Maandag 5 Mei. A N°. 5894. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH AfjBLAI). PRIJS DEZER COURAAT Voor Leiden per 3 maanden.. ...771.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEB ADVERTENTIES' Van 16 regels1.06. Iedere regel meer..»..t 0.17). Grootere letters natrr plaatsruimte. (iemengd Nieuws. Onder de personen, die te St.-Peters- burg gearresteerd zijn als verdacht van nihilisme, behooren ook een neef van generaal Drentlen, de senator Stasoff, bij wien men Solowieffs adres vond, een directeur van een bank en een professor in botanie. Bij de reis van den czaar naar Livadia werden de noodige voorzorgen genomen tegen de nihilisten. Het „Fremdeublatt" verhaalt, dat de czaar in een rijtuig, geheel van ijzer vervaardigd, naar het spoorwegstatiou reed, geëscorteerd door 400 soldaten. Het station was door troepen afge zet en voor het publiek gesloten. Dezelfde maat regelen waren genomen aan alle stations, waar de trein stil moest houden. Over den geheelen weg waren wachten opgesteld. Een trein met wachten en politieagenten ging den trein, waarin de czaar was gezeten, voorafop korten afstand vau elkan der waren langs den weg hutten gezet van hout, die men aanstak tegen het vallen van den avond, toen de czaar voorbijreed, om de rails beter te kunnen bewaken. De directeur van het Ambigu te Parijs Chabullat had, om de lOUste voorstelling van „PAssommoir" te vieren, een groot aantal letterkundigen en arlisten op een bal genoodigd de heeren moesten als werklieden, de dames als waschvrouwen gekleed verschijnen. De meesten hadden aan dit verzoek gevolg gegeven en het was een allervermakelijkst schouwspel, dat de zaal van het Elysée-Montmartre opleverde. De genoo- digden dansten als waren zij werkelijk arbeiders en waschvrouwen, dat wil zeggen „sans gêne." Merkwaardig, schrijft de chroniqueur van de „Temps", was het te zien, hoe de kleedij de menscheu verandert. Zola liep in zwarten rok en witte das rond te midden der genoodigden. Bré- bant had voor een souper voor 1000 personen gezorgdte twee uren des nachts werden in twee fornuizen aardappelen gebakkeu, toen het souper op was. Men werd bediend door gar?ons in blauwe blouses. Tot vijf uren bleef men bijeen. Toen Woensdag de stoomboot „Prin cess Alice" op het punt stond van Dundee naar Liverpool te vertrekken, namen een heer en eeue jonge dame plaatsbiljetten. Even nadat zij aan boord gekomen waren, verscheen een heer, die de jonge dame opeischte als zijne vrouw, die van hem was weggeloopen, en onmiddellijk daarna kwam eene dame aan boord, die verklaarde dat de heer, die de jonge dame vergezelde, haar echtgenoot was en haar kwaadwillig wilde ver laten. Tusschen de beide heeren ontstond nu een gevecht, en inmiddels vertrok de boot, met alle vier aan boord. De gezagvoerder namelijk ver klaarde, dat hij niet langer kon wachten, daar het tij anders zou verloopen. Wat er vaH de twistende echtparen geworden is, is niet bekend. Voor eenigen tijd werd een Itali- aansch arbeider, werkzaam in een fabriek te Saint- Denis, in arrest genomen, dewijl hij 26 messteken had toegebracht aan zijn broeder, terwijl deze lag te slapen. Donato Vera, zoo heette de maD, had volgens de akte van beschuldiging gehandeld on der den invloed van een hevige afgunst. Jean Vera intusschen, het slachtoffer van dea broe derhaat, genas tegen aller verwachting gelukkig van zijne wonden. Dezer dagen nu verscheen Donato voor de jury. Verscheidene zijner landgenooten waren uit Italië gekomen om getuigenis afteleg gen ten gunste van den beschuldigde. Jean van zijn kant verklaarde, dat zijn broeder hem onge twijfeld in een aanval van waanzin had getroffen. Daarop grondde de verdediger zijn eisch dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar den ziels toestand van den beschuldigde. Het rechtsgeding werd dieutengevolge verdaagd. Voor het gerecht te Palermo stonden onlangs 29 personen terecht, beschuldigd van te behooren tot eene bende misdadigers onder den naam van „Eratuzzi." De vereeniging bleek vaste wetten en statuten te hebben en stond onder be vel van een aanvoerder; zij had haar eigen nota- ris, geneesheer, raadslieden, apotheker en zelfs een kapelaan, die eveneens voor het gerecht verscheen. De leden waren gehouden elkander bij te staan, indien de politie een hunner vervolgde, en de doodstraf werd volvoerd aan hem die zich hieraan onttrok. Allerlei vreemde gebruiken hadden bij de inwijdiug in de bende plaats. Zoo werd bij voor beeld het nieuwe lid in eene zaal gebracht voor een Christusbeeld; dfiar gaf men hem een geladen pistool en zonderen aarzelen moest hij een schot op het crucifix lossen. De beteekenis hiervan is, dat wie op den Christus geschoten had, naderhand geene bezwaren meer hebben kon om, wanneer de vereeniging dit eischte, zijn vader, broeder of kind te vermoorden. BI ij kens t ij dingen van het eiland Béunion is er over de hoofdstad St.-Denis en den omtrek in den nacht van 20 op 21 Maart een verschrikkelijke orkaan losgebarsten, die meer dan 24 uren geduurd heeft. De havenmeester heeft aan de gezagvoerders van 21 ter reede liggende schepen bevel gegeven zee te kiezen. Zonder die voorzorg zouden de vaartuigen vermoedelijk alle verloren zijn gegaan. Verscheidene er van hebben echter averij bekomen. De meeste gebouwen in de stad werden beschadigd. Het museum met zijne schatten aan boeken, wapens enz. is onder water geloopen. Vijf en dertig personen hebben den dood gevonden in het water, of onder de over blijfselen van hunne ingestorte huizen. De oogst heeft veel geleden. Het suikerriet b. v. is voor een deel verbrijzeld of tegen den grond geslagen aan de koffie en vanille is groote schade toegebracht. In de avenue d'Eylau te Parijs wer den Woensdag twee agenten staande gehouden door een persoon, die vreeselijk opgewonden scheen te zijn en hun zeide, dat hij zijn vrouw en een man, die zich samen in een naburig koffiehuis bevonden, ging dooden. Werkelijk stormde hij, voordat de agenten hem konden arresteeren, het bewuste kof fiehuis binnen en bracht den man een messteek toe aan den linkerschouder. Het wapen was echter slecht gericht, schampte af en bracht slechts een onbeduidende wond teweeg. Zonder eenigen tegen stand te bieden, liet de man zich daarop in arrest nemen door de agenten, die hem waren gevolgd. Een inwoonster van Bobigny, dienaar Parijs was geweest, vond Vrijdag bij hare terug komst haren echtgenoot in een plas bloed voor zijn bed liggen. Wel haalde hij nog adem, maar het eenige woord, dat hij kon uitbrengen, was: hamer. Een spoedig ter plaatse aanwezig genees heer verklaarde dan ook, dat de vermoorde door vijf slagen met een dergelijk werktuig op hoofd en borst was getroffen. Omstreeks het midden van den volgenden dag overleed het slachtoffer dier misdaad Bij het gerechtelijk onderzoek bleken de meubelen opengebroken eD, behalve een kleine som gelds een tweetal gouden horloges met kettingen te zijn ontvreemd. Als verdacht van den moord te hebben gepleegd, is een der twee schoonzoons van den overledene in arrest genomen. Deze leefde nl. in voortdurende oneenigheid met zijn schoonvader, wien hij bij herhaling geld trachtte af te persen. BUITENLAND. Duitschland. Bij de gisteren geopende beraadslaging in den rijksdag over het ontwerp-tarief van in- en uit gaande rechten verklaarde prins Von Bismarck dat er behoefte bestond aan eeue hervorming van tarief en belasting, eene hervorming, die Duitsch- lands geheele financiewezen moet omvatten. Er moet een einde komen aan het ongelijke en on rechtvaardige van den tegenwoordigen omslag over de Bondsstaten voor hunne bijdragen aan 's rijks kas. De regeering verlangt geen hooger bedrag van inkomsten dan ter dekking van 's rijks uit gaven noodig is, en wil het doen opbrengen in dien vorm, waarin zij meent dat de lasten het gemakkelijkst kunnen worden gedragen, namelijk in dien van indirecte belasting. Te dien opzichte kan zij zich beroepen op Rusland, waar men aan houdend er naar streeft, de directe belastingen door indirecte te vervangen. De graanbouw is tegenover den invoer van vreemde producten te zwaar belast. Eene andere leemte in den tegen woordigen toestand is het gemis van bescherming voor de nijverheid tegenover het buitenland Wij verlangen matige beschermende rechten, omdat iedereen thans zal moeten erkennen dat Duitsch- land eene stapelplaats der overproductie van andere landen is geworden. Bij het sluiten van handels- tractaten komt het steeds aan op de vraag: welke der contracteerende partijen boven de andere wordt bevoordeeld, hetgeen veelal eerst na eene reeks van jaren kan worden uitgemaakt. Wanneer be schermende rechten ruïneerend waren, moest Frank rijk reeds laDg te gronde zijn gegaan. Ook Rus land gaat door beschermende rechten vooruit, ter wijl die landen, welke hunne greuzen open houden, achteruitgaan. In dit opzicht maakt Engeland geen uitzonderingook daar zal men weder tot bescher mende rechten komen. Sedert wij ons tarief zoo laag hebben gesteld, zijn wij in een toestand ver vallen als van iemand die voortdurend lijdt aan bloedverlies. Wil men daaraan een einde makeD, dan moeten wij op grond van practijk en onder vinding handelen. Het is wenschelijk, dat men die vraagstukken wete te behandelen zonder inmenging van partijbelangen. Aan de bestaande onzekerheid een einde te maken, gaat op 't oogenblik vóór alles. Een snelle verwerping is altoos nog beter dan vertraging. De heer Delbrück achtte insgelijks een spoedige beslissing noodig. In een overzicht van Duitsch- lands handelspolitiek sinds 1860 bestreed bij het gevoelen, dat de bondsregeeringen destijds bij de verlaging der tarieven waren uitgegaan van de theorie van vrijen handel. Het nieuwe tarief vormt een logisch, stelselmatig geordend geheel, terwijl de practische belangen der meeste groote indus trieën met die logica ea systematiek in strijd zijn. De volkshuishoudkundige vereeniging, be staande uit leden van den rijksdag, heeft besloten, in den rijksdag voor te stellen, de rechten op graan, ijzer, hout en vee dadelijk in behandeling te nemen, maar overigens het tarief van rechten in handen te stellen van eene commissie van 28 ledenvoorts ook voor het ontwerp der tabaksbelasting eene commissie van 28 leden te benoemen en het onder zoek der bierbelasting aan eene commissie van 14 leden op te dragen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1