dat door de manschappen in den ransel meer voorwerpen zijn medegevoerd dan, met het oog op de belasting, doeltreffend was. De minister verzoekt daarom te weten, welke voorwerpen in tijd van oorlog als volstrekt noodzakelijk in den ransel moeten worden geborgen. 2°. Welke mid delen zouden kunnen worden aangewend om het aantal corvees voor de manschappen tot een mi nimum te beperken? 3°. De prijzen der levens middelen in hetzelfde garnizoen loopen voor de verschillende corpsen somtijds zeer uiteen, terwijl die prijzen dikwijls aanzienlijk verschillen met die in nabijgelegen garnizoensplaatsen. Een en ander ontstaat veelal doordien de neringdoenden, vooral in kleine stedeH, zich met elkander verstaan. De minister acht het daarom van belang te weten, welke middelen zouden kunnen aangewend worden om hierin verandering te brengen. Uithoofde van den nog niet geëindigdcn hofrouw is de parade in de residentie bij gelegen heid van den verjaardag van 's Konings zuster heden achterwege gebleven. Tot 'leetaar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de hoogere burgerschool te Tiel is benoemd de heer D. J. C. Van Batenburg te Rotterdam. Voor de gewone militaire geneeskundige commissie te Amsterdam is het suppletie-examen met goed gevolgd afgelegd door den heer P. G. A. Hubers, militair student, arts, geboren te Norg in Drente, voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse voor het leger in Ne- derl.-Indië. De heer J. H. Albregt is Zondag-avond, na zijne ziekte, voor het eerst ten tooneele ver schenen. De Amsterdamsche stadsschouwburg was stampvol, en als .Janus Tulp werd de bekwame tooneelspeler niet alleen luide toegejuicht, maar ontving hij ook in rijke bloemoffers de bewijzen van hulde van het talrijke publiek. Aan de „Gazette de Liége" wordt uit Brussel op de meest stellige wijze geschreven, dat de onderhandelingen tusschen het Nederlandsche en Belgische gouvernement met betrekking tot het kanaal van Ter Neuzen afgeloopen zijn en een gunstig resultaat hebben opgeleverd. Het schroefstoomschip „Alkmaar", ouder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman, is in den middag van den 6den dezer uit het Nieuwediep naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Jjiberia en de Zuidwest kust van Afrika. De heer H. Rikkers Pischer, geboren te Gorredijk, arts te Drachten, is heden aan de hoo- geschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. „Over het ontstaan van gezwellen in de borstholte." Men verneemt dat de tegenwoordige minis ter van oorlog, in afwijking van zijn voorgan gers, er niet toe zal overgaan om, zoolang het incompleet van officieren in het leger blijft be staan, buiten noodzakelijkheid, hoofd- en mindere officieren tot pensioen voor te dragen. Als dichter van het door de kon. academie van wetenschappen eervol vermelde prijsvers, „Homo Simia" heeft zich bekend gemaakt de heer J. Van Leeuwen, algemeen secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap te Amsterdam. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij is, bij enkele inschrijving, in twee per- ceelen en in massa, publiek aanbesteedde her stelling van de brug over de Warmonder Leede. Minste inschrijver was voor het 1ste perceel P. "Van Gent te Zwijndrecht voor f 19,823 en voor het 2de perceel de Union Actiongesellschaft, te Dortmund, voor f 15,644. De heer P. Pagnotti is erkend en toege laten als vice-consul van Italië te Soerabaia. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Wyberton", van Java naar Rotterdam, is heden langs den nieuwen water weg te Maassluis binnengekomen. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemd bij de torpedo-compagnie, tot lsten luit., den 2den luit. W. L. Brocx, van die comp.den scheepsklerk J. J. Hupscher, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; aan den Oost-Indischen ambtenaar J. Schoonderbeek, gewezen hoofdonder wijzer aan de openbare derde lagere school te Batavia, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Gremengd Nieuws. De vergunning tot het houden van een optocht door het hedenmorgen te Amster dam gearriveerde gezelschap van den circus San ger is van overheidswege aldaar geweigerd. In den afgeloopen nacht is een jongeling bij het Brouwerssteegje in den N-Z. Voorburgwal ge sprongen en een kwartier later levenloos uit het water gehaald. In een der werkplaatsen van de che mische sloomververij en wasscherij in de Nobel- straat te 's-Hage is hedenochtend door het springen vau den stoomketel brand ontstaan, welke door den aanvoer van water uit de duinwaterleiding spoedig werd bedwongen. Eeti werkman is bij het ongeval vrij ernstig gekwetst, zoodat hij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Van de vijf j on geli ed en di e inde'Her- eeniging te Amsterdam zoo roekeloos met schiet geweer hebben gespeeld, hadden twee Plobert-buk- sen klein model, twee gelijksoortige buksen groot model en de vijfde een Remmington-buks. De kogel die uit de kaak van de beklagenswaardige juffrouw is gehaald, past op laatstgenoemd vuurwapen en is volkomen gelijk aan een kogel die uit een bloem pot is gebaald, waarop de knapen zich dien morgen in het schieten oefenden. De wapenen zijn ter griffie van de rechtbank gedeponeerd en de politie heeft tegen drie der knapen proces-verbaal opge maakt. De getroffene verkeert vooral door zwakte in zorgwekkenden toestand, die echter niet ver ergerd is. Gisteravond was men op het terrein van den Rijnspoorweg te Utrecht bezig eene pomp, tot vulling van locomotieven bestemd, op te stellen. Het zware gevaarte viel om, met het gevolg dat een oppassend werkman op de borst getroffen werd en onmiddellijk den geest gaf. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen na. A. J. De Jongh heeft appèl aange- teekend tegen het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij is veroordeeld tot 1 jaar cel straf en f 1000 boete. Aangaande den smid, die zijn vrouw heeft vermoord, wordt uit Eibergen gemeld: In de buurtschap Wennewick, even over de Pruisi sche grenzen, werd door een landbouwer een zoogenaamd intrekmaal gegeven. Wordt bij ons te lande bij zoo'n gelegenheid veel sterke drank gebruikt, onze Westfaalsche naburen, voor wie de foesel zoo onontbeerlijk schijnt als brood, kun nen nog vrij wat meer verdragen. Voor 36 centen koopt men een heele flesch vol, en als het een „vroolijke avond" is, gaat de kroes met het bijna ondrinkbare vocht onophoudelijk rond. Zoo ook bij deze gelegenheid. Een smid, die reeds den geheelen avond geweldig had getierd, schijnt op den terugweg naar huis met zijne vrouw woorden te hebben gekregen en in zijne ruwheid haar zoodanig te hebben mishandeld, dat zij bijna stervende door de buren in huis werd gedragen, waar zij spoedig den geest gaf. De juslitie heeft zich de zaak aangetrokken en den moordenaar in verzekerde bewaring genomen. In de jongste zitting van de arron- dissements-rechtbank te Roermond is de heer Quaedvlieg, pastoor te Haaren (Pruisen), wegens het houden van eene onwettige processie in Sep tember van het vorige jaar, veroordeeld als ge handeld te hebben in strijd met de wet en in de kosten van het geding. Van de moordenaars van den Itali- aanschen consul Perrod zijn twee ter dood, een tot twintig- en een tot achttienjarigen dwang arbeid veroordeeld. De terechtstelling der twee eerstgeuoemden heeft Zaterdag jl. te Serajewo plaats gehad. Aan de Weener „Abendpost" wordt ge meld dat de man, die onlangs een moordaanslag deed op den generaal Drentelen, het hoofd der Russische geheime politie, is gevat. Hij heet Bartkewitch en behoort tot de „Schluchta" of Poolsch-Lithauschen kleinen adel. Naar het schijnt weigert hij halsstarrig zijne medeplichtigen te noe men. Krachtens eene keizerlijke ukase zal hij voor een krijgsraad moeten terechtstaan. BUITENLAND. Franlirij li. De president Grévy heeft een besluit geteekend, waarbij aan 232 personen, die bij den opstand van 1871 betrokken waren, amnestie wordt verleend. - De uitslag der verkiezingen voor de Kamer is dat 13 republikeinen en 1 legitimist gekozen zijn en er 7 herstemmingen moeten plaats hebben. Italië. De koning heeft 10,000 fr. geschonken ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming te Szegedin. Vrijdag-avond begaven de koning en de koningin zich naar den Apollo-schouwburg, waar een concert ten voordeele der genoemde nood lijdenden gegeven werd. Het was de eerste maal dat de koning sedert zijne troonsbeklimming dte5 schouwburg bezocht. Hij en zijne gemalin werden door het publiek met geestdrift .begroet. Zwitserland. De heer Pavre, de aannemer van den St.-Gotthard- tunnel heeft een brief aan den böndsraad geschreven,. waarin hij mededeelt, dat hij zich genoodzaakt ziet het werk gedeeltelijk te staken. Als reden geeft hij daarvoor op, dat de maatschappij zonder be taling werk van hem verlangt, waarvan het contract niet gewaagt, en dat zij hem 300,000 fr. per maand minder betaalt dan het bedongen bedrag. De bondsregeering heeft op dit adres eene afwijzende beschikking genomen. Grroot-Bvitaniiië. In het Lagerhuis deelde sir Stafford Northcote gisteren mede, dat er den ISsten Pebruari een vertoog naar Frankrijk is gezonden tegen de schen ding der bepalingen van bet handelsverdrag, be treffende de minerale oliën. Op dit stuk was nog geen antwoord ontvangen. Voorts verklaarde hij, dat de onderhandelingen over de bezetting van Oost-Rumelië nog worden voortgezet. Het aanzoek van Cetawayo betreffende den vrede wekte geen vertrouwen bij de regeering. Alleen door zijne volledige onderwerping kon voor de kolonie op veiligheid worden gerekend. Oosteïir.-Borigr. Monarchie. Uit Widdin is bericht ontvangen, dat de Oosten- rijksche consul aldaar is mishandeld en op last van den gouverneur uit zijn hotel verwijderd, omdat hij den eigenaar van dat hotel beschermde tegen de uitvoering van een vonnis van de Bulgaarsche rechtbank, waarbij die eigenaar tot eene boete van 200 franken was veroordeeld. Rusland. Naar aanleiding van een gerucht dat het plan voor een gemengde bezetting van Oost-Rumelië zou zijn opgegeven, zegt de „Agence russe", dat de kabinetten voortgaan met onderling te raad plegen over de wegen, middelen en waarborgen, om of aan de bezetting deel te nemen, of door een ander plan de rechten en de veiligheid der beide partijen te verzekeren overeenkomstig de bedoeling van het Berlijnsch tractaat. Ouder 's keizers goedkeuring is besloten met het begin van den volgenden cursus de te St.-Petersburg bestaande medisch-chirurgische aca demie in een instituut voor militaire geneeskun digen te herscheppen. Het aantal studenten is op hoogstens 500 vastgesteld; zij worden bij hunne toelating tot het instituut staats-ambtenaren en leggen als zoodanig den eed af; zij studeeren allen op 's rijks kosten, doch daartegenover staat voor hen de verplichting om voor elk studiejaar minstens anderhalf jaar als geneeskundige in het leger dienst te doen. Turkije. De „Polit. Corr." meldt uit Tirnova, dat door de Bulgaarsche Vergadering is besloten de een heid der Bulgaarsche kerk te handhaven op den zelfden voet als zij onder de Turksche heerschappij is geweest. Voorts werd de Bulgaarsche exarch verklaard onafhankelijk van de Porte te zijn. De ontruiming van Bulgarije door de Russen begint onherroepelijk den 3den Mei. Telegrammen. KAÏRO, 7 April. Het ontwerp van notabelen is bij de consuls ingezonden. Het strekt ter

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2