Donderdag ÏO April. N\ 5875. A°. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CGUBAATs Voor Leiden per 8 mundea.....1.10. Franco per poeu1.40. Atzoiuierl^ke Nommer».v.0.08. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYRRTKXlIKIi Tan 16 regel*.....f 1.01. kier» regel meerQ.17fe Ulthaofde tsd den Goeden VrJJdag sol deze courant dien dag niet werden alt» gegeven. LEIDEN, 9 April. Heden werd alhier gehouden de gewone alge meene vergadering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Uit het verslag van den commissaris- veorzitter bleek dat het debiet over 1878 dat van 1877 ruim 79,000 kilogram te boven ging en in totaal bedroeg 2,227,058 kilogram. De ge middelde broodprijzen over 1878 waren: gebuild brood 19.27 ets., ongebuild brood 14i.27 ets. per kilogram, en roggebrood 13.34 ets. per l'/t kilo gram. In plaats van wijlen den beer B. F. Krantz werd als commissaris gekozen de heer dr. D. De Loos. In de laatste vargadering der te Lisse ge vestigde afdeeling van de algemeene vereeni- gfng voor bloembollencultuur werd het eenparig weaschelijk geacht om de gewone ververscbingen bij bloembollenveilingen, ten einde misbruiken te voorkomen, in het vervolg niet meer kosteloos, maar tegen een matig tarief beschikbaar te stellen. Tegelijkertijd werden eenige heeren verkoopers, tevens leden der afdeeling, uitgenoodigd, dezen maatregel op hunne veilingen in toepassing te brengen, waarin door hen bereidwillig werd toe gestemd. Daardoor zou het minder gegadigde publiek worden geweerd, en het is, zegt de be richtgever, vooral met het oog op het beschadigen en vertrappen der geveilde gewassen, zeer te wen- schen dat dit voorbeeld in de naburige gemeente» navolging moge vinden. In de gemeente Haarlemmermeer zullen twee voorjaarsveemarklen gehouden worden, name lijk de eerste 24 April en de tweede 1 Mei e. k., terwijl de lammerenmarkt 21 Mei zal plaats hebben. Blijkens de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot regeling van de opleiding en be vordering der officieren van den generalen staf beeft de minister thans in het ontwerp cok op genomen bepalingen omtrent de opleiding aan de krijgsschool. De tegenwoordig geldende bepalingen waartegen hij het meeste bezwaar heeft zijn de verkorting van den taktischen cursus van drie tot twee jaar en vooral het eindexamen. Die bepalin gen worden in bet gewijzigd ontwerp veranderd en met eene geringe uitzondering op den vroe- gereu voet teruggebracht. De cursus aan de krijgs school wordt thans namelijk, behalve voor de in tendance die op twee jaar blijft behouden, terug gebracht van twee op drie jaar en in plaats van een eindexamen door de officieren na het volein digen van den cursus af te leggen, stelt de mi nister nu voor door een door den koning te be noemen raad, waarvan de inspecteur der vier wa penen, de chef van den generalen staf en de hoofdintendant rechtens lid zyn, aan den koning rapport te doen uitbrengen, naar aanleiding van eeD verslag, jaarlijks omtrent elk officier, die den cursus heeft voleindigd, door een commissie van directeurs en leeraren der krijgsschool uitgebracht. Voorts drukt de minister de hoop uit later een wetsontwerp te kunnen indienen waarbij de belan gen der intendance meer overeenkomstig de eischen des tijds worden behartigd dan bij de wet van 28 Aug. 1851 is geschied. Gisternamiddag werd aan de Koningin door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te 's-Hage, bij mo»de van ds. Moll, een prachtbijbel aangeboden. De bijbel, met platen van Doré, is gebonden in rood fluweel; met goud en zwart versierd. Op de eerste bladzijden is eene opdracht geschreven. Bij den bijbel was een sierlijke lezenaaar gevoegd. De Koningin betuigde haren dank voor dit geschenk, dat zij verklaarde boog te waardeeren. Naar men meldt is de hoogbejaarde beer E. C. U. Van Doorn, commissaris des Konings der provincie Utrecht, die besloten had af te treden, hoofdzakelijk daarvan teruggekomen, om in den aanstaanden zomer het kon. echtpaar ten zijnent te kunnen ontvangen, waartoe de Koning bet verlangen zou hebben te kenue» gegeven. Betreflende den intocht van den Koning e» de Koningin te Amsterdam, op 21 dezer, wordt a. medegedeeld, dat een bataljon grenadiers met de stafmuziek en de escadrons huzaren uit Haarlem den vorigen dag in de hoofdstad zullen aankomen, om bij die feesten dienst te doen. De volksspelen, welke in het vroegere feestprogramma waren opgenomen, blijven thans achterwege. Het oprichten eener eerepoort aan den ingaDg der Utrecbtsche straat bij het Frederiksplein gaat niet door. Te 's-Hage zal in den avond van 28 April ook de van gemeentewege reeds vroeger vastge stelde gasilluminalie in bet Lange Voorbout wor den ontstoken. Wederom is een van ruim honderd hand- teekeningen voorzien exemplaar van het Amster- damsche adres tegen de voorgestelde efl'ectenbe- lastiag aan de Tweede Kamer opgezonden. De heer R. W. F. Koopmans, ingenieur bij de Ilollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, is benoemd tot ingenieur bij de Ned.-Indische spoorwegen te Batavia. Volgens de Midd. Crt. zal bij den aanstaanden zomerdienst de Ilollandsche post uit Holland een uur vroeger 's morgens per eersten trein te Vlis- singen aankomen en van daar 's avonds te 7.25 nog een trein vertrekken, die te Rozendaal bij den trein naar Holland aansluit. De heer J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat, zal, naar men verneemt, zich met nog eenige andere deskundigen in den loop dezer week naar Parijs begeven, om aldaar eene vergadering van ingenieurs uit verschillende landen van Europa en Amerika bij te wonen, waarin weder de plannen zullen besproken worden van de doorgraving der landengte van Panama. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor bet hoofdkiesdistrict Arnhem zijn uitgebracht 1444 geldige stemmen. Gekozen is de 'kapitein A. Kool met 885 stemmen. Mr. De Savornin Lohman verkreeg er 461 en de heer O. Van Rees 41. De jaarlijkscbe algemeene vergadering van het Ned. genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen zal plaats hebben op Donderdag 8 Mei a. s. Onder de punten die in behandeling zullen komen, is een verzoek aan de regeering, om in die gevallen, waarin het rijk een gevangene, die ontslagen wordt, van kleeding voorziet, te willen zorgen, dat aan die kleeding niet te zien zij, welke de plaats van herkomst is. De 1ste luit. jhr. H. P. Tindal, van de artillerie in Ned.-Indië, die zich in den oorlog tegen Atjeh heeft onderscheiden, daarvoor met de Milit. Willemsorde werd gedecoreerd e» sedert Dec. des vorigen jaars bij het reg. rijdende art. te Amersfoort is ingedeeld, heeft aan den mi», van oorlog verzocht om de krijgsbedrij ven in Afghanistan, bij het Engelsche leger, te mogen bijwonen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port- Said en vertrok van daar hedenmorgen. Z. M. beeft aan A. J. M. Visser, op zij» verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. va» waterstaat enz.; met 1 Mei benoemd tot secretaris van legatie b(j het gezant schap te St.-Petersburg, jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, thans in dezelfde hoedanigheid werkzaam aan het dep. van bui teil. zaken; aan J. F. E. Mühlenweg, geboren te Barmen (Prui sen), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisebten voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande; aan den kunstschilder Raden Saleh ver gunning verleead tot het aannemen der versier selen Tan ridder der tweede klasse der orde van de kroon van Pruisen. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan: S. S. en D. S. te Leiden, wegens bevisschen va* eens anders vischwater zonder vergunning ieder f 20 of 6 dagen en verbeurdverklaring van de visch; J. v. R. te Noordwijkerhout, w. zich met wildstrikken in het veld bevinden buiten openbare wegen of voetpadenK. O. te Katwijk, w. vervoer va» wild in gesloten tijd; W. R. aldaar, w. uitzetten van wildstrikken in het veld en J. R., aldaar, w. zich met wildstrikken in het veld bevinden buiten openbare wegen of voet paden ieder tot 20 of 5 dagen en verbeurd verklaring van de wildstrikkenK. C. F. te Leiden, w. tappen na gezetten tijd f 5 of 2 dagen; S. v. d. S. alhier, w. dierenmishandeling, vrijgesproken; J. W. alhier, w. rijden in ver keerde richting; P. v. E. alhier, w. werpen van vuil in gemeentewater en L. J. G. H. alhier, w. werpen van asch op straatieder 1 of 1 dagN. v. d. K. te Zoeterwoude, w. varen met opgehaald zeil in de Vrouwenvaart aldaar: f I of 1 dag en 1 dag. Hedenmorgen zijn te Katwijk 12 schuiten, binnenlekkers, met mooie vangst aan gekomen, welke besomden 75 a 110 in 3 dagen. Van éóue schuit, buitenlekker, werden verkocht 6 tarbotten met 120 tongen voor een nooit besteden hoogen prijs van f 113; kooper was L. Plug. De groote tarbot gold f 12, tong 80 cents per stuk, krimpschol» f 12 per mand. Toen de visschers hedenmorgen te Zutfeu hunne netten uit den IJsel ophaalden, was een er van gevuld met het 'lijk van den heer Hoe- tinck, bediende in een manufactuurwinkel, die voor vijf weken reeds was vermist. Te Win terswijk is uit eene sloot opgehaald het lijk van den bleeker H. W., die Zaterdag van een reis huiswaarts keerende, daarin schijnt geraakt te zijn. Sedert Vrijdag-avond wordt te Delf zijl vermist de veldwachter Harm Heins. Even buiten Farmsum vond men zijn pet tegen een boom aan den grintweg, zóódanig, dat het ver moeden bestaat dat deze er door menschenhanden werd neergelegd. In tegenwoordigheid van den brigadier-titulair der rijksveldwacht en den veld wachter zijn het kanaal aldaar en de slooten goed afgevischt; doch er werd niets gevonden. Heins was in het bezit van eene som van ruim duizend gulden, welke gelden hem door den gemeente ontvanger waren ter hand gesteld, om daarvan de tractemenlcn der onderwijzers uit te betalen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1