Vrijdag 2 Mei. N°. 5892. A0. 1879. Dit Nomwer bestaat iiit TWEE BLADEN. Eerste Blad. f 5450.20, C. II. baron Van Pallandt te Wasse naar f 4547.38'/i, C. A. A. baron Van Pallandt te Lisse f 4537.99, mr. P. J. baron Van Pallandt te Wassenaar f 3467.51, F. A. G. graaf Van Limburg Stirum te Noordwijk f 2965.08, J. D. graaf Van Rechteren van Ahnem te Wassenaar f 2364.64, L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond te Warmond f 2295.91», jhr. J. H. Gevers te Noordwijk f 1908.94s, mr. C. Cock te Leiden f 1863.44, Th. P. Viruly te Leiden f 1797.18, mr. P. L. F. Blussé te 's-Graven- hage f 1655.38, J. H. Willink te Oegstgeest f 1625.75, mr. T. M. J. Van Eysinga te Noord- wijkerhont f 1463.29», mr. J. C. Van de Kas- teele te Wassenaar 1176.62», K. Van der Torren Kz. te Waddingsveeu 1147.72», P. Van der Meer te Leiden f 1068.75, Joh. Piek te Onds- hoorn f 1042.58. De laagstaangeslagene op de lijst is W. Van Hoboken f 886.83». De aanslagen betreffen de grondbelasting, het personeel en het patent. LK IT) SOU PRIJS DEZER COÜRJlüTI Voor Leiden per 3 maanden.1.10. I Franco per post1-^0. Afzonderlijke Nommerev0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere lettors oaat plaaUrnimte. LEIDEN, 1 Mei. Aan de hoogeschool alhier is heden bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. J. Haver Droeze Jr., geb. te Vlaardingen, met academisch proefschrift, get.: „De sterfte aan Phthisis in Nederland." Heden geniet de heer J. A. Van Dijk het voorrecht den vijfentwintigsten verjaardag te mo gen vieren van de aanvaarding zijner betrekking van hoofdonderwijzer in deze gemeente. Hun, wien de toestand bekend is waarin zich het lager onder wijs in 1854 alhier bevond, en zooals het thans is ingericht, is het zeker ook niet onbekend welk een belangrijk aandeel de jubilaris in die verbe tering heeft gehad en nog steeds heeft. Door zijn krachtigen invloed is het onderwijs sedert zijn komst met rassche schreden vooruitgegaan, en wel zoodanig, dat Leiden aan tal van andere gemeenten op het gebied van onderwijs tot voorbeeld strekte. Het lager onderwijs, het voorbereidend lager onderwijs, de vormschool voor toekomstige onderwijzers, de gemeente- bewaarscholeD, de bewaarschool van bet Nut, het „Genootschap Mathesis Scientiarum Geui- trix", de kweekschool voor bewaarschoolhouderes- sen en zooveel andere inrichtingen die alle zijn door zijn initiatief verbeterd, opnieuw ingericht of hebben door zijn helder doorzicht veel aan hem te danken. Het zou te uitvoerig zijn hier in bijzon derheden na te gaan al het goede dat Van Dijk in zijne betrekking voor onze gemeente heeft mogen tot stand brengen. In alles wat met loet onderwijs iu verband staat, werd steeds zijn raad en voorlichting ingeroepen, en vele onder wijzers en onderwijzeressen, hier hun opleiding geno ten hebbende en thans heinde en ver in ons vader land en zelfs in onze overzeesche bezittingen ge plaatst, danken aan hem, als uitstekend paedagoog, de eervolle positie door hen iu de maatschappij thans bekleed. Geen wonder dan ook, dat men den lsteu Mei r.iet onopgemerkt wenschte te laten voor bijgaan, maar dat zich reeds voorlang verschillende commissies vormden om Van Dijk dezen dag tot een waren feestdag te bereiden. Welk eene instem ming dit plan van verschillende zijden vond, be wees de wijze waarop de jubilaris hedenmiddag op Zomerzorg, waar hij van één tot Vijf uren receptie gaf, ontvangen werd. Langzamerhand was de groote zaal, doelmatig versierd, bijna te klein om allen, zoowel hen die met het onderwijs in betrekking staan als een aantal leden van ver schillende vereenigingen en gezelschappen en par ticuliere ingezetenen, te kunnen bevatten. Toen de jubilaris met zijne familie de zaal binnentrad, werd hij door het Leidsche orkest onder leiding van den heer A. J. Wetrens met de uitvoering van Mendelssohn's Hochzeitsmarsch ontvangen en door de feestcommissie naar de be stemde zitplaatsen geleid. Aan den ingang der zaal werd hem en zijn echtgenoote door een tweetal jeugdige schoonen ieder een bouquet aangeboden. Op den hoofdonderwijzer, den heer A. Van der Harst, die zeventien jaren hier met hem mocht werkzaam zijn en alzoo ruimschoots gelegenheid had hem als onderwijzer en als mensch te leeren kennen, rustte de vereerende taak hem het eerst toe te spreken, en wel op een wijze die blijkbanr op zijn feestvierenden ambtgenoot een diepen indruk maakte. Namens tegenwoordige onderwijzers uit het derde district van Zuid-Holland bood hij hem als blijk van hoogachting en ver eering een prachtig kamer-ameublement aan, be staande uit een bonheur du jour, tête-a-tête en zes stoelen van palissanderhout, welk geschenk later door de leerlingen en oud-leerlingen der kweek school voor bewaarschoolonderwijzeressen met twee daarbij behoorende tafels van noteboomen- hout werd aangevuld. Op verzoek der dames voerde de heer W. Haanstra, vroeger leeraar aan die inrichting, thans te Haarlem, tot bunnen directeur het woord. Van zijne oud-leerlingen der normaalschool ontving de heer Van Dijk, na een korte maar hartelijke toespraak van den heer J. Van Duyn, hoofdonderwijzer in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, een stoffelijk blijk in de aanbieding van een prachtig buffet, verge zeld met een eveneens keurig bewerkt tafeltje, waarop zich het album bevond, bevattende de photographische afbeeldingen der deelnemers. Tevens ging dit geschenk vergezeld van de pracht uitgave van Hildebrands „Camera Obscura", het werk waarmede de gevers onder zijne leiding zoo veel uren vol aangename herinneringen hadden doorgebracht. Ook die zijner talrijke medeburgers, welke den heer Van Dijk in zijne werkzaamheid hadden leeren kennen, wenschten in deze feesturen niet achter te blijven. Bij monde van den oud-school opziener den hoogleeraar dr. M. J. De Goeje, die zijn verdiensten gedurende de verloopeu kwart eeuw in korte trekken in herinnering bracht, bood de commissie, bestaande, behalve uit dr. De Goeje, uit de heeren P. I. De Eremery, J. Van Heuke- lom Jr., dr. D. De Loos, dr. W. Pleyte en prof. dr. D. Bierens de Haan, hem een bewijs van vereeriug aan in den vorm van een zilveren beeld, een knaapje voorstellende den feestvierende met een lauwerkrans kronende, op zwartmarmeren voet stuk met zilver gemonteerd en toepasselijke inscrip tie. Dit geschenk ging eveneens van een ander ver gezeld. Een der vereerders van Van Dijk bood hem tevens het prachtwerk van onzen vaderland- schen dichter Ten Kate, Miltons „Verloren Para dijs", aan. Na sommige toespraken werden er door een zangkoor van ouderwijzers en onderwijzeressen met begeleiding van orkest feestzangen uitgevoerd, welke aan het geheel een eigenaardig karakter gaven en aan de feestviering luister bijzetten. Ook door de leerlingen der kweekschool voor bewaar schoolonderwijzeressen werd den jubilaris een feest zang toegezongen. Gedurende den geheelen middag kwamen er nieuwe belangstellenden, ook van elders, om den heer Van Dijk met zijn feest hunne gelukwen- sckeu aan te bieden, zoodat deze dag zeer zeker een der dierbaarste en onuitwischbaarste herinne ringen in zijne volgende levensjaren zal achter laten. Mogen deze nog zeer vele zijn en de jubi laris de krachten vinden om ze met steeds jeug digen ijver aan het onderwijs, dien hoeksteen van ons volksbestaan, te wijden. Gedeputeerde Stateu van Zuid-Holland heb ben het getal der hoogstaangeslagenen in deze provincie vastgesteld op 229. Aan het hoofd van hen staat prins Prederik met een aanslag van f 20,915.26. Daarop volgt jhr. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babyloniënbroek te Dordrecht tot een bedrag van f 17,361.74s. Verder komen er o. a. op voor: O. baron Van Wassenaar van Catwijck te 's-Hage f 7965.S35, jhr. mr. H. A. Sleengracht van Duivenvoorde te Voorschoten De bibliotheek van wijlen dr. J. T. Berg man zal 12 Mei en volgende dagen door de firma E. J. Brill alhier geveild worden. Zij bevat, vol gens den catalogus, eene menigte boeken, vele zeldzaam voorkomende brochures en monogra- phieën, afdrukken uit tijdschriften, zooals ze in den handel niet voorkomen. De catalogus is, inge volge den uitersten wil des eigenaars, juist zoo gedrukt, als die door hem zeiven vervaardigd was. Daarmede heeft hij, voor wie het maken van cata logi volstrekt geen vreemde zaak was, blijkens een in 't Latijn geschreven voorwoord, een proef willen geven van een wetenschappelrjken catalogus, zooals die ten minste voor zijne verzameling paste. Hoeveel moeite dr. B. gedaan heeft voor zijn boekerij, blijkt daaruit, dat hier eene groote me nigte gevonden wordt van veelal weinig bekende- geschriften over Homerus en Isocrates; de meeste uitgaven van het werk van Grotins „de Yeritate Relig. Christ."; bijna alles wat in de laatste honderd jaren betrekking heeft op de Leidsche hoogeschool en hare hoogleeraars, inzonderheid Hemsterhuis, Ruhnkenius, Valckenaer en Wytten- bachwaarbij zich de belangrijkste stukken over het hooger onderwijs aansluiteneindelijk eene vrij rijke verzameling geschriften betreffende de stad Leiden met haar beleg en ontzet. Verder een groot aantal levensbeschrijvingen van geletterde personen, vooral van Nederlanders uit de laatste honderd jaar. Den 17den Mei wordt tevens de boekerij van wijlen den heer M. D. W. Rost van Tonningen geveild, waarbij de werken overOost- Iudië de meeste aandacht verdienen. Tot hoogheemraad van Rijnland is benoemd mr. D. Visser van Hazerswoude. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel va® het stoomschip „Wyberton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 Mei, des morgens te negen uren. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2404'/! portiën, als 2005 warme spijs, 338 vleesch en 41'/j spek. De Haagsche gemeenteraad heeft heden met 18 tegen 12 stemmen aangenomen het zeebaven- pian van de heeren Crans en Co., onder voor waarde 1°. dat het grondgebied der gemeente zal worden uitgebreid 1 kilometer znidwestwaarts van de binnenhaven en 2°. dat vóór 1882 de vol tooiing der haven en van alle andere werken binDen een tijdvak van zeven jaren door eene wet ver zekerd zij.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1