Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. om barakken en versterkingen te helpen maken. De Fransche gouverneur van Senegal was wel be reid om den gouverneur Rowe te ontvangen, maar niet om de troepen terug te roepen. De door den aartsbisschop van Parijs ge vormde commissie voor de oprichting van bijzon dere congreganistische scholen heeft den senator Chesnelong tot voorzitter en den heer Amedée Dufaure, zoon van den gewezen minister-president, tot secretaris benoemd. Duitschland. Na de sluiting der algemeene beschouwingen over het ontwerp-tarief heeft de rijksdag het voorstel van dr. Löwe betreffende het commisso riaal onderzoek aangenomen. Dienvolgens zal een gedeelte van het tarief worden verzonden aan eene commissie van 28 leden en het overig ge deelte rechtstreeks door den rijksdag in behan deling worden genomen. Dit laatste betreft afval, borstel- en zeefmakerswaren, ijzer, ertsen en edele metalen, vlas, granen, huiden en vellen, hout, hop, machines en gereedschappen, oliën en vetten, bontwerk, steenen, steen- en bruinkool, vee, cokes, turf, zeepen en parfumerieën, speelkaarten en nog enkele andere groepen. Groot-Britannië. "Volgens een telegram uit Kaapstad aan de „Stan dard" zou het Zoeloe-hoofd Umbelini zijn gesneu veld bij den aanval op het kamp van kolonel Wood. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury ver klaard, dat de overeenkomst van Cheefoo nog niet is bekrachtigd en er nadere onderhandelingen met de mogendheden noodig zijn, ook met China, be treffende de tolrechten. Wegens den onrustigen toe stand in de naburige districten is er geen com missie tot het doen van nasporingen naar Thibet gezonden. In het Lagerhuis werd gevraagd of er bij overeenkomst een datum was vastgesteld voor de ontruiming van Oost-Rumelië. De heer Bourke antwoordde dat de ontruiming zal plaats hebben zoo spoedig de omstandigheden het toelaten. Voorts verklaarde hij dat Engeland heeft toegestemd in eene bemiddeling in de Grieksche quaestie door tusschenkomst van gezanten te Konstantinopel. Daarop werd eene interpellatie aangekondigd, om te vernemen of de gezanten afzonderlijk dan wel gemeenschappelijk zullen handelen. Nog werd mede gedeeld dat Engeland op verlangen van Frankrijk het handelstractaat zes maanden heeft verlengd. Men verneemt dat de Porte weder onder handelingen te Londen heeft aangeknoopt over een leening van 20 millioen. De „Daily News" bevat opnieuw een zeer uitgebreid telegram, dat door haren specialen cor respondent, den bekenden Archibald Forbes, op 22 Ajaril uit Durban verzonden is. „Het is onmo gelijk", zegt hij, „zich een kritieker toestand voor te stellen dan dien, waarin men thans op de gren zen van het land der Zoeloes verkeert. Het is geene overdrijving, dat het Britsche grondgebied, van den mond van de Tugela tot aan de rivier Pongolo, aan de genade der Zoeloes is overgele verd". Er waren dan ook reeds berichten, die echter nog bevestiging noodig hadden, volgens welke de Zoeloes allerlei strooptochten in de dis tricten Utrecht-, Makerstroom en Middelburg deden. Zoo de correspondent wèl onderricht is, dan heeft Cetawayo de dwaasheid ingezien van zijne troe pen te vernielen, door ze op versterkte kampen te laten stormloopen en ze aan het doodelijk vuur der naaldgeweren bloot te stellen. Cetawayo zou nu besloten hebben, zich te bepalen tot invallen en strooptochten. Dit zou, meent de correspon dent, van hun standpunt gezien, zeer verstandig zijn, want het strategisch plan van lord Chelms ford heeft louter ten doel, zich van het land der Zoeloes meester te maken en laat Natal zonder bescherming. Er zou, als hij het land der Zoeloes met zijne troepen binnenrukt, niet meer dan één Europeesch bataljon overblijven om Natal te be schermen. Lord Chelmsford zou, hoe hij zich ook haast, altijd veertien dagen noodig hebben om Cetawayo's kraal te bereiken, terwijl de Zoeloes in vier en twintig uren te Pieter-Maritzburg of te Durban kunnen zijn. Turkije. De sultan heeft den vroegeren officier bij het Frausche leger "V italis, die sedert eenige jaren te Konstantinopel woont, benoemd tot commandant van de militie en de gendarmerie van Oost-Rumelië, met den titel van brigade-generaal. De Russische bataljons, die belast zijn met het drillen van de Bulgaar.-che militie, hebben hunne taak neergelegd en vele Russische officieren hebben vergunning ontvangen om naar Rusland met verlof terug te keereu zonder het vertrek van hun corps af te wachten. Vereenigde Staten. Te Vicksburg is eene bijeenkomst der „Mis sissippi Valley Labour Convention" geopend. Vier honderd afgevaardigden, blanken en negers, waren opgekomen. Generaal Miles, een blanke, zat voor met vier negers als vice-voorzitters. In zijne openingsrede gaf hij den landeigenaars den raad om in hunne overeenkomsten met kleurlingen toch steeds eerlijk te werk te gaan. Zekere heer Foote betoogde, dat blanken en kleurlingen bei den de oogen voor het verledene behoorde te sluiten en de handen ineen moesten slaan om voor de welvaart van alle standen te arbeiden. Charles Thompson, zelf kleurling en voorzitter van de landverhuizings-vereeniging van Louisiana, ried zijn stamgenooten ouder de afgevaardigden aan, geen deel te nemen aan de stemming over ingediende voorstellen. Zij waren gekomen, zeide hij, om naar de voorstellen der blanken, die de kapitalisten, kooplieden en landeigenaars uitmaak ten, te luisteren. Deze moesten met hunne waar borgen voor den dag komen. Waren zij voldoende, de kleurlingen zouden die aannemen, en zoo niet, dan kouden zij hunne bezwaren mededeelen. Na dat nog eenige kleurlingen deze wijze van han delen hadden aanbevolen, werd daartoe bij stil zwijgende overeenkomst besloten. Een comité voor de voorgestelde besluiten werd benoemd en de vergadering gesloten. Naar men verzekert zijn blanken en kleurlingen over en weder tot con- cessiên genegen en zou het bedoelde comité zich waarschijnlijk verklaren voor lagere pachten, lagere prijzen voor levensmiddelen en betere handhaving van de rechten der kleurlingen. Oost-Indische praatjes. V. Het schijnt tegenwoordig bon ton te worden, om langs een omweg en gestaafd door de aan haling van een gezegde van een groot man of uit een oud boek dat men misschien nooit onder de oogen gehad heeft eindelijk ter zake te komend. w. z. het onderwerp te behandelen, waarvoor men de aandacht vroeg. Ook ik wil dat goede voorbeeld volgen en heb mij uitgesloofd, om een citaat te vinden, dat mij van pas kwam. Een diplomaat dan wie komt er niet op aan zeide eens: „Au bout d'un mois de séjour en Angleterre j'eusse écrit un livre, après dix ans je n'ose écrire une lettre." Als uw corres pondent deze woorden tot de zijne maakt, heeft hij eene volmaakte verontschuldiging om zich niet te verdiepen in de eigenaardigheden van karakter en zeden der Indische bevolking. Het is zoozet een Hollander voor het eerst den voet op Java's bodem, dan is hij al zeer spoedig gereed een oordeel te vellen over eene bevolking, die hij met overtuiging prijst als zacht zinnig, kinderlijk, beleefd, rustig, oprechten arbeid zaam. Later na eenige jaren van ondervinding is hij niet alleen geneigd dat oordeel te herroepen, maar valt in bet andere uiterste en maakt den duivel zwarter dan hij is. Dan is er geen bruta ler, leugenachtiger, diefachtiger en luier ras dan juist het Maleische en Javaansche. Misschien komt het daarvan, dat in de eerste periode de buitenkant van het volksleven zich voornamelijk aan den beschouwer voordoet en hij later, meer met het iutime leven bekend, zich rekenschap geeft van feiten, die gemeten met den maatstaf van Europeesche moraal in zijn oog beneden alle critiek zijn. Hoe het zij, ik wensch geen verhandeling te houden over de meer of mindere voortreffelijkheid der Polynesische rassen. Alleen zij het mij veroorloofd te doen opmer ken, dat waar menschen van rijpe ervaring, die jaren lang te midden der Inlandsche bevolking leefden, schromen een oordeel te vellen, sommige liberale leden der Tweede Kamer wijs zouden doen niet zoo haastig te zijn met ontijdig de emancipatie der Javaantjes te bevorderen. Nu moge het waar zijn dat menschen menschen zijn, onder welke hemelstreek ook geboren of van welk volk, met dezelfde neigingen, driften en hartstochten begaafd als wij, 't is toch niet te ontkennen dat onze bruine natuurgenooten nog niet die trap van beschaving bereikt hebben, waarvan een Parijzenaar voorgeeft dat „la capitale de 1'univers" de zetel is. „Welk idéé!" zucht een lid der vereeniging tot Nut van den Javaan, die evenals de waar dige mevrouw Jellyby met haar Borrioboola-Gha gevoel heeft voor de bestemming der menschheid en de telescopische philanthropic beoefent. „Kinderen zijn het", zeggen de meesten, „on mondige kinderen". „Heidenen", roepen anderen met verontwaardiging, „waarvoor we bidstonden houden, en geld verzamelen om de zending te bevorderen". Juist, mijnheeren! op dit punt zijt ge het eens, nl. dat ze niet zijn als gij, dat ze onmondig, dat het kinderen zijn en al zijn nu kinderen ook menschen, men geeft hun daarom toch niet de rechten van volwassenen. Ik wenschte wel dat een van de emancipeerende wijzen van het Binnenhof eens met eigen oogen zag, hoe bewonderenswaardig hier de humaniteit in praktijk wordt gebracht. Om één voorbeeld te noemen. Het gezond verstand geeft aan dat de misdaad gestraft worde; dat men den misdadiger onschadelijk maakt of door gepaste tucht, door arbeid en de eenzaamheid van den kerker tot inkeer brengt. Ziet nu eens hoe voortreffelijk hier het stelsel werkt dat de zedelijke verbetering der gevangen misdadigers beoogt. Dwangarbeiders, hetzij in of buiten den ketting, zijn menschen, die eene eigen aardige opvatting hebben omtrent het eigendom en het leven van hunne natuurgenooten. Het eerste annexeeren, het laatste ontnemen zij. Gaat nu eens als gij bewoner zijt van Ba tavia des morgens vroeg, als het nog lekker koel is, den kant van Molenvliet uiten al waart ge de welwillendste philanthroop, gij zoudt het niet kunnen harden, als ge zaagt hoe die bekla genswaardige kettiDggangers zich vermeien in het genot van eene aangename wandeling, met het vooruitzicht van den dag in een lieflijk dolce far niente door te brengen. Ziet ze daar uittrekken gekleed in de blauwe baadjes, vrij en frank door elkaar wandelende, be geleid door een mandoer, die zoo weinig van een cipier heeft, dat hij het gepast vindt, den heelen troep aan zijn lot over te laten, ten einde zich bij een warong te verfrisschen. In elk land ter wereld zou de bende dadelijk uit elkander stuiven, en van dat oogenblik ge bruik maken om zich de vrijheid te herwinnen. Hier niets daarvande slimmerts weten wel dat zij het nergens beter kunnen hebben, en zeldzaam is het voorbeeld dat er een ontsnapt. Ter markt te Liefden aangevoerd, 9 en ÏO Mei. Wintertarwe 10 hectoliter 9.50 a 10.Zomer- tarwe 10 hectol. 7.50— a 8. Winterrogge 12 heet. 6.25 a f 6.50. Zomerrogge 12 hectol.5.50 a/6. Zomergerst 10 hectol. 6. a/6.50Chevalier-gerst 10 hectol. 7. a f 7.60 Zware Haver 13 hectol. 4.50- a 5. Lichte Haver 13 hectol. f 3.a f 3.50. Dui* venboonen 5 hectol. f 8.a ƒ8.50Paardenboonen 6 hectol. 7.60.a f 8. Ossen stuks/—.a Stieren, 16 stuks 1 50. a ƒ190.—Veulens stuks/ a Melkkoeien 453 stuks f 170.a 255.—.— Kalfkoeien 56 stuks 200.— a 260.Varekoeien 226 stuks f 160.a f 245.— Vette koeien 60 stuks 200.a 285.—. Kalveren (vette) 72 stuks 30. a f 72.Kalveren (magere) 87 stuks f3.50 a 7.50 Kalveren (gras) 40 stuks 32.— a ƒ66.Hamels (magere) stuks/— a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 656 stuks 14.— a 24.Ooien (vette) stuks a Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 98 stuks f 16.a/38.Varkens (big gen) 232 stuks 5.a 12. Grasboter 13770 kilogr., 1ste qualit. A vat 44.— a 48. Schei- 2de qualit. f vat 40.— a 42.Grasboter 1ste qual. per kiiogr. 1.10 a 1.20, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.a f 1.05.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2