JN°. 5885. Donderdag 124- April. A0.* \'&W. LEIDSCH|l||g DAGBLAD. PBIJ8 DEZEB CODBAJSXi Voor Uiden per S mtudea.1.ML Franco per pott.1.40» Afcenderttjke Nommer»0.08. LEIDEN, 23 April. Voor de Bngelsche taal zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten, die allen werden afgewezen. Voor teekenen 5 candidate», die allen werden toegelaten, alsL. H. Dinn, P. J. Izeren, W. G. Muller, R. E. J. Scheurleer en W. A. Carpreau uit 's-Hage. 14 candidaten onderwierpen zich aan het examen voor hulponder wijzer 6 werden afgewezen en 8 toegelaten, als P. Dikshoorn uit Delft, J. Hage uit Leiden, W. Ipereu uit Delft, B. A. Snelleman uit Zwammer- dam, M. F. Verdoes uit Katwijk, C. Verheul uit Benthuizen, J. W. Wuyster en M. EI. Lem uit Leiden. De Koning heeft tot hofleverancier benoemd den heer J. P. Burkels, handelaar in sigaren en tabak te 's-Gravenhage, met vergunning tot het voeren van Hd. wapen. Aan het bestuur der tentoonstelling te Arnhem is door den Koning vergunning verleend tot het. houden eener verloting van voorwerpen, aangekocht op de tentoonstelling. Men verneemt dat de prijs voor het lot zal bepaald worden op vijftig cents en voorloopig door het bestuur 200,000 loten zullen worden uitgegeven. Uit het drietal is tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam beroepen dr. A. Kuyper, te 's-Gravenhage. Tot leeraar aan de inrichtingen vau hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, op eene jaarwedde van f 2000, is benoemd dr. E. B. Pijzei, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amersfoort, tot het geven van onderwijs in de wiskunde en cosmographie aan de hoogere burger school voor jongens. Volgens de mailberichten zou de procureur- generaal mr. F. F. L. U. Last eerstdaags voor gezondheid repatriëeren. Behalve de bekende buitengewone gezant schappen is te Amsterdam nog een gezantschap uit Rumenië aangekomen, bestaande uit den heer N. Calimaki Calergi, buitengewoon gezant van den vorst van Rumenië te Parijs, en den majoor Barbanesco. De vorstin van Rumenië, zuster van den prins Von Wied, is eene volle nicht van onze Koningin. Prinses Hendrik heeft gistervoormiddag het buitenverblijf „Bakkershagen" te Wassenaar be trokken. Het Spinoza-comité ontving uit Parijs be richt, dat het model voor het standbeeld in het begin der volgende maand gereed zal zijn. Het zal waarschijnlijk ter bezichtiging gesteld worden in den aanstaanden Salon. De commissie tot het afnemen vau het eindexamen aan de adelborsten 2de kl. zal dit jaar bestaan uit: den gepens. vice-adm. F. A. A. Gregory, voorz. der commissie tot het examineëreh van zee-off. enz., als presidentde kapt. ter zee J. A. Vandevelde, W. K. Van Gennep en K. C. Bunnik, comm. van het wachtschip te Willemsoord, den luit. ter zee 1ste kl. J. A. Waldeck, lid der comm. tot het examineeren van zee-off. enz., en den luit.-kol. bij het corps mariniers J. A. IJ. Van Es, als leden. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 13den Mei a. s. te negen uren des morgens, zitting houden te Dordrecht, in het stadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan véór 6 Mei schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. commissie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Het examen zal in Juli te Leeuwarden plaats hebben. Bij het 4de reg. infanterie wordt overge plaatst de 1ste luit.-kwartierm. N. W. Torré van het 1ste bat. te Delft, bij het depot te Gouda. Vrijdag zal een gewone vergadering worden gehouden der afdeeling voor de wis- en natuur kunde der kon. academie van wetenschappen. De heer Baehr zal spreken over analytische toepassin gen van het beginsel der minste werking. Het Bureau van het comité voor de ovatie der Haagsche ingezetenen aan den Koning en de Koningin heeft met de heeren Wisse en Co. eene overeenkomst gesloten voor eene electrische ver lichting, welke den 30sten dezer zal worden aan gebracht aan de voorzijde van het Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, in de plaats van wijlen jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot, voor het hoofdkiesdistrict Dor drecht, zijn uitgebracht 1063 stemmen, waarvan er geldig werden verklaard 1051. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen mr. J. B. Van Osenbruggen die 431 en den heer G. A. Loeff die 314 stemmen bekwam. De heer G. H. Veth verkreeg er 176, jhr. mr. A. F. De Savor- nin Lohman 66 en mr. L. W. C. Keuchenius 42, terwijl op verschillende personen nog 22 stemmen waren uitgebracht. Het gereformeerde weeshuis te Delft heeft een legaat ontvangen van f 2000 van wijlen mevrouw S. C. Klein van Willigen, wed. H. Woerman. Voor het Nederlandsch Museum is ten ge schenke ontvangen van mevrouw de wed. A. De Pinto, te 's-Gravenhage, een geschilderd kinder portret, van het jaar 1604. De benoemde off.-machinist 2de kl. C. A. Brandt, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij 's rijks werf aldaar, wordt overgeplaatst naar de dir. der marine te Hellevoetsluis, als eerstaanw. off.-machinist. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het Staatsblad n°. 56 behelst het kon. be sluit van 10 April jl., tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Uithoorn, waarbij F. N. Burgier, hoofdonderwijzer aan de R.-K. school aldaar, tot ontvanger dier gemeente is benoemd, daar volgens art. 107, in verband met de artt. 98, 62 en 23, litt. i, der gemeente wet, de betrekking van gemeente-ontvanger onver- eenigbaar is met die van onderwijzer voor het lager onderwijs. Het stoomschip „Prinses Marie" vertrok den 20sten April des namiddags van Glasgow naar Amsterdam en passeerde hedenmorgen te zeven uren Dover. Z. M. heeft jhr. mr. W. M. Van Weede benoemd tot attaché bij het Nederl. corps diplo matique goedgekeurd de benoeming van den heer A. d'Angremond, fabrikant te Leiden, tot direc teur, voorzitter der Surinaamsche Bank te Para maribo aan T. C. J. Kroesen, op zijn verzoek, met ingang van 4 Mei a. s., eervol ontslag veif- leend uit zijne betrekking van lid der algemeene rekenkamer van Ned.-Indiè'; de benoeming van den klerk der 2de kl. bij den rijkstelegraaf A. J. C. Zeldenrijk, tot telegr. Sde kl., op zijn verzoek ingetrokken. PRIJS DEB ADVERTENTIES s Tas 18 nftll.1.08. leder» re fel meer0.17}. Groeier» LeUan meer phalaniinU. Gemengd Nieuws. Eenigen tijd geleden is door de poli tie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen den stukadoorsknecht H. J. Van der S. wegens het werpen van kalk uit eene bovenverdieping van een in aanbouw zijnd pand, welke kalk terechtkwam in de oogen van een daar juist spelendeB 15- jarigen knaap, ten gevolge waarvan deze naar het academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Thans vernemen wij dat genoemde Van der S. door de arrondissements-rechtbank ter zake is veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. Gisterochtend heeft in Den Haag een 64-jarige schoonmaakster, wonende in het hofje op de Veenlaan, zich door ophanging van het leven beroofd. Voor de rechtbank te Haarlem wer den gisteren de pleidooien gehouden in zake A. J. Oosterbaan, echtgeuoote van E. Van Rijn te 's-Gravenhage, tegen de directeuren van Teylers nalatenschap te Haarlem. Als erfgename naar de wet van moederszijde van P. Teyler, en als recht hebbende op een door dezen besproken legaat (later herroepen), beweert de eischeres recht te hebben om te vorderen, dat het origineele testa ment van Teyler met de aanteekeningen, door directeuren als een tnsschen haar en de gedaag den gemeene titel (art» 1922 B. W.) worde gebracht onder bewaring van een door de recht bank aan te wijzen derde tot het geven van af schrift. Die vordering werd toegelicht door mr. S. Van Houten, adv. te 's-Gravenhage, terwijl voor directeuren van Teylers stichting gepleit werd door mr. Th. Heemskerk, adv. te Amsterdam. De recherche-politie te Amsterdam heeft gisteravond in de Kalverstraat twee zakken rollers op heeterdaad letrapt en in hechtenis genomen. Te Schiedam zijn gisterochtend twee mannen levenloos uit liet water opgehaald. Een hunner werd reeds eenigen tijd vermist. Te Breda heeft zich gisternamiddag de sergeant-majoor S. in de arrestkamer der ka zerne, waarin hij zich wegens een geldelijke aan gelegenheid bevond, met een scheermes den hals afgesneden. De ongelukkige laat een weduwe met vijf onverzorgde kinderen na. Eenige in de Willemstraat te Arn hem spelende jongens werden in hun genoegen gestoord door een dronken kerel. Spoedig echter werd hij het mikpunt hunner aardigheden. De beschonkene scheen dat niet te kunnen verdragen en aan twee der knapen deelde hij klappen uit. In een oogwenk was nu de speelzucht der hoog stens zestienjarigen in woede ontaard, en alsof het afgesproken werk ware, vielen zij te gelijk op den beschonkene aan, dien zij zoodanig toetakelden en verwondden, dat hij de wijk moest nemen in eene nabijzijnde tapperij. De politie nam de jongens in arrest en maakte tegen den hoofddader proces verbaal op. Eerlang zal voor het hof van assi ses te Colmar een dertigjarige broeder van dén beruchten moordenaar Traupmann terechtstaan, beschuldigd van valsch geld te hebben vervaardigd. Uit Batavia wordt gemeld, dat den 15den Maart onder behoorlijk gewapend geleide naar Samarang is overgebracht de 1ste luitenant- kwartierm. Kuyper, die reeds sedert 1872 voort vluchtig is geweest ten gevolge van onregelmatig heden in zijne administratie.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1