cavalerie zullen worden aangekocht. Het eerste transport wordt iederen dag in ons land verwacht, of is wellicht reeds aangekomen. Deze vermeer dering staat in verband met een aanvankelijk opgevat voornemen om ook paarden nit Amerika aan te voeren, waarvan echter om bijzondere redenen is moeten worden afgezien. Voor de beroeping van een predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam is een drietal opgemaakt, bestaande uitdr. A. Kujper te 's-Gravenhage, ds. S. Dijkstra te Hoogeveen en ds. H. A. J. Lütge te Amsterdam. Teyler's Tweede Genootschap heeft besloten als prijsvraag uit te schrijven eene geschiedenis van de West-Friesche munt. Het Genootschap vestigt er tevens de aandacht op, dat nog steeds zijn uitgeschreven de beide prijsvragen voor een kritische behandeling van P. C. Hooft's Neder- landsche Historiën en een historisch en kritisch onderzoek van de beoefening der houtsneekunst in Noord- en Zuid-Nederland, van den oorsprong af tot het midden der 16de eeuw. Voor de voltooiing der koninklijke stallen wordt door de regeeriug bij de Staten-Generaal eene verhooging van f 75,000 aangevraagd. De muren en bekken tot afsluiting van het terrein zijn geraamd op f 26,000. De overige f 49,000 zijn bestemd voor bestratingen en paillasloodsen buiten het gebouw en de inwendige uitrusting, die nog gevorderd wordt om het gebouw voor 's konings staldienst bruikbaar te maken. De minister ver zekert, dat hij bij het voorstellen dezer som de zuinigheid heeft in acht genomen, zooveel dat mogelijk is, zonder de bestemming van het ge bouw nit het oog te verliezen, maar tevens dat die som voldoende is tot bestrijding der laatste uitgaven voor dit onderwerp. Het vaandel der Haagsche burger-eerewacht te paard tot begeleiding van den Koning en de Koningin op hun intocht vertoont, aan de voorzijde de vereenigde wapens van Nederland en Pyrmont gedekt door de koninklijke kroon bezet met paarlen, op een veld van oranje-satijn, afgezet met gouden franje. Een zilveren liut, waarop de datum van de voltrekking des huwelijks, 7 Januari 1879, slingert zich onder de schilden. Aan de keerzijde prijkt in gouden letters„Burger-eerewacht 's-Gra venhage, 28 April". De standaard, omhangen met zware gouden kwasten, wordt gekroond door den Nederlandschen leeuw in goud, rustend op een verguld voetstuk. Door den militieraad te Tilburg werd onlangs vrijstelling verleend aan den loteling H. L., als eenigen zoon, niettegenstaande deze nog drie broeders in leven had, die evenals de vader in België geboren zijn. De loteling V. is over de uitspraak bij Ged. Staten in beroep gekomen, die haar hebben gehandhaafd. De betrokkene heeft daarin niet berust, maar zal de beslissing van den Koning inroepen. Voor het departement van koloniën zullen twee schroefstoomschepen 4de klasse worden aan gebouwd, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam en aan de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam. Die oorlogs bodems zullen „Madura" en „Benkoelen" heeteu. P. J. M. Stevens, werkman der tweede klasse bij de artillerie stapel- en constructie-ma gazijnen te Delft, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht instrumentmaker bij den artillerie-constructiewinkel te Soerabaia. Het stoomschip „Overijsel" is gisteren van Maassluis naar Java vertrokken; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gister namiddag bij het eiland Wight. De „Nordd. Allg. Zeitung" maakt een op- zienwekkend artikel openbaar, dat, naar men zegt, van de zijde des rijkskanseliers geïnspireerd schijnt te zijn. Het heeft betrekking op bijzondere rech ten op den indirecten invoer van koloniale waren enz. en heeft vooral het oog op Holland. Volgens dat artikel zou de rijkskanselier voornemens zijn ten gunste der Duitsche reederij het indirecte verkeer over Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Havre zoowel als over Engeland en Kopenhagen te bemoei lijken. Alleen krachtige maatregelen tegen de kolos sale concurrentie van den Hollandschen zeehandel kunnen den ondergang der Duitsche havenplaatsen voorkomen. De tarieven der Duitsche spoorwegen naar Oostenrijk enz. begunstigen reeds de buitenland- sche, voornamelijk de Hollandscbe havens. Zuid en Middel-Duitschland hebben op dit oogenblik een gemakkelijker verkeer met Rotterdam dan met Bremen en de Oost-Friesche havens. Bij zonder drukkend vooral was de Hollandscbe con currentie, zoolang Nederland in zijne koloniën enkele beschermende rechten had. Naar aanleiding van een en aader verwacht men de invoering van een bijzonder recht van drie mark per honderd kilo voor alle over laud in Duitschland ingevoerde koloniale waren. Deze maatregel heeft ten doel dat de Duitsche Noordzeehavens de gevolgen der andere beschermende rechten zullen kunnen weerstaan, zelfs voor het geval dat Nederland voornemens is represailles te nemen ten gunste van zijn handel in koloniale waren. Z. M. heeft met ingang van 15 April a. s., aan jhr. W. H. De Beaufort, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vleu ten, Haarzuilens en Oudenrijn. Gemengd Nieuws. Uit Rijnsburg meldt men dat door het zachte en vruchtbare weder der laatste dagen weilanden, winterkoren en bloembollengewassen eene groote verandering ten beste hebben onder gaan. Terwijl men met de bezigheden op de bouwlanden in verhouding tot andere jaren reeds ten achter is, brengt de tegenwoordige weersge steldheid daarbij nog veel vertraging in het be spoedigen van het spitten, bezaaien en poten der akkers. Zal de uienteelt dit jaar weder van groo- ten omvang zijn, die der bloemkool zal meer be perkt worden. Gisteren in den vroegen ochtend is in Den Haag, op den hoek van de Geest en de Korte Hoogstraat, een vrouw met haar kind uit het venster eener bovenverdieping gesprongen om te ontkomen aan de mishandelingen van haar echt genoot, die in beschonken toestand was thuisge komen en zijn wederhelft met een mes het leven dreigde te ontnemen. De buren hebben de onge lukkige, slechts half gekleede vrouw en kind opge nomen. Twee andere kinderen waren nog in de woning achtergebleven. Op den stal van den bouwman W. Dijkshoorn te Hillegersberg is onder het rundvee de longziekte uitgebroken. Twee runderen zijn reeds afgemaakt. Eene nieuwe wijze van reclame wordt thans door een magazijn van gemaakte kleederen te Amsterdam in practijk gebracht. Door de ge- heele stad toch worden kennisgevingen verspreid, geheel overeenkomstig aan die, welke door de postkantoren voor aangeteekende brieven worden bezorgd. Eenigen werden dupes van de aardigheid zij begaven zich op weg om den brief met waarde in ontvangst te nemen, doch werden nog tijdig op hunne dwaling opmerkzaam gemaakt. De drie beschuldigden in de zaak der valsche certificaten voor vrijwilligers bij het Indisch leger zijn gisteren door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard en respectieve lijk veroordeeld tot twaalf, zes en drie maanden celstraf en geldboeten. De stad Misagoane op Haïti is door brand geheel vernield. De schade wordt op een mil- lioen dollars begroot. Uit Venetië wordt van een nieuw door Azzi uitgevonden blaasinstrument bericht, clari-hobo geheeten, dat met minder inspanning te bespelen is dan de gewone hobo. Men zal zich nog den neger herinne ren, die den Belgischen ontdekkingsreiziger Ra- maekers als bediende in Afrika vergezelde, zijn afscheid kreeg en later, geheel Frankrijk van Marseille af te voet doortrekkende, zijn vroegeren meester in België opspoorde en op een goeden dag in Januari 11. te Etterbeek plotseling voor hem stond. Naar men thans in het „Journal de Bruges" leest is het voorleopig einde van 's negers lotgevallen niet minder merkwaardig dan het be gin. Aanvankelijk was kapitein Ramaekers niet weinig met zijn getrouwen bediende verlegen, doch dank zij zijne pogingen is de man nu als repetitor aan de vrije universiteit te Brussel aan gesteld, waar hij aan de vijf of zes studenten, die er Arabisch studeeren, de uitspraak leert. Hij voorziet in eene ware behoefte, want de professor,' met bet onderwijs in die taal belast, hoe bedreven in de spraakkunst ook, heeft haar noeit kunnen spreken. Het Deensche stoomschip „Olga",' van Kopenhagen op de Tyne aangekomen, is Zater dag-nacht 180 mijlen van de Engelsche knst 'in aanvaring geweest met het barkschip „Tornton", dat dadelijk vol water liep en binneu een paar minuten zonk. Zes man van de equipage, waar onder de kapitein en de stuurman, verloren daarbij het leven. De aanvaring had plaats bij dikke mist. De „Olga" heeft geen schade bekomen. Te Antwerpen werden Maandag 160 emigranten ingescheept aan boord der Deensche stoomboot „A. N. Hansen", ten einde over zee- naar Kopenhagen en van daar naar Libau te worden gebracht. Den vorigen dag had men dea emigranten kennis van hun vertrek gegevendoch niet zoodra hadden ze vernomen, dat de reis over zee zou geschieden, of er ontstond onder hen groote schrik, die weldra in wau'noop 'en woede veranderde. De mannen gingen te werk als bezetenen, terwijl de vrouwen en kinderen in tranen losbarstten. De arme lieden beeldden zich in, dat men hen naar Amerika zou terugbrengen.' of wel dat ze ergens op een onbewoond eiland zouden worden neergezet. Alle mogelijke pogingen werden aangewend ten einde hen gerust te stellen, doch alles was vruchteloos. Velen poogden te vluch ten en men was verplicht de gendarmes ter hulp te roepen, om de orde te handhaven. Verschei dene emigranten werden in het politiebureel opge sloten, wegens opstand tegen de politie; twee agen ten werden door hen mishandeld. Eerst, door tus- schenkomst van den Russischen consul werd het misverstand opgehelderd en lieten de emigrante» zich naar boord van het stoomschip geleiden. Zaterdag-namiddag is de ex-keizer is Charlotte, die sedert den brand van het kasteel te Tervueren in het paleis te Laeken verblijf hield, naar hare nieuwe woonplaats, het slot van Bouchout, overgebracht. De koningin ver gezelde in persoon hare ongelukkige schoonzuster daarheen. De beklagenswaardige vorstin moet, volgens berichten der dagbladen, zich zeer inge nomen getoond hebben met hare nieuwe verblijf-i plaats, welke de koning geheel naar hare behoeften heeft laten inrichten. Den 25sten Februari is voor den raad van justitie in Indië behandeld de zaak van den heer V., die van eene mevronw, ook V. genaamd, een klap zou hebben gekregen, welke nogal raak moet zijn geweest. De heer V. moet daarna een brief hebben geschreven, verklarende dien klap niet te hebben ontvangen, hoewel de getuigen op hunne beurt verklaren, dat hij den oorveeg wèl heeft opgeloopen. De officier van justitie, alles in overweging nemende, heeft voor mevr. V. een straf van acht dagen gevangenis geëischt, terwijl haar advocaat tot vrijspraak concludeerde. BUITENLAND. Oostenr.-Hong. IVTonar-chie. De overheden te Weenen meenen op goeden grond te mogen aannemen, dat een der aldaar gearresteerde socialisten, Pertnczynski genaamd, de hoofdleider der beweging is, doch dat het doel der samenspanning minder Oostenrijk dan Ruslaui. betreft. Onder de in beslag genomen papieren bevindt zich een proefnummer van een revolutio nair socialistisch blad, dat te Londen wordt uit gegeven. Grrielrenland. De redevoeringen van lord Beaconsfield en den markies van Salisbury in het Engelsche parlement over het vraagstuk der Grieksche grensregeling hebben te Athene een ongnnstigen indruk gemaakt. De Epiroten en Thessaliërs, die naar Athene de wijk namen, zijn de straten der stad doorge trokken en hebben zich naar het koninklijk paleis begeven. Zij hieven kreten aan ten gunste van de aanhechting van Epirus en Thessalië bij Grieken land en voerden vaandels met zich, waarop de woorden„Vergeet Janina niet". Voor het paleis aangekomen, gaf Colocotromi, adjudant des konings, aan de menigte te kennen, dat de koning afwezig was. De menigte ging daarop bedaard uiteen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2