Dinsdag 29 April. N°. 5889. A0. 1879. PRIJS DEZER COUBJLNTx Voor Leiden per 3 maanden........1»KK Franco per1 post. 1.40. Absndergjlto iNommors°-®5. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rfcIJ8 DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelt105. Iedere regel meera 0.17^ Groolere lellen naar plaatsruimte. LEIDER 28 April. Ds. W. H. J. Baart de la Bailie, beroepen predikant naar Amstelyeen, hield gisteravond in de Pieterskerk alhier zijne afscheidsrede naar aan leiding van 2 Corinthe 13 vers 13. Na afloop der godsdienstoefening zoDg de gemeente den ver- trekkenden leeraar staande het vierde vers van Psalm 134 toe. 1Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van coke^ van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 18.50, f 3.80 en f 1.90; de laagste 36.00, f 18.00, f 3.50 en f 1.80. Den 13den Mei zal in een der lokalen van het ministerie van justitie in de Nobelstraat te 's-Gravenhage bij eukele inschrijving worden ■anbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden, gedurende 1879, 1880 en 1881, van: de rechtsgebouwen te Arnhem, Zntfen, Utrecht, Amersfoort, Dordrecht en Leiden; de gevangenissen te Arnhem, Zutfen, Tiel, Utrecht, Hontfoort, Botterdam, Dordrecht, Gorcum en 's-Gravenhage. Onder beguustiging van het prachtigste weder deed Vrijdag jl. ruim een honderdtal leerlingen van de openbare scholen te Aarlanderveen en Alfen die zich door getrouw bijwonen van het onderwijs gunstig onderscheiden hadden, een uitstapje per Rijnspoor naar Amsterdam, onder begeleiding van de hoofd- en hulponderwijzers, met den burge meester den heer A. P. Zaalberg. Zij bezochten in de hoofdstad „Artis" en de bloemententoon stelling in het paleis voor volksvlijt en keerden in de blijdste stemming van het genoeglijk reisje terug. De gemeenteraad van Bennebroek heeft aan den heer J. L. J. Jansen, te Hillegom, vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg tot vervoer van personen en goederen van de grens der gemeente Heemstede, door het dorp en de Benuebroekerlaan naar den rijks-straatweg. Op het Zaterdag-avond ten paleize te Amster dam gehouden gala-bal waren ongeveer 1000 heeren en 200 dames. De Koningin droeg een lilakleed, met zwart kant overdekt. In de balzaal was het dansen moeielijk door de groote menigte die zich daaj bewoog. Gisterochtend woonden de Koning en de Koningin onder het gehoor van ds. Ten Kate de godsdienst oefening bij in de Oude Kerk, die tot twaalf uren duurde. De stoet bestond uit acht gesloten hof- rijtuigen elk met twee paarden bespannen. Te kwart over tweeën bracht het kou. echtpaar een bezoek aan „Artis". De stoet, geëscorteerd door de eerewacht, bestoud uit negen open hofrijtuigen. Het rijtuig, waariu Hunne Majesteiten met den groothertog en de groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach gezeten waren, was met vier paarden, bereden door jockey's, bespannen. Onder het gejuich der volksmenigte verlieten de vorstelijke personen hun rijtuig en betraden de vestibule, waar zij door het. bestuur vau „Artis" met den directeur Westerman werden ontvangen, en verwelkomd door den heer Van Hoorn, waarnemend voorzitter. Aan de Koningin en de Groothertogin werden door de jongejuffrouwen Van Eeghen en Van Hoorn bouquetteu aangeboden, waarboven aan een metalen draad een veelkleurig colibrietje zweefde. Toen de vorstelijke personen de vestibule verlieten en den tuin betraden, werden zij, terwijl het orkest het volkslied aanhief, met geestdrift door de aan wezigen toegejuicht. Ouder geleide van het bestuur maakten zij met gevolg eene wandeling door den tuifi, steeds omstuwd door velen wier ijver om hen te zien schier niet te beteugelen was. Zijue Majes teit droeg ook nu de admiraalsuniform, de Koningin droeg een kleed zonder sleep van bronskleurig satijn met jacquet van gelijke nuance en een daarmede harmoniëerenden hoed. Na afloop van deze wan deling werden de vorstelijke personen geleid naar de smaakvol versierde koninklijke receptiezaal, boven, naast het hek. Daar werden hun eenige ververschingen aangeboden en kort daarna keerden zij naar het paleis terug, waar zij te vier uren aan kwamen. Omtrent het bezoek van de vorstelijke personen in het blinden-instituut wordt medegedeeld dat de Koning, op de zaal in tegenwoordigheid der kwee- kelingen gekomen, tot den voorzitter, prof. J. Van Geuns zeide: „Ik wensch bij deze gedenkwaardige gelegenheid een blijvend bewijs mijner bijzondere ingenomenheid en hooge belangstelling te geven aan deze sehoone instelling, welke onder de nut tigste van het vaderland een voorname plaats met eere bekleedt, en verleen haar daarom als zoo danig mijne groote gouden medaille van verdienste." Z. M. riep daarop den directeur, den heer J. H. Meyer, drukte hem de baud en verzekerde dat Z. M. met hartelijke welgemeendheid indertijd zijne gelukweuschen met het succes te Parijs, door hem behaald, gezondeu had, en er op rekende dat het instituut zich ook bij volgende gelegen heden tot eer van het vaderland zou doen gelden. De Koning en de Koningin en de groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar hebben hedenmorgen per Bijnspoor om elf uren de hoofd stad verlaten. Door de eerewacht, leden der feest commissie en andere autoriteiten werd hun uitgeleide gedaan. Zij betuigden aan den burgemeester en aan den voorzitter der feestcommissie hun bijzonderen dank voor de luisterrijke ontvangst, hun in de hoofdstad ten deel gevallen. Al de leden van den gemeenteraad waren aan het station aanwezig. Tot grootkruis in de orde van de Eikekroon is bevorderd mr. II. H. baron Boëll, commissaris des konings in Noord-Holland. Naar men ver neemt heeft de groothertog van Saksen-Weimar aan jhr. mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Amsterdam, het commandeurskruis der orde vau den Witten Valk geschonken. De minister van financiën maakt bekend, dat voor zoover de voorraad strekt aan de kantoren der betaalmeesters op iederen werkdag gedurende de gewone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijf en twintig cents, tegen overgave van ander wettig betaalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een halven cent. Voor de Fransche taal werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 6 caudidaten, die allen werden toegelaten, zijnde mej M. Cahen. B. L. Van Deiuse, M. A. Dona, S. J. Perk, J. M. C. B. Schilfgaarde en A. Ch. Browne uit 's-Hage. Voor hulponderwijzer 12candidateD; 3 werden afgew. en 9 toegel., alsM. S. Appel uit Gorcum, C. W. Du Boeuff uit Den Bommel, A. A. A. Den Bommel uit Gorcum, M. F. Kooyman uit IJsel- monde, P. C. Kruyne uit Brielle, C. Kruyt uit Gouderak, C. J. v. Vliet uit Gouda, H. A. West broek uit Schoonhoven en J. Zijdt'rlaan uit Stolwijk. Tweede Kamer. De heer Kool is in de zitting van heden beëëdigd en toegelaten. Tot een hernieuwd afdeeliugs-onderzoek van het wetsont werp betreffende den generalen staf is besloten. Na discussie werd besloten Donderdag definitief te beslissen over het. voorstel van den voorzitter om de kanalenwet Maandag d. a. v. te behandelen. Het ontwerp-strafwetboek is heden gedrukt en rondgedeeld. Het telt 530 artikelen in plaats van 610, gelijk het ontwerp der commissie bevat. Het in werking treden der wet zal nader bij de wet bepaald worden. In de hoofdzaak komt het ontwerp overeen met het concept der commissie, behoudens weglating van verschillende onderwerpen die minder bij het strafrecht thnis behcoren, alsovertredingen betreffende de veiligheid en de verdediging van den staat, openbaar vertrouwen, krankzinnigen, jacht en visscherij. Drie adviezen zijn aan het ontwerp toegevoegdvan den raad van state en van de staatsraden Swart en Bachiene, tegen enkele be palingen van het ontwerp. Namens den Koning zijn aan den burge meester van Amsterdam ter hand gesteldvoor de algemeene armen f 2000, voor den Stads schouwburg f 400, voor „Arti et Amicitiae f 250. Volgens de heden ontvangen mailberichten, dd. Batavia 22 Maart, hebben de onlangs uit 's lands dienst ontslagen ambtenaren S. en D„ naar het Bat. Hbd. verneemt, hun ontslag fe danken aan het feit, dat zij de passagegelden voor hun wettig gezin hebben ontvangen, dat hun echter niet naar Nederland, werwaarts zij met verlof wareu vertrokken, was gevolgd. Naar men ver zekert, wacht nog een paar andere ambtenaren hetzelfde lot. Het lid in den raad van justitie te Samarang, mr. Joosten, heeft verlof naar Neder land aangevraagd wegens ziekte. De president der Fransche republiek bracht Donderdag een bezoek aan prins Alexander, die Zaterdag Parijs heeft verlaten. De kapitein-intendant Van Gendt, die met 1 Mei a. s. zijne studiën aan de krijgschool vol bracht zal hebben, is door den minister van oor log belast met een gedeelte van het werk voor de vereenvoudigde uitgave van het „Becueil Militaire", alsmede met het samenstellen van een voorschrift voor het beheeren van militaire ziekeninrichtingen. Bij beschikking van den min. van water staat enz. is L. Kooreman, na voorafgaand verge lijkend onderzoek, met 1 Mei benoemd tot op zichter 4de klasse van 's rijks waterstaat. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. Het schroefstoomschip „Alkmaar", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman, is 25 dezer te Sl.-Vincent aangekomen. Het stoomschip „Overijsel" arriveerde 26 dezer te Port Said en vertrok gisterochtend van daar naar Batavia de „Botterdam" is den 26sten te Nieuw-York aangekomen, 13 dagen reis; de „Prins y. Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s." aan mr. W. C. baron Van Boetzelaer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem.' van De Bilt; den tijd van duur der detacheeriug van den kapt. B. J. J. Magnin, van de inf. hier te lande bij de inf. van het leger in Ned.-Indië, op zijn verzoek, andermaal verlengd lot 1 Jan. 1880 vergunning verleend tot het aannemen: door den O.-I. hoofdambtenaar C. A. L. J. Jeekel, resident van Soerakarta, der orde-teekenen van komman- deur der orde van Frans Jozef; door dr. J. C.- Ploem, gew. directeur-geneesheer van het geï.-' etabl. te Sindauglaya, der ordeteekenen van ridder van de derde kl. der orde van de IJzeren Kroon; en door den heer J. C. H. Statius von Maguis, gouvern. gezworen landmeter binnen de residentie Soerakarta, der ordeteekenen van ridder der orde van Frans Jozef; mr. S. Hannema benoemd tot referendaris bij het dep. van binnenl. zaken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1