Zaterdag 3 Mei. N°. 5893. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJ8 DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 mainden..1.10. Franco per post. 1.10. Afzonderlijke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1S regels1.05. ledera regel meer'LI7|. Grootere letters near plaatsruimte. LEIDEN, 3 Wel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer W. Nolen, doctorandns. De eindexamens aan de polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, zullen in Juni te Delft worden afgenomen. Wie een dier examens weuscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Voor de Hoogduitsche taal deden gisteren in Den Haag 3 caudidaten examen en werden allen toegelaten, mej.A. M. C. Engelhart uit Leiden, mej. J. M. Giese en C. J. De Ruyter uit's-Hage. Voor de akte als hulponderwijzer waren 13 can didates 7 werden afgewezen en 6 toegelaten, als H. Hilker, J. Jansen, J. Koperberg en Th. A. Rijsdijk uit Rotterdam, P. Teunissen uit Berkel, H. J. Verveen uit Hillegersberg. Ten gevolge van het nemen van een eervol ontslag door den heer G. J. A. Van Tussenbroek en diens echtgenoote als directeur en directrice van het academisch ziekenhuis alhier tegen 15 Mei a. s. zijn als opvolgers benoemd de heer en mevrouw Loncq, thans huismeester en huismees teres der natuur-geneeskundige stichting Bethesda te Laag-Soeren, bij Dieren. Uit het verslag der 's-Gravenhaagsche ver- eeniging voor koepokinenting over 1878 blijkt, dat in dat jaar voor het eerst uitsluitend van animale stof gebruik is gemaakt, zoowel voor vaccinatiën als voor revaccinatiën. Het aantal verrichte inentingen en herinentiugeu was dit jaar niet zoo groot als een vorig jaar, het bedroeg slechts het cijfer van 2385, waarvan 2244 eerste inentingen en 141 herinentingen, bovendien wer den, evenals het vorig jaar, door de officieren van gezondheid Post, De Rotte en Schouten, een 400-tal miliciens bij de vereeniging ingeënt of herent. Van deze 2385 aan de inrichting gedane inentingen waren er 1866, die gratis werden verricht, 54 bij leden der vereeniging of hun familie en 465 waarvoor betaald werd. Ook na burige plaatsen leverden weder hun contingent voor de kunstbewerking: Rijswijk 24, Leiden 21, Voorburg 8, Scheveningen 7 en Wassenaar en Delft ieder 5 individuen, terwijl er in het geheel 91 inentingen werden gedaan bij personen niet in Den Haag woonachtig. Te Rotterdam is in eene buitengewone ver gadering der „Nederlandsche vereeniging tot be vordering der koepokinenting" besloten de ver eeniging met uit". Dec. e. k. te ontbinden en aan het hoofdbestuur het mandaat te geven in dien tijd een bond der vaccine-bureaux te órganiseeren. Bij de gisteravond gegeven gala voorstelling in den Haagschen schouwburg was het middelge deelte van den met rood fluweel met gouden franje omhangen eersten rang ingericht tot loge voor de hooge gasten. Links van het tooneel werden alle zitplaatsen ingenomen door 's Kouings civiele en militaire huis, de presidenten der hooge staats colleges, o. a. van de Tweede Kamerin de overige loges ter rechterzijde van de koninklijke zitplaatsen waren het corps diplomatique en de buitengewone missiën. Alle rangen en plaatsen waren overigens bezet door de leden van de rech terlijke macht, den gemeenteraad, de hoofdofficieren van het garnizoen en het officierencorps der schut terijen. Tusschen al die schitterende uniformen kwamen de prachtige damestoiletten in eindelooze verscheidenheid uit. Te acht uren begaven de vor stelijke personen zich naar de Koningsloge, verge zeld van den groothertog, de groothertogin en prins Erederik. De heer Verhulst zelf dirigeerde het „Wilhelmus", dat Koning en Koningin als wel komstgroet uit het orkest tegemoet klonk en ge volgd werd door den feestmarsch van Mendelssohn. Het toilet der Koningin bestond uit een laag uitge sneden wit satijnen robe, gegarneerd met bloemen van dezelfde kleur, het hoofd bedekt met een kroon van edelgesteenten. Bij het binnentreden droegen H. M. en de groothertogin prachtige rui kers, die haar aan den ingang waren aangeboden. De welkomstgroet der stedemaagd van 's-Graven- hage, voorgesteld door mej. Verwoert in kostuum, was een verheerlijking van Oranje's zegelied, het „Wilhelmus van Nassouwe", en eene vertolking van de eerste zegenbede des volks voor het geluk der Koningin door Neerlands tooneelspeelknnst. Verder werden, afgewisseld door Verhulst's ouver ture „Gijsbrecht van Aemstel," vertoond de scène uit de „Twee Tudors" en een fragment uit de 5de akte vau „Adrienne Lecouvreur". Voorts werd op gevoerd het gelegenheidsstukje „Anna's geheim", van Johan Gram, dat te 's-Gravenhage speelt op den dag van den intocht van den Koning en de Koniugin, en waarin eenige uitweidingen zijn inge vlochten over voorvallen uit 's Konings leven. Het nationaal tableau vertoonde een reeks bewoners van alle provinciën, die in hunne eigenaardige kleederdrachten waren overgekomen om het konink lijk echtpaar te begroeten. Een Marker boer en eene Eriezin deden in een slotwoord uitkomen hoe het volk, bij verschil iu taal, in laadaard en gebrui ken, één is in trouw aan zijn vorst, in 't prijzen van zijn daden, in dankbaarheid jegens hem. Een scherm ging omhoog en onder de klanken van het „Wilhelmus" verrezen de beelden van den Koning en de Koningin te midden van frisch groen en bloemen, omzweefd door engeltjes. Bij het verlaten van het gebouw was het Voorhout met de duizen den ballons geïllumineerd. De Koning en de Koningin maakten gister middag een rijtoer, waarbij ook Loosduinen werd aaDgedaan. Toen men daar van de aanwezigheid van het vorstelijk paar kennis droeg, werden in een oogwenk tal van nationale, Oranje- en Wal- decksche vlaggen uitgestoken, terwijl een deel van de dorpsstraat met bloemen werd bestrooid. Op den terugrit werden HH. MM. door de menigte met luid gejuich begroet. Morgen herdenkt het wiskunstig genootschap te Amsterdam, ouder de zinspreuk „Een onver moeide arbeid komt alles te boven", zijn 100-jarig bestaan, bij welke gelegenheid de voorzitter prof. C. J. Matthes iu het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene feestrede zal houden. Aan de rijksnormaalschool te Haarlem zijn benoemdtot directeur de heer J. De Koek, tot onderwijzer voor de eerste en tweede afdeeling de heer W. A. P. E. L. Bakker en verder tot leeraars in verschillende vakken de heerenW. M. Van Eek, A. Van der Voort Az., J. H. Slan gen, P. H. Van der Ley, P. D. Graaft', B. J. Bouwmeester, P. Van Looy Jr. en de directenr, allen te Haarlem, A. Van Wamel te Velsen, K. E. Van Rijsinge te Haarlemmermeer, en tot onderwijzeres in de handwerken mevr..de wed. J. C. Lieste te Haarlem. Er hebben zich om op de school geplaatst te worden 35 aspiranten aange meld, waarvan 31 uit Haarlem, 1 uit Hoofddorp, 1 uit Spaarnwoude en 2 uit Spaarndam. Onder de 35 candidaten zijn 11 vrouwelijke en 24 manne lijke. Het toelatings-examen zal plaats hebben den 3den Mei en de lessen zullen geopend w orden den 15den Mei. Tot directrice der meisjesschool voor middel baar ouderwijs te Dordrecht is benoemd mej. R. L. Haring, leerares aan die inrichting, en tot leerares in de Eng. taal en letterkunde mej. N. Kuiper, te Manchester. De gemeenteraad van Dordrecht heeft de ontwerp-verordeningen betreffende de organisatie van het gymnasium goedgekeurd, terwijl curatoren gemachtigd zijn, maatregelen te nemen tot het doen van de vereischte oproepingen en voordrachten van leeraren. Concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg in die gemeente is verleend aan de heeren Leopold Mertens en Louis Einet, te Brussel. Door wijlen den heer P. Th. Everard is een legaat van f 3000 besproken aan het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam. De firma N. Judels Louis Bouwmeester te Amsterdam gaf Woensdag-avond hare afscheids- voorstelling, na zes jaren bestaan en gebloeid te hebben. Beide tooueelspelers ontvingen een lauwer krans, terwijl den heer Judels, die het tooneel vaarwel zegt, een paar kristallen schenkk:;raflen met zilver werden vereerd. Zooals men weet, is de heer Louis Bouwmeester verbonden aan de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". De algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen zal dit jaar gehouden worden den 12den Augustus onder voorzitterschap van den heer C. Ten Brummeler in het Parklokaal te Amsterdam Door het hoofdbestuur wordt voor gesteld gedurende vijf jaren ieder jaar f 500 be schikbaar te stellen om het oprichten van ver- eenigingen tot uitreiking van planten en zaden ook in kleinere gemeenten te bevorderen nm aan de Noordpool-expeditie een subsidie vau 1000 toe te keunen; om aan de Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin een subsidie van f 500 te verleenen, tot vestiging van een gesticht in het midden des lands, herder wordt door het hoofdbestuur voorgesteld om een commissie van enquête naar het drinkwater in de verschil lende steden van ons land te benoemen, en voor kosten der Maatschappij vijftien onbemiddelde jongelieden van 19 tot 23 jaren naar het buiten land te zenden om zich in hun vak te bekwamen, hetgeen gedurende vijf jaren een jaarlijksclu uitgaaf vau ruim f 2700 zou vorderen. Het departement Dordrecht stelt voor, een commissie te benoemen om het oprichten van schoolspaarbanken te be vorderen; het departement Onderdendam wil po gingen aanwenden om het zangonderwijs op de scholen te verbeterenhet departement Rotterdam stelt voor dat de Maatschappij zich tot de regeering zal wenden met het verzoek, dat het patent tot verkoop van sterken drank onvereenigbaar zij met eenig ander patent. De heeren M. Van Staveren, B. Bolleman van der Veen, E. W. O. Rogge en G. H. Nan Borssum Waalkes hebben zich tot een comité ver- eenigd en een schrijven gericht aan de predikanten der Ned. Herv. kerk. Het comité wijst op het gevaar, waarin de Herv. kerk verkeert. „Predi kanten, kerkeraden, ja zelfs classicale besturen zeggen de gehoorzaamheid op aan de bepalingen, door de Synode, geheel in overeenstemming met de inrichting onzer kerk, tot stand gebracht."' Wordt dit oogluikend toegelaten, dan ontstaat een toestand van anarchie, welke tot ontbinding leidt. Ten einde nu aan de kerkelijke besturen, met name aan de Synode, de zekerheid te geven, dat

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1