Woensdag 7 Mei. iV. 5896. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAHTi Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- F BUS DEB ADVERTENTIES t Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 Wei. Burg. en Weth. adviseeren den gemeenteraad tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting over 1878 aan aangeslagenen, die in den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten, en wel tot een bedrag van f U4.565. De commissie van financiën ver- eenigt zich met dat voorstel. De commissie van financiën raadt tot goedkeu ring van de rekening der stedelijke gasfabriek over 1878, als: de exploitatie-rekening in ontvangst tot f 198,061 99, in uitgaaf tot f 199,783.776, en alzoo met een nadeelig slot van f 1721.785; die van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot f 44,810.08, in uitgaaf tot f 32,978.51s, sluitende mitsdien met een voor- deelig saldo van f 11,881.56s; onder bepaling dat de rendanten gehouden zijn die beide sloten in hunne eerstvolgende rekeniDg te verantwoorden. Nog stelt de commissie voor, het zuiver overschot der exploitatie, dat volgens de rekening 50,057 bedraagt, te storten in de gemeentekas, om daar mede verder te handelen zooals bepaald is bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1878. Burg. en Weth. deelen mede dat ter inzage in de leeskamer is Dedergelegd het rapport van den gemeenteadvocaat aangaande de voordracht tot aanvaarding in erfpacht van domeingrond ten behoeve van de Leidsche Duinwatermaatschappij. Een van de gezellen ter drukkerij dezer courant, met name Jan Noest, viert heden zijn zilveren feest als typograaf. Als een knaap van tien jaren op deze inrichting gekomen, was hij daar de eerste inlegger aan de eerste snelpers hier ter stede. Een paar jaar later echter verwisselde hij dit ge deelte van het typografenvak met den zethaak. Gedurende zijne vijfentwintigjarige onafgebroken en trouwe werkzaamheid was hij er getuige van hoe zich de inrichting meer en meer uitbreidde en tegenwoordig met zeven snelpersen werkt. Volgens een globale berekening zijn niet minder dan een 90 millioen lettertypen, vertegenwoordigende den in houd van ruim 2186 Leidsche Dagbladen, door de vingers van Noest gegaan. ZijDe metgezellen, die hij mettertijd op de drukkerij zag komen en wier vriendschap hij door zijn kameraadschappe- lijken omgang heeft verworven, hadden reeds in den vroegen morgen zijne plaats op de zetterij met groen en bloemen enz. toepasselijk versierd. Bij zijne komst werd hem bij monde van den meesterknecht, namens het zet- en drukpersoneel, als een blijk van deelneming in zijn feest een eigen aardig souvenir aangeboden, bestaande in een met zilver gemonteerden mahoniehouten zethaak met inscriptie en eist en zilveren linie; terwijl hij van zijn patroon, die deze. onafgebroken dienst vervulling gedurende een kwart eeuw niet minder op prijs stelde, als blijk daarvan onder een har telijke toespraak een pendule ontving Verder werd de dag met een paar genoeglijke uren van het geheele personeel, daartoe door den patroon in de gelegenheid gesteld, besloten. Te Amsterdam had Zaterdag de 100ste algemeene vergadering plaats van het wiskundig genootschap „Een onvermoeide arbeid komt alles te boven." Door den voorzitter prof. C. J. Mathes werd tot opening een feestrede uitgesproken, die, met aanteekeningen verrijkt, weldra het licht zal zien. Op voordracht van het bestuur werden tot eereleden benoemd de heeren Prins B. Boncom- pagni te Rome, prof. E. Catelan te Luik, prof. P. Mansion te Gent, de heer G. Darboux te Parijs en de heer J. Houel te Bordeaux, als erkenning hunner groote verdiensten op het ge bied der wiskunde, alsmede de heeren W. I«C. Rammelman Elsevier en jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, voor hetgeen door hen is bij gedragen om de feestuitgave mogelijk te maken. Tot leden van verdienste werden nog benoemd de heeren Froger en Godefroi te Amsterdam, wegens hunne bemoeiingen in het belang des ge- nootschaps. Ook werd de hoogleeraar F. J. Van den Berg te Delft bekroond voor zijn antwoord op een prijsvraag, door het genootschap uitge schreven. De feestuitgave bestaat in een herdruk van twee zeldzame, merkwaardige Hollandsche werken: het eeue bevattende „Eene corte onder- richtinghe, dienende tot het maeckeu van de reduc- tien van de tacxcustingen tot gereede penningen" enz. op last der Staten van Holland in 1599 uitgegeven, en het tweede dagteekenende van het jaar 1671 en getiteld„Calculatie van de Waardye van Lijfrenthen, naar proportie van Los-renten" van Johan De Witt. Druk en papier gelijken volkomen op die der origineelen. De 1ste secre taris van het genootschap, prof. Bierens de HaaD, bezorgde de uitgave. Te Utrecht is Zaterdag de vierde jaarlijk- sche vergadering gehouden van de Nederlaudsche Toonkunstenaarsvereeniging. De vraag of het geen tijd is om vanwege de Vereeniging examens te houden voor hen, die een diploma als muziekon- derwijzeres of muziekonderwijzer verlaDgen, nu het schijnt dat zulks niet van regeeringswege zal ge schieden, werd toestemmend door de vergadering beantwoord. Omtrent de wijze van het afnemen dezer muziek-examens zullen nader bepalingen worden vastgesteld. Op de uitgeschreven prijs vragen waren tien antwoorden ingekomennegen dichtwerken, één muziekstuk (solostuk voor trom bone). Daarvan werden der bekroning waardig geacht twee ballades en één concert-aria. De schrij vers bleken te zijn van de ballade „Snowa" en de concert-aria „Waar de linde wuift, en de haagbes bloeit" de heer Pol. De Mout, student in de rechten in het paedagogium te Lenveu (Zuid-Nederland); van de ballade „de Waterreus" de heer Js. Schel- tema te 's-Gravenhage. Aan de concert-aria „o, Schepping 1 'k zag u straks bevroren" werd een eervolle vermelding toegekend. Den schrijver daar van wordt verzocht, de toestemming te verleenen om het naambriefje te openen. Behalve de bekroonde balladen, premie voor a. (de Waterreus) 200 gul den; b. (Snowa) 100 gulden en concert-aria (pre mie 50 gulden), werd als prijsvraag uitgeschreven drie (of meer) phantasiestukken voor een strijk- of blaasinstrument, met piano-forte (premie 50 gulden). Des avonds had een keurig concert plaats. Door rector en senaat der universiteit te Utrecht zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven Faculteit der rechtsgeleerdheid 1°. Welke is de aard van hel recht van terughouding (Jns Reteutionis), naar het Romeinsche en het heden- daagsche Nederlandsche recht? 2°. Eene ontwik keling en beoordeeling van de verschillende leer stellingen over de oorzaken en de gevolgen van ver anderingen in den stand der rente. Faculteit der wis- en natuurkunde1°. Men verlangt eene beschrijving van het Collenchijm, namelijk van de vormen, waaronder het optreedt, van de plaatsen, die het inneemt in verschillende planten en plantendeelen, en vooral van zijne ontwikkelingsgeschiedenis. Deze beschrijving moet steunen op eigen 'onderzoekingen, en van afbeel dingen, zooveel mogelijk ook van praeparaten vergezeld gaan. 2". Men verlangt een onderzoek omtrent electrische en magnetische evenwichtsop- pervlakkeu en eene uiteenzetting van de toepas singen, waartoe hun gebruik aanleiding geeft. Faculteit der geneeskunde1°. Men verlangt een critisch historisch en experimenteel onderzoek naar de anatomische veranderingen, die zieh na doorsnijding eener zenuw ontwikkelen in de zennw zelve vooral op de plaats van doorsnijding, en in een of ander eiDdorgaan. 2°. De faculteit vraagt een critisch historisch en experimenteel onderzoek naar de werking van het secale cornutum. Faculteit der letteren en wijsbegeerte 1°. Queri- tur Commentatio de M. Caelio Rufo. 2°. De faculteit verlangt eene doorloopende behandeling van de Alexandreis der middeleeuwen (naar Maer- lants Alexanders Geesten), ter verklaring van den inhoud uit de theologische, de cosmologische en de natuur- en moraalphilosophische voorstellingen en in het algemeen uit den staat der geesten in dien tijd. Faculteit der godgeleerdheid1". Er wordt gevraagd een historisch critisch onderzoek naar den persoon en de werkzaamheid van Johannes Presbyter. 2'. Wat kan er rechtstreeks of zijdelings uit de verschillende berichten des Bijbels worden opgemaakt aangaande de aanleidingen tot de split sing van de beide Israëlietische rijken na Salomo en den invloed dien deze splitsing op den gang van beidergodsdienstige ontwikkeling geoefend heeft. De vragen worden beantwoord in de taal, waarin ze gesteld zijn. De antwoorden worden vóór 1 Mei 1880 toegezonden aan den secretaris van den senaat der universiteit. Op den derden Dinsdag van de maand September 1880 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen af gekondigd en aan de schrijvers der meest vol doende antwoorden, die door de faculteiten der bekroning waardig zijn gekeurd, de gouden eere- penniDg uitgereikt. Voor de Eugelsche taal waren gisteren in Den Haag 7 candidaten2 werden afgewezen en 5 toegelaten, mejA. J. A. Helmhout, H. C. Humme, D. M. Kool, R. A. W. J. Van de Laar en M. E. Neil uit 's-Hage. Bij de Tweede Kamer zijn, zooals gistersn vermeld werd, twee ontwerpen ingekomen het een strekkende om door middel van de postkantoren kosteloos gelden van en naar de particuliere spaar banken over te makenhet andere ten doel hebbende een rijkspostspaarbank op te richten op de plaatsen door den minister van financiën aan te wijzen. Onder een raad van toezicht zal de directie van de rijksspaarbank worden opgedragen aan een directeur. Van de spaarinlagen zal 2.64 pet. rente worden betaald, maar iemand, die meer dan f 80O inbrengt, zal voor het meerdere geen rente ont vangen. De Staat stelt zich natuurlijk aansprakelijk voor de teruggave van alle inlagen, maar in de wet wordt bepaald, op welke wijze de gelden onder goedkeuring van den raad van toezicht moeten worden belegd, terwijl er tevens een reservefonds zal worden opgericht. De Ned. Bank zal zich be lasten met de administratie der fondsen. Volgens het Hbl. bestaat hij de regeering het voornemen om de betrekkingen van provinciaal adjudant en militie-commissaris op te heflen. Daar entegen zouden weder districtscommissarissen wor den benoemd, aan wie de werkkring van beide op te heffen betrekkingen zou worden opgedragen. Voor het stedelijk gymnasium te Utrecht zijn ter vervulling der vaceerende betrekkingen de volgende voordrachten opgemaaktvoor leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1