Tweede Kamer. Het algemeen debat over de kanalenwet is heden geëindigd. De heer Van Dtlden bestreed het ontwerp wegens den vorm en de onvolledigheid, omdat daarbij niet de matig heid was betracht. Alleen de Rijnverbinding voor Amsterdam was gerechtvaardigd en daarvoor mocht geleend worden. De heer Zijlker verdedigde het ontwerp en bracht hulde aan de beide ministers voor hunne kloekmoedige politiek. De heer Casem- broot sloot zich bij den heer Van Delden aan. De minister van financiën verklaarde dat de kosten der werken door leening gevonden moeten wor den. De renten en aflossing ad 4'/, percent kun nen gevonden worden uit de gewone middelen, als de inkomsten met 4 millioen vermeerderen en de progressie der middelen aanhoudt. Wegens dringend noodige werken behoeft men dus niet te schromen die uitgaven te doen. De discussie over artikel 1 is aangevangen. Maandag zal het dertig jaar geleden zijn dat Z. M. Koning Willem III den troon besteeg. De reis van prinses Hendrik naar Oldenburg, op heden bepaald, is uithoofde eener lichte onge steldheid van H. K. H. uitgesteld. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stond heden terecht R. K. een gewezen kantoorbediende, laatst woonachtig te Amsterdam, beschuldigd in Febr. te Rotterdam quitantiëu te hebben aangeboden en ontvangen elk groot f 2,50 als bijdrage in de Prins-Hendrik-stichting, waarop besch. valschelijk den naam van den secretaris dier stichting had geplaatst. Hij was reeds drie maal tot celstraf veroordeeld en maakte dikwijls misbruik van sterken drank. Adv.-gen. mr. Van der Hoeven eischte veroordeeling tot zes jaren tnchthnisstraf en zes boeten elk van f 50. De verdediger mr. Reynst beval zijn cliënt den hove aan. De uitspraak is bepaald op morgenochtend. De arrond.-rechtbank aldaar heeft heden den arbei der R. uit Berkel, die door het openzetten van een brug oorzaak was dat de burgemeester der gemeente Berkel en Rodenrijs in het water ge raakte, tot twee maanden celstraf veroordeeld. Voor het gerechtshof te's-Graven- hage stond eergisteren terecht C. v. K., te Was senaar, wegens geweldpleging tegen een onbezol digd rijksveldwach'er. Hij was te dier zake ver oordeeld bij vonnis van de rechtbank te 's-Gra- venhage van 10 April jl. tot 3 dagen celstraf. In eersten aanleg had hij het feit bekendthans ontkende hij het, doch de verklaring van den veldwachter was zdó positief, dat door den adv.- generaal de bevestiging van het vonnis werd gerequireerd. Gistermiddag sloeg te 's-Gravenhage in de Wagenstraat een paard, voor een vigilante gespannen, op hol. Voorbij de Wagenbrug werd het rijtuig uit elkander geslagen en werden de daarin gezeten personen op den grond geworpen, gelukkig zonder ernstig bezeerd te worden. Met veel moeite slaagde men er in het hollende paard tot staan te brengen. Voor de arrond.-rechtbank te Rot terdam hebben eenige banketbakkers terechtgestaan, beklaagd van het onbevoegd afleveren van genees middelen. Door rijksveldwachters in civiele klee ding waren bij diverse banketbakkers zoogenaamde wormkoekjes, schuimpjes en muisjes ingekocht en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en daarbij was gebleken, dat die voorwerpen inhiel den een gehalte van geneesmiddelen, welke niet in die kleine hoeveelheid mocht verkocht worden en in het geheel niet door de banketbakkers. De deskundigen, die ter terechtzitting hun rapport uitbrachten, verklaarden echter, dat het gehalte der geneesmiddelen, hetwelk iu de voorwerpen voorkwam, in het geheel geen nadeeligen invloed op de gezondheid uitoefende. Het requisitoir van het O. M. lniddeveroordeeling tot f 10 boete of 3 dagen gevangenis. Gisteravond te zeven uren brak er brand uit ten huize van mevr. Kinds in het park „Honingen" te Kralingen. Het is van binnen geheel uitgebrand. Ongeveer een half uur later was de brand door het personeel der bloemfabriek van de heeren Viruly Ravenswaay gebluscht. Tusschen Oss en 's-IIertogenbosch hebben gistermorgen hagelbuien, die vrij lang aanhielden, veel schade aan boomen en velden toe gebracht. Te Stratford i n Can a d a hee f t een on t- ploffing van dynamiet plaats gehad, dat tijdelijk in een spoorwegwaggon was verborgen. Twee per sonen werden gedood, een groot aantal gewond, de karren en gebouwen iu de nabijheid vernield. De geschillen tusschen den heer Favre en de Gothardmaatschappij zijn bijgelegd. De arbeid in den tunnel is weder voortgezet. De jongste onderzoekingen in Rus land hebben meer omtrent de nihilisten aan het licht gebracht dan de vroegere. Men heeft nu onder anderen den moordenaar ontdekt van gene raal Mesenzeff. De koetsier van het rijtuig, waarin de moordenaar ontvluchtte, behoorde tot het komplot. Het was zekere Michaëloff, die reeds eeuigen tijd geleden gevangengenomen was, maar bleef zwijgen. De aanslag op het leven van den keizer echter schijnt sommigen hunner de oogen te hebben geopend en hij heeft nu verklaard, dat de moordenaar een Russisch edelman is, Turikoö, thans te Genève. De regeering heeft natuurlijk zijne uitlevering gevraagd. Michaëloff, door be kenden verleid om aan een geheim genootschap deel te nemen, was door het lot aangewezen om bij den aanslag voor koetsier te spelen. Hij kon volstrekt niet met paarden omgaan en poogde op dien grond zich te verontschuldigen. De samen zweerders echter dreigden hem met den dood, als hij niet onmiddellijk dit begon te leeren. Weldra kon hij dan ook een rijtuig mennen en door zijn toedoen ontkwam de moordenaar. De Zwitsersche regeering heeft geweigerd Turi- koff uit te leveren, als staatkundig misdadiger. Rusland heeft hierop geantwoord, dat Turikoff niet zou worden terechtgesteld voor een krijgs raad, maar als gewoon moordenaar voor de recht bank. Hierop schijnt Zwitserland nog niet te hebben geantwoord. Men beweert dat nu nage noeg alle leden der geheime genootschappen ge vangen zijn, of onder toezicht der politie. Ze zijn niet zoo talrijk als veelal werd geloofd. BUITENLAND. frankrijk. Van de werklieden te Valenciennes, die den arbeid gestaakt hebbeD, zijn er acht in verzekerde bewaring genomen wegens rebellie en belemmering van de vrijheid van arbeiden. Twee hunner zijn veroordeeld tot twee maanden, twee tot ééne maand en een tot zes dagen gevangenisstraf. De drie overigen zijn vrijgesproken. Te Lourches hebben de arbeiders het werk hervat. Duitschland. Uit de renten der geregistreerde goederen van wijlen koning George van Hanover heeft de Prui sische regeering een jaargeld aan de ex-koningin van Hanover toegelegd ten bedrage van 180,000 mark en aan ieder barer dochters 30.000 mark. De keizer van Rusland, zoo wordt uit Darm stadt gemeld, heeft den wensch te kennen gege ven, Alexander van Battenberg te Livadia te zien. Gisteren zou deze dan ook derwaarts op reis gaan. De Bulgaarsche deputatie heeft hij uitgenoodigd haar vertrek van Tirnova uit te stellen. Hij zal haar eerst na zijne terugkomst van Livadia ont vangen, waar, is nog onbepaald. Prins Alexander heeft wel de kroon van Bulgarije nog niet aange nomen, maar dat dit geschieden zal, is zoo goed als zekerdaarbij zal echter het tractaat van Ber lijn als eenige grondslag voor de toekomst moeten worden aangenomen. Zijn ontslag uit het Pruisi sche leger heeft de prins nog niet aangevraagd; dit zal hij eerst doen, wanneer hij de kroon defi nitief aanneemt. België. De burgemeester van Antwerpen heeft in eene met gesloten deuren gehouden zitting van den gemeenteraad medegedeeld, dat de opening der lijn naar Gladbach den 2den Jnni zal worden geopend. Het feit zal met een banket ter beurze van Antwerpen gevierd worden. Italië. Een telegram uit Rome meldt dat eene latere wisseling van gedachten tusschen het Vaticaan en den Belgischen gevolmachtigden minister heeft ge leid tot uitspreken van het wederzijdsche verlangen om alle conflicten te vermijden. Het Vaticaan zal al het mogelijke doen om te beletten, dat de be oordeeling der onderwijswet in een politieken twist ontaardt. De Paus heeft besloten het aantal buiten- landsche kardinalen te vermeerderen in verhouding tot het aantal katholieke burgers van ieder land. GS-root-Britannië. Op verschillende plaatsen der Kaapkolonie zijn openbare vergaderingen gehouden tot verzekering van steun van de zijde der bevolking aan sir Bartle Frere. Het gerucht, alsof de Boeren dien gouverneur als gijzelaar hadden willen houden, wordt als een verzinsel beschouwd afkomstig van lieden uit Pretoria, die den Boeren vijandig zijn. Terwijl de leiders van deze bet mogelijke deden om uitersten te verhoeden, scheen eene Engelsche ultra-partij het er op toe te leggen, de Boeren op te ruien. Het Kaapsche „Volksblad" waarschuwt met ernst tegen zoodanige handelingen en miskenning van de billijkheid jegens de Hollandsche Afrikaan- ders. Werd de goede verstandhouding tusschen de twee hoofdbestanddeelen der bevolking niet be vorderd, dan, vreesde het blad, had men nog het einde niet gezien van de gelukkige aanhechting van de Transvaal. Den 7den April is de telegraaf tusschen Bloemfontein en Kaapstad geopend. Turkije. De Russische troepen zijn begonnen Oost-Ru- melië te ontruimen. Ook hebben zij voorberei dende maatregelen genomen tot het ontruimen van Bulgarije. Telegram men. KONSTANTINOPEL, 7 Mei. Meer dan 600 Turksche huisgezinnen uit Bosnië en de Herze- gowina hebben den sultan schriftelijk verzocht, hun op Turksch gebied eene streek aan te wijzen, waar zij zich kunnen vestigen, omdat zij niet onder vreemde heerschappij willen blijven. De Turksche regeering heeft dit verzoek in overwe ging genomen, doch tot dusver is nog niets be paald aangaande de streek, waar de landverhuizers zich zouden kunnen vestigen. PHILIPPOPEL, 7 Mei. De onderhandeliogen tusschen de Porte en Rusland betreflende de overdracht van het beheer van Rumelië duren voort. Waarschijnlijk zal de Turksche commissaris naar Philippopel gaan, om het beheer over te nemen. LONDEN, 7 Mei. De minister van buiten- landsche zaken, lord Salisbury, heeft aan de dag bladen medegedeeld, dat hij in de zitting van het Hoogerhuis verleden Maandag niet gezegd heeft, dat na 3 Augustus geen Russische troepen zuid- noch westwaarts van den Balkan meer aanwezig mochten zijn, maar wel zuid- noch westwaarts van de Pruth. PARIJS, 7 Mei, In eene bijeenkomst van de bureaux der linkerzijde van den Senaat is met een parige stemmen besloten zich te vereenigen met het voorstel, om den zetel der wetgevende macht weder naar Parijs te verleggen. Men zou voor- loopig in de zaal der Tuilerieën vergaderen. WASHINGTON, 7 Mei. De heer Sherman, minister van financiën, heeft in een redevoering ver klaard, dat de hervatting der betaling in specie de welvaart heeft doen terugkeeren en dat het krediet van geene natie thans grooter is dan dat der Yereenigde Staten, omdat de regeering hare verplichtingen is nagekomen. ST.-PETERSBURG, 7 Mei. De berichtgever van de „Novoe Vremya" te Tirnova telegrapheert. dat Aleko-pacha den titel van prins Alexander Vogorides zal voeren. Hij heeft de Europeesche kleederdracht aangenomen en zal als Bulgaarsch vorst in Oost-Rumelië optreden. LONDEN, 8 Mei. Jakob-Khan is in het En gelsche legerkamp aangekomen, vergezeld van Moostaufi, generaal Daood en verscheidene leden zijner familie. BERLIJN, 8 Mei. In de zitting van den rijks dag heeft de bondscommissaris Burchardt verklaard De overwegingen der regeeringen over het door- voer-verkeer hebben tot de slotsom geleid, dat men tot verlichting van dat verkeer niet verder dan de tegenwoordige bepalingen gaan kan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2