Maandag 31 Maart. A*. 1879. N\ §866. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. S T AD S-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.*®» Afiumderl^ke Mommen0*9®* Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVERTENTIES Vu 16 regels......1.0». Idtn regel meero. Groeten letters eeas ptutsnlmte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet ran 4 December 1872 (Staatsblad N». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 4 personen aan mazelen z(jn overleden. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 29 Maart 1879. V. n. BRANDELER. Buitenlandsche concurrentie. Algemeen is de klacht over gebrek aan vertier in handel en nijverheid. In letterlijk alle landen van Enropa vertoont zich het onrustbarend ver schijnsel, hetzij er het beschermend of het vrij handelsstelsel wordt gehuldigd. Gegronde reden om de oorzaak niet bij uitsluiting in het toe passen van een dier stelsels te zoeken, zoodat men dan ook voor een deel den min gunstigen toestand aan overvoering der markt toeschrijft ten gevolge van overproductie in vroeger dagen. Hoe dit zij, het feit der malaise bestaat, en, wat evenmin een aangenamen indruk maakt, er doen zich verschijnselen voor, waaruit men meent te moeten afleiden, dat de tegenwoordige toestand zelfs meer dan van voorbijgaauden aard is. Daar toe rekent men o. a. de hoogst aanzienlijke daling va» de waarde der landerijen in den laatsten tijd, die natuurlijk de grondbezitters allengs zal nopen zich in hun uitgaven te beperken, wat niet anders dan een ongunstigen invloed kan uitoefenen op het vertier ook bij de andere klassen der maat schappij. Geen wonder, dat nij veren en neringdoenden, op wie de algemeene gedruktheid wel het meest terugwerkt, vooral waar het luxe-artikelen of al thans niet de eerste behoeften des levens geldt, gretig omzien uaar middelen tot verbetering. Zoo werd eenigen tijd geleden onze aandacht vooral getroffen door een bericht, volgens hetwelk de afdeeling Middelburg der „Vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnij verheid" in haar eerstvolgende vergadering deze vraag zou behandelen „Vele iudustriëelen en neringdoenden klagen, en niet zonder reden, over de zeer ge voelige concurrentie, die, oorsprong vindende in Frankrijk, België enz., zich hier te lande gelden laat. Zou aan die klacht niet op eenigerlei wijze de kracht kunnen ontnomen worden door de samenwerking van velen tot betere regeling der grondslagen van crediet geven en nemen?" De laatste, in vragenden vorm ingekleede zin snede is karakteristiek; zij geeft reeds vooraf te kennen, waarin volgens de Middelburgsche afdee ling van genoemde Vereeniging de oorzaak der zeer gevoelige concurrentie moet worden gezocht. „Wij Nederlandsche fabrikanten en industriëelen," dit is blijkbaar de loop der redeneering, „moeten te veel op crediet werken, terwijl onze buiten landsche concurrenten slechts a contant leveren." En dat is volkomen waar. Doch vanwaar nu het verschijnsel, dat dames want het geldt hier in de eerste plaats de zoogenaamde mode artikelen der schoone sekse die gewoon waren haar japonnen, mantels, hoeden enz. bij haar modiste op rekening te nemen, eensklaps over het bez-waar want een bezwaar schijnt het te zijn van a contant te koopen heenstappen, wanneer het een bestelling geldt in de magasins du Louvre, du Printemps, de la Ville de St.-Denis en zoo vele andere Fransche inrichtingen van dien aard Daarvoor moet een lokaas bestaan, en dat is er inderdaad, en meer dan één. Onze Fransche naburen werken tegen fabelachtig lage prijzen. De japon, waarvoor uw eebtgenoote bij een der voorname modisten van de stad uwer inwoning b. v. 40 gulden moet besteden, kan zij uit een der Fransche magazijnen voor ongeveer evenveel franken bekomen. Wendt zij zich tot een der mindere grootheden uit het modevak in de stad harer inwoning, dan kan zij misschien goedkooper terecht, maar is lang niet verzekerd, dat hetgeen haar wordt geleverd voldoet aan de eischen van den laatsten smaak. Dushier te lande koopt men duur of onvoldoende, in Frankrijk goedkoop en voldoende beide. En toch staan de kansen voor beide leveranciers niet eens gelijk, want de buiten landsche huizen zijn gewoon voor de leveranciën boven 25 fr. ook nog het inkomend recht te be talen, voor bewerkte manufacturen verschuldigd. Om al die voordeelen te genieten, aarzelt men niet in het buitenland tegen gereede betaling te bestellen, wat men vroeger veelal bij den landge noot op rekening kocht. Voor den Nederlandschen industrieel is het zeker hoogst grievend en nadeelig hen, wien hij vroeger crediet verleende, met hun gereede pen ningen den buitenlander te zien begunstigen. Ten laatste zal er voor hem niets anders overschieten dan dat hij der concurrentie moedig het hoofd biede, door tegen de laagst mogelijke prijzen, maar dan a contant, zijne producten aan te bieden, daarbij heil zoekende bij een groot aantal afne mers tegen geringe winst, veeleer dan bij groote winsten van een geringer aantal debiteuren. Vooral zorge hij steeds in staat te zijn goede modellen te leveren, waarin men hier te lande maar al te dikwijls te kort schiet. Het is eigenlijk de oude quaestie der kunstindustrie, die zich zelfs in het modevak doet gelden. Doch wij hebben niet alleen meer van dat laat ste te spreken. De scherpe buitenlandsche mede dinging doet zich ook reeds op het gebied van meubileering, van kleinoodiën, van kinderspeel goederen enz. gelden, zooals blijken kan uit de geïllustreerde prijscouranten, die tot niet geringen last onzer snelvoetige brievenbestellers ons aan houdend uit het buitenland toestroomen. Onze binnenlandsche industriëelen op elk ge bied mogen dus toezien, dat zij èn in prijs, cn in gehalte, vooral wat den smaak en den vorm betreft, met den buitenlander de mededinging kunnen volhouden; maar ook, onze laudgenooten vergeten dan niet, dat die concurrentie onmoge lijk wordt, wanneer zij met gereede penningen bij den buitenlander aankloppen en in eigen land en stad de voorkeur geven aan inkoopen „op reke ning". Bij die tweeledige samenwerking van con sument en producent zullen beiden gebaat zijn en het vaderland zal er wel bij varen. LEIDEN, 28 Haart. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd over 't algemeen het wetsvoorstel van den heer Van Houten betreflende de registratiebelasting met weinig ingenomenheid begroet, zoowel om fiuanciëele redenen, daar vermindering der inkom sten met 17 ton 'sjaars niet raadzaam scheen, als omdat men het ontijdig achtte. De regeeriDg toch had verklaard en reeds getoond ernstig be dacht te zijn op verbetering van het belasting stelsel en haar moest tijd gelaten worden tot be hoorlijke overweging harer plannen. Afschaffing van het reckt van overbedeeling had de minister van financiën reeds bepaaldelijk verklaard, zoo noo- dig, te zullen voorstellen. Overigens verklaarden vele leden in wijziging der registratiebelasting in den geest van dit ontwerp een zeer wezenlijke verbe tering te zien uit verschillenden hoofde, en voor namelijk door het doen vervallen van het obliga- tierecht en het recht van overbedeeling dat op kleine boedels zoo onevenredig zwaar drukt.. Werd de voorgestelde effectenbelasting uitgebreid tot all* schuldvorderingen, dan zon de billijkheid vorde ren in de belasting van de hypothecaire schuld vorderingen een wijziging te brengen, omdat deze laatste anders tweemaal zouden belast worden. In haar antwoord over het ontwerp tot wettelijke regeling der tienjarige algemeene volks tellingen betoogt de regeering dat het arrest van den hoogen raad van 13 Januari een grond t« meer was om ten aanzien van die volkstellingen rechtszekerheid te geven door wettelijke vaststel ling van het beginsel. De regeering begeert echter niet bij deze gelegenheid een uitspraak der wet gevende macht uit te lokken over de doctrinaire juistheid der in dat arrest opgenomen beschou wingen. De minister van binnenlandsche zaken verklaart echter met zijn ambtgenoot van waterstaat eenstemmig te zijn in het gevoelen dat in de jurisprudentie over de verbindbaarheid der alge meene maatregelen van inwendig bestuur, welke aangelegenheden van waterstaat betreffen, door genoemd arrest geen wijziging is gebracht. Onze gemeente telt vele nuttige instellingen. Daaronder bekleedt de spaarkas een voorname plaats. Ze verdient door haar doel de aandacht zoowel van werklieden en werkbazen als van fabri kanten. In ee» in dit nommer voorkomende adver tentie vindt men de hoofdzakelijkste inlichtingen. Ter beantwoording van het verslag de' Tweede Kamer over eene verhooging der begroo ting van binnenlandsche zaken, geeft de minister o. a. te kennen, dat, hoeveel zorg ook aan de juist heid der ramingen voor werken wordt besteed, het overschrijden dier ramingen wel eens gedurende de uitvoering onvermijdelijk blijkt te zijn. Van dit standpunt verdedigt hij nader de voorgestelde verhoogingen voor de werken bij de plantenkas te Leidende werken tot verbetering van het scheikundig laboratorium aldaarde voorzieningen ter zake van den slechten afvoer van de faecalien van het ziekenhuis; het herstellen van het groot auditorium te Utrecht enz. Het aantal candidaten tot het afleggen van de akte-exame»s in deze provincie, die den 16den April zullen aanvangen en tot in de eerste dagen van Juni voortduren, bedraagt ongeveer 700. Het in sommige bladen voorkomende bericht, als zon de heer Krasnopolsky, te Amsterdam, voor f 20,000 pachter zijn geworden van de buffetten op het Arnhemsche tentoonstellingsterrein is onjuist. Volgens beschikking van het departement van oorlog, moeten de militairen van den Isra- ëlietischen godsdienst, die hunne eerlang inval lende feesten ten hunneut wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid worden gesteld, docr 1*. aan hen, wier ouders of betrekkingen m hunne garnizoensplaats wonen, op die feestdagen vrijstelling van den dienst te verleenen cn 2*. aan de overige militairen een verlof te verleemn van en met 4 April tot en met 16 April k.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1