▼•a den rod te Katwijk aan den burgemeester dier gemeente ee> prachtig geschenk vereerd, als blijk hunner ingenomenheid met zijne herbenoeming. De gebouwen voor het Berg-Ambachtsch stoomgemaal zijn aangenomen dóór 'den heer C. Van den Berg,' te Boskoop, voor f 85,000het machinegcbouw' door de heeren W. Van Goetthem, J. Réallier en Cie., te Brussel, voor f 17,990. Van de'ondérofficieren der commissie van ▼oorbereiding ter aanbieding van een geschenk aan den Koning en de Koningin namens het Nederlandsche leger, bestaande nit C. H. J. Mul ler, opzichter va« fortificatiën, F. J. Van Bijk, sergeant-majoor b(j het 6de reg. inf.; en A. A. Van Ameyden, sergeant der afd. vesting-artillerie, is laatstgenoemde aaagewezen als lid der commissie van aanbieding. Bij koninklijk beslnit van 8 Maart is be trekkelijk de muziek bij het regiment grenadiers en jagers, en bij de overige regimenten infanterie, bepaald: 1*. bij het regiment grenadiers en jagers en bij elk der acht overige regimenten infanterie zal zijn een onderkapelmeester2*. de betrekking van onderkapelmeester wordt opgedragen aan den stafmuzikant, die het meest geschikt is om, zoo noodig, den kapelmeester in zijn diensten te ver vangen;' 3'. de onderkapelmeesters behouden de soldij van stafmuzikant, doch worden, ook met opzicht- tot het bedrag van hnn pensioen, gelijk gesteld met den graad van sergeant-majoor en dragen als distinctief het zinnebeeld der toonkunst (lier) in zilver, ter weerszijden van den kraag van de korte jas. Naar men verneemt is dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, secretaris van het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch Indië, te 's-Gravenhage, benoemd tot „membre correspondent" de la „Société de Geogra phic Commerciale de Paris". De heer A. B. H. M. Gillemans, apoth. 2de kl., ia garnizoen te Maastricht, heeft voldoend examen afgelegd voor den rang van 1ste kl., bij het leger hier te lande. Het wetsontwerp- tot regeling van de finan- ciëele verhouding tnsschen Nederland en Indië moet in de afdeelingen der Tweede Kamer door de meerderheid ongunstig ontvangen zijn. De „Stad Middelburg", nit Vlissingen naar Qneenboro' vertrokken, is gistermorgen metdefeoten cilinder door de te Vlissingen aankomende mail boot „Prinses Maria" ternggesleept. Laatstgenoemde vertrok gistermiddag met de mails, de passagiers, en de lading - vau de „Stad Middelburg" naar Qaeenboro'. Behalve Frankrijk en Rnsland zijn alle staten van het internationale postverbond toege treden om voor de postzegels voor het interna tionaal verkeer dezelfde kleur aan te nemen. De postzegels van 12'/, cent zullen dientengevolge later eene blaawe Ideur krijgen. Voor drukwerk is de roode en groene kleur aangenomen. Naar wij vernemen heeft de ongesteldheid van den minister van marine eene vrij ernstige wending genomen, die grond tot bezorgdheid geeft. De heer Wichera lijdt aan eene ongesteldheid van de maag, gepaard met koortsen, die de nachten, vooral den afgeloopen, onrustig maakten. De minis ter1 werd in het begin der afgeloopen week aan het departement onwel en heeft sedert zijne werk zaamheden niet kannen hervatten. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen op Dinsdag 15 April des avonds te acht uren. De prins Tón Wied zal voor het aanstaande Paaschfeest uit Duitschland in Den Haag terug keren. Blijkens het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek van het Wetsontwerp tot heffing eener belasting op do goederen in de doade hand was men vrij algemeen van gevoelen dat het bedrag der belasting te drukkend en met bet oog op hare aanleiding te zwaar son zijn. Andere leden meenden, dat het cijfer der heffing, althans voor het aeqnivalent der successierechten, eer te laag dan; te hooog is. Ook de 'basis voor de berekening ▼an den minister aehtte men onjnist en onbillijk. Z. M. heeft mr. C. H. B. Boot, lid van den raad »an state, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijifè ontheven van het lidmaatschap van 'sraads afdeeling voor de geschillen van bestuur. Gemengd Nleawa. Uit de kerk van Campo de Criptano, in Andalusië, is eene zeer kostbare schilderij, Chris tus voorstellende, ontvreemd. Catharina Webb, die hare meesteres te Richmond schijnt vermoord te hebben en haar gekookt en in stukken gesneden lijk in eene doos in de Theems heeft geworpen, is niet, gelijk men eerst meende, naar Amerika ontsnapt, maar in Ierland in hechtenis genomen. Door den heer M. Póllitzer, inspec teur van den Oostenrijkschen staatsspoorweg, is een slagboom (barrière) met electrischen motor vervaardigd. Het schijnt de eerste maal te zijn dat de electriciteit tot dit doel wordt aangewend met volkomen goedeö uitslag De slagboom opent en sluit zich door afwisselende stroomen, verwekt door een magneet-inductor. Terwijl hij zich in gesloten toestand bevindt, luidt een bel, die de behoorlijk plaats gevondene afsluiting aanduidt. De slagboom is in hoofdzaak vervaardigd uit afval van oude spoorstaven en heeft een zelfwerkende sluiting, zoodat ingeval menschen, dieren of vier- tuigen ingesloten mochten worden, een zachte druk op den slnitboom toelaat dien naar bniteu te openen en hij tot den gesloten toestand terug keert, zoodra de drukking ophoudt te werken en de ingeslotenen zich verwijderd hebben. De draad- leiding bestaat uit ijzerdraad ter zwaarte van 3 millim., dat aan de telegraafpalen bevestigd wordt. Zoowel de uitmuntende uitvoering door den fa brikant S. Rothmüller als de vernuftige aan alle eischen beantwoordende samenstelling vindt den onverdeelden bijval van alle vakmannen. De Britsche zendeling Farlar reist thans Eogeland en het vasteland van Enropa af, in de hoop een geschikt persoon te zullen vinden, geneigd om eene koningskroon te aanvaarden. Het geldt de kroon van een Staat, die tot nog toe wel is waar weinig bekend is en weinig gewicht in de schaal legt bij wereldaangelegenheden, maar tock misschien een goede toekomst te gemoet gaat. Usambara, in oostelijk Afrika gelegen, kan name lijk bogen op een nijvere, leerzame bevolking, die door langen omgang met zendelingen zooveel ach ting voor de blanken heeft opgevat, dat zij geen inboorling meer op deu troon wil dulden. De heer Farlar wil de kroon zelf echter niet aannemen, omdat hij dit met zijne roeping als geestelijke on- vereenigbaar acht. Op een bal te Moskou heeft een ne gentienjarig meisje met een pistoolschot den heer Bayraschofsky, een 22-jarig edelman, gedood. De daderes, die den naam Prascovie Katebka draagt, weigert de reden te zeggen waarom zij tot het volvoeren van het feit besloot. In de rue Noliet te Parijs woonde op de tweede verdieping van een bnis aldaar zekere weduwe Leclerc, een vrouw van 55-jarigen leef tijd, die een niet onaardig vermogentje bezat. Omstreeks twee uren op den middag hoorde men onlangs uit haar vertrekken hulpkreten weerklin ken. Onmiddellijk snelde de concierge met eenige buren naar boven, doch daar zij de deur gesloten vonden, werd terstond een smid ontboden en de hnlp der politie ingeroepen. Eindelijk binnenge drongen, vond men in de eetkamer, achter het voorvertrek, de weduwe levenloos op den grond uitgestrekt. De schedel bleek verbrijzeld te zijn, en weldra ontdekte men naast het slachtoffer het werktuig, waarmee de misdaad was gepleegdeen bon ten paiteirol. Bijna op hetzelfde oogenblik ontdekte een politiebeambte achter een fantenil in het salon een tengeren, blonden knaap, die bij onder zoek even zestien jaar oud bleek te zijn, de neef der verslagene was en, hoe ongelooflijk het sehijne, terens haar moordenaar. Hij was dien dag op bezoek bij zijn tante; beiden zaten aan een tafel in het salon, de dame bezig met een handwerk, terwijl de knaap haar uit een dagblad voorlas. Eensklaps vu hij onder een of ander voorwendsel opgestaan, had zich naar de keuken begeven en, van daar met de pasteirol teruggekeerd, zijn tante plotseling een slag toegebracht op het achterhoofd. De onge lukkige vrouw had1 nog de kracht naar de eetzaal te snellen en traohtte daar het raam te openen ten einde om hnlp te roepen. Doch haar vervolger bracht haar nu een tweeden slag toe, die haar levenloos deed nederstorten. Diefstal schijnt de beweegreden tot die vreeselijke misdaad te zijn geweest, althans men vwnd den jengdigen boos wicht in het bezit van het horloge en de sleatels zijner tante. Te Vendières, dep. Aisne, was een man bezig den stam van een grooten boom, aan den oever van een beek geplant, door te zagen, toen zijn zoontje, een jongske van vijf a zes jaar, hem kwam roepen om te eten. De vader wildé echter eerst het werk afmaken en ging voort met zagen, zonder verder acht te slaan op het kind, dat, naar hij meende, naar hnis was teruggekeerd. Eindelijk stortte dan ook de boom in de beek neder, doch op hetzelfde oogenblik ontwaarde de man, dat het water rood werd geklenrd. Meteen onbeschrijfelijk angstig voorgevoel liep de man naar den waterkant. Daar lag het kind met ver brijzelden schedel onder den zwaren boom, die het had getroffen, terwijl het in het gras zat te spelen. Op het oogenblik dat de beambten der Parijsche gasmaatschappij eergisteren hun ge- bonw in de rue Condorcet verlieten, zagen zij een onbekend persoon zich nit een raam der vierde verdieping van een naastbijgelegem huis naar be neden storten. De ongelukkige was terstond een lijk. Alvorens tot het plegen van dien zelfmoord over te gaan, had de man zich van bijna al zijn kleedingstukken ontdaan. Uit die kleederen bleek, dat de zelfmoordenaar een werkman was; overi gens vond men geen enkel kenteeken, waaruit zijn. identiteit was aan te wijzen. Een werkman, bezig met herstellingen aan een hnis in de roe Jacquemont aldaar, stortte van een kantelende plank naar beneden, met het ongelukkig gevolg, dat hij het hoofd verbrijzelde op de straatsteenen in den namiddag van dien dag trof een ander werkman aan hetzelfde huis en nagenoeg op dezelfde plek een dergelijk ongeluk met even noodlottig gevolg. BUITENLAND. Frankrijk. In de Donderdag door den Senaat gehonden zitting deelde de voorzitter mede, dat de heer Chesnelong den minister van openbaar ónderwijs wenschte te ondervragen over de vertraging, welke door den Raad van State wordt gebracht in de behandeling van het beroep van onderwijzers van congregatiën tegen de beschikking der prefecten, waarbij zij nit hnn ambt worden verwijderd. De minister van openbaar onderwijs stelde voor deze interpellatie tot na de Paaschvacantie te verdagen. De heer Lucien Brun en eenige andere afgevaar digden wilden toen onmiddellijk het woord nemen. Er ontstond daardoor eenig tumult, ten ge volge waarvan de voorzitter verklaarde: „Men is der minderheid wel groote toegevendheid schuldig, maar zij mag toch niet tegen het reglement han delen." Ten slotte werd de interpellatie van den heer Chesnelong een maand uitgesteld. De verantwoordelijke uitgever van de „Ordre" is door de rechtbank veroordeeld tot eene gevan genisstraf van acht dagen en tot eene boete van 500 franken wegens het verspreiden eener valscke tijding. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp van Jules Ferry be treffende het hooger onderwijs, is met haren arbeid gereed. Zij heeft de bepalingen, behoudens eenige wijzigingen van weinig beteekenis, goedgekeurd. Alleen artikel 7 heeft eeie gewichtige verandering ondergaan en is aldns gewijzigd„Niemand wordt toegelaten tot het geven van onderwijs, hetzjj openbaar of bijzonder, of tot het besturen van eene inrichting van onderwijs, welke ook, indien hij behoort tot eene geestelijke orde welke geen vergunning heeft om te onderwijzen." Duitschland. De bekende botanicus en zoöloog prof. L. Reichenback is op 88-jarigen leeftijd te Dresden overleden. De „National Zeitung" meldt dat van de in den bondsraad voorgestelde veranderingen in het ontwerp-tarief, behalve kleine wijzigingen, de belangrijkste is, dat tegenover die Staten, welke den invoer van Duitsche artikelen aan ongunstiger bepalingen onderwerpen dan dien van andere landen, een additioneel invoerrecht ten bedrage van het verschil geheven zal kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2