Woensdag 23 April. N°. 5884. A0. 4879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10» Franco per post1.40» Atzouderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiBg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtn 1—8 regel»1.06. Iedere regel meer0.17}. Groolere letters our plaatsruimte. 8TAÖS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 April 1879, des namiddags te twee oren. Punten ter behandeling i 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de achool n°. 2 voor onverraogenden. (69) 2°. Idem van het bestuur der Kwcobschool voor Zeevaart, be trekkelijk de aanplemping van een gedeelte der Singelgracht. (46 en 56) 3°. Voordracht betrekkelijk do benaming van strateD enz. (52 en 63) 4°. Soppletoire begrooting, dieust 1878, van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestaar. (67) 5°. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke vervulling van de be trekking van leeraar in de Frausche taal. (68) 6°. Verzoek van A. Van Wamel, om ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der lste klasse. (70) 7°. Voordracht tot nitbreiding van het hulppersoneel aan de 6chool n°. 3 voor minvermogenden. (71) 8®. Verzoek van G. Passant om eene stoep en een riool te leggen. (72) 9Ö. Idem van Gebroeders Van Wyk en C°. betrekkelijk de huar van- het raamland buiten de voormalige Hoogewoerds- poort. (73) 10°. Voordracht tot verkoop van eenige looden pijpen enz. (74) 11°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1878, van het Werkhuis. (75) 12°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting. dienst 1878, van het Gereformeerd Minne-of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (76) 13°. Idem van het Evangelisch Lathersch Wees- en Oadelieden- huis. (77) 14°. Idem van de dienstdoende Schotterij. (80) 15°. Voordracht betrekkelijk het verven enz. van het schoollokaal in de Brandewijnsteeg. (78) 16°. Verzoek van dr. D. De Loos, om ontslag als leeraar aan de Kweeksehool voor onderwijzers. (79) 17°. Voordracht tot het doen rooien van boomen aan den Stations weg. (81) 18°. Idem tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Tusschen- school (84) 19°. Voordracht betrekkelijk de erfpacht van domeingrond ten behoeve van de duinwaterleidiDg. (85) 20®. Rekening over 1878 van de Bank vdfc LeeDÏDg. (65) 21°. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (66) LEIDEN, 22 April. Voor de betrekking van hulponderwijzeres in de handwerken aan de openbare scholen n°. 2 voor on- en minvermogenden, op eene jaarwedde van f 200, is de volgende voordracht opgemaakt: 1°. mej. C. Theysscn, 2®. mej. A. J. H. Boon, 3°. mej. S. Hanselaar, allen kweekelingeu bij het onderwijs in de handwerken aan genoemde scholen. In overleg met het schooltoezicht stellen Burg. en Weth. den gemeenteraad voor te besluiten tot vermeerdering van het hulppersoneel aan de Tus- schenschool met één hulponderwijzer. Zij leggen aan den gemeenteraad over de stuk ken betrekkelijk de aanvaarding in erfpacht van domeingrond ten behoeve der Leidsche duinwater leiding, en stellen voor tot die aanvaarding te besluiten, onder bepaling dat alle koslen, aan de erfpacht verbonden, komen ten laste van de Duin watermaatschappij. Voor de betrekking van onderwijzer 2de kl. aan de Tusschenschool wordt door Burg. en Weth. in overleg met de betrokken autoriteiten voorgedra gen J. V. Disselkoen te Amersfoort. De eindexamens der hoogere burgerscholen voor deze provincie in 1879 zullen worden ge houden te 's-Gravenhage. Tot het afnemen dier examens zijn benoemd: Tot lid en voorzitter dr. W. T. Koppeschaar, directeur der hoogere bur gerschool te 's-Gravenhage; tot leden de heeren dr. P. H. Schoute en N. Van Eek, leeraren aan genoemde hoogere burgerschool, dr. J. G. De Vos, C. J. Theunisse en E. E. L. Haastert., leeraren aan de hoogere. burgerschool met vijfjarigen cur sus te Rotterdam, dr. P. P. C. Hoek, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden, H. L. De Vries en J. N. Hessling, leeraren aan de hoogere bur gerschool te Dordrecht, dr. W. Bisschop, direc teur, en A. Van den Briel, leeraar aan de hoo gere burgerschool te Delft, I. Steynis Gz., direc teur, en dr. N. M. Kam, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam, dr. J. Nieuwenhuisen Krusemau, directeur der hoogere burgerschool te Gorcum. Voor de Hoogduitsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 7 caudidaten2 wer den afgewezen en 5 toegelaten, nl.G. J. E. Biegman, E. Brouwer, W. H. Hasselbach, N. Van der Walle en A. Van Wamel, allen uit Leiden. Door de Kamper Courant wordt als candi- daat voor de Tweede Kamer, in het district Steen wijk, aanbevolen de heer W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Leiden. Door den raad der gemeente Koudekerk is benoemd tot hulponderwijzer aan de klasse van meer uitgebreid lager onderwijs de heer J. Blomberg, hulponderwijzer te Zaandijk. Zondag herdacht dr. A. C. Van Ewijck te Lisse zijne 25-jarige praktijk als geneeskundige in die gemeente. Door verschillende ingezetenen werden hem geschenken aangeboden. Den 7den Mei e. k. zal de levering van donker- en lichtblauw ordinair laken voor het leger, in het centraal-magazijn van kleeding, uit rusting, enz., te Amsterdam, bij inschrijving in het openbaar worden herbesteed, nl. 56,000 meter donkerblauw in 14 en 13,000 meter lichtblauw in 9 gelijke perceelen. De termijnen van aflevering over 1879 zijn gesteld als volgt: de eerste ter mijn vóór den vijftienden September, de tweede vóór den vijftienden November en de derde vóór den laatsten December 1879. De directie der stoomvaartmaatschappij „Ne derland" zal het vertrek van haar eerste mailstoom schip rechtstreeks van Amsterdam op feestelijke wijze doen geschieden. Zij heeft daartoe uitnoo- digingen gezonden aan een groot aantal autoriteiten en belangstellenden, om met hunie dames op Zaterdag a. s., des voormiddags te halfelf, aan de afvaartplaals van het stoomschip „Prins van Oranje" (spoorweg-bassin in de Stadsrietlaudeu) tegenwoordig te zijn. Bij de uitgevers II. W. Mooy te Amsterdam en J. Audriessen te 's-Gravenhage is verschenen een boekje getiteld„Volksonderwijs over Alcohol". De schrijver is B. W. Richardson, doctor in de geneeskunde en de letteren. Het is uit het Engelsch vertaald door ds. C. S. Adama van Scheltema en uitgegeven door de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Het boekje verdient alleszins gelezen te worden. Aan den scheepskok J. Orre en den matroos lste kl. D. J. Veldermau, aan boord van I et opleidingsschip „Anna Paulowna", is vergunning verleend zich ter beschikking te stellen van het comité voor de IJszeevaart, om den tweeden Noordpooltocht met de „Willem Barendsz" te kunnen medemaken. De Haarlemsche tramwaymaatschappij heeft f 10,000 op haar materiaal afgeschreven en keert een dividend uit van 4 pet. Onder bevel van den majoor der infanterie van het O.-I. leger L. G. Diepenheim zal den lOden Mei van Harderwijk naar Amsterdam ver trekken een detachement suppletietroepen, sterk 150 man, benevens 10 onderofficieren, ten einde aldaar over te gaan op het naar Batavia bestemd stoomschip „Prinses Marie". Tot medegeleide van dit transport zijn aangewezen: de kapitein der inf. O. I. J. Tijl, de lste luit. van dat wapen W. J. M. Georges, W. J. Krnit, E. A. J. Schncllen, de lste luit. der artillerie C. H. A. R. Schuurman en de 2de luit. der inf. L Labotz en W. C. S. Schreyner. In de heden gehouden vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep van J. Van Gent tegen een besluit van Burg. en Weth. van Leiden, waarbij aan de firma Van Harlrnp en Zoon vergunning is verleend voor de uitbreiding barer fabriek. Het beslnit van Burg. en Weth. is gehandhaafd en bepaald dat de nieuwe inrich ting gereed en in werking zal moeten zijn bin nen drie maanden na de dagteekening van bet kon. besluit. Z. K. H. prins Alexander is hedenochtend te halftieu van Den Haag naar Parijs vertrokken. Ter opluistering van den fcestelijkeu intocht van den Koning en de Koningin in de residentie op aanstaanden Maandag heeft men vanwege de Ilollandsche Maatschappij van landbouw, afdc-eling Westlaud, een aanvang gemaakt met de oprichting van eene decoratie aan den ingang van den Langen Vijverberg tegenover de Plaats, bestaande in een aantal masten, die met slingers van groen onder ling verbonden aan beide zijden opklimmen lot een eereboog. Deze zal worden gedekt met een koninklijke kroon, aan de voor- en achterzijde zullen de wapens van het kon. echtpaar prijken tusschen vlechtwerk en getooid met de Neder landsche, de Oranje en Waldeck-Pyrmontscho vlag gen. Ook voor de algemeene illuminatie is men reeds druk werkzaam. Bij resolutie van den minister van financiën is in de 5de kl. gerangschikt het vacante kantoor der directe belastingen en accijnzen te Sliedrecht c. a., waarvan de vermoedelijke belooning kan worden geraamd op f 3566, en na aftrek eener som van f 946 voor kosten van beheer, waaronder is begrepen de belooning van den sub ontvanger te Neder-Hardingsveld voor de gemeenten Giesen- dam, Hardingsveld en Giesen-Nieuwkerk, op f 2620 zuiver 'sjaars. Bij kon. beslnit van 14 April 11. is het rijkspredikantstraklemeut bij de Herv. gemeente te Willemsoord verhoogd met een bedrag van f 100, tegenover eene verhooging van dat trakte ment door commissarissen der Maatschappij van weldadigheid, mede tot een bedrag van f 100. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington" is 19 April van Gibraltar naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot offic. van gcz. 2de kl., den offic. van gez. 3de kl. F. Daniels, van dat personeel, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht. Gemengd Nieuws. Een met één paard bespannen rijtuig, waarin een man en jongetje zaten, is hedenmorgen te halftien, over de Beestenmarkt rijdende, omver- gevallea, echter zonder dat iemand eenig letsel bekwam. Zekere N., wonende in de Lange Paradijssteeg, heeft zich hedenmiddag naar aanlei ding van een huiselijken twist door ophanging van het leven willen berooven. Nog intijds ontdekte men zijn voornemen en sneed men het touw los. De politie alhier heeft in arrest ge- nomen en proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal jongens, die Zaterdag-avond laat beschonken zijnde

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1