N°. 5891. Donderdag 1 Mei. A". 1879. rjoii ÜOCÓ LEIDSCI PEIJS DEZER COÜEJLNT: Voor Leiden per 8 mundeo.1.10. I Frjneo per port3IM, i AlzonderUjke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER AD VERTE JTlElti I Vule regeU1.0». Iedere re fel meera Q.17(. Groolere letton naar plaatsruimte. Hoe is 't met onze tramway gesteld? Vau verschillende zijden werd in de laatste da gen de vraag tot ons gericht: „Hoe staat het toch met de Leidsche tramway een vraag, veelal ge volgd door de niet onjuiste opmerking, dat men nergens ook maar een begin van uitvoering be speurt, en besloten met de niet onverklaarbare klachtwaartoe dan toch de verleende concessie dient, waarover indertijd „zooveel te doen" was. Welk een contrast, dachten wij bij ons zelf, tusschen de niet te miskennen onverschilligheid toen en de blijkbaar opgewekte belangstelling thans. Immers het valt niet te ontkennen, dat men hier ter stede de zaak der tramway vrij koeltjes opnam, en ieder zal zich nog levendig herinneren, hoe onze achtbare gemeenteraad haar zelfs een oogenblik in gevaar bracht door er voor de ge meentekas zoo in het voorbijgaan nog een buiten kansje uit te willen halen. Gelukkig echter, zij 't dan ook onder den drang der omstandigheden, keerde men óp den goeden weg terug, zoodat ten slotte aan de oorspronke lijke en in veler, ook in onze oogen degelijkste aanvragers de concessie werd verleend. En die gunstige meening blijven wij ook thans toegedaan na de inlichtingen, die wij hebben inge wonnen naar aanleiding der door zoo menig twij felaar tot ons gerichte vraag: hoe staat het met de tram? Altijd nog goed, kunnen wij antwoordende Leidsche tramway komt, komt waarschijnlijk nog gernimen tijd voor den uitersten termijn, binnen welken zij aangelegd en in exploitatie gebracht moet zijn. Op dien termijn vestigen wij het allereerst de aandacht onzpr stadgenooten en willen hen met het oog daarop waarschuwen tegen al te groote overhaasting en ongeduld. De voorwaarden der concessie bepalen nl., dat de tramway aangelegd en in exploitatie gebracht moet worden binnen een jaar na het tijdstip van het verleenen der concessie. Dat tijdstip nu was 21 December dee vorigen jaars, dus kunnen Leidens ingezetenen in het uiterste geval slechts eischen, dat de trams tegen het einde van dit jaar door de straten hunnor aloude veste rollen. Doch tevens kunnen wij er tot geruststelling bijvoegen, dat de tram hoogstwaarschijnlijk heel wat vroeger wij hoorden spreken van dezen zomer ten gerieve van het publiek in werking zal zijn. Trouwens het gezond verstand pleit voor die meening reeds vanzelf. Immers door het aan vragen der concessie alleen leverden de onder nemers het bewijs dat zij de zaak beschouwden als iets dat voordeel zal afwerpen, en nu spreekt het wel vanzelf, dat, hoe eer de tram in exploi tatie komt, hoe eer zij zal rendeeren. Dus is spoedige aanleg en exploitatie in het welbegrepen belang der aanvragers zelf. Maar wat is dan de eigenlijke reden dat er nog geen hand aan het werk geslagen, geen spade in de grond gestoken wordt? Die vertraging indien men het zoo wil noemen is hierin gelegen, dat de concessie-aanvragers in onderhandeling zijn over het aanleggen van tramways ook in een paar andere plaatsen, onderhandelingen, die deels reeds tot een goed einde hebben geleid, deels waarschijnlijk weldra tot een gunstig resultaat zullen voeren. En nu zal het wel voor niemand betoog vereischen, dat de kosten voor het aanleggen van b. v. drie dergelijke ondernemingen tegelijk betrekkelijk vrij wat lager zullen zijn dan de uitgaven voor het tot stand brengen van elk der drie ondernemingen afzonderlijk bijeen gerekend. Den aanvragers kan men het zeker niet ten kwade duiden, dat zij binnen de grenzen, hun door de concessie voorge schreven, zooveel mogelijk hun voordeel behartigen. Doch, gelijk wij reeds zeiden, onze stadgenoo ten zullen zeker hun geduld niet op de proef behoeven te stellen tot het uiterste tijdstip van 21 December dezes jaars, in de concessie aan gegeven. Integendeel, uit even goede bron, als waaruit wij de boven vermelde inlichtingen heb ben geput, kunnen wij meedeelen, dat, is eenmaal het werk begonnen, met name het leggen der rails over een traject als voor Leiden wordt ge vorderd, ten langste binnen den tijd van zes weken zal zijn volbracht. Nu is het wel waar, dat er voor het exploiteeren van een behoorlijk t ngerichte tramway nog heel wat meer noodig is dan rails, nl. rollend materiëel om van de paarden niet te spreken en vooral stallen, die met het oog op den gezondheidstoestand der paar den zelfs niet onmiddellijk nadat zij zijn opge leverd in gebruik kunnen worden genomenmaar men zal ons toch toestemmen, dat het leggen der rails wel de hoofdzaak is, dewijl men, h. v. wat de stallen betreft, zich desnoods van tijdelijke hulp middelen kan bedienen. Al het boven medegedeelde samenvattende, kun nen wij dus onzen lezers de verzekering geven, dat er voor de aanvankelijke vertraging een zeer gegronde reden bestaat, doch tevens dat er niet de minste vrees behoeft te worden gekoesterd, als zon de tramway tot de pia vota blijven behoo- rendat er integendeel alle aanleiding is om aan te nemen, dat Leiden zich vroeger in het bezit eener tramway zal mogen verheugen dan volgens de concessie-voorwaarden kan worden geëischt. LEIDES, 30 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 3den Mei, des morgens te halfacht. Morgen, den lsten Mei, zal de heer J. A. Van Dijk zijn 25-jarig jubilé vieren als hoofd onderwijzer hier ter stede. Naar wij vernemen zal hij bij die gelegenheid te één nnr op Zomer- zorg receptie geven aan oud-leerlingen, ouders en andere belangstellenden. Door den gemeenteraad van Koudekerk is benoemd tot geneesheer de heer J. P. C. Van Toornenburgb, thans geneesheer te Holten. Ter benoeming van landmeters bij het kadaster zal in de laatste helft der maand Juli a. s., op nader te bepalen dag, te 's-Gravenhage een examen worden gehouden. Men dient zich vóór 15 Juni a. s. tot den minister van financiën te wenden. Uit het verslag der Haarlemsche Tramway- maatschappij, in de gisternamiddag gehouden ver gadering van aandeelhouders uitgebracht, blijkt dat in de eerste drie vierendeeljaars van het bestaan der onderneming vervoerd zijn 285,875 personen met kaartjes en 110,250 tegen betaling van 10 cents; te zamen 396,125, of in 53,120 volbrachte ritten 7'/i persoon of passagier per rit. De winst en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 13,426.14, waarvan f 9426.14,/1 op de bezittingen der Maatschappij werd goedgeschre ven en f 4000 werd beschikbaar gesteld voor dividend, zijnde f 10 per aandeel van f 250. De meeste personen werden vervoerd op Zondag 23 Juni 11. en wel 5962, terwijl de 18de December het laagste vervoer aanwees, namelijk 427 passa giers. Aan salarissen van het personeel werd uit gegeven f 10,046.02. Er werd besloten, dat de door den gemeenteraad verleende concessie voor de lijn Ged. OudegrachtRaaksOverveen niet zal worden aangenomen, ten gevolge van de door den gemeenteraad van Bloemendaal genomen beslissing om geen tram toe te laten, door stoom gedreven, doch daarentegen wel gebruik te maken van den verleenden voorrang ten aanzien van de aanslui ting, verzocht door den heer Jansen te Hillegom, voor den tramweg Haarlem-Leiden. Prins Alexander heeft zich van Parijs naar Algiers begeven tot herstel zijner gezondheid. Voor de landbouwkunde werden gisteren ia Den Haag afgewezen de 4 mannelijke candidaten, die zich hadden aangemeld. Voor de Engelsche taal waren 5 candidaten, die allen werden toege laten, mej.: W. J. M. Alers nit Hillegersberg, S. J. Collins, Ch. M. Van der Dussen, C. C. H. Hesselberg en J. Van der Schnyt uit Rotterdam. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam was, naar de Haarl. Crt. meldt, Maandag-avond bijeengeroepen o. a. ter verkie zing van een predikant, ter vervanging van wijlen dr. Pantekoek. Op de door den kerkeraad aan elk der leden toegezonden alphabetische lijst van de benoembare predikanten kwam ook voor de naam van dr. Kuyper, em. predikant, wonende te 's-Gravenhage, wiens candidatuur door een groot aantal leden werd gesteund. Toen een der aan wezigen tegen diens eventueele beroeping bezwaren inbracht, aan voor het kiescollege bestaande regle menten ontleend, ontstond zulk een levendig debat, dat de voorzitter, dr, H. Steenberg, na korten tijd de vergadering sloot, zoodat de leden onver- richterzake huiswaarts moesten keeren. Het ver schil zal thans aan de beslissing van den kerkeraad worden onderworpen. Op de door het „Selskip for Pryske tael en Skriftenkennisse" uitgeschreven prijsvraag voor een tooneelstnk in de Priesche taal zijn zes ant woorden ingekomen, waarvan geen de bekroning waardig is geoordeeld. Met 4 tegen 1 stem is evenwel besloten, aan een der stukken, getiteld „De twee ringen", den tweeden prijs van f 25 toe te kennen, indien de schrijver daarin de door de commissie van beoordeeling noodig geachte veranderingen wil aanbrengen. Door wijlen den heer P. Th. Everard is een legaat van f 3000 besproken aan de ver- eeniging van den H. Vincentius van Paulo te Amsterdam. Tusschen het departement van oorlog en het gemeentebestuur van Alkmaar zijn onderhande lingen geopend betrekkelijk den afstand van ter reinen tot oefening van troepen en tot het bonwen eener kazerne, met het oog op eene mogelijke vestiging van garnizoen te dier plaatse. De heer Burgers, de voormalige president der Zuid-Afrikaansche republiek, is benoemd tot vrede rechter te Hanover, in de Kaapkolonie. Aan den bootsman P. Winkster, dienende aan boord van het opleidingsschip „Anna Pau- lowna" te Amsterdam, is het eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen met gesp Atjeh 1873/76 en daarbij behoorend brevet uitgereikt. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is aan den eersten klerk bij zijn depar tement, L. Tan Scbaik Martinet, met 1 Mei eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pensioen. De audiënties van den minister van water-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1