te Warmond, w. verwekken van geraas binnen den afgepaalde# kring eener geregistreerde een denkooif 10 of 3 dagen; W. S., te Katwijk, w. dronkenschap op straat, te Katwijk5 of 2 dagen; G. v. V., te Oestgeest, w. vervoer van meststof, in strijd met de voorschriften, te Kat wijk: verdere behandeling verdaagd; G. d. B., te Leiden, w. baggeren zonder vergunning, te Lei derdorp: 10 of 3 dagen; J. S., te Leiden, w. rijden in verkeerde richting, te Leiden vrijspraak W. M., te Leiden, w. zitten op een hondenkar, te Leiderdorp: f 3 of 1 dag, driemaal; A. L., te Leiden, w. idem, te Leiderdorp, en P. M., te Kat wijk, w. idem, te Katwijk: ieder 3 of 1 dag; A. v. D., te Katwijk, w. idem met een ongemuil- korfden hond, te Katwijkf 3 of 1 dag en 5 of 1 dag; C. D., te Valkenburg, w. zitten op een hondenkar, te Katwijk: 3 of 1 dag. Twee paarden, loopende in den Ma- rendijk-polder onder de gemeente Oestgeest en loebehoorende aan den heer Tibboel, stalhouder te Leiden, zijn hedenmorgen onteigend, afgemaakt en begraven, als lijdende aan den kwaden droes. De hooge raad heeft bij arrest van heden verworpen de cassatie-voorziening van M. M. te Wissekerke, die door het gerechtshof te 's-Graven- hage veroordeeld was tot zes jaren tuchthuisstraf ter zake van poging tot moedwilligen doodslag. Omstreeks elf uren is gisteravond te 's-Hage een felle brand uitgebarsten in eene nette, nog niet lang geleden opgetrokken woning op het Spui waarin eene modezaak gevestigd was. Het vuur, in het benedenhuis ontstaan, sloeg weldra naar alle vertrekken over, zoodat de vlam men zich ook boven het dak verhieven en een van verre zichtbaren gloed verspreidden. De schade door den brand veroorzaakt, is zeer aanzienlijke Niet alleen is de winkel met den geheelen voor raad mode-artikelen uitgebrand, maar ook van de andere kamers is weinig gespaard gebleven. Het gerechtshof te Arnhem heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen Teunis Van Brakel, een 25-jarigen arbeider te Haaften, beschuldigd van moord. Het proces is geschorst doordien zekere Hendrik Aldus, een 20-jarig jongeling, ter terechtzitting een getuigenis aflegde, zóo geheel in strijd met vroegere verkla ringen en met de opgaven van andere getuigen, dat het hof zijn inhechtenisneming ter zake van valsche getuigenis gelastte. De heer W., hoofdonderwijzeraaneene der openbare lagere scholen te Groningen, heeft Vrijdag 11. na afloop van den eersten schooltijd een eind aan zijn leven gemaakt door ophanging in een aan de school grenzend lokaal. De overledene, die algemeen geacht was, laat eene weduwe en vier jeugdige kinderen na. Bij het opgraven der fundeering van huizen in de Boomgaardstraat te Botterdam zijn eenige flesschen wijn gevonden, naar gissing, wegens merk en vorm der flesschen, een paar honderd jaar oud. Een telegram aan de te Krakau ver schijnende „Czas" meldt dat weder een aanslag op het leven van een keizerlijk gouverneur ge pleegd is, en wel thans op generaal Czartkofl', gouverneur te Kiew. De generaal reed te paard door de hoofdstraat der stad, toen een schot op hem gelost werd, dat hem echter niet trof. De moordenaar werd door eenige gendarmen te voet achterhaald, die echter zoo weinig energie daarbij aan den dag legden, dat ook deze moordenaar zeker ontkomen zou zijn, indien niet een boer hem met zijn stok een slag op het hoofd had toegebracht, waardoor hij bewusteloos neerviel. Generaal Czart- koff had in den laatsten tijd reeds eenige anonieme waarschuwingen van het revolutionair comité ont vangen en ten gevolge daarvan zijn ontslag uit den staatsdienst bij het ministerie ingediend. Te Pnltawa hebben de nihilisten zich op wreed aardige wijze op een geheim agent der politie gewroken. Lawrowsky, een jong en ijverig ambte naar, was uit St.-Petersburg daarheen gezonden om de organisatie van het revolutionaire comité op het spoor te komen. Aanvankelijk was hij er met succes werkzaam, doch eene vurige liefde, die hij voor de 17-jarige dochter van den pope Achris- toff opvatte, werd zijn verderf. Eindelijk was hij er in geslaagd, dat zij in een rendez-vous toe stemde, en met bevend hart begaf hij zich naar de afgesproken plaats. Doch daar viel hij in de handen van eenige gemaskerde mannen. Aan een boom gebonden, werden hem neus en de ooren afgesneden. Bewusteloos door het bloedverlies werd hij den volgenden ochtend door een ambtenaar van politie daar ter plaatse gevonden. In den zak van zijn jas was door de misdadigers een papier ge stoken, waarop met groote letters geschreven stond „Wij hebben zijn neus afgesneden, omdat hij een speurhond is, en zijne ooren, omdat hij getoond heeft een groote ezel te zijn door op een der onzen verliefd te raken." De dochter van den pope is spoorloos verdwenen en de daders dezer gruwel daad zijn tot dusver onbekend gebleven. De toestand van den verminkten Lawrowsky is hopeloos. BUlTENLANa Frankrijk. De commissie voor de begrooting van eeredienst heeft besloten den post van 900,000 fr. ten be hoeve van de beurzen aan de seminariën te behou den, doch onder beding, dat aan de seminariën, waar onderwijs gegeven wordt door met erkende congregaties, de beurzen zullen worden onthouden. Zij heeft voorts het krediet van 200,000 fr., ter verhooging van de bezoldiging der 2000 kapelaans, die jaarlijks 900 fr. genieten, weer op de begroo ting gebracht. Voor de predikanten is eene ver hooging voorgesteld van 122,800 fr. en voor de rabbijnen eene vermeerdering van 14,600 fr. De hoofdredacteur van de „Figaro" is over leden. Hij noemdo zich De Viliemessant, zooals bij van moederszijde heette, maar zijn eigenlijke naam was Jean Hippolyte Cartier. Hij was 67 jaren oud. In de laatste jaren vertoefde hij, tot herstel zijner geschokte gezondheid, meest in het zuiden van Frankrijk of het noorden van Italië. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den ministerraad medegedeeld, dat de quaestie aangaande het eiland Matacong, die voor het ove rige niet de minste beteekenis had, op goeden weg is om geschikt te worden. De acht man, die het eiland bezet hadden, zijn terug ontboden, en Frankrijk en Engeland zullen nu nader elk hunne rechten op het eiland bepleiten. België. De heeren Popelin en Van den Heuvel, die aan een nieuwen onderzoekingstocht in centraal-Afrika gaan deelnemen, hebben zich te Londen met bestem ming naar Zanzibar ingescheept. Daar zullen zij den luitenant Dutalis en den beroemden reiziger Stanley ontmoeten, die zich met de organisatie der expeditie heeft belast. Grroot-Britarmië. Door het Hoogerhuis is uitspraak gedaan ten opzichte van eene laatste poging, door de aan deelhouders van de Glasgowsche Bank gedaan om aan eene onbeperkte aansprakelijkheid te ontko men. Zooals te verwachten was, zjju zij in die poging niet geslaagd. Het Hoogerhuis kon, in verband met zijne vroegere uitspraken, niets anders doen dan die onbeperkte aansprakelijkheid hand haven. Zeer treurig voor de aandeelhouders klinkt thans, in verband met deze uitspraak van het Hoogerhuis, het bericht, volgens hetwelk de liqui- dateurs van de Glasgowsche Bank besloten hebben om, nadat zij reeds ten vorigen jare van elk houder van een aandeel van 100 pd. st. de som van 500 pd. st. hebben gevraagd, van elk hun ner nog de storting van 2250 pd. st. te eischen. Spanje. De „Imparcial" bericht dat twee groote voet zoekers of klapbussen in de kerk San-Antonio te Sevilla zijn afgestoken. Verscheidene personen zijn er door gekwetst. Het doel was om de edelge steenten, die in de kerk zijn, te stelen. Het blad meldt verder, dat de beide longen va# de koningin van Portugal aangetast zijn. De ge- neesheeren hopen haar te redden. Aartshertog Eudolf van Oostenrijk zal den lsten Mei te Barcelona aankomen, den koning te Madrid een bezoek brengen en vervolgens verscheidene havens in Andalusië bezoeken. Zijn verblijf in Spanje zal twee maanden duren. Gï-rielienland. Eene deputatie van inwoners van Epirns is, onder leiding van Spyromilio, naar Parijs, Kome en de andere Europeesche hoofdsteden vertrokken, om de bescherming der mogendheden in te roepen en de zoogenaamde deputatie van Albaneezen te ontmaskeren. Bnelanrl. Toen de keizer gistermorgen omstreeks negen uren te St.-Petersburg zijne gewone ochtendwan deling bij het gebouw van den generalen staf maakte, heeft een sluipmoordenaar, zekere Soko- loff, tegenover het hotel van den minister van buitenlandsche zaken in zijne onmiddellijke nabij heid vier revolverschoten op hem gelost. De keizer is ongedeerd gebleven. De moordenaar werd in hech tenis genomen. In Wetlianka is groot gebrek aan graan ontstaan. Daarom heeft de regeering een schip met volle lading voor de waarde van drie duizend roebels daarheen gezonden. Aan de armen wordt het graan kosteloos, aan de minvermogenden voor den halven en aan de gegoeden voor den vollen prijs verstrekt. Tnrkne. Zondag heeft de ministerraad over de Egyptische aangelegenheden beraadslaagd, zonder een definitief besluit te uemem. Het heet, dat de sultan de conventie met Oosten rijk-Hongarije bekrachtigd heeft. Moekthar-pacha heeft bevel ontvangen zich naar Monastir te begeven. Telegrammen. ROME, 14 April. Garibaldi heeft den koning een bezoek gebracht. De koning stapte in den tuin van het Quirinaal in het rijtuig van Gari baldi, waar zij een onderhoud van een half uur hadden, waarbij niemand tegenwoordig was. Sl.-PETERSBURG, 15 April. Volgens een later officieel bericht was de inhechtenisneming van den moordenaar nog niet zoo zeker. Althans er staat: „Men zegt, dat de dader gevat is." Een. onderzoek is begonnen. Blijkens eene mede- deeling aan de „Köln. Zeituug" naderde een net gekleed persoon met een uniform muts en cocarde den keizer, en trok een revolver uit den zak van zijn overjas, verscheidene schoten op den keizer lossende. Eenige voorbijgangers en politiedienaren grepen den dader, die nog een schot loste, waardoor een der omstanders aan de wang gekwetst werd. Men vond niets bij den dader behalve twee ver dachte pillen, vermoedelijk met vergif; vandaar het gerucht, dat hij vergif zou ingenomen heb ben. Hij is 27 jaren oud en moet vroeger aan het ministerie van financiën werkzaam zijn geweest.' Dienaangaande zijn echter geruchten van zeer ver schillenden aard in omloop. Keizer Alexander ver toonde zich te halftwee op het balkonde volks menigte zong het volkslied met onbeschrijfelijke geestdrift. Daarop vertrok de keizer ïaar de Kasan- kerk, waar een dankgebed door den metropolitaan werd gehouden. In eene andere dépêche der „Köln. Zeitung" wordt beweerd, dat twee daders gevat en twee an deren ontkomen zouden zijn. In de stad heerschte groote opgewondenheid en vreugde over het ont komen des keizers aan het gevaar. Duizenden menschen stonden voor het winterpaleis en einde loos gejubel ontstond toen de keizer te kwart voor drieën in een open rijtuig een tocht door de stad deed. Toebereidselen worden gemaakt om den kei zer eene grootsche ovatie aan te bieden. De keizer beviudt zich volkomen wel. Van buitenlandsche hoven zijn reeds vele tele grammen van gelukwensching ontvangen. Ook de president Grévy haastte zich den keizer zijne ge- lukwenschen aan te bieden. KONSTANTINOPEL, 15 April. Men verzekert,' dat de ministerraad definitief de deelneming van Turkije aan de bezetting van Oost-Rumelië heeft afgewezen. LONDEN, 15 April. De „Daily Telegraph" houdt vol, dat de sultan vrijwillig heeft aangeboden om den khedive af te zetten. De sultan heeft de benoeming van Aleko-pacha tot gouverneur van Oost-Rumelië onderteekend. Volgens een bericht, door de „Daily News" ontvangen, is generaal Browne met twee brigades tot Safedsang, niet ver van Gundamak, voorwaarts gerukt. PARIJS, 15 April. De dagbladen houden zich uitsluitend bezig met den aanslag op het leven

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2