jgggg ring tot geen afdoend resultaat leiden, dat dan de Kamer gebruik zal maken van haar recht van initiatief, ten einde te voorkomen, dat de groote belangen der visscherij te gronde worden gericht door de willekeur en het verzet van het scheeps volk, dat weigert aangegane verbintenissen gestand te doen. De Haagsche gemeenteraad heeft heden tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer C. "Van Tiel, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. Aan het ministerie van justitie, werd heden aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan- en het onderhouden gedurende 1S79, 1880 en 18S1 van het rechtsgebouw te Leiden. Als minste inschrijver kwam in aanmer king de heer S. Van Leeuwen, te Leiden, voor het kantongerecht voor, 1590. De betrekking vu geneesheer in de cellulaire gevangenis te Rotterdam is vacant. Daaraan is verbonden eene belooning van f 600 'sjaars en het genot van vrije woning. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren zich bij het departement van justitie aan te melden. Door den gemeenteraad van Zevenhuizen is tot eersten hulponderwijzer aan de openbare school in het dorp, op een jaarwedde van f 800, benoemd de heer P. Blok, thans hulponderwijzer te Stolwijk. De „Willem Barendsz" is gisteren van de werf van de heeren Meursing en Huygens over gebracht naar 's rijks werf te Amsterdam, om voor den aanstaanden tocht te worden uitgerust. Door directeuren van Teylers stichting te Haarlem werd gisteren aanbesteed het maken van den bovenbouw van de nieuwe museumlokalen op het Spaarne. Laagste inschrijver was D. A. Bna- kenburg, te Haarlem, voor de som van /"54,985. Door den prins van Wales is aan den heer H. Stasse, commandant van het stoomschip „Prinses Elizabeth," waarmede Z. K. H. den overtocht van Vlissingen naar Queenboro deed, als blijk van tevredenheid een doekspeld ten geschenke gegeven van matgoud, fijn bewerkt, in den vorm van een paardenhoef, met vijf diamanten als nagels, terwijl het midden wordt gevuld door de kroon met de drie vederen van 's prinsen wapen. Volgens het U. D. zal mejuffrouw Verwoert in het huwelijk treden en het tooneel verlaten. Den 7den Juli a. s. zal het 50-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers feestelijk herdacht worden. Aan den adj.-onderofficier Veenendaal bij de kon. milit. academie te Breda is door officieren en beambten dier inrichting als een herinnering aan zijn 36-jarigen diensttijd, waarvan hij 24 aan de academie werkzaam was, een fauteuil ten ge schenke aangeboden. Door de commissie uit Ged. Staten van Friesland, aan welke is opgedragen het. beheer van het door dr. Lieuwe A. Buma aan de provincie vermaakt legaat ten dienste van de landbouwkunde, enz., is eene prijsvraag uitgeschreven voor een lees- cn leerboek voor de hoogste klasse van de scholen voor gewoon lager onderwijs en voor de herhalingscholeu. Het boek moet bevatten een overzicht van de boter- en kaasbereiding in Nederland en meer in het bijzonder eene omschrijving van het stelsel tot nu toe algemeen in Friesland gevolgd. Voorts eene duidelijke uiteenzetting en verklaring, op populaire wijze, van de wetenschappelijke gronden der geheele zuivelbereiding, benevens eene omschrij ving en verklaring van de meest belangrijke stelsels van boter- en kaasbereiding, i andere landen toe gepast, met aanwijzing van de daarin gelegen voordeelen, toegelicht door afbeeldingen van de bij die stelsels meest belangrijke werktuigen cn gereedschappen. Voor het best, mits voldoend ge keurd antwoord wordt f 500 uitgeloofd. Het ant woord blijft het eigendom van den schrijver, indien hij zich verplicht het werk binnen vier maanden, nadat de prijs zal zijn toegekend, bij wijze van goedkoope volksuitgaaf, onder goedkeuring der commissie, in het licht te doen verschijnen. Voor het bevorderen vau die uitgaaf wordt hem bovendien f 300 aangeboden. Te Vcnloo is de ééne zijde der kleine Beek straat, bestaande uit negen gebouwen, verkocht voor de som van tachtig duizend thaler aau een broeder van de Capucijuer orde uit Duitschland. Deze monniken zullen in die gebouwen een kloos ter stichten met kerk enz. en ze verder tot semi narium inrichten. Prinses Hendrik heeft zich hedenochtend naar Oldenburg begeven. De bekende zeeschilder A. Pleysier is, na een korte ongesteldheid, te Vreeland overleden. Tweeds Kamer. In de zitting van heden is de heer Van Osenbruggcn beëedigd en toege laten. Het debat over het kanaal door de Gelder- sche vallei werd voortgezet. De heeren Dijckmees- ter en Van Asch van Wijck waren tegen het kanaal wegens onvoldoende toelichting en finan- ciëele bezwaren. De heeren Beaufort, Rutgers, Tieuhoven en Gudefroi verdedigden het uit een algemeen handelsoogpunt, als niet krenkend voor Utrecht, en met oog ook op de differentiëele spoorwegtarieven in Duitschland. Morgen is de minister aan het. woord. In het Staatsblad n°. 89 is opgenomen de wet van den 25steu April 1879, tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. J. Crans is gesteld ter beschikking van deu gouv.-gen. vau Ned.-Iudië, om te wordeu benoemd tot derden stuurman bij de gouverne- meuts-marine daar te lande. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van de kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, is verkocht aan de „Compagnie générale Transatlanlique" te Parijs. De boot, thans genaamd „Viile de Marseille", zal dienst doen tusschen Marseille en Colon. Het stoomschip „Ariadne", van Rotterdam naar Java, is gisteren van Aden vertrokken. Z. M. heeft bevorderd tot off. van adm. 3de kl. den scheepsklerk S. Humtnelinck. G e m e n g d Nieuws. Toen verleden week Maandag de spoor- (rein van Leiden op Woerden te kwart voor tweeën was gepasseerd, ontdekten een paar jonge boeren in den Groenendijk onder Hazerswoude eenigen tiid daarna een rookende massa op de spoorbaan aan een der overtochten over een doorvaart. Zij spoedden zich derwaarts en bevonden de ouder de rails liggende dwarshouten niet alleeu smeu lende, maar helder op brandende, zoodat slechts korte tijd zou noodig zijn geweest, om al den steun der rails boven die doorvaart te vernieti gen. De knapen beijverden zich den brand in zijne geboorte te blussc'nen, en hebben zeer zeker daardoor voorkomen dat de eerstvolgende trein ontspoorde. De brand is denkelijk ontstaan door vonken of stukken gloeiende steenkool uit de locomotief. Hedenmorgen is op het Spui te 's-Hage een wagen van den kuiper II. in het Achterom van de brug over de Veerkade komende, door het schrikken van het paard, in het water gestort. De berijder, het paard en de wagen zijn, na veel moeite en inspanning, gered en behouden, hetgeen men te danken heeft, aan verschillende personen die spoedig ter hulp zijn toegesneld. De officier van justitie te Haarlem heeft heden geconcludeerd tot afwijzing der vor dering vau Oosterbaan tegen directeuren vau Teyler's Genootschap tot het deponeeren van een grosse van het testament van Teyler onder een derden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden J. J. PJieger, H. A. Scheerder en diens huisvrouw M. Homburg schuldig verklaard, de beide eerstgenoemde aau het namaken van zilveren nationale gangbare muntspeciën en alle drie aan het desbewust deelnemen aan het in omloop bren gen van bedoelde munten. Zij werdeu deswege veroordeeld, de eerste tot een tuchthuisstraf van S, de tweede tot een van 7 en de derde tot een van 5 jaren, behalve tot enkele geldboeten. Te Bodegraven is gistermorgen een 78-jarige weduwe, vrouw llartenaas, in den vroegen morgen in den Rijn verdronken. Een 76-jarige vrouw te Rotterdam, die zich alleen op hare kamer iu een gang aan den Oppert bevond, had gisteravond het ongeluk dat hare kleederen in brand geraakten. Zij heeft ernstige brandwonden bekomen en is per brancard j naar het ziekenhuis gebracht. In den lichttoren op den Hoek van het IJ, nabij Durgerdam, is een zelfwerkende mistklok geplaatst, die zich bij mist eu dik weder onafgebroken zal doen hooren. De toestel bestaat uit een metalen klok, waarop twee hamers beur telings een slag geven, zoodanig dat per minuut 45 slagen gehoord worden. Yoor schepen en vaar tuigen varende over het Pampus van en naar Amsterdam is deze mistklok het middel om vrij" te blijven van de uitspringende landtong, waarop de lichttoren staat, en om te weten wanneer men die gepasseerd is. De te Purmerend, Edam en Nieuwe- diep gevestigde reeders der houtschepen hebben, daar zij bij de lage scheepsvrachten geen matro zen nit Nieuwediep voor hunne schepen tegen de door dezen verlangde gage, 32 per maand, kon den aanmonsteren, een 80- a 90-tal matrozen en bootslieden uit Noorwegen laten overkomen, die zich voor 26 per maand hebben geëngageerd, daaronder begrepen het laden en lossen der schepen. De veldwachter te IJselmuiden, die Zondag-avor.d een jeugdig korporaal van het instruc tie-bataljon wilde beletten baldadigheden te plegen hij hakte met zijn sabel een boompje om werd door dezen en vijf collega's aangevallen en op sabelhouwen onthaald. Hij werd door eenige bur gers ontzet. Als eene b ij zonderheid wordt uit Nieuwerkerk aan den IJsel medegedeeld, dat het in den nacht van 9 op 10 dezer zóó hard gevroren heeft, dat des morgens in den Prins Akxander- polder de jonge eenden over het ijs liepen.. Door den nachtwaker van het station te Breda werden in den nacht van Zaterdag op Zondag twee kindereu, van 7 en 10 jaren, in eene hondenraand op het perron gevonden. Op de vraag van waar zij gekomen waren eu wat zij daar kwamen doen, gaven zij zeer naïef ten antwoord: „Wij zijn van Tilburg komen loopen, om eens te zien hoe Breda er uitzag." Zij hadden reeds 24 uren te Breda rondgezworven. Nadat hun door den stationschef eenig voedsel was verstrekt, zijn zij met den nachttrein naar Tilburg medegegeven, ten einde hen bij de ouders te brengen. In den nacht van 26 op 27 April j 1. zoo wordt nader gemeld, zijn door middel van inbraak, ten nadeele dér paters Dominicanen te Geut, gestolen: 1". Een schilderij getiteld: „Ec clesia triomphaus per St.-Eucharistinm", waar de kerk is voorgesteld als een koningin op een triomf wagen door twee schimmels getrokken en door engelen bestuurd2°. een schilderij voorstellende de geboorte van Christus in eeu stalMaria ligt geknield, Jozef staat op eenigen afstand, eenige herders en een vrouw bieden geknield eieren aan 3°. een schilderij gelijk aan de „Ecce homo" der Italiaansche school; 4°. eeu schilderij, voorstellende Maria inet het kindeke Jezus in staande houding op den schoot.; 5°. een schilderij, voorstellende de heilige Catherina van Sienne, in profiel, zeer schoone figuur, het hoofd met een doornenkroon. Al deze schilderijen zijn uit de lijsten gesneden. Twee stukken op hout geschilderd, voorstellende den heiligen Johannes en den heiligen Mattheus, zijn eveneens ontvreemd. Elk stuk is van afmeting 0.60 bij 0.76. Hun, die omtrent deze voorwerpen inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht die mede te deelen aan mr. Van Doesburgb, hoofd commissaris der justitiëele politie te Amsterdam. Te Gulpen is het vijfjarig dochtertje van den rijksambtenaar W. overleden ten gevolge van het inslikken eener haarnaald. Henri Martin heeft vergunning be komen van de Fransche regeering om een loterij te organiseeren van 300,000 loten van 1 fr., ten einde het reusachtige standbeeld der A'rijheid te voltooien, dat het Fransche comité aan de stad Nieuw-York ten geschenke wil geven, om aan den ingang van de haven te wordeu opgesteld. Uit St-Petersburg wordt gemeld, dat een politieagent, die rustig op deu hoek van eeu der straten op wacht stond, na eenigen tijd be- merkle hij dat het voorwerp van ieders opmerk zaamheid en ten spot der lieve straatjeugd was. Dat verdroot hemtoornig pakte hij daarom een ondeugenden bengel bij den kraag en dreigde hem mede te zullen nemen, als de knaap hem niet zeide, waarom hij zoo gelachen had. Half schreiende, half lachenJe, stamelde de jongen: „Er hangt een groot papier op uw rug." Inderdaad was dit het geval, en bleek het eeu proclamatie der nihilisten

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2