Gisteravond was bij gelegenheid van de ovatie der Haagsche ingezetenen aan den Koning en de Koningin de zaal van het gebouw van kunsten en wetenschappen eivol. Het publiek bestond uit een deel van den adel der residentie, uit een deel van de burgerklasse en de handwerksklasse. Voor het overige hadden het corps diplomatique en hooge civiele en militaire autoriteiten in ruim aantal aan de uitnoodiging tot bijwoning van den feestavond gevolg gegeven. De bovengalerijen waren dicht bezet door hen die tegen een Diet hooge betaling bij de ovatie konden tegenwoordig zijn. De heeren, die uniform dragen, waren in gala gekleed, terwijl de dames groote pracht van toi letten tentoonspreidden. De versiering van den toe gang en van het gebouw zelf paarde aan rijkdom grooten smaak. Tegen acht uren kwamen HH. MM., vergezeld van den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar en van prins Frederik, in het gebouw aan. De vorstelijke personen werden ont vangen en begroet door de heeren Boer, Van Putten en IJkema, uitmakende het bureel, en den burge meester, wiens dochter der Koningin een fraaien ruiker aanbood. De president heette HH. MM. welkom in de vestibule. Toen zij op de feesttribune verschenen, werd het „Wilhelmus" aangeheven. De Koning droeg de generaals-uniform, zijne gemalin een kleed van rose zijde. Een diadeem van juweelen tooide haar hoofd. Bij de intrede waren hare schouders bedekt met het koninklijk hermelijn gedurende het concert was zij gedecolleteerd en fonkelde haar hals van diamanten. Nadat HH. MM. hadden plaats genomen, werd het programma ge opend met den „Hochzeitsmarsch" van Mendels sohn. Onmiddellijk daarna plaatste de feestredenaar dr. Beynen zich tegenover den troon en hield een toespraak. In het eerste gedeelte deed hij de be- teekenis kennen van het „Wilhelmus", dat zooeven gezongen was, en van het Wien Neerlandsch bloed", dat straks zou gezongen worden. Hij wees er op hoe elders vorsten en volken op vulkanen zich bewegen, doch hier geen gevaar te vreezen is, mits aan drie woorden werd gedacht: God, Oranje en Nederland. Met een „leve de Koning!" bezegelde hij deze woorden. Dit werd door de talrijke hoorders met geestdrift herhaald. In het tweede gedeelte herin nerde hij dat er wetten waren van geloof, liefde, toewijding, zelfopoffering, en toonde in eene wel sprekende rede wat het Nederlandsche volk in dit opzicht van zijne Koningin verwacht. Dit en de door allen aangeheven kreet „leve de Koningin was de overgang tot het lied„Waar liefde woont gebiedt de Heer zijn zegen", gezongen door de weezen der godshuizen in de residentie, begeleid door seraphine-orgel. Dit oogenblik der plechtig heid was zeer aandoenlijk. De Koningin hoorde de weezen met aandacht aan. Nauwelijks waren de laatste tonen weggestorven, of de duisternis viel, een schel klonk, en onmid dellijk daarna zag men de schilderij van Van der Helst, „De Schuttersmaaltijd", in een tableau vivant voorgesteld. Met dit en het volgende, voor stellende „De Nachtwacht", van Rembrandt, heb ben de leden van „Pulchri studio" zich een uit bundig succes verzekerd. Hoewel de Koning daartoe het sein niet gaf, kon een deel der aanwezigen zich niet weerhouden de artisten toe te juichen, welk applaudissement echter door de meer met hofeti quette bekende personen spoedig onderdrukt werd. De overige nommers van het programma werden aan zang gewijd. Koor en orkest, ongeveer 400 personen sterk, voerden onder leiding van den heer Seiffert het „Hallelujah" van Handel en drie coupletten van het Volkslied uit. Met het slotkoor uit Lubecks cantate werd de ovatie be sloten. Toen in dit koor het „Wilhelmus" klonk, rezen HH. MM. en alle aanwezigen van hun zetel, waarna de hooge bezoekers, uitgeleid door dezelfde commissie, vertrokken. De Koning betuigde den heer Boer zijne tevredenheid over deze ovatie, terwijl zijne gemalin den secretaris bedankte en te kennen gaf een genotvollen avond te hebben door gebracht. Aan den op zijn verzoek met 1 Mei a. s. eervol ontslagen stationschef der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem, den heer L. A. Barthez, is gisteravond bij monde van professor E. H. Von Baumhauer uit naam van een 160-tal ingezetenen een keurig bewerkt kamer-ameublement aangeboden, als bewijs van de groote waardeering zijner in de betrekking van stationschef aan allen betoonde hulpvaardigheid en welwillendheid. Hij was een 38-tal jaren aan de Spoorwegmaatschappij verbonden. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Haarlem is een koninklijk besluit ingekomen waarbij aan die gemeente tot het einde van den cursus 1883/84 ontheffing wordt verleend van de oprichting eener burger-dagschool. Er is besloten tot afschaffing van den avond-cursus aan de hoogere burgerschool met 8-jarigen cursus, alsmede om den voorgenomen bijbouw aan het gymnasium nog uit te stellen. Gisternacht is te Amsterdam na een lang durige ziekte overleden inr. E. Boas, raadsheer in het gerechtshof. Den 29sten April, den gedenkdag van De Ruyters dood, prijkte het praalgraf van den grooten vlootvoogd in de Nieuwe kerk te Arasterdam met twee prachtige kransen van frissche bloemen. De zeildag van de „Willem Barendsz" voor den tweeden Noordpooltocht is bepaald op den 3den Juni. Yoor de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidatenafgewezen 5, toegelaten J. S. Schaay uit Hillegersberg. Voor teekenen 4 candidatentoegelaten M. Den Oudsten uit Papendrecht. Voor wiskunde 8 candidaten, waarvan 5 werden toegelaten J. F. Ekering, G. W. C. De Haas. J. H. G. Roel, J. Vreeburg en M. J. Weyman uit 's-Hage. Tweede Kamer. Na uitvoerige discussie is met 44 tegen 28 stemmen aangenomen het voorstel van den voorzitter om Maandag de kanalen wet te behandelen. De minister van oorlog heeft, in afwijking van de gewoonte in andere jaren, bepaald, dat de miliciens der lichting 1879 den lsten, 2den en 3den Mei bij de corpsen infanterie worden ingedeeld. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness gisternamiddag te drie uren; de „Prins van Oranje" is gister middag te vier uren van Southampton naar Java vertrokken. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Stad Doetinchem benoemd H. F. W. De Bruyn, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Beusichem; den majoor H. W. A. Oltkamp, van de zesde afdeeling vesting-artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 1444. BUITENLAND. Italië. In de Kamer van afgevaardigden zijn verschei dene vragen aangekondigd over de geruchten van bezetting van vreemd grondgebied door Italianen en over de houding der regeering in het Oos- tersche en het Egyptische vraagstuk. De heer Depretis, voorzitter van den ministerraad, zeide, dat nog onderhandelingen tusschen de mogend heden gevoerd worden en hij waarschijnlijk eerst in de volgende week de vragen zou kunnen be antwoorden. G-root-Britaimië. Van de westkust van Afrika wordt bericht, dat de Engelschen beproefd hebben, om zich voor het bezetten van het eiland Matacong door de Fran- schen schadeloos te stellen, met namelijk de Scar- cies-eilanden in hun bezit te nemen. Een klein expeditie-corps, door de Engelsche kanonneerboot „Bixer" tot dat einde overgebracht, werd echter door de inboorlingen met steenworpen terugge dreven. Men verwacht, dat de Engelschen in groo- ter aantal zullen terugkeeren. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Wiener Abendpost" beweert dat met de keuze van prins Battenberg tot vorst van Bulgarije een gewichtige verdere stap is gedaan tot tenuitvoer legging van het tractaat van Berlijndat de keuze bij alle mogendheden, die het tractaat ondertee kenden, met sympathie zal worden begroet, en dat de geruchten van een ontworpen vereeDiging van Bulgarije en Oost-Rnmelië onder één hoofd daardoor tot zwijgen zijn gebracht. Ignatieff is gisteren te Weenen aangekomen. Telegrammen. TIRNOVA, 30 Apeil. Prins Dondoukoff Korsa koff zal heden een deputatie benoemen, die on middellijk naar Berlijn zal vertrekken om de kroon aan prins Battenberg aan te bieden. NIEUW-YORK, 30 April. Volgens bericht uit Jokohama van 10 dezer, over San Francisco ontvangen, heeft Japan de Lochoo-eilanden gean nexeerd. De Chiueesche gezant heeft daartegen geprotesteerd en gedreigd zich te zullen terug trekken. ST.-PETERSBURG, 80 April. Aan de „Golos" wordt bericht, dat het voornemen bestaat om ge durende het aanstaande scheepvaartseizoen 12,000 gevangenen van Nischni-Novgorod naar Siberië te zenden; hunne betrekkingen zullen hen ver gezellen. Zij zullen per stoomboot naar Perin en van daw: over Ekaterinborg verder gezonden worden. LONDEN, 1 Mei. Lord Salisbury gaf op een feestmaal van de conservatieve vereeniging van Middlesex in antwoord op een dronk zijne over tuiging te kennen, dat alle mogendheden ten stelligste besloten hebben om uitvoering aan het Berlijnsche verdrag te geven. Sprekende over Oost-Rumelië, zeide hij„Indien de bevolking oprecht dit verdrag aanneemt, zal zij een benij denswaardige vrijheid genietenverwerpt zij ech ter de vrijzinnige instellingen, dan zal de ver drukking onvermijdelijk volgen. Zij zal dan voor het gestorte bloed verantwoordelijk zijn." Lord Salisbury prees de geestkracht en den verlichten geest van den sultan, van Kheredin- en Cara- theodory-pacha; hij hoopte dat het hun gelukken zou het werk der hervormingen tot stand te brengen. De val van Turkije zou voor Europa ver schrikkelijke gevolgen hebben. De „Momingpost" meldt, dat de mogend heden, die het Berlijnsche verdrag onderteeken den, de verlenging der Russische bezetting van Oost-Rumelië tot 8 Augustus hebben goedgekeurd, met uitzondering van Oostenrijk en Engeland. ST.-PETERSBURG, 1 Mei. In een telegram van den gouverneur van Orenburg wordt gemeld dat het ondersteuningscomité ijverig in de weer is om hulp te verleenen. Levensmiddelen zijn uit Samara aangekomen. De brand is door onvoor zichtigheid veroorzaakt. Het aantal vernielde hui zen wordt op 949 geschat. Volgens bericht uit Livadia heeft de keizer 10,000 roebels voor Oren- burg gezonden. WEENEN, 1 Mei. Premietrekking der loten 1860: Serie 534, n°. 20 ff. 300,000; serie 12732, n". 3 ff. 50,000; serie 7292, n». 6 fl. 25,000. BUDAPEST, 1 Mei. Te Szegedin woedde gistervoormiddag een orkaan, waardoor groote schade is aangericht; veel van hetgeen aan de spoorweg- en andere dijken tot herstel was ge daan, is weder vernietigd. Er ontstonden nieuwe scheuren in de dijken. Eenige werklieden ver- keeren in levensgevaar. Er is hulp gezonden. Des avonds was de storm bedaard. INGEZONDEN. Heden mogen Frans Eikerbout en zijne echt- genoote den dag herdenken waarop zij vóór 45 jaren door den huwelijksband werden vereenigd en zouden zij gaarne dien dag, waarop ook de jubilaris 60 jaar tot het barbiersgilde behoort, niet ongemerkt laten voorbijgaan. Maar met het oog op hunne behoeftige omstandigheden zullen zij het bij de „vrome wenschen" moeten laten, tenzij een of andere stadgenoot zich opgewekt gevoelt iets tot het doel voor die oude luitjes af te zonderen en aan den heer der gebuurte, den heer Willehrands, of hen zei ven toe te zenden. Wie dat echtpaar van nabij kennen zullen een gave als boven bedoeld hier niet overbodig en welbesteed achten. Adres 3de Groenesteeg N°. 39, Leiden. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Woonsd. 45° 43= 40° Dond. 38° 41° 48° 48° Wind: Donderdag-middag 4urenN.-W. (Zie vervolg het van Nieuws in het Tweede Blad).

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2