Maandag 12 Mei. N°. 5900. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....1.10. Franco per postD 1.40, Afzonderlijke Nommers-.. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. riHJS DEE ADTEBTENTIEN V«n 1fl rejcb...... Iedere regel meer... Grootere lettere neer plutsniimle. 1.05. ai7i Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfelf had een zevenjarig jongetje, genaamd C. S., het onge luk voor de branderij van den heer S. op de Heerengracht in een bak met kokende spoeling te vallen en wel doordien hem al spelende door den achtjarigen H. N. een douwtje werd gegeven. Het mocht zekeren Van der Ploeg en genoemden brander gelukken, het knaapje door middel van een haak te redden, zoodat het er nogal goed is afgekomen, waarna het door dr. Desertine genees kundig behandeld en vervolgens naar de ouderlijke woning in de Kaardesteeg gebracht werd. H. N. is door de politie in voorloopige bewaring gesteld. Het Kosthuis te 's-Hage is heden in tegenwoordigheid van aandeelhouders en verdere genoodigden feestelijk ingewijd. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden parade heeft een paard zijn ruiter afgeworpen en is op hol gegaan. Het heeft een jongen, in de Frederikstraat woonachtig, zoodanig getrapt, dat hij naar eene woning aan den Houtweg moest worden gebracht. De afgeworpen militair is onge deerd gebleven. In de nieuwe Molstraat te 's-Hage. is gistermorgen een werkvrouw van een ladder ge vallen en tegen een vensterruit terechtgekomen, waardoor zij hevige kwetsuren bekwam. Zij werd per vigilante naar hare woning overgebracht. Bij vonnis van het hoog militair g e- rechtshof te 's-Bosch is G. W., wachtmeester bij het 2de reg. veld-artillerie, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot twee jaren kruiwagenstraf, wegens eerste desertie in tijd van vrede gevolgd door aanhouding, en wegens ontrouw in eene militaire administratie, door verduisteren en weerloos maken van gelden, die hem in de hoedanigheid van menagemeester der menage van de onderofficieren en van die der korporaals en manschappen waren ter hand gesteld, om die voor en ten behoeve dier menages te besteden. Onlangs kwam in verschillende dag bladen het bericht voor, dat de heer W. A. Scholten te Groningen zich het lot van een „armen jongen", die zijn portret had geteekend, had aan getrokken. Dat bericht was toen echter nog wat voorbarig. Thans is het daarmee anders geworden. De heer Scholten heeft zich het lot van dien jongen aangetrokken. Ziehier de zaakDe be doelde jongen, de zoon van een boerenarbeider, heeft van Mei 1876 tot heden onderwijs genoten aan de openbare lagere school te Middelstum. De heer D. Riga, hoofdonderwijzer te Westerwijtwerd, geeft aldaar eiken Zaterdag-voormiddag van negen tot elf uren onderwijs in het teekenen, en sedert ongeveer anderhalf jaar maakte de jongen ook van die lessen gebruik en wel voor rekening van het departement Middelstum der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Op die lessen en niet in zijne vrije uren heeft hij het portret van den heer Scholten gecopiëerd naar dat, het welk in „Eigen Haard" voorkwam. De heer Riga heeft het portret aan den heer Scholten overhan digd. Daarop heeft de heer Scholten den jongen bij zich ontboden en nadat hij zich ook door zijn „schoolwerk" en verder teekenwerk had overtuigd dat de jongen aanleg heeft, heeft hij hem een flink kosthuis met vrije kamer bezorgd en geniet de knaap nu reeds, ook op kosten van den heer Scholten, onderwijs te Groningen. Een der Wierumer vischakeu is met de opvarenden, ten getale van zes personen, waar onder één die voor zijn pleizier was meegegaan, gezonken. Het onheil is vermoedelijk toe te schrijven aan den ongunstigen staat, waarin het vaartuig, door de vele jaren dienst, zich bevond. De op varenden van een in de nabijheid liggend vaartuig waren allen beneden gegaan, om iets te gebruiken toen zij een half uur later weer boven kwamen, was het vaartuig met manschappen in de diepte verdwenen. Op het eiland Cuba zijn 1190 suiker- plantages, die bewerkt worden door 91,666 slaven, 21,570 vrije werklieden en 13,351 Chineezen. Te Buysingen hebben twee huisvaders, de een met zeven en de ander met vijf kinderen, een hevigen twist gehad over twee duiven, met het gevolg dat men in een herberg de messen trok en de eerste, Deleener genaamd, zoodanig door den ander in de borst getroffen werd, dat hij zielto gend nederviel. De moordenaar heeft alles bekend en is gearresteerd. Te Gent zijn twee schilderijen ge stolen ten nadeele der paters Dominicanen aldaar. De eene verbeeldt de „Zegepraal der Kerk" en de andere de „Geboorte van Jezus Christus'" Beide schilderijen zijn uit hunne lijsten gesneden. Een uitgelezen publiek is uitgenoo- digd in het Théatre des Gaités te Parijs eene reusachtige schilderij van 3000 vierkante meter te bezichtigen, die gaandeweg ontrold zal worden en de geheele tentoonstelling van 1878 te aan schouwen geeft. Deze schilderij zal ook in de voornaamste steden van Europa ter bezichtiging worden gesteld. Te Augsburg is onlangs overleden de bankier baron Von Beek-Pecocz. Naar luid van zijn testament bekomen zijn zoon, baron Eugenius, en zijne beide schoonzoons, de graaf Yon Gatter- burg, gewezen k. k. ritmeester, en baron Von Hertling, vleugeladjudant, van den Koning, ieder 25 millioen gulden. Gisteren heeft het stoomschip „Wer- der" van Nieuw-York eene reis om de wereld aange nomen, welke dit eigenaardige oplevert, dat een weekblad aan boord gedrukt en geregeld aan de abonné's verzonden zal worden, telkens wanneer het vaartuig eene havenplaats aandoet. Voor de vacante betrekking van beul van Par.js zijn niet minder dan 568 sollicitanten opgekomendaaronder zijn 21 koetsiers en 87 geneesheereu. Het lijk van den kolonel Gola, com missaris van Italië voor de Servische grensregeling, is thans eerst, twee maanden nadat hij vermist werd, teruggevonden bij Dratchin. Het draagt de sporen van schoten. De Engelsche zeeofficier Coyte had zich de grap veroorloofd van een reeks van tele grammen aan de admiraliteit te zenden of te doen zenden, waarin van allerlei ongelukken werd be richt: dat een schip in brand stond, een ander in den grond was geboord, enz. De grappenmaker is uit den dienst ontslagen. Een boer passeerde het Leipziger theater en vroeg wat daar te kijken viel. Men antwoordde, dat er juist gala-voorstelling en dus geen vrije toegang was. Maar de boer dacht: met geld komt men overal door. Hij trad de vestibule binnen. Een schildwacht wilde hem af wijzen, doch hij stopte dezen een thaler in de hand. De soldaat glimlachte en wees hem naar de overzijde, waar een kameraad bij een andere deur was geposteerd. „Zie zoo", dacht de boer, „nu kom ik er toch", en gaf opnieuw een thaler. Ook deze deur werd geopendde boer ging er door en stond.op straat. Men had hem eenvou dig door een zijdeur weer uitgelaten. De Italiaansche botanicus Odoardo Beccari, die onlangs van zijne ontdekkingsreis in Oost-Indië en Nieuw-Guinea teruggekeerd is, heeft op Sumatra een reuzenbloem ontdekt, die zelfs hare in 1818 gevonden landgenoote, de Raflesia Arnoldi, die tot dusverre voor de kolossaalste bloem der wereld werd gehouden, verreweg, -iö dé schaduw stelt. Zij behoort tot het geslacht der Aronskelken, en men kan zich een denkbeeld van hare bloem vormen, als men zich onze bekende Aethiopische Calla, in het reusachfigè'i Vergroot, voorstelt. Uit een bol van nagenoeg anderhalven meter in omvang komt een enkel in drieën gedeeld blad te voorschijn, waarvan de witgevlekte sten gel een omvang van 90 centinieter heeft. De bloemkelk, die in doorsnede 83 centimeter heeft, is van buiten groen en van binnen, nl. aan den uitgetakkelden rand, purperrood. Hij vormt een trechter van 70 centimeter diepte, waarvan de bin nenzijde geplooid is. Uit deze bloem verheft zich een anderhalven meter lange vruchtwortel, waar van het benedenste gedeelte met roode vruchten is bezet. De geheele plant is in alle deelen zoo kolossaal, dat na het uitgraven van den bol twee mannen vereischt worden om dien van de plaats te vervoeren. Een rijk, maar hoogbej aard rentenier te Berlijn, zoo leest men in een Duitsch blad, vroeg onlangs de zeer jonge dochter eener arme weduwe, die met hem in hetzelfde huis kamers had, ten huwelijk. Het aanzoek werd aangenomen. Vóór de plechtigheid maakte de bruidegom bij den notaris zijn testament, waarbij hij het meisje tot eenige erfgename benoemde. Het huwelijk had plaats, men zette zich met de gasten aan het dejeuner, toeu plotseling den ouden man zijne vork ontglipte en hij achterover zonk. Eene beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. De heer Leopold Delisle, directeur van de nationale bibliotheek te Parijs, heeft ontdekt, dat een gedeelte van den zoogenaamden bijbel van Lyon afkomstig is uit de zesde eeuw en niet uit de negende, zooals men tot heden aannam. Het stuk verkrijgt daardoor natuurlijk veel grooter waarde. Het zal worden uitgegeven door den heer Ulysse Robert. Het andere gedeelte van het manu script werd jaren geleden gestolen en aan een En- gelschman verkocht, die het in 1870 uitgaf. In het hospitaal te Mustapha heeft, volgens de „Akhbar", een daar verpleegd wordende Arabier, een ijlend pleurislijder, zich in een vlaag van tijdelijken waanzin op het lichaam van een zwakken afgeleefden zieke geworpen, in een bed naast het zijne. Deze kon geen tegenstand bieden en was spoedig een lijk. Toen scheen de woede van den krankzinnige nog toe te nemen. Véér men het verhinderen kon, bad hij het lijk eenige stukken vleesch uit het aangezicht gescheurd en deze verslonden. Thans moet de Arabier weder aan de beterhand zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Sierra Leone wordt bericht, dat de Fran- schen op Matacong honderd soldaten hebben doen landen en tweehonderd arbeiders hebben gezonden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1