Ds. J. H. Beekman, predikant te Chaam, is beroepen te Katwijk aan Zee. Yan de bibliotheek van het Nntsdepartement te Oude Wetering is in het afgeloopen leesseizoen druk gebruik gemaakt. Er zijn aldaar 538 boeken uitgereikt aan 4.8, te Leimniden 290 aan 40, te Rijnsaterwonde 285 aan 86, te Ter Aar 125 aan 17 lezers. Yoor de gewone geneeskundige examen commissie te Amsterdam heeft de officier van gezondheid der 8de kl. E. Daniels, geboren te Alfen a/'d. Rijn, een voldoend examen afgelegd voor den rang van 2de kl., bij de landmacht hier te lande. In de vergadering van afgevaardigden der liberale kiesvereenigingen te Gouda, Woerden, Oudewater, Alfen a/d. Rijn en Bodegraven is eene centrale liberale kiesvereeniging voor het kiesdistrict Gouda gevormd, waarvan het bestuur is opgedragen aan mr. P. J. Snel, te Gouda, voorzitter, A. M. Beyerman te Woerden, vice- voorzitter, mr. Chr. Krabbe te Alfen a/d Rijn, secretaris, en B. Erkelens aldaar, penningmees ter. Laatstgenoemde werd verkozen nadat de heer A. C. Yan Aelst, te Oudewater, als zoodanig had bedankt. Te Delft is door den directeur van het centraalmagazijn van kleeding, uitrusting enz. aldaar aanbesteed de levering van: 16000 paar schoenen voor alle wapens en 1800 paar laarzen voor beredenen, in tw»e gelijke perceelen. Minste inschrijvers warenvoor het eerste de heeren Ziegelaar Co. te Waalwijk, de schoenen a f 3.89, de laarzen a f 5.74 het paar, voor het tweede de heer I. A. De Booy Jr. te Breda, voor dezelfde prijzen. Prinses Hendrik heeft gisternamiddag verge zeld door de grootmeesteres den vorstelijkeu grafkel der in de Nieuwe Kerk te Delft bezocht en aldaar op de kist van prins Hendrik en op die van zijne eerste gemalin een krans neergelegd. De prins en prinses Yon Wied, die sedert den zomer des vorigen jaars op het buitengoed het „Huis de Pauw" verblijf houden, zullen in de volgende week met hunne kinderen de terugreis naar de residentie Nenwied aannemen. Aan de Koningin is namens de 's-Graven- haagsche Vereeniging „Bijbel en Oranje" een ge schenk overhandigd, bestaande uit fraai gebonden boekwerken, die het schoonste gedeelte behandelen onzer vaderlandsche geschiedenis. H. M. betuigde, dat zij meer nog prijs stelt op de gevoelens van liefde en trouw, die het volk in deze aanbieding aan den dag legde, dan op het geschenk zelf. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal voor de plechtigheid op 22 April in het koorhek een rood fluweelen met satijn afgezette troon met gouden versierselen worden geplaatst, waarboven het naamcijfer van den Koning en de Koningin door een lauwerkrans omgeven, en daarboven de konink lijke kroon; aan weerszijden worden banieren aan gebracht. Het Nederlandsche wapen, geheel verguld, zal den achtergrond van den troon tooien. Een vorstelijk ameublement zal op een tapijt, welks patroon in overeenstemming is met het fluweel en goud, voor de hooge gasten der hoofdstad worden geplaatst. Wapenschilden, oriflammen, guir landes, bloemen en planten met emblemen der beide stamhuizen zullen den troon omgeven, van waar, als hoofdpunt, het geheele decoratief der kerk zich verspreidt. Onder elk venster van het schip der kerk wordt een wapen gesteld en elke boog met groene haigers gesierd, terwijl telkens tusschen twee wapenschilden een banier van kost bare stof zal prijken. In den nok van het kruis der kerk boven voor den troon, verheft zich op dien dag een kolossale goude» koningskroon, van waar uit breede zijden banden in den vorm van een omgekeerden koepel aan de pilaren worden bevestigd. In het midden hangen zijden draperieën met fraaie kwasten. Aan het eind der kerk, onder het orgel, wordt een groote tribune opgericht, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zan gers en een voltallig orkest. Rechts en links van den troon worden zitplaatsen getimmerd, terwijl verder in het schip der kerk de gewone regeling der zitplaatsen door eene andere, voor dit doel meer geschikt wordt vervangen. Den lSden en 19deu April zullen respectievelijk in het Park en in de Nieuwe Kerk de repetities plaats hebben van de cantate van Yerhulst, die bij gelegenheid van het bezoek van den Koning en de Koningin aan de hoofdstad, den 22sten April in de Nieuwe Kerk zal worden uitgevoerd. Den 15den dezer wordt in de militiezaal de eenige repetitie gehouden voor de serenade, welke 's avonds van den dag van den intocht door alle mannen- zangvereenigingen van Amsterdam zal worden gebracht. In de feestweek zullen op het Prederiksplein eenige tribunes verrijzen, die tegen een kleine retributie voor het publiek toegankelijk zullen worden gesteld. Bij de groote gala-voorstelling in den stads schouwburg op den 24sten zal het programma als volgt samengesteld zijnEeestcantate van den heer Heiuze, gezongen door „Amstels Mannenkoor" „Nederland en Oranje", dramatische schets van den heer H. J. Schimmel, in één bedrijf, met een slotvers van Hofdijk. De derde scène uit de „Horace" van Corneille, bewerkt door den heer J. L. Wertheim, waarin zullen optreden mej. De Groot en de heeren De Jong en Van Schoonhoven. „Maria Stuart", derde bedrijf. De rol van Maria zal hierin worden vervuld door mej. De Groot, terwijl mevr. Kleine-Gartman de rol van koningin Elisabeth op zich heeft genomen. Een gisteren bij het dep. van koloniën ontvangen Atjeh-telegram van 9 dezer meldt dat de troepen in de XXH Moekim zich van 27 Maart tot 5 April bezig hielden met het bevestigen hunner bivouacs, het aanbrengen van vivres, het verbeteren van wegen en met verkenningstochten. De transporten werden niet beschoten. Toekoe Bintang, eerste hoofd van Idrapoerie, kwam in onderwerping en enkele anderen knoopten onder handelingen aan. Panglima Polim vluchtte naar Gliëng. De weersgesteldheid is ongunstig en hel terrein bijna onbegaanbaar. Bij de ageerende troepen zijn veel zieken. Op de door de Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vereeniging „Tesselschade" uitgeschreven prijsvraag naar eene handleiding voor de kunst, toe gepast op vrouwelijke handwerken, zijn vijf ant woorden ingekomen. De termijn van inzending der antwoorden is verlengd tot 1 Mei a. s. De uitspraak zal vóór 1 Juli worden bekend gemaakt. Tot leeraar in de oude talen, geschiedenis en Nederlandsche letterkunde te Enkhuizen is be noemd de heer R. A. M. Stavenisse de Brauw, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Apel doorn. De hoofdcommissie voor de viering der Unie te Utrecht heeft in overleg met de plaat selijke commissiën besloten het plan tot monu mentale vereeuwiging dier belangrijke gebeurtenis op te geven en de gelden aan de inschrijvers terug te geven. Van dit besluit is den Koning ken nis gegeven. Van de 37 machinist-leerlingen 2de klasse bij de marine, die voor de commissie te Helle- voetslnis examen hebben afgelegd voor machinist- leerling 1ste klasse bij de marine, zijn er 34 geslaagd. De prijs, bestaande in een zilveren horloge, valt ten deel aan den machinist-leerling 2de kl. D. Oranje; de premie, een slagenteller, aan den machinist-leerling 2de klasse J. J. E. Bekker. Men meldt uit Delft dat de kapitein der art. In de Beton, onder-inspecteur der draagbare wapenen en chef van den geweerwinkel aldaar, zijn ontslag uit die betrekking heeft gevraagd, „omdat bij ministerieel besluit de zelfstandigheid, aan die betrekkingen tot nu toe eigen en waarvan hij gedurende vele jaren in het belang des rijks zulk een degelijk gebruik maakte, ontnomen is." Een eerste transport Hongaarsche remonte- paarden is Woensdag-middag met een specialen trein, onder geleide van Hongaarsche voerlieden, te Utrecht gearriveerd. De paarden zagen erover 't algemeen goed uit, ofschoon ze een spoortreinreis van bijna zeven dagen hadden gemaakt. De gewone andiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „P. Galand" is Woensdag t« Nieuw-York aangekomen; de „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is 10 dezer des avonds te Southampton aangekamende „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde den 9den des avonds Point de Gallede „Schiedam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is Vrijdag te Brouwershaven aangekomen. Gemengd Nieuws. Toen hedenmorgen een metéénpaard bespannen wagentje en een met twee paarden be spannen wagen, beide met visch beladen, van Ncordwijk over de Marepoortsburg de stad zou den binnenrijden, wilde de voerman van den wagen dien van het wagentje vóórkomen, waardoor het grootere voertuig zoodanig met bet kleinere in aanraking kwam, dat het laatste op zijde werd gedrongen, zijn evenwicht verloor en zyn inhoud met de twee er insgelijks op aanwezige personen en een knaapje over de leuning der brug heen in den Singel terechtkwamen. Het paard en voér- tuig bleven staan. Door hulp van de knechts van den stalhouder Tibboel en eenige andere personen werden de drenkelingen met veel moeite gered. Ook de manden met visch werden weder op het droge gebracht. Hedenochtend werd alhier voor het front van het 4de reg. inf. wegens wangedrag uit den dienst weggejaagd zekere B., tamboer bij de 1ste comp. 2de bat. Bij het afbreken van den watermolen der vereenigde polders onder Boskoop had Woens dag-middag een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl drie werklieden boven op het geraamte van den molen stonden, stortte het, door het afknappen van een uilstaanden tros, eensklaps in. Een hunner werd door een touw in de lucht geslingerd, kwam bij het neervallen met het hoofd op een balk terecht en was terstond dood. Van de beide audereH bleef de eene geheel ongedeerd en kwam de tweede er met een ontwrichten arm af. Naar men zegt laat de overledene, een man van dertig jaren en van Zoeterwoude afkomstig, vrouw en drie kinderen achter. Bnrg. en Weth. van Den Haag hebben den gemeenteraad gepraeadviseerd, althans voor het oogenblik, nu over vijf a zes weken de kermis aldaar moet plaats hebben en de belanghebbenden op den gewonen duur van de jaarmarkt gerekend hebben, in het verzoek om op de Zondagen geen kermis te houden niet te treden. Toen Donderdag-avond trein n V 23 van den Rijnspoorweg uit Rotterdam te Woerden aankwam, werd de helft van den trein vermist. Door het breken van de kettingen was dat deel dicht bij het station Oudewater blijven staan. De trein kwam dientengevolge een half uur over de» tijd aan en miste de aansluiting met het Staatsspoor. Gisternacht omstreeks halftwee zijn aan de Nieuwehaven te Rotterdam een schipper en zijne vrouw, die beiden van eene huwelijkspartij terugkwamen, van de loopplank van hun vaartuig uitgegleden en te water geraakt, met het gevolg dat de vrouw van den schipper eenige oogenblikken later levenloos in een roeiboot is opgehaald, terwijl de schipper zonder letsel bekomen te hebben met behulp van dezelfde boot op het droge is geholpen. Een jongmensch te Amsterdam weet 's nachts uit het raam zijner woning op de Heeken gracht op een kindertrompet het alarmsignaal der politie z66 bedrieglijk na te bootsen, dat, wanneer dit hem ter afwisseling van zijne medische studiën in den zin komt, hij in een oogwenk alle politie dienaren uit den omtrek op de gracht nabij zijn huis in draf laat bijeenkomen. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens rustverstoring en het nabootsen van alarmsignalen. Het Ned. schip „L on i se Geerdina", kapitein R. J. Wever, van Nieuwediep naar Dro- back, is gistermorgen te vier uren op de hoogte van Kamperduin door het volk verlaten gevonden. Nadat vijftien Hollandsche visschers getracht hadden het schip te IJmuiden binnen te brengen, nam de sleepboot „Hercules" het op sleeptouw, doch na een kwartier sleepens zonk het. Vier personen verdronken, onder welke een loods, die een vrouw en zes kinderen nalaat; twaalf man werden gered. De woning van de wed. A. Schouten aan den Buitendijk, onder Emmikhoven, is geheel afgebrand, terwijl de ruim zeventigjarige weduwe zelve in de vlammen is omgekomen. Eene buur vrouw, die haar om hulp hoorde roepen, was uit vrees voor hare eigen kinderen niet in staat haar te helpen, en toen er eindelijk hulp kwam opdagen, was het te laat en de oude vrouw reeds onder de instortende muren bedolven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2