DAGBLAD. Donderdag 17 April. A0. 1879. j\T°. 5879. LEID s c H PRIJS DEZER COURAÜT: Voor Leiden per 8 mamdeo.1.10. Franco per post1-40, ▲üzenderl^ke ISommerB0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTES TIES: Vu 16 regeli1.0S. Ieder, regel meer0.174- Groolere letten our pluurnimte. LEI»EK, 10 April. De commissie, belast met bet afnemen in Nederland in dit jaar van bet examen voor amb tenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, zal hare eerste vergadering houden te 's-Gravenhage, den 16den Juni e. k. Zij, die verlangen het examen af te leggen, bebooren zich uiterlijk op den 15den Mei, bij een op zegel geschreven request, te hebben aangemeld bij het departement van kolouiën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats, en dag en plaats van geboorte en overlegging der vereischte stukken. Van degenen die bet examen met voldoenden üitslag afleggen, zullen zes en dertig worden ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot amb tenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Daarenboven zullen, met bestemming voor de rechterlijke macht in Ned.-Indië, ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld een vijftiental meesters in de rechten, die een voldoend examen hebben afgelegd. In de maaDd Juni a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomata voor het eerste na tuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apotheker, het tweede natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp- apotheker en apotheker. Zij, die tot de examens wenscheu te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. C. II. D. Buys Ballot, te Utrechtvoor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. F. C. Donders, te Utrecht; en voor het practisch exa men van hulp-apotheker en de examens van apo theker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning te Amsterdam. In de maand Juli zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het veeartse- nijkundig examen, ter verkrijging van het diploma van veearts. Zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Juni schriftelijke opgave doen, mits portvrij, aan den voorzitter der commissie van examen, den heer A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks veeartse nijschool te Utrecht. In den loop van Juni zal aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gele genheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toe gelaten, behooren zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni e. k. aan te melden bij den direc teur van gemelde school. Volgens het Handelsblad verwacht men gedurende 's Konings aanstaand verblijf te Amster dam de benoeming van prins Alexander tot stede houder van Luxemburg. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koniüg en de Koningin te Amsterdam zal Maandag 21 April 's avonds te 10.35 en Dinsdag 22 April 's avonds te 10.45 een extra-trein loopen naar Leiden en Den Haag, stoppende aan alle tusschen- stations, behalve Halfweg, Haarlem en Hillegom- merbeek. Het buitengewoon gezantschap dat den koning van België zal vertegenwoordigen bij de feesten te Amsterdam en 's-Gravenhage ter vie ring van het huwelijk van den Koning der Neder landen, zal den 17den Brussel verlaten en is samengesteld uit baron Tornaco, vice-president van den Senaat, ridder De Stuers, raad van lega tie, graaf Barlaymont en baron Van Zuylen van Nyevelt. Daar te Amsterdam de opbrengst der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen over 1878 nagenoeg f 200,000 minder zal bedragen dan de raming volgens de daarvan opgemaakte kohieren, geeft het dagelijksch bestuur den Raad in over weging om nu reeds te bepalen, dat de percentage voor het dienstjaar 1879/80 zal worden verhoogd met j pet., eu alzoo worden gebracht op 3'/3 pet., waarvan voorloopig slechts te inuen 3 pet., om later te beslissen, of ook dat 1/3 pet. zal worden ingevorderd, en zulks iu verband met bet voorstel tof beffing eener straatbelasting. Indertijd heeft het te Amsterdam gevestigd aardrijkskundig genootschap besloten tot het op richten eener afdeeliug „Nederland", die zich uit sluitend ten doel stelt de dagelijks voortgaande veranderingen van den Nederlaadschen bodem aan de leden van het genootschap eu aan bet publiek bekend te maken door van toelichtenden tekst voorziene kaarten. Terwijl bepaald is dat de af- deeling te 's-IIage haar zetel zal hebben, zijn door het hoofdbestuur van het genootschap uit ver schillende plaatsen eeuige leden aangewezen, die de afdeeliug uitmaken. Zaterdag 12 dezer werd dientengevolge de eerste vergadering der afdeeliug gehouden, die zich geconstitueerd heeft door uit haar midden den heer Knyper, den bekenden geograaf, tot voorzitter en den heer Welcker, inge nieur van den waterstaat, tut secretaris tc benoemen. Er werd onder meer bepaald, dat men zal be proeven een verzameling kaarten te vormen, uit sluitend op Nederland en de gaandeweg hier te lande plaats hebbende belangrijke topographisclie veranderingen van bodem en wateren betrekking hebbende. In de Russische kapel aan den Schevening- schen weg heeft gistermorgen een plechtige dienst plaats gehad ter gelegenheid van het behoud van den keizer van Rusland. Eerstdaags zal bet officierscorps van de mili taire administratie van de landmacht opnieuw bij koninklijk besluit geregeld worden. Vooral het aantal kapiteins kwartiermeester zal verminderd worden. Ook zullen eeuige officieren van de admi nistratie, wier werkkring aan de eeue of andere administratieve inrichting is opgeheven, volgens het 2de punt van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851, op nonactiviteit worden gesteld. Door den Delftschen gemeenteraad is be sloten: 1°. de jaarwedde van hoogleeraren aan de gemeente-instelling van taal-, land- en volkenkunde voor Ned.-Indië, met ingang van 1 September a. s., vast te stellen op /"4000 en met dien datum de personeele toelagen iu te trekken; 2". tot uit breiding van het gebouw van genoemde instelling door er bij aan te trekken de daarnaast gelegen gymnastiekschool en die tot behoorlijke collegezalen te doen inrichten; 3°. om aan genoemde instelliog een leerstoel te stichten voor de Madureesche taal en het getal hoogleerareu met één te vermeerderen. De bezuiniging door den minister van oorlog, die reeds als hoofdintendant deze zaak voorbe reidde, bij de plaats gehad hebbende publieke aanbesteding voor de levering van het militaire machinale schoeisel bij de drie centrale rijks magazijnen verkregen, bedraagt ongeveer 50,000. Blijkens het overzicht van 's rijks middelen over het afgeloopen eerste kwartaal was de op brengst f 116,000 minder dan in hetzelfde tijd vak van het vorige jaar, zoodat de achterstand nog grooter is geworden dan de reeds geconsta teerde over de eerste twee maanden van dit jaar Aan directe belastingen werd 82,000 minder, aan invoerrechten f 5000 meer ontvangen. Ook het totaal der accijnzen is minder en wel f 96,000; de suiker alleen bracht f 263,000 minder op, waar tegenover staat een vooruitgang van het gedistilleerd met f 143,000. Het kapitale Jredrag van f 576,000, dat het recht van successie meer heeft opgebracht, ging, op f 43,000 na, te loor duor de lagere opbrengst van de zegel-, registra tie- eu hypotheekrechten. De posterijen en rijks- telegrafen zijn f 57,000 vooruit. Bij de raming vergeleken is er over het eerste kwartaal een. achterstand in opbrengst van ongeveer 3 millioen. Neemt men echter de maand Maart op haar zelve, dan is de opbrengst ruim f 700,000 méér dan de raming voor ééne maand bedroeg. De hoofd-ingenieur Dirks is benoemd tot lid van het internationaal comité van ingenieurs, geografen en zeevaartkundigen, dat 15 Mei e. k. onder praesidium van den heer De Lesseps te Parijs bijeenkomt, ter beoordeeling van de ver schillende o itwerpen tot doorgraving van de land engte van Panama. Een arme jongen in de gemeente Middel- stum, die aanleg bezit voor de teekenk'uust, heeft onlangs in zijn ledige uren een portret van den bekenden industrieel W. A. Scholteu, voorkomende in „Eigen Haard", op vergroote schaal nageteekend. Ziju leermeester zond deze teekening aan den heer S., en deze heeft thans de opvoeding van den jeugdigen teekeuaar voor zijne rekening genomen. De Eerste Kamer heeft in hare gisteravond gehouden vergadering al de in de jongste zitting der Tweede Kamer afgedane wetsontwerpen naar de nieuw getrokken afdeelingen verzonden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-Holland moet herstemd worden tusschen mr. N. J. Den Tex die 189 eu mr. J. C. De Vries die 111 van 399 geldige stemmen verkreeg. Op mr. F. J. M. A. Reekers waren 92 stemmen uitgebracht. Het corps mariniers zal weldra voltallig zijn, zoodat het te verwachten is dat de werving eerstdaags gesloten zal worden. De senaten der verschillende rijks-universi teiten zullen, vertegenwoordigd door den rector- magnificus en den secretaris van die senaten, hunne opwachting te Amsterdam gaan maken aan den Koning en de Koningin. De groothertog en groothertogin van Sak- sen-Weimar zullen morgenavond te halfacht met talrijk gevolg per Rijuspoor in Den Haag aan komen, ter bijwoning van den intocht te Amster dam en in de residentie. Zij zullen, gedurende hun verblijf aldaar, het paleis „Buitenrust" aan den Scheveningscheu weg betrekkeu. Maandag ver trekken zij met een extra-trein langs den Holland- schen spoorweg naar de hoofdstad. De aanleg van de baan voor de Haagsche stoom tram ter verbinding van den Rijnspoorweg met het badhuis te Scbeveningen is reeds zoo ver ge vorderd, dat met het leggen der rails van het station door de stad een aanvang is gemaakt. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" keert over 1878 een dividend uit van 2'/2pct. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotter dam naar Nieuw-Tork, passeerde gisteren bij Scilly's; de „Prins van Oranje" is heden van Nieuwediep te IJmuiden binnengekomende „Voor-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1