opgehaald, de andere werd in een toestand die hoop gaf op levensbehoud, na in een apotheek te zijn behandeld naar huis gevoerd. Even buiten Groenloo heeft gisteren een smidsbaas ten gevolge van huiselijken twist zijn vrouw met een hamer doodgeslagen. Volgens de heden ontvangen mailbe richten van Batavia, 1 Maart, heeft men den lsten luit.-kwartierm. K., die in 1372 met een tekort in kas Samaraug verliet, te Pontianak gevat. Hij zou waarschijnlijk met de eerste boot gevankelijk naar Batavia worden overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. De dame, die verleden Zondag in het Tondelpark getroffen werd door een kogeltje uit een Flobert-buks, verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. De daders zijn bekend. Nu de Belgische centen zijn verdwe- nen, komen te Amsterdam Amerikaansche in om loop, die de grootte en kleur onzer nieuwe centen hebben. Naar aanleiding van het medege deelde betrekkelijk den persoon, die in de nabij heid van Weesp in zeer verminkten toestand uit de Keulsche vaart is opgehaald, heeft de justitie een plaatselijk onderzoek ingesteld. Het lijk is op last van den officier naar Amsterdam vervoerd, daar men vermoedt dat dit geval met het spoorloos verdwijnen van den timmermansknecht onder Nieu- wer-Amstel in verband staal. Ofschoon het lijk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, heeft het geneeskundig gerechtelijk onderzoek de waarschijnlijkheid aangewezen, dat ondergaan ge weld, en wel verbrijzeling van den schedel, oor zaak van den dood is. De weger Pie ter Kaaskoek te Maas tricht werd Vrijdag-avond bij aankomst van den laatsten trein door den stationschef op heeterdaad betrapt op de ontvreemding van acht paar glacé handschoenen. Hij werd onmiddellijk in arrest genomen. Zaterdag-nacht is in den Prins- Alexauderpolder onder de gemeeate Capelle a/d IJsel eeu boerenhofstede geheel afgebrand. Al het vee is daarbij omgekomen. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. In het gouvernement Biasan (Bus- land) hebben hevige sneeuwstormen gepaard met zware vorst gewoed, ten gevolge waarvan men de lijken van 22 doodgevroren personen gevonden heeft. Ook vele paarden zijn omgekomen. De spoor wegdienst is tijdelijk geschorst. Een kleine colonne ondereen batal jons-chef, bestaande uit drie compagniëen zouaven, twee compagniëen tirailleurs, een escadron jagers en een detachement van den trein, sterk 755 man en 22 officieren, was den 26sten Maart van Aumale (in Algiers) vertrokken om zich naar Boghar te begeven. Zij volgde den gewonen weg in de beste omstandigheden, totdat zij den 28sten tusschen Soeaki en Soek-el-Tleta door een zoo hevigen sneeuwstorm werd overvallen, dat men het laatste punt eerst 's avonds Da een moeilij ken marsch kon bereiken, waarbij negentien man van koude en vermoeienis omkwamen. Zoodra deze feiten te Boghar bekend werden, zond men van daar naar Soek-el-Tleta alle mogelijke mid delen van vervoer en ging het Afrikaansche batal jon de colonne te gemoet om de ransels der vermoeiden te dragen. Toen het weder beterde, verliet de colonne Soek-el-Tleta en kwam den 30sten te Boghar aan, de zieken medevoerende, van welke veertien in het hospitaal moesten wor den opgenomen. Bij menschenheugenis heeft men nooit van zulk een storm in die streken gehoord. Volgens het bureau „Veritas" zijn in de maand Febr. verongelukt 169 schepen, als van Engeland 76, Amerika 18, Italië 15, Duitsch- land 13, Oostenrijk 8, Noorwegen 8, Frankrijk 6, Denemarken 4, Nederland 4, Griekenland 3, Por tugal 3, Spanje 2, Mexico 1, Busland 1, Zwe den 1, Turkije 1 en 5 waarvan de nationaliteit niet is opgegeven. Hieronder zijn begrepen 24 sche pen, waarvan men zonder bericht is. In dezelfde maand verongelukten 16 stoomschepen, als: van Engeland 11, Oostenrijk 1, Chili 1, Spanje 1^ Frankrijk 1 en Japan 1, waaronder 3 die al? vermist zijn opgegeven. Te Bergamo, Italië, heeft dezer dagen een oproer in de gevangenis plaats gehad. Een veertigtal in twee aangrenzende vertrekken opgeslo ten boeren wapenden zich met ijzeren roeden van de bedden en konden eerst door de gewapende macht, onder bediening van geweervuur, tot onder werping worden gebracht. Schoon weder begunstigde de vele duizenden Londenaars, die zich Zaterdag laDgs de oevers van den Theems verdrongen, om getuige te zijn van het schouwspel der om strijd roeiende studenten. De boot van Cambridge won met twee lengten. Verleden Maandag heeft te Par ij s zekere Keiler, die voor zijn patroon een wissel van 73,500 fr. moest innen, zich met bedrag uit de voeten gemaakt. De Duitsche, in het zwart gekleede dame die, den 17den Maart de goudwinkels te Venloo bezocht en een gouden stel van f 24 en een paar gouden oorbellen onbetaald medenam, heeft 27 Maart op dezelfde wijze hare kunst be proefd te Gelder, doch werd daar betrapt en zit nu hoog en droog te Kleef op den Zwanentoren. Zij heet Anna Julie, is 58 jaren oud, geboren te Prüm en woont te Ehrenfeld bij Keulen. Eene jonge dame te Berlijn had eene huwelijksadvertentie in de courant gezet en daarin te kennen gegeven, dat zij bij haar huwelijk 6000 mark ontving. Zij had een „gegadigde" gevonden, die echter met nadruk vasthield aan de voorwaarde dat zij de 6000 mark medebracht, die dienen moesten om een zaak te koopen. De dame vernieuwde hare belofte, maar na de echt- vereeniging bleek, dat zij in plaats van 6000 slechts 600 mark kreeg van een vroegeren vriend en deze ook nooit meer had beloofd. De echt genoot stelde daarop eene actie in tot ontbinding van het huwelijk en de rechter heeft in dien zin uitspraak gedaan, op grond dat hier materieel bedrog was gepleegd. De gevangenen in het slot te Kiew smeedden vóór eenigen tijd het komplot om ge zamenlijk een onderaardsche gang te graven, die hen buiten den insluitingsmuur zou brengen. Een hunner speelde den verrader en deelde het plan aan den directeur der gevangenis mede. Deze liet echter de gevangenen rustig verder graven, doch tevens ongemerkt de vorderingen, die hun reuzen arbeid maakte, nauwkeurig nagaan. Op zekeren nacht zou het plan uitgevoerd worden en achter elkaar kropen de gevangenen door de gang, doch toen zij uit de opening buiten den muur te voor schijn kwamen, werden zij door het vuur van een peloton soldaten begroet. Intusschen vielen slechts de eersten als offers van dit verraad, terwijl de volgende gevangenen natuurlijk in de gang bleven. Thans lieten de ambtenaren door de soldaten van beide zijden in de gang schieten, waardoor alle daarin zijnde vluchtelingen gedood of verminkt werden. In deze executie, zegt de correspondent, hadden de ambtenaren grooten schik, en den di recteur der gevangenis werd een ridderorde ge schonken. Een werkman, woonachtig op den bou levard de l'Hópital te Parijs, keerde des avonds naar zijn woonplaats terug van Ivrj, waar hij dien dag had gewerkt. Onderweg geraakte hij in ge sprek met twee eveneens als werklieden gekleede personen, waarna het drietal een wijnhuis binnen ging. Daar was onze maat dom genoeg de beide onbekenden te onthalen en bij die gelegenheid tevens een welgevulde portemonnaie te laten zien. Het gevolg bleef niet uit: op de hoogte van het goederenstation van Ivry vielen de twee onbeken den hun metgezel aan, wierpen hem op den grond en ontnamen hem zijn portemonnaie en zijn geld. Een kwartier later werd de ongelukkige door eenige voorbijgangers in bewusteloozen toestand aangenomen. Een winkelier uit de rue Bodier te Parijs verliet, nadat zijn bedienden onder zijn toe zicht het magazijn hadden gesloten, zijn woning met een paar vrienden, die hij naar het naastbij- gelegen omnibus-station wilde brengen. Te kwart voor twaalven terugkomende, vond hij de deur van het magazijn wijd openstaan en alle lichten .uitgebluscht. Nadat hij gaslicht had ontstoken, bemerkte hij, dat de winkellade opengebroken en de inhoud van ongeveer 500 franken verdwenen was. Weldra bleek hem nu, dat de dief door een ach terdeur, op een binnenplaats uitkomende, had in gebroken en de voordeur alleen geopend had om zich van een dubbelen uitweg te verzekeren. De concierge, die nog op zijn post was, had natuur lijk niets verdachts gezien. Uit Bismark, in Dakota, Vereenigde Staten, wordt het volgende aan de „Courrier des Etats-Unis" geschrevenVoor eenigen tijd ver trokken twee officieren en een koopman in een rijtuig, onder geleide van zes soldaten, uit fort Keogh naar genoemde plaats. Bij de vallei Dive Creek aan de Yellow Stone gekomen, werden zij door vier gemaskerde, met Winchester-karabijnen gewapende mannen aangehouden. Hun koetsier bood niet den minsten weerstand en omstreeks 3000 dollars werden den reizigers afgenomen, waar na zij op eenigen afstand werden weggevoerd en, onder bewaking van een der dieven achtergelaten. Het geleide, dat achteraan kwam, viel eveneens in de hinderlaag en werd genoodzaakt zijne ge weren af te leggen en zich te verwijderen, op ge- noegzamen afstand om den roovers tijd te geven te ontkomen. Een hunner, zekere Dixon, is sedert echter gevat. Een dienstmeisje te Leipzig, dat door haar minnaar was bedrogen, besloot een einde aan haar leven te maken en zette de geopende gaskraan aan den mondgelukkig werd zij nog, voordat het te laat was, ontdekt en uit haar bewusteloozen toestand gered. BUITENLAND. Frankrijk. De linkerzijde van den Senaat heeft aan haar bureau opgedragen zich te verstaan met de andere bureaux der linkerzijde in Senaat en Kamer en met het gouvernement, over de middelen om tot den terugkeer naar Parijs te geraken. De Senaat is tot 8 en de Kamer tot 15 Mei verdaagd. De Senaat heeft een wetsontwerp goedge keurd, volgens hetwelk een sterrenwacht te Meudon, bij Parijs, opgericht zal worden. Ook heeft de Senaat het ontwerp aangenomen, waarbij de post kantoren gemachtigd worden zich te belasten met het incasseeren van wissels, quitantiën en ander handelspapier, beneden de som van 500 fr. 13ui.tschla.ncl. De bondsraad heeft het voorstel der commissie betreffende de tabaksbelasting in hoofdzaak aan genomen. Die belasting zal worden geheven op alle in het vrije verkeer aanwezige voorraden ruwe bladen, alsook op heel en half fabrikaat en bedraagt 74 mark per 100 kilo netto. De beroemde meteoroloog prof. Dove is overleden. Het vonnis van het gerechtshof, dat uit spraak deed in de zaak betreffende het gebeurde te Marpingen in 1876, spreekt alle aangeklaagden vrij. Groot-Britannië. Omtrent de bezetting van het eiland Matacong door de Franschen wordt uit Sierra Leona het volgende bericht: „Zaterdag 15 Maart liep hier het gerucht, dat de Fransche troepen waren ge land op Matacong en dat twee Fransche kanon- neerbooten daar gestationeerd waren om de be zetting te bevorderen. Bij afwezigheid van Bowe, den gouverneur van Sierra Leona, zond zijn plaats vervanger Streeten het schip „Boxer", dat in de haven van Sierra Leona lag, nog denzelfden avond naar Matacong, om inlichtingen in te winnen en, zoo noodig, een protest aan den Franschen com mandeerenden officier te overhandigen. De „Boxer" keerde den 17 den Maart terug en bevestigde het bericht van de bezetting van het eilandde eenige bewoners daar waren Franschen en zij verdreven twee Engelsche conslabels, die de Engelsche vlag op het eiland wilden planten. De regeering van Sierra Leona was reeds vroeger in kennis gesteld van de plannen der Franschen, maar had die infor maties in den wind geslagen. Het eiland Matacong behoort Engeland toe sedert 1826, maar de Fran schen maken daarop aanspraak, naar men zegt krachtens een in het vorige jaar met de inboor lingen gesloten tractaat." Een telegram uit Djellalabad meldde dat 50 huzaren en een luitenant zijn verdronken bij het oversteken van de Kaboel. De zaak wordt nagenoeg onbegrijpelijk en zonder voorbeeld ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2