi Haynald en Pix; de bisschoppen Santos Silva eu Alimonde, de hoogleeraren Pecci, Hergenröther, pater New man en de dominicaan Zigliara. Verder zijn benoemd II Italiaansche, 2 Engelsche en 2 Turksche bis schoppen, een bisschop van Cattaro en 6 bisschoppen in parlibns infidelium. De nieuwbeno inde kardi nalen hebben deu eed afgelegd. Gfroot-EBvitaiiiiii De heer Dilwynn diende gisteren ut het Lager huis de volgende motie in: Het toen ineud mis bruikeu van de prerogatieven en den invloed der Kroon van de zijde der ministers maakt een strenger in acht nemen wenschelijk van de aan die prero gatieven gestelde perkeu. In het Hoogerhuis zeide Salisbury, dat er geen grond bestaat tot de meeuiug als zou de sultan door zijne verbiutenissen verhiudertl z |n garni zoenen te leggen in den Balkan. De bepaling dienaangaande in bet tractaat was overigens niet verplichtend, doch facultatief. De saltan kan zijn recht uitoefenen wanneer het hem uit een financieel

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2