ggegaM~" Bij een ontploffing in de Wellington steenkolenmijn bij Departure Bay (Engelsch Colum bia) zijn 12 personen gedood, terwijl een groot aan tal gewond werden. Een eigenaardig oproer had dezer dagen te Triest plaats in het gemeente-asyl voor verwaarloosde knapen. Ee» vijftigtal van deze, behoorende tot de weezen-afdeeling, vielen, uit de werkplaatsen naar hun slaapzaal gaande, den opziener aan en sloegen hem met hunne werk tuigen dood. Een ander, die hem te hulp kwam, werd gekwetst. De orde werd door de politie hersteld, welke de belhamels in hechtenis nam. BUITENLAND. Frankrij k. Te Cannes is het standbeeld van lord Brougham in tegenwoordigheid van meer dan 10,000 toe schouwers onthuld. Bij den letterkundigen wed strijd kreeg de broeder van mevr. Ratazzi voor proven^aalsche poëzie den eersten prijs. Des avonds gaf de maire een feestmaal aan de autoriteiten der stad en aan de vertegenwoordigers der Engelsche en Fransche kolonie. Wat de verkiezing Tan Blanqai betreft, in af wachting of de Kamer haar, gelijk indertijd die van Bonnet-Dnverdier, ondanks zijne onverkies baarheid al dan niet zal bekrachtigen, mogen de volgende bijzonderheden hier eene plaats vinden. In 1805 te Nizza geboren, studeerde hij te Parijs, stak zich in allerlei geheime revolutionaire genoot schappen, kreeg in 1830 als barricadeheid het „kruis van Juli" en bleef verder ijverig deelne mer aan allerlei plannen tot omwenteling en oproer. Deswege in 1839 ter dood veroordeeld, kreeg hij genade van den Koning en bleef tot 1848 gevan gen, toen de omwenteling aan zijne levenslange straf een einde maakte. Hierop begon hij zijn oud bedrijf, stookte nieuwe volksberoeringen, werd op nieuw tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd ten gevolge van de amnestie van 1859 op vrije voeten gesteld en geraakte in 1861 weder als hoofd van een geheim genootschap gevangen, om in 1870 zijne bedrijvigheid ten gnnste der roode Republiek te hervatten. Hij werd lid der Commune en bij de vermeestering van Parijs door de troepen van Versailles gevangengenomen. Na de afkondiging der gedeeltelijke amnestie in dit jaar schijnen de geavanceerde republikeinen der Kamer ijverige pogingen te hebben aangewend om ook hem daarin te doen deelen en moet de regeering eene onderhandsche toezegging daartoe gedaan hebben, waaraan echter, om den schijn te voorkomen als ware dit een gevolg van pressie, eerst over eenige maanden zou worden gevolg ge geven. Indien nu de Kamer zijne verkiezing be krachtigt, dan wordt daardoor natuurlijk aan Blanqui's gevangenschap terstond een einde gemaakt. Italië. Onder voorzitterschap van Garabaldi heeft eene bijeenkomst van de vertegenwoordigers der Itali- aansche democratie plaats gehad. De door Garibaldi gestelde motie strekte tot het benoemen van eene commissie, met het doel in geheel Italië eene wettige beweging in het leven te roepen ten gunste van het algemeen stemrecht en tot afschaffing van den eed der afgevaardigden. Eene motie betreffende de rechten der natie op het niet bevrijde deel van Italië (Italia irredenta) werd eveneens goedgekeurd. Grroot-Britannië. Uit Kaapstad wordt van den 8sten gemeld Lord Chelmsford bereikte op 6 dezer Ghingslovo. Bij een op den 2den geleverd gevecht ziju van de« kant der Zoeloes 1200 man gesneuveld. De kapitein Wood heeft in Basutoland 2200 runde ren, 240 paarden en 200 schapen buit gemaakt, zonder verlies. Op 3 dezer vielen 11,000 Zoeloes het legerkamp van lord Chelmsford te Agtincholora aan, doch werden met groot verlies afgeslagen. Lord Chelmsford ontzette Ekowe in den nacht van 4 dezer. Het totale verlies der Engelschen wordt op 200 dooden en gekwetsten geschat, dat der Zoeloes bedraagt 2500 man. Ekowe is ont ruimd het garnizoen komt langs de rivier Jngela terug. De Boeren van de Transvaal zouden ge dreigd hebben Pretoria te belegeren en sir Bartle Frère als gijzelaar te houden, tenzij aan hunne eischen voldaan werd. In het Lagerhuis werd gisteren het telegram betreffende het ontzet van Ekowe voorgelezen en met warme toejuichingen begroet. De heer Northcote zeide, dat lord Ljtton den 8sten dezer telegrafeerde geen marsch tegen Kaboel te zullen ondernemen zonder machtiging van de regeeringvooruitbrengen van het front kon echter noodig zijn om de onderhandelingen te bespoedigen. Het bezetten van Gandanuk had wellicht om redenen van gezondheid plaats gehad. Cavagnari bevond zich thans aldaar. Voortdurend werden er tusschen hem en Jakob-Khan boodschappen gewisseld, doch tot nog toe zonder bepaald resultaat. Sir Stafford Northcote heeft in het Lager huis, in verband met de laatste faillissementen van banken, een wetsontwerp ingediend, dat de strekking heeft om de slechte gevolgen der onbe perkte en der beperkte aansprakelijkheid te keeren. Het hoofddoel is aan de banken toe te staan een gereserveerde aansprakelijkheid vast te stellen, met dien verstande dat zij de aansprakelijkheid der aandeelhouders boven het oorspronkelijk actiën- bedrag mogen invoeren. Het ontwerp bevat ook bepalingen aangaande de rekening en verantwoor ding. De eerste lezing is aangenomen. Bij de behandeling der begrooting voor den civielen dienst maakte lord Shrewsbury aanmer king op het salaris van den heer Wilson, daar deze thans in Egyptischen dienst is. Sir Northcote wees op de noodzakelijkheid om den post op het budget te behouden, daar anders, in geval de heer Wilson binnen den loop van het jaar tot zijn ambt aan het departement terugkeerde, voor hem een suppletoir crediet zou moeten worden aangevraagd. De post werd toegestaan. Rusland. De opstand te Rostoff aan de Don had wel plaats op denzelfden dag als de aanslag op het leven van den czaar, maar toch bestaat er geen verband tusschen die twee feitende nihilisten maken geen opstand, zij doen alleen aan sluip moorden; de geschiedenis te Rostoff is plaatselijk; de Kozakken waren sinds langen tijd ontevreden, omdat zij meenden, dat de militaire dienst minstens gedurende een aantal jaren vrijdom gaf van belas tingen. Hunne ontevredenheid brak eindelijk uit in verzet en nu bleek, dat er tevens een soort van samenzwering onder hen bestond; de belas- tingqnaestie was sinds lang aan de orde en de regee ring meende te moeten doorzetten en een eind maken aan een oud gebruik, dat bij de nieuwe orde van zaken geen recht van bestaan meer had de invoering van den algemeeuen dienstplicht im mers maakte een einde aan het privilege der Kozakken. Naar de correspondent van de „Daily News" te St.-Petersburg verneemt, zal de expeditie, die naar Merw bestemd is, uit vier colonnes bestaan, elk van 2000 man. Prins Dolgorouki zal over eene er van bevel voeren. Turkije. De Porte heeft in antwoord op de Servische nota naar aanleiding van den aanval der Arnauten op Prepolatz verklaard, dat zij troepen zenden zal om hare grenzen aan de Servische zijde te bewa ken, maar het Servische gouvernement voor nieuwe botsingen verantwoordelijk stelt. Telegrammen. MADRID, 22 April. De geheele uitslag der verkiezingen zal eerst morgen bekend worden. De minister van binnenlandscbe zaken is verkozen. Te Madrid, Barcelona, Sevilla en in de Baskische provinciën zegevieren de liberalen. De regeerings- partij zal 300, de oppositie omstreeks 112 leden tellen. TIRNOYA, 22 April. De Kamer der afgevaar digden heeft de beraadslaging over de artikelen der grondwet voortgezet en onder andere bepaald, dat een voorstel tot het in staat van beschuldiging stellen der ministers door een vierde der aanwe zige leden moet geteekend worden. De bepaling aangaande het benoemen van een minister voor openbare werken en landbouw is geschrapt. De slotbepaling, houdende dat de grond wet voor vijf jaren van kracht zal zijn en dan door eene constituante kan herzie» worden, is na eene levendige discussie verworpen. PARIJS, 22 April. Het schijnt zich te beves tigen, dat de regeering aan de Kamer van afge vaardigden de beslissing over de verkiezing van Blanqui zal overlaten, doch tegen die verkiezing, als onwettig, zal opkomen. Gisteren zijn de algemeene raden geopend. Die van het departement Pas de Calais heeft zich tegen de voorstellen van den minister Ferry, op bet onderwijs, verklaard. BERLIJN, 22 April. In particuliere berichten uit St.-Petersburg aangaande de ongeregeldheden der Don-Kozakken te Rostoff wordt gemeld dat twee regimenten infanterie tegen hen waren afge zonden. Het eerste bataljon, dat bevel kreeg om voorwaarts te rukken, toonde zich echter ongeneigd om tegen oude kameraden te vechten, zoodat de bevelvoerende officier de geheele macht terug trok. Volgens de laatste berichten hielden de Ko zakken stand. Volgens het „Journal de St.-Pétersbourg" zon den Engeland en Rusland het eens zijn over nieuwe schikkingen ten opzichte van Oost-Rumelië. Ver der wordt gemeld, dat Aleko-pacha zijne benoeming tot gouverneur van Oost-Rumelië heeft ontvangen en Woensdag over Weenen naar Konstantinopel zal vertrekken. De verkiezingen te Parijs en Bordeaux zijn hier, volgens de Temps", het onderwerp van vrij pessimistische beschouwingen, zelfs in de vreemde staatkundige kringen, welke anders de meeste welwillendheid jegens Frankrijk aan den dag leggen. Zoodra de nieuwe belastingen zijn goedgekeurd, zal de regeering, naar men verzekert, den rijksdag een wetsontwerp aanbieden, strekkende om de Dnitsche artillerie aanmerkelijk te vermeerderen. ST-PETERSBURG, 23 April. Graaf Schoewa- loff is naar Weenen vertrokken, om nogmaals de heilwenschen van den czaar bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest des keizers aan te bieden. Het hoog crimineel gerechtshof, waarvoor de pleger van den aanslag op het leven van den czaar zal terechtstaan, bestaat uit zes leden, onder voorzitting van den grootvorst Konstantijn Nico- lajewitch. MOSKOU, 23 April. Het water is aan het dalendaarentegen worden uit andere streken van Rusland berichten aangaande overstroomingen ont vangen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 17 tot en met 28 April. BEVALLEN. M. Van der Linden geb. van Andel D. J. Krassenbarg geb. Segaar Z. C. Dagelet geb. Diek D. E. Roigrok van der Werven geb. Ham Z. M. H. Van Ryawjjk geb. Teljeur Z. M. Janssen geb. Crama D. E. Den Oude geb. Onstenk D. E. J. Carree geb. Van der Horst D. G. Kloosterman geb. Hossevoort D. L. S. Van den Berg geb. Hemerik D. M. M. Van der Linden geb. Smit Hessing Z. E. Kramers geb. Bragmans D. E. Brakel geb. De Bennje Z. C. Kramers geb. Van der Reyden D. J. M. Veerman geb. Van der Mark Z. J. Laconrt geb. Van Eyk Z. S. C. H. Maat geb. Van Bree Z. J. Van Dijk geb. De Wolf Z. J. Siljee geb. De Ridder D. C. W. Flaraan geb. Selier Z. E. J. Tibboel geb. Wobbe Z. J. Boekkooi geb. De la Rie D. A. De Groot geb. Van Staveren Z. M. Devilé geb. Bents D. GEHUWD. J. De Cler jm. en J. Vrybloed wed. P. Houpst jm. en S. B. Sibbes jd. H. Dam jm. en M. Prin- senberg jd. P. Smit jm. en D. Zandvliet jd. H. Swanen- borg jm. en W. C. Vogelenzang jd. H. Kroon jm. en E. Langenbeek wed. J. C. Van der Bijl jm. en P. C. H. Scbretlen jd. OVERLEDEN. E. De Brain D. 13 m. M. J. Van der Wilg D. 2 j. M. J. Brnne geb. Mulder Z. levenl. J. M. Servaas geb. Marchal 75 j. J. Van derMeyZ. 2j. A. W. Willebrands 45 j. H. Molaart 36 j. A. Nieuwen- bnrg D. 20 d. J. C. Den Hollander D. 31 j. A. Chau- dron geb. Van der Post 37 j. H. G. Zandwijk Z. 15 j. E. Larrewijn geb. Van der Klnndert 75 j. T. F. J. Rede- ker D. 1 m. G. Serdijn wad. T. Uitenbo9ch 71 j. P. A. Dont 39 j. E. M. Verbragge D. 3 m. M. Van den Berg D. 4 j. Amsterdam 23 April, Bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk reikte mr. H. J. Van Lennep aan Z. M. een étui over met een exemplaar van de medaille, op last der commissie tot regeling der feestviering in naam van het feestvierend Amsterdam geslagen. Zij is vervaardigd door den heer J. Elion te Amsterdam. Gelijktijdig werd eene bij de medailles behoorende oorkonde, een penneteekening van den heer Qre- venstuk, vervaardigd onder leiding van den heer P. J. H. Cnypers, aan HH. MM. aangeboden. De heeren A. J. De Bull, jhr. C. J Den Tex en A. Van den Broek stonden den voorzitter der feestcommissie daarbij ter zijde. De zeer fraai uitgevoerde in rijke kleurenschakeering prijkende

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2