Naar de Schleai^pJje Presse" ver haalt. heeft zich onl»jtg4 in eene Moravische grensstad een hoogst, eigenaardig geval toegedra gen. Op zekeren 'dag '2ou eene door hare schoon heid en aanvalligheid uitstekende dochter eener •welgezeten Israelietische familie in het huwelijk treden. Alles was daartoe gereed, toen op eens eene oude boerin de feestzaal binnendrong en verklaarde, het huwelijk te verbieden. Eerst meende men met eene krankzinnige te doen te hebben, maar de oude vrouw bleef op haar stuk staan. Zij deed zich herkennen als de minne der bruid. Op een nacht had zij het ongeluk gehad het haar toevertrouwde kind dood te drukken en had uit vrees voor straf het lijkje weggemaakt en haar eigen even oud dochtertje in de plaats gelegd, dat verder als het eigen kind des gezins was grootgebracht. Thans echter wenschte zij hare rechten te hernemen en te beletten, dat haar Christenkind met een Israëliet in het huwelijk z»u treden. De ontsteltenis der bruid en van al de overigen laat zich denken. Yoorloopig is de bruiloft verdaagd en de zaak bij de overheid tot nader onderzoek aangegeven. Zonderling is het, dat daags vóór den aanslag op den keizer de Russische hoofd stad verontrust werd door de tijding, dat op den minister van oorlog Miljutine een aanslag was beproefd. De minister hield met zijn rijtuig voor het ministeriegebouw stil, toen plotseling een ander rijtuig in gestrekten draf kwam aanrijden en vlak bij den minister stilhield. Toen deze uitsteeg, sprong uit het vreemde rijtuig een jonk man, die hem in den weg trad en in den borst zak tastte, als zocht hij een verborgen wapen. De minister verbleekte en begon te roepen: „Grijpt den moordenaar!" De menigte ijlde toe, maar de vreemdeling verklaarde dat hij slechts zijn zakdoek voor den dag wilde halen. Een wapen was niet bij hem te vinden, maar toch had het tooneel indruk gemaakt. De spoorweg van Tunisnaardegrens van Algerië werd dezer dagen ingewijd en de bey gaf een groot feestmaal, waarbij de Fransche consul- generaal Roustan aan zijn rechterzijde was gezeten. De bey dronk op den voorspoed van Frankrijk. De stad was des avonds schitterend verlicht. Uit Belgrado wordt bericht, dat toen vorst Milan zijn gewone wandeling maakte te Nisch, een bom op zijn weg losbarstte; de adjudant van den prins werd gewond. Het projectiel was op den grond gelegd en met aarde bedekt. Op de Maros, een zijtak van de Theiss, zijn zes booten gezonkenmen heeft tien lijken in het water gevonden. Op last van den keizer is de citadel van Szegedin opengesteld tot herberging van hen, die nog niet onder dak zijn. Te Szegedin is het water in het geheel 4 voet gevallenenkele wijken zijn nu droog, doch in sommige gedeelten staat nog 8 a 16 voet water. Van de 21,000 inwoners leven er 17,000 van de publieke lief dadigheid. Sedert tien dagen heeft het er aanhou dend geregend. De voorraad aan brood is uitgeput. Onlangs is bij een onbeteekenend proces te Nieuw-York eene bende booswichten aan het licht gebracht, welke er haar werk van maakte den lieden groote sommen gelds af te per sen door middel van valsche eeden. Men verze kert dat de politie reeds lang van het beslaan der bende kennis droeg en dat tal van advocaten van kwade zaken te kust en te keur valsche ge tuigen onder de leden plegen te vinden naar een vast tarief. De bende bezit een lokaal in Orchard- street. Haar bestaan werd ontdekt doordat een rechter, meenende te bespeuren hoe drie getuigen, door een advocaat opgeroepen om te staven dat zijn cliënt door een ander tot stervens toe mis handeld was, elkander teekens gaven, hen afzon derlijk in verhoor nam. Toen hielden zij wel is waar alle drie de hoofdzaak vol, maar spraken elkander op allerlei punten, zelfs omtrent dag en datum tegen. Het bleek bij nader onderzoek, dat de quasi mishandelde zijn tegenstander reeds zes maal onder allerlei voorwendsels had doen ver- oordeelen en er zich eens op beroemd had, dat zijne club ieder, wie ook, „maken en breken ton". De beklaagde werd ditmaal vrijgesproken, onder opmerking dat zijn aanklager in de ge vangenis behoorde te zitten. Toen iemand na den afloop der f'en rechter zijne verwondering er over te keunen gaf, dat hij de daad niet bij het woord voegde, zeide deze zuchtend dat de betrok ken persoon in dat geval genoeg valsche getuigen ter beschikking zou hebben om zich op hem, rechter, op de gevoeligste wijze te wreken. Uit den Oranje-Vr ij staat verneemt men dat den 23sten Februari een dankdag ge houden is ter gelegenheid van de 25ste verjaring der vestiging van den Staat. Den volgenden dag hadden de eigenlijke feesten plaats, 's Lands vlag wapperde allerwegen eu in de hoofdstad werd dit jubiié met bijzondere plechtigheid gevierd. President Brand plantte eenige boomen voor het gouverne mentshuis ea zijne dochter legde een immortellen krans op het gedenkteeken van Wepener. Op het raadhuis werd een feestmaal gehouden. Toen de president aldaar verscheen, werd hij door den heer Collins, lid vau den volksraad voor Bloemfontein, toegesproken en hij antwoordde daarop, met ver wijzing naar de geschiedenis van den Vrijstaat, daarbij aanstippende dat wat men indertijd als on recht en als een onheil had beschouwd, namelijk de inlijving van Basoetoland en de aanhechting van de diamantvelden door Engeland, wellicht ten goede van den Vrijstraat was uitgeloopen. Niet ver van Moskou is dezer dagen een sneltrein uit het spoor geraakt, met het onge lukkig gevolg dat negen personen omkwamen en vijf eu twintig zwaar gekwetst werden. Omtrent de m ij n o n t plof f i n g t e F ra - meries (Henegouwen) verneemt men nader, dat die te halfacht des morgens begon bij tusschen- poozen vernam men kleinere ontploffingen, waarbij dan telkens kleedingstukken naar boven werden gevoerd. Al de machines en gebouwen in de nabij heid van de mijn werden een prooi der vlammen. 250 werklieden waren door de instorting bedolven. Te zes uren des namiddags begon men pogingen tot redding in het werk te stellen en men slaagde er aanvankelijk in 88 werklieden behouden uit de diepte naar boven te brengen. Voor iemand, die vier maanden oud is, kan de Russische grootvorst Michel Ale.xan- drowitch een duur personage worden genoemd. Zijne huishouding bestaat uit 15 personen en de tafel van het grootvorstje kost 18,125 roebels. Kate Webster, die beschuldigd was van den moord harer meesteres te Richmond en John Church, een herbergier aldaar, van den moord beschuldigd had, heeft thans die beschuldiging teruggenomen. Eene onaangename verrassing is dezer dagen te Kiew, naar een Russisch blad meldt, aan een dief te beurt gevallen. Hij had met veel behen digheid uit de woning van een professor een paar vrij groote kisten gestolen. Toen hij ze opende, vond hij daarin evenwel niets dan menschenschedels. Het volgende telegram werd te Lon den uit Nieuw-York ontvangen: Tusschen 20 eu 22 April kan stormachtig weder van cycloonach- tigen aard op de Middel- en Noord-Europeesche kusten, waaiende van Z.O. en opkrimpende tot N.W., vergezeld van regen en weerlicht en onbe stendig weder, tot den 24sten verwacht worden. BUITENLAND. Frankrijk. De prefect van de Seine, Hérold, heeft aan den minister van koophandel een adres gericht, waarin hij verzoekt tot geen verhooging van in- voerreehten op eetwaren over te gaan. Hij ver klaart, dat de noodzakelijkste levensbehoeften te Parijs reeds zoo duur zijn, dat men er nauwe lijks leven kan, en hij stelt daarom voor dat geen tolverhooging plaats vinde voor het wild en gevogelte uit Nederland, Duitschland, Oostenrijk, enz. en voor het vleesch uit Amerika. Het hof van assises heeft den directeur der „Révolution fran<?aise" bij verstek veroordeeld tol acht maanden gevangenisstraf en 6000 fr. boete wegens honen van den godsdienst. België. De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissie voor de nationale fepsten van 1880 te Brussel, gelijk zij onlangs bij koninklijk besluit is aangevuld, geïnstalleerd. Het programma dezer feesten omvat in hoofdtrekken1®. Eene groote politieke en kerkelijke feestelijkheid in een groot gebouw, dat op het oude exercitie-veld wordt opgetrokken2®. de inwijding van een nationaal Panthéon op de hoogte van Koekelberg, ten westen van de stad. Dit monument zal van ornamentèn voorzien worden van de hand van België's eerste kunstenaars en worden opgericht met medewerking van den „Cercle artistique et littéraire"3°. ten toonstellingen van voorwerpen van industrie, van landbouw, van tuinbouw, van vee en huisdieren 4®. eene tentoonstelling van schoone kunsten in het nieuwe gebouw in de rue de la Régence;5*. eene historische tentoonstelling van huisraad en kerkelijke meubelen en sieraden6®. een groot muziekfeest7'. een historischen optocht, waaraan door alle provincies des lands zal worden deelge nomen 8®. een groote revue over de burgergarde en het leger en een militair caroussel, en 9°. een groote revue van den Koning en de Koningin over de ieerlingen van alle scholen. GJ-root-Britannië. In het Lagerhuis deelde de heer Bourke giste ren mede, dat de regeering, al was 't ook niet officiéél, bericht ontvangen heeft, dat de vloot van Chili de landingsbrug en de andere inrich tingen tot inlading van guano in Peru vernield heeft. De regeering heeft zich de laatste twee dagen ernstig met deze aangelegenheid bezig ge houden en maatregelen tot bescherming van de personen en eigendommen van Engelsche burgers bevolen. Lord Derby heeft aan de vereeniging der conservatieven in Lancashire een brief geschreven, waarin hij zegt dat hij zijn naam van de lijst der leden terugtrekt. Hij geeft verder te kennen, dat hij zich voorgoed van de conservatieve partij afscheidt. Kolonel Wood heeft, volgens eene van hem in de Kaapstad uit bet Kamboelakamp ont vangen dépêche van 29 Maart, een paar gevech ten met de Zoeloes gehad. Den vorigen dag had hij de Kholobana-kraal aangevallen en zich mees ter gemaakt van eenige duizenden stuks vee, maar op den terugtocht werd hij door 20,000 Zoeloes aangevallen, die hem gevoelige verliezen toebrach ten en het vee heroverden. Bijna al de inlandsche soldaten deserteerden. Op het Kamboela-kamp werd op 29 Maart een hevigen aanval door de Zoeloes gedaan, die van halftwee tot halfzes duurde. Zij werden teruggeslagen en zelfs vervolgd. De Engel- schen verloren bij dien aanval zeven officieren en 70 man. Onder de gesneuvelden was ook de Transvaler Piet Uys, van wien onlangs gemeld werd, dat hij in een gevecht met de Zoeloes, ver gezeld van twintig Hollandsche Boeren, zich zeer heldhaftig gedragen had. Op eene meeting van Transvaalsche Boeren zou besloten zijn, de onafhankelijkheid te blijven eischen. Men hield het er iu de Kaapstad voor, dat zij een lijdelijken weerstand zullen bieden. De gouverneur Frere was volgens het bericht van 1 April nog niet te Pretoria aangekomen, waarheen hij zich begeven heeft om de grieren der Boeren te vernemen en met hen tot een ver gelijk te komen. In de Kaapkolonie en in Natal zijn meetings gehouden, waarop met algemeene stemmen de politiek van den gouverneur goed gekeurd werd. Prins Napoleon was te Natal aan gekomen. Buslaxiri. De „Daily News"-correspondent te St.-Peters- burg meldt, dat de czaar een besluit tot den Se naat heeft gericht, waarin den prefect van politie wordt gelast een lijst gereed te maken van alle personen die te St.-Petersburg wonen, wier pas poort niet op het politiebureel is geregistreerd. Boeten van 50 a 500 roebels zullen worden ge heven van eigenaars van hotels of gemeubileerde kamers, wier bewoners niet behoorlijk hun pas poort hebben doen registreeren. De portiers van dergelijke hotels of huizen moeten heengezonden worden en kunnen geen dergelijke betrekking meer bekleeden. Alle personen, niet van paspoorten voor zien, kunnen, wanneer de prefect van politie dit zoo wil, worden gearresteerd of beboet. Boven staande bepalingen zullen gelden voor de provincie Petersburg en de steden Moskou, Kiew, Charkoff, Odessa en Yalta.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2