Dinsdag 8 April. l\e. 5873. A0. 1879. LEIDSOH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURJJKT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Aftonderltfke Hommers0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met nitzondermg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS BEK ADVERTENTIE!*: Van 18 regels....1.05. Iedere regel meer..............0.47^ Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 April. Heden ia aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. J. Del Court, geb. te Haarlem, met academisch proefschrift, get.: „Over vooruitgemaakte bewijzen in het burgerlijk recht." Aan de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon, de kenfabrikanten alhier, is door de „Académie na tionale, agricole, manufacturière et commerciale" te Parijs, de groote zilveren medaille 1ste klasse toegekend naar aanleiding der bekroning dier firma, eveneens met. zilver, op de laatste wereldtentoon stelling aldaar. Blijkens achterstaande advertentie zal den 25sten April in de Stadszaal de uitvoering van „Das Paradies und die Peri" door de Leidsche Zangvereeniging gegeven worden. Als solisten zullen optreden mej. W. Gips uit Dordrecht, de heer E. Fischer uit Botterdam en de heer B. J. De Goey, terwijl naar wij vernemen eenigo dames der solo zangklasse van de Muziekschool der Leidsche Maatsehappij voor Toonkunst, leerlingen van mej. Gripekoveu, de solo's zullen aanvullen. In de maand Maart zijn binnen deze ge meente geboren 147 kinderen, als68 zoons en 79 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweelingge boorten overleden 114 personen, als: 12 mannen, 16 vrouwen, 52 zoons en 34 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 9 paren. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Overijsel", waarvan het vertrek uit Botterdam op deu 9den April a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt eene brievenmail naar Padang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van deu 8sten en de brieven den volgenden dag 's morgens vóór tien uren te Botterdam aange komen te zijn. Op Vrijdag 18 dezer zal aan het gebouw van het ministerie van waterstaat enz. te 's-Gra- venhage worden aanbesteed het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan het postkantoor te Leiden, gedurende de jaren 1879, 1S80 en 1881. De raming is f 1144. De onderofficiersvereeniging „Door vriend schap vereenigd" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal een buitengewone vergadering, waartoe ook de zangvereeniging door de uitvoering van een tweetal nommers, nl. Jan Maat van B. Hol en „Boeierslied" van C. C. A. De Vliegh, mede werkte, terwijl eenige werkende leden een blij spel in drie bedrijvenLiefde zoekt list", op voerden. Buiten het programma voerde het orkest bovendien den „Ungarischen Tanz N°. 6" van Brahms uit. Zoowel het een als het ander werd door de aanwezigen met genoegen gevolgd en droeg de sprekende bewijzen van de pogingen der vereeniging om haren introducés een genoeg lijken avond te verschaffen. Blijkbaar slaagde zij hierin uitmuntend. De uitvoering werd met een bal besloten. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 19.00, 5.30 en f 2.00; de laagste f 37.00, f 18.50, f 4.00 en 1.75. Het oorspronkelijke plan van versiering der residentie bij gelegenheid van den intocht van den Koning en de Koningin heeft eenige wijzi ging ondergaan. De eerepoort, die in Januari jl. uit den ingang van de Kastanjelaan tegenover de Boschbrug is verwijderd, zal bij de aanstaande feesten in de Bijnstraat, aan de zijde van het Bezuidenhout, verrijzen, nagenoeg in denzelfden stijl als de boog, die er in Augustus 11. was op gericht. De voornaamste der veranderingen is, dat de openingen aan weerszijden van den midden doorgang verdwenen zijn en vervangen door een pilarenrij, welke zich boogvormig langs de beide trottoirs uitstrekt, zoodat de passage geleid wordt door de overblijvende poort van onvoldoende breedte. Dit denkbeeld van den ontwerper schijnt minder practisch met het oog op het drukke verkeer van reizigers en toeschouwers, dat den 28sten April verwacht wordt. De KastaDjelaan wordt gevormd tot eene allee, in welker versiering eene vlaggen-draperie aan weerszijden hoofdzaak is. Kleine eerepoorten worden opgesteld in het Korte Voorhout hij het gebouw van het prov. bestuur, op den Vijverberg bij het Tornooiveld en op den hoek van de Plaats en het Noordeinde, terwijl de wandelpaden van het Voorhout tegen over het Tornooiveld begrensd worden door wim peldragers en bloemdragers. Orkesten zullen ge plaatst worden op de Plaats en in het Voorhout. Ook zijn de werkzaamheden voor de boogsge wijze gasverlichting laDgs de geheele uitgestrekt heid van laatstgenoemde wandelplaats hervat. De instandhouding der Hoogduitsche Opera te Botterdam voor het volgend seizoen is verzekerd. Ten aanzien van het besluit betreflende het verlof voor professoren schrijft men aan de Arnli.Crt.: Er bestaat een koninklijk besluit van 10 Aug. 1878, waarbij o. a. bepaald wordt dat hoogleeraren v«or het verkrijgen van verlof zich te wenden hebben tot den minister van binnenlandsche zaken, die het verlof met of zonder behoud van trakte ment verleenen kan. De curatoren van een onzer rijks-universiteiten hebben weten te bewerken, dat er een wijziging in dit koninklijk besluit gebracht werd. Een nieuw koninklijk besluit van 1 Maart jl. bepaalt nu, dat hoogleeraren voor eene afwezigheid van langer dan 8 dagen verlof hebbeu te vragen aan den minister van binnenlandsche zaken en voor een van korter tijd aan curatoren. Yoor eene afwe zigheid van één enkelen dag is derhalve mede eene verlof-aanvrage noodig, zoedat de hoogleeraren door dit besluit in nog minder vrije positie geplaatst zij», dan menig leeraar van eeue hoogere burger school of van een gymnasium. In geen jaren hebben aan de vastgestelde sterkte der onderofficieren en manschappen van het corps mariniers (2121 man) zoo weinigen ont broken als op 1 Januari dezes jaars het geval was. Er ontbraken op: 1 Januari 1870 85 onderoffi cieren en manschappen; 1871, 119; 1872,324; 1873, 343; 1874, 3S81875, 275; 1876, 398; 1877, 318; 1S78, 113, en op 1 Januari van dit jaar slechts 45. Aan de hoogeschool te Utrecht zijn bevor derd: tot doctor in de geneeskunde de heer C. Winkler, geb. te Vianen, na verdediging van een academisch proefschrift over „Virus tuber- culosum", en tot doctor in de godgeleerdheid de heer G. H. J. W. J. Geesink, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift: „Gerard Zerhold van Zutfen." Door wijlen mevr. D. M. A. Everard, geb. Smithuysen, is een legaat van f 4000 vermaakt aan het St.-Aloysius-gesricht en een gelijk bedrag aan het gesticht „De Voorzienigheid", beiden te Amsterdam. Door de „Tijd" is f 46,483.601/: aan vrij willige bijdragen voor den Paus bijeengebracht. De directe telegraphische gemeenschap tus- schen Nederland en Engeland is hersteld en daar mede de berekening van het tarief per woord in werking getreden. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Maas" is Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. De vergadering van het voorloopig centraal comité der antirevolutionairen heeft in de com missie van advies, die met de politieke leiding der partij belast zal zijn, gekozentot voorzitter dr. A. Kuyper en tot assessoren de hecren mr. B. J. L. baron De Geer van Jutphaas en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Voorts tot leden de heerenS. H. Buytendijk te Amerongen, W. Diemer te Dokkum, J. H. Donner te Leiden, I. Esser te 's-Gravenbage, mr. D. P. D. Fabius en E. W. Heyhlom te Amsterdam, mr. A. J. Th. a Th. Van der Hoop van Slochteren te Slochteren, J. P. Nonhebei te Middelburg, J. Voorhoeve H. Cz. te Botterdam en J. A. Wormser te Amster dam, terwijl graaf Van Rechteren van Appeltern, voor het provinciaal comité van Gelderland, jnre in het comité optreedt als adviseerend lid. Voor loopig heeft zich met het secretariaat belast mr. D. P. D. Fabius. De ongesteldheid van den minister van marine heeft een gunstigen keer genomen, zoodat hij reeds heden den secretaris-generaal en andere hoofd ambtenaren ten zijnen huize kon ontvangen tot regeling van de sedert zijne ongesteldheid onaf gedane onderwerpen. Het Leidsche studentencorps houdt zich onledig om de belangstelling voor deu tweeden tocht van de „Willem Barendsz." op te wekken en daarvoor gelden bijeen te zamelen Het stu denten-subcomité bestaat uit de heeren: I. W. H. M. Van Idsiuga, voorzitter; Josephus Jitta, H. A. Crommelin, J. Lechuer Jr., J. A. De Vicq, A. Maclaine Pont, A. J. Van der Heim, H. J. C. De Jonge, secretaris-penningmeester, R. Fruin en W. E. Th. M. Van der Does de Willebois. Gremengd Nieuws. In de afgeloopen week zijn te Katwij'k 45 schuiten aangekomen, welke besomden 100 a 180 in 5 tot 8 dagen reis. De aanvoer was niet ruim wegens een paar dagen windstilte, waardoor men verhinderd was te visschen. De prijzen zijn zeer hoog. Besteed werdvoor tarbot f 3 a f 9, tong 25 a 60 ets., benschol 50 a 80 ets., kabel jauw f 1.80 a 3, schelvisch 15 a 40 ets. per stuk, krimpschol 8 a f 11, droge schol /5.50 a f 6, rog f 3 a 4 per mand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Alfen ingebroken ten kantore van de olie slagerij der heeren Hoogeveen Dros. Evenals vóór zes jaar, heeft men er toegang weten te krij gen door uitsnijding van een ruit. Een kast en de lessenaar zijn opengebroken, docb. de brandkast heeft men niet kunnen openen. Daar er geen waarde aanwezig was, kon er niets medegenomen worden. Te Aarlanderveen is hij den land man G. Van Veen een wondnrkalf geboren. Het heeft een bult op den rug, 'terwijl de nebterpoo- ten dubbel binnenwaarts zijn gegroeid, zoodat de leden er van niet kunnen gebogen worden. Te Amsterdam is in d e Nieu we Vaart gisteren een schuitje, waarin twee beschonken personen zaten, omgeslagen. Een hunner werd dood

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1