N°. 5895. Dinsdag 6 Mei. A\ 4879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER (JOURAAT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posla 1.40. Afcenderl^ke N ommen0.08. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS SER ADVERTENTIES Van 1—8 regelt1.08. Iedere regel meera 0.17J. Grootere UUaa nnar pbatarnimU. ST1DS-BERICHTEN. Vergadering yan den Gemeenteraad yan Leiden, ®p Donderdag 8 Mei 1879, des namiddags te half drie. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een Bestnorder van het Stedelijk Werkhnis uit den Gemeenteraad. 2°. Verzoek van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om con tinuatie als gemeente-archivaris. (82) 8°. Benoeming van eene hulponderwijzeres in de handwer ken (83) 4°. Idem van een onderwyzer 2de klasse aan de Tusschen- school. (86) 5®. Idem van drie hnlponderwtjzereasen aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (89) 0°. Voordracht betrekkelijk de benaming van straten eDZ. (52) 7°. Verzoekschrift van H.H. EichmanJansen aan de Gedep. Staten, betrekkelijk haren aanslag op het 4de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1878. (87) 8°. Verzoek van H. Pufkus om eene stoep te leggen. (88) 9°. Voordracht tot het verleen en van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (93) 10®. Idem betrekkelijk de erfpacht van domeingrond ten behoeve van de duinwaterleiding. (85 en 91) 11°. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1878. (94) LEIDEN, 5 Wel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden tot arts bevorderd de heeren Chr. C. Sepp, doctorandus, en A. Faassen, candidaat-arts. Het getuigschrift werd uitgereikt aan den heer E. J. Kühne, candidaat der geneeskunde. Ter gelegenheid van de vijfentwintigjarige echtvereeuigiug op 3 Mei van den heer en me vrouw G. Wilhelmy Damsté alhier werd het per soneel een feest bereid, dat zich door hartelijk heid en gullen toon kenmerkte en daarom bij alle geuoodigden eene aangename herinnering zal achter laten. Moge de weusch die herhaalde malen dien avond werd geuit: lang zullen zij jeven 1 verwe zenlijkt worden. De minister van oorlog heeft benoemd tot instructeur bij het corps den ritmeester J. A. Oort, van het 4de reg. huzaren; overgeplaatst bij het 2de reg. inf. den kapt. P. Thijssen van het 4de reg., bij het 6de reg. den kapt. B. Van Erp Taalman Kip, van het 4de reg., onlangs terugge keerd van zijne detacheering bij het leger in Ned.- Indië; eervol ontslagen van de betrekking van instructeur bij het corps den ritmeester jhr. C. Jansseus van het 4de reg. huzarengedetacheerd bij het 2de reg. veldartillerie den lsten luit. J. A. K. Van Hasselt van de 7de afd. vest.-art. bepaald dat de lsle luit. J. F. C. Pool van de 5de afd. vest.-art., gedetacheerd bij het 2de reg. veld-art., op X Mei zijn corps zal rejoigneeren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, 18.50, f 4.00 en f 1.95; de laagste 36.00, f 18.50, 3.70 en f 1.85. Op den laatsten feestavond ter eere van de echtverbintenis van Z. M. den Koning werd door de werklieden in de residentie aan HH. MM. hulde gebracht. De feesttooi van de zaal „Diligen- tia", het goed uitgevoerde programma van de kon. nationale zangschool en de inrichting der zaal waren zoodanig, dat het kon. echtpaar benevens de groothertog en de groothertogin en prins Fre- derik in waarheid te midden van hun volk zetelden, zoodat alles medewerkte om de stemming van het talrijk publiek, uit alle rangen en standen samen gesteld, ongedwongen vroolijk en levendig te doen zijn. De Koningin droeg een lichtblauw satijnen kleed met rozen omzoomd, een diadeem en een roos achter in het baar; de groothertogin was in het wit; Z. M. droeg de marine-uniform. Met belangstelling luisterden de hooge bezoekers naar het gezang der werklieden: twee cantates van H. G. Marinus en „Kloris V" van Verhulst, door solo's van de heeren De Goey en Dekkers voortreffelijk afgewisseldvooral de werklieden-cantate werd uitstekend gezongen. Vóór den aanvang der feest cantate overhandigde de president der school, de heer J. J. Schmidt, aan de Koningin een fraai gebonden album, tekst en mnziek er van bevat tende, en sprak toen het koninklijk echtpaar in ongezochte bewoordingen toe. Waardeerende dat Z. M. aan het verzoek der werklieden had willen gevolg geren, waar zij hun toon in 't feestaccoord wenschten te mengen, wees hij op het heugelijk feit dat, terwijl elders de verhouding tusschen vorst en volk zooveel te wenschen overliet, hier de toestand zoo geheel verschilde. Hij verzekerde dat de werklieden zich steeds waardig zullen toonen het woord van Z. M., die hen eenmaal de kern van 't land noemde, en met vreugde instemmen met alles wat strekken kan om den band tusschen Oranje en Nederland te versterken. Het album, dat H. M. met de meeste inge nomenheid aannam, hoopte spr. dat haar steeds ten teeken zou zijn van de gehechtheid en trouw van den Nederlandschen arbeidersstand. De Koning groette herhaaldelijk, blijkbaar getroffen over die kunstelooze taal, en toen later de volksliederen waren gezongen en het „Wien Neerlandsch bloed" door zangers en hoorders samen was gezongen, betuigde Z. M. aan den voorzitter met warmte zijn ingenomenheid met de hulde hem gebracht en verzekerde hij de trouw en de gehechtheid van de zonen van den arbeid dankbaar op prijs te stellen. Ook de overige vorstelijke personen gaven aan het bestuur en den verdienstelijken directeur, den heer J. H. Marinus, te kennen, dat zij een genotvollen avond hadden doorgebracht. Onder luid gejuich der menigte vertrokken de hooge bezoekers. Voor de akte in de Fransche taal werden Zaterdag in Den Haag gëexamineerd 7 candidaten, die allen werden afgewezen. Voor hoofdonder wijzer 15 candidaten; 8 werden afgewezen en 7 toegelaten, alsB. B. Faber uit 's-Hage, W. Fernie uit Ouddorp, M. P. L. G. Hansen en Ph. J. Mirande uit 's-llage, J. C. Pauptit uit Scheve- ningen, A. S. Schoevers en J. Van de Vijver uit 's-Hage. Den 15deu en 16den October a. s. zal te 's-Gravesande een tentoonstelling van akkerbouw- eu tuinbonwvoortbrengselen, boter en kaas, wor den gehouden vanwege de afdeeling „Westland" der Holl. Maatschappij van landbouw. Behalve voor de leden dier maatschappij zal de tentoonstelling voor 25 cents per persoon toegankelijk zijn. Ieder een kan inzenden, mits het ingezondene door hem is geteeld of gekweekt en vóór 1 Oct. e. k. op gave daarvan worde gedaan aan den heer P. F. L. Waldeck, voorzitter der commissie van de tentoon stelling, te Loosduinen, of aan den heer P. R. Dingemans van de Kasteele, secretaris der commissie te 's-Gravesande. Naar het U. verneemt, heeft de direc teur-generaal F. 's Jacob officieel verklaard, dit maal voor geene herbenoeming meer te willen in aanmerking komen; hij zal dus met Juli a. s. aftreden en zich in het ambtelooze leven terug trekken. Door wijlen jhr. mr. M. A. De Savomin Lohman te Groningen is aan de Maatschappij van weldadigheid gelegateerd een som van duizend gulden, vrij van successierechten. Door de afdeeliDg Amsterdam van het Mul- tapatiorsbond is een voorstel van het bestuur tot stichting eener stuiversspaarbank met algemeene stemmen aangenomen. Met ingang van 1 Juni a. s. zal worden benoemd een deurwaarder der directe belastingen bij het kantoor derzelfde middelen te 's-Graven- hage op eene jaarlijksche belooning van f 1200. Gedurende de maand April zijn 170 vreem delingen, als zonder geld of middel van bestaan, uit dit rijk over de grenzen getransporteerd en 42 personen wegens bedelarij en landlooperij naar het hulphuis van arrest en bewaring opgezonden. Door het departement van oorlog is aan de corpsen infanterie opgave gevraagd van 2de luitenants, die genegen zijn om bij het koloniaal werfdepot te worden gedetacheerd. Bij kon. besluit is bepaald, dat de comman- deerende officieren van de regimenten cavalerie en die van het bataljon mineurs en sappeurs bij het corps onder hun bevel zooveel jongelingen, tasschen 16 en 18 jaar oud, als vrijwilliger kunnen aan nemen, als hun in het belang van den dienst ge raden zal voorkomen, mits het getal vrijwilligers, in het algemeen voor ieder corps vastgesteld, door zoodanige toelating niet worde overschreden. Aan den konstabel-majoor J. H. Polman en den schoenmaker C. L. Gotz, aan boord van het opleidingsschip „Anna Paulowna" te Rotterdam, jis uitgereikt de kleine gouden medaille, met grati ficatie van f 50, voor 36 jaar trouwen en eer lijken dienst, en aan den marinier late klasse J. Hofland, mede aan boord van dien bodem, de zil veren medaille voor 24 jaren dienst. Het examen van fortificatie-opzichter, waar voor 4 adspiranten waren opgekomen, is met goed gevolg afgelegd door de sergeanten Oudt en Scheers. Door het „Institut des arts industriels" te Parijs is aan den heer G. P. K. Zimmerman, kapitein bij het 1ste reg. infanterie te Leeuwarden, toegekend de medaille 1ste klasse voor eene door hem vervaardigde kaart van Nederlandsch Guyana met bijbehoorende aardrijkskundige en statistieke beschrijving der kolonie, dezelfde waarvoor hij verleden jaar op de Parijsche internationale ten toonstelling is bekroond. Mr. J. London, oud-gouverneur-generaal va» Ned.-Indië, is benoemd tot grootkruis der orden van den Gouden Leeuw van Nassau. Bij de artillerie-schietschool zullen dit jaar twee cursussen worden gehouden. Het daarbij te detacheeren personeel zal, met het geoefende vaste personeel dier inrichting, tusschen 1 Mei en 1 No vember op de Oldenbroeksche heide kampeeren. Tevens zullen in de maanden Juni, Juli, Augustus en September tot het houden van practische oefe ningen aldaar kampeeren cenige compagnieën vesting-artillerie, eene batterijen veld-artillerie, de cadetten der artillerie van het 3de en 4de en die der andere wapens van het 4de studiejaar, alsmede de artillerie-instructie-compagnie en de onderofficieren en korporaals van den hoofdcursus der artillerie. Alle kampeerende troepen staan onder het bevel van den luitenant-kolonel M. J. Van Nieuwkuyk, directeur der artillerie-schiet school, als commandant van het kamp, die tevens belast is met de leiding der oefeningen van het vaste personeel dier inrichting en het onderwijs bij den cursus. De leiding der oefeningen van het overige personeel wordt opgedragenvan 9 tot 30 Juni aan den majoor F. M. Collard, van 1 tot 15 Juli aan den kapitein C. L. Van Pesch, van 15 Juli tot 5 Augustus aan den majoor B. G. F. G. Van der Voort Maarschalk en vat 8 tot 29 September aan den majoor B. De Jong,.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1