Tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht in plaats van wijlen jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot is bij de her stemming gekozen mr. J. B. Van Osenbruggen met 682 stemmen. De heer G. A. Loeff verkreeg er 522. Er waren 26 briefjes van onwaarde. Door het departement van oorlog is op de ver strekking van munitiën voor draagbare vuurwapenen aan de corpsen van het leger en de dienstdoende schutterijen een nieuw voorschrift gegeven, dat 1 Mei is in werking getreden. Tweede Kamer. Het debat over de kanalenwet is heden voortgezet. De minister van waterstaat verdedigde haar, als strekkende tot bevordering van het algemeen belang en noodig om met het buitenland te concurreeren. De heer Van Houten bestreed de noodzakelijkheid van verschillende werken, onder anderen het kanaal door de Geldersche vallei, en het financiëel be leid der regeering, die geen middelen tot dek king aanwees. De heer De Jong wilde ook eerst afwachten den uitslag van de verbetering van het kanaal van Amsterdam naar Rotterdam, alvorens over te gaan tot het kanaal naar de Waal. De heer Van Tienhoven betoogde dat voor nuttige werken wel degelijk geleend mocht worden, terwijl de heer Van der Hoeven dit voor deze wet ontkende, daar verschillende werken niet noodig zijn. In elk geval moesten eerst de middelen daartoe gevonden worden. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot ingenieur-verifi cateur van het kadaster W. P. Busing, landmeter van de eerste klasse bij het kadaster; met 15 Mei tot tijdelijk ambtenaar bij de oude rijksarchie ven in Utrecht mr. F. A. L. ridder Van Rap- pardop pensioen gesteld, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebrekenden luit. ter zee 1ste kl. G. J. W. Hooghwinkel, den luit. ter zee 1ste kl. A. W. Vinkhuyzen, den luit. ter zee 2de kl. J. D. A. Nederburgh en den off. van gez. 1ste kl. dr. F. M. Cowan; be vorderd: tot luit. ter zee 1ste kl. P. D. A. Fran- kamp en W. C. P. E. De Klopper; tot off. van gez. 1ste ld. bij de zeemacht IJ. Bakker en G. Franken. Gemengd Nieuws. De zeventienjarige kantoorbediende der firma Orobio de Castro te Amsterdam, die met 900 op den loop was, is Zondag te Ven- loo gepakt.. Het geld was grootendeels nog in zijn bezit. Maandag-middag heeft te Strijen, even buiten de kom van het dorp, een hevige brand gewoed. De herberg van H. Van Limburg met drie aangrenzende woningen onder één dak, zijn, niettegenstaande de spoedige en flinke hulp der brandweer, geheel uitgebrand. Te Laroin, nabij Pau, is een heuvel waarop eeuige pachthoeven zijn gebouwd en die ondermijnd werd door onderaardsche bronnen, plotseling ingestort. De bewoners hadden nauwelijks den tijd om te ontvluchten. Landerijen en huizen stonden spoedig onder water, en er heeft zich een meer van drie hectaren gevormd, waar vroeger de heuvel was. Zekere Anna Oliver, aan de universi teit te Boston hare studiën in de godgeleerdheid ten einde gebracht hebbende, is in eene Wesley- aausche kerk te Brooklyn (Nieuw-York) tot pre dikster aangesteld. Onlangs heeft zij hare intreerede gehouden, welke voortreffelijk moet geweest zijn en waarbij zij tevens door voorkomen, kleeding, spraak en houding in de dagbladen breedvoerig beschreven ieder voor zich innam. In de gemeente Zwittbroek, even over de Pruisische grenzen, is een 85-jarige vrouw, die ondanks haar hulpbehoevenden toestand alleen thuis gelaten was, door het in brand geraken van hare kleederen omgekomen. Hare nabestaanden vonden slechts een verkoold lijk. In navolging van Nieuw-York, begint het plan, om Berlijn door middel van stoombuizen te verwarmen, al meer en meer ingang te vinden. Vergunning is aangevraagd en verleend voor zoo veel het westelijk deel der stad betreft. Het ver- eischte kapitaal is door bankiers toegezegd, zoodra 50 huiseigenaars zich zullen hebben verbonden, hun perceelen door stoom te doen verwarmen. Sommige inzenders van adressenaan den Duitschen rijksdag, ter zake der belasting en tariefontwerpen, deelen niet slechts in hunne verzoekschriften zeer uitvoerige bijzonderheden omtrent hun eigen en het buitenlandsch fabrikaat mede, maar voegen er zelfs monsters en geheel bewerkte voorwerpen bij. Zoo heeft bijv. een aller- sierlijkst naaikistje de ronde bij de afgevaardig den moeten doen en is er onder anderen een reus achtige kist aangebracht ter zwaarte van duizen den ponden, gevuld met monsters van Amerikaan- sche houtsoorten, terwijl in een der adressen fijne schijfjes hout in den tekst waren ingelascht. Uit Hamburg is een partij paklinnen aangekomen. Men zegt dat er eenige partijtjes wijn, tabak en sigaren in aantocht zijn. In Zwitserland wordt geklaagd over de aanhoudende koude. De Gothardpas is weder onbruikbaar en, wat minder dikwijls voorkomt, ook de Bernardin zit vol sneeuw. BUITENLAND. Duitschland. Bij de voortzetting der discussie in den rijks dag over de herziening van het toltarief betwistte de bondscommissaris Geyer dat Duitschland bovenal grondstoffen en half-fabrikaten zou invoeren. De heer Löwe verklaarde zich voor vermeerdering van de inkomsten des rijks, ter vermindering van de lasten der bondsstaten. De heer Maltzahn, conservatief, is voor fiscale en tegen beschermende rechten hij wil eene verdere ontwikkeling van het verkeer bevorderd zien door handelstractaten. De heer Varnbüler daarentegen meent dat landbouw en nijverheid met alle recht van den rijksdag konden eischen dat aan hunne sinds langs uitge sproken wenschen naar bescherming wordt vol daan. De afgevaardigde Sonnemann, Frankfort, verklaarde zich tegen de voorstellen der regeering. De heer Bennigsen wees op de groote beteekenis van en de verantwoordelijkheid voor de beslissing, welke de rijksdag in deze quaestie zal nemen. Hij verwacht van de vaderlandsliefde van het Duitsche parlement, dat het resultaat van dezen arbeid van den rijksdag eer heilzaam dau schadelijk voor Duitschland zal zijn. Aan het sluiten van nieuwe handelsverdragen is voor een reeks van jaren niet te denken, doch do nog bestaande tracta- ten schenken nog voor geruimen tijd verminde ring der rechten in de richting van den vrijen handel. De rechten op voortbrengselen van den landbouw welke in het tarief worden voorgesteld, zijn niet buitensporig of schadelijk. De heffing van 25 pf. per centenaar graan is onbeduidend in vergelijking met de vroegere Engelsche graanbelastingen. Zon der andere belangen te benadcelea, kon men den landbouw van dienst zijn door eene goede land bouwkundige statistiek, die het vinden van de beste belasting-wij ze zou mogelijk maken. De spreker verklaarde zich voor eene verandering van het stel sel van directe in stede van indirecte belastingen hij wil de laatste echter niet geheel afgeschaft, maa. het recht tot toestaan van het bedrag aan het parlement verzekerd zien. Hij zou ook be willigen in het voorstel betreflende de tabak, mits het al te scherpe daaruit werd verwijderd. De bierbelasting wenschte hij verschoven te zien in verband met de brandewijn-belasting. Hij ver langde eene spoedige afdoening van het ontwerp en uitte de hoop, dat de beslissing van het Huis bevorderlijk zou zijn tot de welvaart des volks. Deze rede lokte levendigen bijval uit. Den lsten, 2den en 3den Juni zal het 56ste Nederrijnsche muziekfeest te Aken plaats hebben, onder leiding van den muziekdirecteur Breunung. De heer Max Bruch zal zijne compo sitie: „Das Lied von der Glocke" zelfdirigeeren. Als solisten zullen optreden de dames Amalia Joachim, alt, en Rosa Sucher, sopraan, alsmede de heeren W. Müller, tenor, J. Standigl, bas, en Pablo de Sarasate, viool. De commissie voor de vaststelling der werk zaamheden in den rijksdag heeft besloten het voor stel te doen tot inwilliging van het verzoek, om den socialistischen afgevaardigde Hasselmann straf rechtelijk te vervolgen. Italië. In een brief uit Scutari aan de „Polit. Corr." is sprake van een op handen zijnden opstand in Albanië, die door Italiaansche agenten zou zijn aangestookt. Op grond van inlichtingen spreekt de „Avenire" het ten stelligste tegen dat Italiaansche agenten aldaar een opstand kunnen hebben voor bereid. Daarentegen bevestigt het blad dat er dringend gevaar bestaat voor ernstige verwikkelin gen in de Turksche gewesten aan de Adriatische Zee. Grroot-Britannië. Door de kolonisten van Natal is een adres aan koningin Victoria gericht, waarin zij zich verdedigen tegen de beschuldiging van de ver dediging van hun land verwaarloosd te hebben en van den tegenwoordigen oorlog te willen ge bruiken tot het bereiken van hunne eigene oog merken. Zij wijzen op het feit, dat op een budget van 827,000 pd. st. meer dan 62,000 voor defensie zijn uitgetrokken. Wat betreft het feit, dat zij geene nationale militie georganiseerd hebben, ge lijk Griqualand, betoogen zij, dat het in die streken, die hun tot voorbeeld gesteld worden, voor eene groote vlottende bevolking, op de dia mantvelden, veel gemakkelijker is, zich eenige maanden aan den krijgsdienst te wijden, dan voor hen, die zich met boerderij bezighouden. In het Lagerhuis heeft de heer Bourke gezegd, dat de voorstellen van den Franschen minister Waddington, betreflende de Grieksche grensquaestie, in hoofdzaak aangenomen zijn. Telegrammen. ODESSA, 6 Mei. Generaal Totleben is gister avond alhier aangekomen. LONDEN, 6 Mei. In berichten uit Kaapstad van 16 April wordt gemeld, dat sir Bartle Frère den lOden te Pretoria aangekomen en aldaar uit muntend ontvangen was. Zijn onderhoud met de Boeren was van zeer bevredigenden aard en er bestond alle uitzicht op een schikking. Uit Zoe- loeland was geen nieuws ontvangen. De „Cape Standard and Mail" bevat een tele gram uit Kimberley, meldende dat sir Bartle Frère op het adres van verwelkoming der Boeren had geantwoord, dat zij uit het spoedige toezenden van versterkingen hadden kunnen bespeuren, dat geen grondgebied, waarover eenmaal de Britsche vlag bad gewaaid, immer weder verlaten werd. ROME, 6 Mei. In de Kamer der afgevaardig den heeft de heer Depretis verklaard dat de staat der openbare veiligheid op Sicilië verre van be vredigend is en de regeering een voorstel zal in dienen om hierin verbetering te breugen. De onge regeldheden, welke in April te Sienna zijn voor gevallen, waren het werk van enkele raddraaiers en konden geenszins aan eene of andere vereeniging toegeschreven worden. De militaire macht te Sienna was versterkt en de regeering zou, zoo noodig, aan de overheid aldaar buitengewone volmacht geven. KONSTANTINOPEL, 6 Mei. Op de weigering van prins Lobanoff om de eerste Turksche nota te ontvangen, heeft de Porte hem eene tweede toegezonden, over de beweging, welke door gene raal Stolipine wordt gaande gehouden, met het doel om het herstel van het Turksch beheer in Rumelië te beletten. Deze tweede nota berust op een rapport van den heer Blunt, meldende dat meer dan 50,000 Muzelmannen de wijk naar Adrianopel hebben genomen, wegens de dreigende houding der Bulgaren, door Russische agenten daartoe aangezet. NIEUW-YORK, 6 Mei. Eene bende van 2000 Indianen heeft een inval gedaan in de provincie San Ruiz, op het grondgebied der Argentijnsche republiek. ST.-PETERSBURG, 7 Mei. De „Agence russe" meldt dat de brief des keizers aan den sultan en de proclamatie van den czaar aan de bevolking van Rumelië een uitmuntenden indruk hebben gemaakt op den sultan, die den generaal Obrut- cheff gelastte aan de commissie te Philippopel mede te deelen, dat hij zich voorstelde geen ge bruik te maken van de rechten, welke hem bij het verdrag van Berlijn zijn voorbehouden. Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland hebben de benoeming van prins Battenberg tot vorst van Bulgarije goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 1 tot en met 7 Mei. BEVALLEN. A. C. E. V»n Evert gel). Betcke Z. - IC. J. Planten ga geb. Luyten D. P. Van Gij zen geb. Klnivers Z. H. J. Korswagen geb. "Wolff Z. T. Van Rijn geb.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2