EEIDSOH N9. 5878. Woensdag 16 April. A°. 1879. PB1JS DEZER COURJlüTI Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post Afzenderl^ke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1S regelsI-OS. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 April. Dinsdag 29 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De volledige verzameling afgietsels naar de door de Duitsche regeeriug in Olympia opgegraven beelden is thans in het gebouw der voormalige rechtbank alhier tentoongesteld. Enkele exemplaren van de voornaamste stukken bevinden zich ook in bet museum van kunstnijverheid te Haarlem en hebben aan den hoofdingang eene plaats gevonden. Gisteren vierde J. H. De Lange den dag waarop hij 35 jaren geleden in dienst kwam bij wijlen den heer J. P. Driessen, goudsmid op het Rapenburg, en nu nog in dienst is bij den heer J. P Driessen, diens zoon en opvolger. Van zijn patroon ontving hij als blijk van waardeering van zijn ijver en trouwen dienst een gouden horloge. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.50, f 3.80 en f 1.90; de laagste 35.00, f 18.00, 3.50 en f 1.85. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Noordwijk werd o. m.tot commissaris der spaarbank voor Noordwijk en omstreken her benoemd de heer J. Van Konijnenhargaange nomen een voorstel van commissarissen van ge noemde spaarbank om in eenige omliggende ge meenten solide personen uit te noodigen op te treden als agenten der spaarbank, bij wie gelden ter plaatsing in de inrichting zouden kunnen worden gedeponeerd en die zich met de overmaking der gelden zouden willen belastenden hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijk-binnen J. Goemans op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 15 Mei e. k.op voordracht van gasthuismeesters aangewezen om, voor rekening der fondsen van het gasthuis te Npordwijk-binnen, in het gasthuis te Noordwijk a/Zee te worden opge nomen Jan Marijnis; besloten vooralsnog geene verandering of wijziging in de grondslagen van heffing van den hoofdelijken omslag te brengen de jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Noord wijk a/Zee verhoogd met- f 150 en mitsdien be paald op f 950 den heer P. Van Bommel, hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Noord wijk a/Zee, vergunning verleend om voor zoover zijne klasse betreft, des Woensdag-middags geen school te houden, ten einde de benoeming tot onderwijzer aan de rijksnormaallessen te Katwijk te kunnen aannemen. In deze raadszitting werden tevens aangeboden bet verslag van den toestand der gemeente Noord wijk over 1878, dat der plaatselijke schoolcom missie betreffende den toestand van het lager onderwijs in die gemeente, dat der commissie voor de volksleesbibliotheek, en het rapport der raads commissie tot het opnemen der boeken en kas van de spaarbank. De directeur van het gebouw vau kunsten en wetenschappen te 's-Hage, de heer Ary Van Veen Hz., is Zaterdag-avond aan de gevolgen van het ongeval, dat hem onlangs in het lokaal trof, overleden. In dit jaar kunnen zes jongelingen na afge legd examen als scheepsklerk worden aangesteld. Zij die tot dit examen, dat in de maand Augus tus zal plaats hebben, wenschen te worden toe gelaten, moeten zijn Nederlanders en op den lsten Januari 1879 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18de jaar nog niet zijn ingetreden. Ouders of voogden die ver langen dat hunne zonen of pupillen bij het exa men mededingen, ^moeten daartoe vóór of uiterlijk op den laatsten Juli aanstaande een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Op de onlangs gehouden algemeene verga dering van het aardrijkskundig genootschap bleek dat voor het jaar 1878 door 838 leden en 9 donateurs contributie is betaald en dat een batig saldo van f 3363 op 1 Januari van dit jaar in de kas was. De Sumatra-expeditie is geëindigd. Behalve de heer Cornelissen, die in lndië blijft, zijn de leden der expeditie teruggekeerd of op reis huiswaarts. Een uitvoerige beschrijving met platen, kaarten enz. van de resultaten banner onderzoekingen, reeds voorloopig in het tijdschrift vermeld, wordt voorbereid. Men schrijft uit Den Haag aan de Arnh. Crt.De burgemeester van Amsterdam is voor nemens, om in den loop van den zomer zijn ont slag te vragen. Gelijk men weet, is op het oogenblik een wetsontwerp aanhangig betreflende de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Naar aan leiding van het voorloopig verslag heeft de minister van waterstaat om inlichtingen gevraagd aan de directie dier Maatschappij. Genoemde directie moet onder meer geantwoord hebben, dat zij bereid is met de regeering in onderhandeling te treden tot overgave van het kanaal aan den Staat. Gebrek aan medewerking van de zijde der regeering schijnt de directie tot dien stap gedreven te hebben. Wordt tot de overneming besloten, dan zal de schatkist vele millioenen moeten uitgeven, niet slechts voor de overneming, maar ook om het kanaal in den toestand te brengen, waarin water- staatsbeambten zulks verlangen. Is eens het onder houd rijkstaak, dan zal vanwege den handel op menige kostbare verbetering worden aangedrongen. De voorjaarsvergadering van de algemeene synodale commissie der Ned. Hervormde kerk zal den 14den Mei geopend worden. De algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur te Haarlem heeft zich gewend tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid en de gedeputeerde staten van Noord- en Zuid- Holland. In de vergadering op 17 Maart 11. door deze vereeniging te Haarlem gehouden, is de toestand waarin de Noorder-Lekdijk verkeert, op uitdruk kelijk verlangen van eenige leden der vereeniging ter sprake gebracht. Onopgemerkt is niet gebleven dat die toestand bij de betrokkep autoriteiten in overweging is, maar daartegen werd aangevoerd, dat die overweging reeds geruimen tijd duurt, zonder dat er eenige uitkomst schijnt verkregen te worden. Uit hetgeen door deskundigen betrekkelijk de gevaren van eene doorbraak van den Noorder- Lekdijk is bekend gemaakt, is gebleken dat het grootste gedeelte der kostbare gronden waar de bloembollenteelt wordt uitgeoefend, bij zoodanige doorbraak gevaar loopt van overstroomd te worden. Dientengevolge wijst het bestuur op het ge vaar dat er ook voor het bloembollenvak bestaat, op de vernietiging die dezen belangrijken tak van handel bedreigt, en verzoekt het dringend, dat met alle daartoe dienstige middelen, krachtig en zonder uitstel, aan het werk worde getogen, tot voorkoming van de ellende, die uit eene door braak van den Noorder-Lekdijk zou kunnen ontstaan. Hedenavond komt de Eerste Kamer bijeen ter behandeling van 26 door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerpen. De voornaamste daarvan zijn de procureurswet, de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, de wijziging der wet op het middelbaar onderwijs (taaiakten), marine-pensioenen, afwending van besmettelijke ziekte en wettelijke regeling der tienjaarlijksche volkstellingen. Door den minister van oorlog is een nieuw ontwerp-reglement op de exercitiën en evolutiën der cavalerie ingevoerd. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Aden is buiten werking gesteld de be paling van het aldaar, met ingang van 1 Januari jl., vastgesteld tarief van invoerrechten op wijn, bier, gedistilleerd enz., volgeus welke kooplieden verplicht waren van hun voorraad, vóór den lsten Januari 1879 te Aden ingevoerd, bij de aanvrage om vergunning tot verkoop, de bij dat tarief vastge stelde rechten te betalen en zullen de naar aanleiding van die bepaling geheven invoerrechten aan de belanghebbenden worde» terugbetaald. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag niet plaats hebben. Prins Von Wied is gisternamiddag naar Duitschland vertrokken, waar hij geruimen tijd zal verblijven. Zijne gemalin, die hem aan het Rijn spoorwegstation uitgeleide deed, zal zich later derwaarts begeven. De minister van marine, jhr. Wichers, her steld van zijne jongste ongesteldheid, heeft heden zijne werkzaamheden aan het departement hervat. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is 12 dezer te Marseille gearri veerd de „Overijsel" vertrok Zondag-ochtend van Southampton naar Java; de „Prinses Amalia", naar Batavia, arriveerde Zondag-nacht te Southampton; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag 's middags te Port-Said en vertrok den volg- genden morgende „Rotterdam" is Zaterdag naar Nieuw-York vertrokken; de „Drente" vertrok 12 dezer van Suez naar Batavia, na op eerstgenoemde plaats de gebroken schroefbladen te hebben vernieuwd; de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is dien dag van Penang vertrokken. Gemengd Nieuws. In de stoomgrutterij van den heer C. Das op de Hoogewoerd is hedenmorgen omstreeks twaalf uren brand ontstaan, welke spoedig zoo hevig toenam, dat weldra het geheele perceel in volle vlam stond, die zich hoog in de lucht hief. Alle spuiten waren in werking. Toch is het brandende perceel, door andere ingesloteD, bijna geheel uit gebrand. Een gedeelte van een der gevels is inge stort. Men vermoedt dat de brand in de eest is ontstaan. Ware dit 's nachts geschied, dan zonden,' door de ligging van de grutterij en de aangrenzende perceelen, die nu evenals het woonhuis gespaard bleven, waarschijnlijk de gevolgen niet te voorzien zijn geweest. "Va» den voorraad goederen is nog veel geborgen kunnen worden. De stoomspuit kwam thans niet met paarden op de plaats des onheils, maar werd door verschillende personen getrokken en voortgeduwd. Het verbrande perceel was ge assureerd. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan: P. N., te Alkemade, wegens schieten van waterwild meer dan een half uur vóór zonsopgang10 of 3 dagen en verbeurte van de eendvogels; T. H.,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1