waardoor bet hun gelukte deze haven te bereiken. Volgens het Alg. Dagblad echter zou de ziekte aan koffiedampvergiftiging zijn toe te schrijven. Verleden week is zekere Anton Bar- tholomeus Kleinert, acht en vijftig jaren oud en gescheiden levende van zijne vrouw, te Weenen tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij door middel van huwelijksaanvragen in dagbladen. Duizenden brieven van ongeveer 800 oude en jonge vrouwen maakten met de antwoor den het corpus delicti uit. Deze brieven werden geregistreerd en naar beviud van zaken met„niet te beantwoorden" „vriendelijk te beantwoor den" „zoo heusch en hartelijk mogelijk te beantwoorden" enz. gemerkt. Hoe meer gelde lijke voordeelen werden aangeboden, hoe innemen der het antwoord uitviel, dat er steeds op aange legd was, grootere of kleinere sommen af te trog gelen. Van zijne honderden slachtoffers hadden niet meer dan zes oude dames, wie hij te zamen meer dan 2000 gulden had afgezet, zich over Kleinert bij den rechter beklaagd. Kleinert voerde zijne omvangrijke minnebriefwisseling niet zonder zekere behendigheid en wist zijn stijl naar de uiteenloopendste eischen te schikken. Aan eene dichterlijke dame, die hem schreef: „Ik wensch een man, aan wien ik mij hechten kan als de ranke aan den wijnstok", antwoordde hij b. v.„Hoe schoon is uw beeld van de ranke en den wijnstok! Gij wilt u aan mij omhoog winden? Gij wilt mij omringen met zoete drui ven, waaruit liefde vloeit? De gedachte betoovert mij!" enz. Het slot luidde„Vaarwel, mijn bemin nelijke, lieflijke ranke en denk aan uw getrouwen wijnstok." Kleinert had reeds vroeger om derge lijke bedriegerijen, doch op minder groote schaal uitgeoefend, gevangen gezeten. Nauwelijks op vrije voeten gesteld, had hij zijn oud bedrijf met grooter succes dan ooit te voren ter hand genomen. Te Nieuw-York bestaat eene verze keringmaatschappij tegen de ontsierende gevolgen der kinderziekte, welke ook te Parijs deelnemers tracht te vindeu. Zij gaat uit van het denkbeeld, dat zeer vele jonge meisjes geen ander huwelijks goed bezitten dan hare schoonheid. Wordt deze door de pokken verminderd of verwoest, dan ver mindert zulks niet weinig hare uitzichten op een huwelijk. Hiervoor kunnen zij van de bedoelde Maat schappij in geld min of meer worden schadeloos ge steld. Bene jury beslist in elk bijzonder geval in hoever de schoonheid geschonden is en classificeert de uit te betalen sommen. Uit de mijn van Prameries heeft men tal van lijken opgehaald; nog 73 zijn daarin ver borgen. De mijn is bijna geheel gevuld met water en dat maakt het werk nog moeilijker. Vijftien lijken werden naar boven gebracht. Het verbond „du denier des écoles" in België heeft eene inschrijving geopend om eene villa aan den zeekant te stichten, waar de kinderen der scholen te Brussel des zomers onder geleide hunner onderwijzers voor korter of langer tijd zullen doorbrengen. Volgens het plan zou het gebouw 400 bedden tellen. Bij gelegenheid der onafhankelijksheids-feesten in 1880 stellen de collectanten zich voor, de villa aan de stad over te dragen. Zondag trachtte de vrouw van zekeren D., te Leyenbroek, gemeente Sittard, in een vlaag van krankzinnigheid haar man en hare kinderen met een scheermes den hals af te snijden. Men slaagde er echter in de krankzinnige tot bedaren te brengen, alvorens zij haar vreeselijk doel had be reikt. Dinsdag-middag kreeg de vrouw opnieuw een aanval van razernij, greep een hout en sloeg een harer kinderen doodop het geschreeuw der ■overige kinderen schoten de buren toe en voor kwamen dat zij deze ook doodsloeg. De ongelukkige bevindt zich thans in verzekerde bewaring. BUITENLAND. Frankrijk. Door de jongste verkiezingen is de Fransche Kamer bijna voltallig; er moeten nog slechts twee zetels worden aangevuld, waarvan de een door sterfgeval, de ander door vernietiging vacant is geworden. Van de 531 afgevaardigden zijn 385 republikeinen, 83 Bonapartisten en 63 royalisten. Een syndicaat, bestaande uit het „Crédit foncier de France" en verschillende banken, heeft met den vertegenwoordiger van den onderkoning een contract geteekend, waarbij een voorschot van twee millioen franken verleend wordt tegen 9 pet., ter dekking van den Mei-coupon der Egyptische schuld. Duitschland. De vereeniging voor „Social Politik" te Frank fort heeft met 82 tegen 63 stemmen een voorstel verworpen, om te verklaren dat de hervorming van het douane-tarief eene meer zorgvuldige en veelzijdige voorbereiding behoeft. De vereeniging verklaarde zich voor eene doortastende tarief- hervorming in fiaanciëel-politieken en beschermen den zin en stemde met groote meerderheid voor eene zekere verhooging van de invoerrechten tegen over Staten, die de Duitscha industrie benadeelen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat twee der voornaamste industriëele firma's in den Elzas, de groote Elzasser machinenfabriek en de katoenspin nerij Mieg-Köchlin, in Frankrijk uitgestrekte ter reinen hebben aangekocht, ten einde het groot ste gedeelte harer werkzaamheden daarheen over te brengen. Volgens eene mededeeling van de „N. Pr. Zeitung" heeft de keizer besloten, zijn gouden huwelijksfeest, dat op 11 Juni a. s. valt, in Ber lijn te vieren. Aan die viering zullen echter, daar het feest zich uitsluitend tot den keizerlijken familie-kring zal bepalen, niet meer dan een 50-tal vorstelijke personen deelnemen. Tot dezen belmoren o. a. keizer Alexander van Rusland, neef van keizer Willem, en prins Frederik der Nederlanden, diens zwager. In eene vergadering van kooplieden op de beurs te Hamburg is besloten een petitie aan den rijksdag in te dienen, waarin zij zich ver klaren tegen verhooging van het tarief, voor zoover het niet zuiver fiscale rechten geldt, tegen paragraaf 5 van het wetsontwerp op het tarief en tegen eiken terugkeer naar het stelsel der diffe- rentiëele rechten. s Italië. De „Avenire", sprekende over Garibaldi's pro gramma in de jongste bijeenkomst van Italiaan- sche democraten, zegt: De quaestie van het „Italia irredenta" is meer een gevaar voor Italië dan een internationaal gevaar; doch het ministerie is sterk genoeg elke poging te verijdelen om Italië in ge vaarlijke verwikkelingen te brengen. Groot-Bfitn nnië. In het Lagerhuis stelde de heer Ritchie giste ren voor eene commissie te benoemen om den nadeeligen invloed te onderzoeken, dien de pre- miën op den uitvoer van suiker in andere landen uitoefenen op de Engelsche suikerindustrie, en om verslag uit te brengen over de vraag, of hulp daartegen door middel van wetten mogelijk is. Van zijn kant beval hij een invoerrecht, over eenkomende met die premiën op den uitvoer, aan. De heer Bourke verklaarde dat de regeering be reid is met het voorstel tot benoeming eener commissie mede te gaan, maar geen ondersteuning aan het plan tot vaststellen van een invoerrecht beloven kan. Hij stelde voor, dat de commissie verslag uitbrenge over de werking der premiën op den uitvoer en over de vraag, welk middel gewenscht is om mogelijke nadeelen te voorkomen. Na verwerping van Ritchies voorstel stelde de heer Forster als amendement op de regeeringsvoor- dracht voor, dat het onderzoek zich niet zou mogen uitstrekken over mogelijke invoerrechten om te compenseeren tegen de uitvoerpremiën. Na bestrij ding door de regeering werd dit amendement met 70 tegen 46 stemmen verworpen en het regee- ringsvoorstel aangenomen. Volgens berichten tot 1 April uit de Trans vaal was de vergadering der boeren te Kleinfor- tein, ten getale van 3000 a 4000, gehouden; alle districten des lands waren vertegenwoordigd. Drankverkoopers waren uit het kamp geweerd. De heer Joubert kon geene onderwerping aam Engeland aanraden. Hij geloofde niet dat de gou verneur zou komen om der Transvaal hare onaf hankelijkheid te hergeven. Bij acclamatie werd besloten, vertrouwen te blijven schenken aan het comité, dat het zijne Zeu doen tot herstel der onafhankelijkheid. iR.tisla.nd. Karakteristiek voor den tegenwoordigen toestand in Rusland is het volgende feit: Den 18den hoorde men te St.-Petersburg in een huis op het Isaak-plein, niet ver van het paleis van Leuchten- berg, een schot vallen. De politie opende de deur en zag een 14-jarigen knaap, die een nog roo kenden geladen revolver in de hand hield. Toen hij ondervraagd werd, antwoordde de knaap, dat de czaar eenigen tijd geleden een smeekschrift van hem had ontvangen en daarop niet had ge antwoord daarvoor wilde hij hem doodschieten. Herhaaldelijk hebben 's avonds in de straten kleine ontploffingen plaats, inzonderheid wanneer politiebeambten of officieren voorbijgaan. Men ver moedt dat de derde of vierde verdieping meest door nihilisten zijn bewoond en dezen dan voet zoekers naar beneden werpen. Langer dan 24 uren blijven zij niet in dezelfde woning en veelal zijn bet vrouwen, die de voetzoekers onder de menigte slingeren, want te St.-Petersburg en in alle Rus sische universiteilsstedeu zijn veel vrouwelijke studenten, die zich in de armen van het nihilisme werpen. Telegrammen. WEENEN, 28 April. De Oostenrijksch-Turk- sche overeenkomst is geteekend. De Oosten rij ksche troepen zullen binnenkort twee punten op de grens van het district Novi-bazar bezetten, als een be wijs van het recht, dat aan Oostenrijk-Hongarije is toegekend. De formule betreflende het opper gezag van den sultan luidt: „dat de bezetting der Oostenrijksche troepen daarop geen inbreuk maakt." De overeenkomst zal niet aan de bekrach tiging der mogendheden onderworpen worden, om dat zij als eene afgedane zaak tusschen de beide betrokken partijen geldt. De internationale commissie heeft het vraagstuk der vakoufs (goederen der moskeeën) geregeld, zijnde dit het laatste punt der wettelijke organisatie van Rumelië. De voornaamste bepaling is, dat de terugkoop in dertig jaren zal geschieden. De „Wiener Zeitung" bevat een keizerlijk besluit, waarbij aan 377 veroordeelden geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf wordt verleend. Graaf Schoewaloff is hedenmiddag te vier uren hier aangekomen. KAIRO, 23 April. De groep Delort en Suarez heeft aan de Egyptische regeering, op den waarborg door zes pacha's gegeven, eene som van 400,000 p. st. geleend. De betaling der eerlang vervallen coupons van de geünificeerde schuld en de leening van 1864 is zeker. ST.-PETERSBURG, 24 April. De keizer en de keizerin zijn heden met een talrijk gevolg naar Livadia vertrokken. Het goederenverkeer op den Orel-Witebsk-spoorweg en voorbij Orel is heropend. Gemeenteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, De Laat de Kanter, Harte- velt, Juta, Suringar, Van Hettinga Tromp, Wil- helmy Damsté, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Obreen, De Goeje, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Later de heer Le Poole. Afwezig met kennisgeving de heer d'Aumerie. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag den lOden Juni a. s. In het hoofdstembureel alhier zullen zitting hebben de heeren G. Wilhelmy Damsté en mr. A. Van Hettinga Tromp. Tot hulponderwijzer aan de school N°. 2 voor onvermogenden is benoemd J. Hartendorp te Maassluis. Het amendement van den heer Hartevelt, als lid der commissie van financiën, waarover in de vorige zitting de stemmen staak ten, op het verzoek van het bestuur der Kweek school voor Zeevaart omtrent de aanplemping van een gedeelte der singelgracht, werd heden met 10 tegen 9 stemmen aangenomen en daarna met 15 tegen 4 stemmen het dientengevolge gewijzigde voorstel van B. en Ws. Aan de algemeene beschouwingen over de voor dracht tot verandering der namen van eenige straten enz. werd alleen deelgenomen door den heer Van Heukelom, die zich in 't algemeen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2