Maandag 7 April. ay tm Premie: HET VERLOREN KIND. ]\T\ 5872. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. rBUS DEZER COUfiJLHTl Voor Leiden per 8 nundM......1.1#. Franco per poel Afzonderlek. NomnenO.W. FKU8 DER AjmtBWinUi Vu 1—4 tc(d(.. leden ref.1 mm. Graaien letten m EO». ««.e.eeee.ee.e 117^ In dit nommer is een bon gedrukt, waarop Dinsdag tusschen 10 en 6 uren tegen betaling van 50 cents de premie kan worden afgehaald. Voor de Abonné's van buiten is deze bepaling ook geldig, doch wanneer zij 70 cents per postwissel aan het Bureel inzenden, zal hun het boekwerk franco worden toegezonden. Gewone inzending van den bon of eenvoudige aanvrage om toe zending van de premie, worden ter zijde gelegd. 5 April 1879. DE UITGEVER. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS tab LEIDEN herinneren Ljj deze den belanghebbenden dat, ingevolge de ver ordening van den 9dem Januari 1868 (gemeenteblad b9. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den llden April e. k. zal worden gehonden op Woensdag den 9den April te voren. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. p. BRANDELER, Bargemeester. 2 April 1879. E. KIST, Secretari*. Be BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N1. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 9 personen aan mazelen zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 April 1879. V. n. BRANDELER. Ter gemeente-secretarie is tegen betaliog van ƒ1,10 verkrijgbaar de ontwerp-Algemeene Politie verordening voor de gemeente Leiden, met Me morie van toelichting. LEIDEN, 5 April. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. W. Votlgraff, geb. te 's-Hage, met acad. proefschrift get.: „Artikel 409 Code pénal", en tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. P. J. Stenfert Kroese, geb. te Spanbroek, met acad. proefschrift get.: „De leer van de botsing van lichamen ge schiedkundig ontwikkeld en toegelicht." Weldra zal, naar men verneemt, een aan vang gemaakt worden met het leggen van de rails, v«or een paardenspoorweg binnen deze gemeente naar het spoorwegstation. De benoodigde grond tot het bouwen van een wagenhuis, paardenstalling en kantoor is reeds door de concessionarissen aan gevraagd in erfpacht bij het gemeentebestuur en evenzeer het ten hunnen koste verlagen van de Hlartebrug bij de Mare. De heer A. W. Sijthofl alhier, uitgever van de „Kunstkroniek", heeft reeds bij voorbaat bij de heeren Van Kempen te Voorschoten voor de inteekenaren van dat tijdschrift in 1880, een kostbaren, van kieschen kunstsmaak getuigenden prijs aangekocht, waarvan hier de beschrijving volgtEen zwaar massief zilveren milieu de table en bijbehoorende candelabres, ieder met vijf lichten, bewerkt in den stijl van Lodewijk XVI. Het milieu de table bestaat uit een pièce de milieu en twee zijcoupes op rijk georneerd plateau, om geven van geïncrusteerde cannelures, met vergulde banderolles afgezet. Ter weerszijden van het cen- trum is, en ronde bosse, eene fraaie kinder groep met adelaar aangebracht en in geoxydeerd zil ver (vieil argent) een fraai geëncadreerd medail lon voor familiewapen met bloemfestoenen om kranst. Uit deze groep verheft zich eene schoon gevormde bloemenvaas, versierd met kunstig be werkt beeldwerk in basreliëf, zeer rijk georneerd en met verguld, niello en oxydé smaakvol afgezet. Ter weerszijden van bet pièée de milieu bevinden zich de vruchtencoupes, geplaatst op geheel h jour bewerkte voetstukken. De coupes zijn van binnen gegraineerd en geheel mat verguld, omgeven van guirlandes en bloemfestoenen en versierd met symbolische voorstellingen der vier jaargetijden basreliëf bewerkt en in ronde medaillons aange- gebracht op geplatinaseerden grond. De candelabres zijn geplaatst op massief zilveren voetstukken met vergulde cannelures en omgeven van bloemenguirlandes in helder mat zilver aan gebracht op gegraineerden grond. Daaruit verheft zich de standaard in denzelfden vorm van het pièce de milieu, en versierd met voorstellingen van jacht en visscherij in basreliëf beeldwerk op medaillons met geoxydeerde guirlandes gekroond, terwijl de daarop geplaatste lichtkronen sierlijk zijn georneerd met geciseleerde ornamentiek in verschillende kleuren van platina en grainage, met vermeil en niello geïncrnsteerd. Het geheele garnituur is „aus einem Gnss" zuiver gestyleerd, in hoofdvormen en détails elegant ge concipieerd en op de wereldtentoonstelling te Parijs met de gouden medaille bekroond. Het heeft eene waarde van twaalf duizend gulden. Men ziet dat de uitgever geen moeite noch opofferingen ontziet om ook door het aankoopen van zulk een belangrijken prijs kunstsmaak en nijverheid hier te lande te bevorderen. In zake het Leidscbe jaagpad heeft de ge meenteraad van Utrecht eindelijk besloten tot afdoening der oude zaak. Er werd nog een poging aangewend om van Leiden te vragen overlegging der quitanties van het voor buitengewoon werk uitbetaalde, maar de Baad ging daarin niet met den voorsteller, den heer Van Eeden, mede. Het geldt hier een qnaestie over buitengewoon werk, aanbesteed om in 5 jaar verwerkt te worden, maar dat in één jaar is afgemaakt en wel juist in het jaar voorafgaande aan dat der opzegging van de vennootschap over het Leidsche jaagpad te Utrecht. Blijkens het heden in druk verschenen ver slag over het jaar 1878 der Haarlemsche Bankver- eeniging was de verkregen bruto winstte Haarlem aan provisie 19,658.87, aan interest 28,767.96s, te zamen 43,426.83'; te Leiden: aan provisie 9,988.12', aan interest f 4,369.23, te zamen 14,357,35'. Dit is ongeveer 5000 meer dan het vorig jaar. Het gemiddeld bedrag aan depots en rekeningsaldo's was voor de beide kantoren te zamen genomen 65,000 hooger dan het voor gaande jaar. De provisierekening wqst op een vrij gelijken gang van zaken alshet vorige jaar. Het bedrag was te Haarlem ruim 700 minder, te Leiden ruim 100 hooger. Te Leiden leverden de commissie zaken een meerdere bate van ongeveer 500, maar waren de voorschotten geringer. Het cijfer der algemeene kosten overtreft dat van 1877 te Haarlem met ongeveer 1000 en te Leiden met 450voor Haarlem geheel, voor Leiden grootendeels wegens verhooging van salaris van het personeelde overige kosten namen sedert verscheidene jaren niet noemenswaardig toe. Ver liezen werden niet geleden, dan door enkele ver schillen bij behandeling van comrnissiezaken en verhandelen van wissels en eenig kasverschil; te Haarlem tot een bedrag van f 262.92', en te Leiden van 129; daartegenover stonden eenige kleine baten op vroeger als verlies afgeschreven postei, te Haarlem 65 en te Leiden f 14.16.' De netto winst stelt in staat tot eene uitkeering van f 46 per aandeel van f 1000, waarop f 500 gestort is. Het reservefonds wordt met f 3460 verhoogd, en zal alsdan 32,111.20 bedragen. Bij den Utrechtschen gemeenteraad is een aanvrage ingekomen van de heeren D. A. Schret- len Co., te Leiden, om voorloopige concessie voor den aanleg eener drinkwaterleiding in die gemeente. Hedenmorgen te negen uren kwam het ge zelschap enz. van den circus Sanger op de Ruïne alhier aan. Onmiddellijk sloeg alle man de handen aan het werk, en binnen een paar uren stonden tent, paardenstallen enz. voor ieders oog. Den geheelen dag wemelde het er van toeschouwers. Tegen vier uren zette de optocht zich in bewe ging. Overal waar deze, begunstigd door fraai lenteweder met zonneschijn, passeerde, vertoonden zich duizenden bij duizenden nieuwsgierigen. Op sommige straten waren van de woningen alle verdiepingen ingenomen, terwijl men hier en daar zelfü op de daken een staan- of zitplaats had uitgekozen. Die belangstelling was de stoet met de verschillende gekostumeerde personen, sierlijke en kolossale wagens, paarden, olifanten, zich in een wagen voor de tralies vertoonende leeuwen, enz. enz. in menig opzicht waard. Vooral uit de ramen of op hooge stoepen gezien, maakte de vrij groote stoet een goed effect. Tegen zes uren kwam men weder op de Ruïne aan, zoodat ieder door den langen en uitgebreiden rit in staat is geweest den stoet op verschillende punten te zien. Op de meeste fabrieken werden de werk zaamheden een gedeelte van den middag gestaakt. Door den marktdag waren er ook niet weinig dorpelingen op de been, om van „al dat schoons", opgeluisterd door muziek van mooie mannen in een mooien wagen, te profiteeren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5271 volwas sen personen en van 1114 kinderen. In het jaar 1878 zijn alhier 1265 perso- ■en overleden met inbegrip van 78 leven loos aangegevenen, terwijl er l549 geboorten plaats hadden de levenloozen mede daaronder gere kend. Op de 1000 inwoners stierven er hier ter stede 30.87. Te Dordrecht was de sterfte 37.20 p. mille, te 's-Hage 28.43, Maastricht 30.56 en Rotterdam 30 per mille; de gunstigste verhou ding was die van Arnhem22.41 p. m. Er stier ven hier ter stede 365 kinderen beneden 1 jaar, 189 van 15 jaren, 40 van 514, 29 van 14—20, 173 van 20—50, 1-38 van 50—65, 188 van 6580 en 65 boven de 80 jaren. Aan roodvonk bezweken 15, aan mazelen 5, nan typhos en typheuse koortsen 7, aan angina 2 perso nen; aan pokken overleden er geen; 8 inwo ners van Leiden stierven een gewelddadigen dood,' 2 verdronken. De afdeeling letterkunde der kon. academie van wetenschappen zal Maandag hare gewone ver gadering houden. Onderwerpen van behandeling zijndc kroniek van het Fraterhuis te Zwolle, door den heer Acquoyopmerkingen van den heet De Wal over de brieven van Georg Tanners. Naar de Haarl. Crt. meldt is door de ledan

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1