gende begrootingen sommen moeten worden aan gevraagd. Aan de Nieuwe Holl. waterlinie zal als nog een totaal bedrag van f 1,768,500 moeten wordea besteed om deze, over bare geheele uit gestrektheid, in gelijken staat van voltooiing te brengen. De kosten van bet voor de stelling Am sterdam voorgestelde fort bij IJmuiden worden op f 250,000 geraamd. lieden had de opening plaats van het nieuwe kanaal ter verbinding van de beide Katwijken. De Katwijksche booten waren bij die gelegenheid feestelijk getooid. Op één daarvan namen reeds hier genoodigden, o. a. de hoogheemraden van Rijnland en de burgemeester dezer gemeente, plaats, terwijl te Katwijk-biunen het bestuur dier gemeente en verdere feestgenooten werden opge nomen. Toen de versierde boot het nieuwe kauaal was binnengestoomd, werd zij daar door de feest commissie opgewacht en door de tonen der muziek van het vierde regiment infanterie uit Leiden verwelkomd. Onderwijl was baron Van Wasse- naer van Catwyck met echtgenoote per rijtuig op het Badhuis aangekomen, waar door zes in het wit gekleede meisjes der barones met een toespraak houquetten werden aangeboden en door de daar vereenigde schooljeugd liederen gezongen. Na nog eenigen tijd daar vertoefd te hebben, waarbij menige toespraak op den nieuwen bloei der beide gemeenten met het oog op het nieuwe kanaal werd gehouden, dewijl nu ook het zeedorp recht streeks te water met Leiden en andere gemeenten is verbonden, vereenigde de feestcommissie zich aan een door baron Van Wassenaer haar aange boden déjeuner dinatoire, insgelijks in een der lokalen van bet Badhuis, dat evenals de feestboot door de heeren Van Ewijk en Groen op toepasse lijke wijze met vlaggen, tropeeën als anderszins, waarbij de wapens van Katwijk en Leiden niet ontbraken, was versierd, 's Avonds te acbt uren zal op het feestterrein, waar ter herinnering aan de opening een gedenksteen is geplaatst, een ver lichting en vuurwerk worden ontstoken, terwijl de stafmuziek daarbij hare opwekkende tonen zal doen hooren. Allerwegen, vooral op het buitendorp, wap pert er de vaderlandsche driekleur. De heeren J. Maarschalk, notaris te Boskoop, en C. Kok, te 's-Hage, hebben vergunning ge vraagd voor den aanleg van een tramway tusscheu Leiden en Woerden. De heer E. Wintgens, geb. te Ileerlerheide, is heden te Amsterdam bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging vau een acade misch proefschrift, getiteld„Johannes Monnik- hofl' en zijn legaat." De Amsterdamsche Duinwatermaatschappij heeft heden eene buitengewone vergadering ge houden, waarop 5152 aandeelen vertegenwoordigd waren en besloten werd voor uitbreiding der wer ken eene geldleening te sluiten van f 1,300,000 nominaal a 4 pet. rente 'sjaars. In den toestand van den raadsheer mr. E. Boas is verbetering gekomen. Thans is gedrukt het wetsontwerp, hou dende vergunningen tot den aanleg en de verbe tering van wegen en vaarten. Bij art. 1 wordt voorgeschreveu, dat tot den aanleg of de verbe tering van wegen of vaarten, die voor het openbaar verkeer bestemd zijn, vergunning bij de wet wordt gevorderd, indien voor de uitvoering der werken de onteigeningswet moet worden toegepast, of subsidie uit 's rijks schatkist wordt verlangd. Men herinnert zich in de laatste twintig of dertig jaren niet, de haven te Nieuwediep in het laatst van Maart zoo vol ijs gezien te hebben, als dezer dagen het geval is. De proeftocht van het schroefstoomschip 3de kl. „Alkmaar" is daarom uitgesteld. Bij het departement van marine is benoemd tot tweeden klerk W. C. Schimmelpenningh, te VGravenhage. In de Belgische Kamer heeft de regeering medegedeeld, dat de spoorweg van Antwerpen naar Gladbach den lsten Mei a. s. zal geopend worden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Nu de nachtpost voor hun deur is wegge nomen, hebben sommige chefs van corpsen, in eenige garnizoenen, verzocht ontheven te worden van de „verantwoordelijkheid voor de in hunne woning geplaatste corpskas." Zooals men weet, is dit eene met drie sloten gewaarborgde kist, waarin de uoodige fondsen voor slechts eene maand, morAen geborgen worden. Algemeen is men van oordcel dat, zoo de minister van oorlog in omge- gekeerdeu zin beslist, de veiligheid van de kas niets te wenscheu zal overlaten. Tweede Kamer. Het debat over het ont werp tot herziening der ongebouwde eigendommen is voortgezet. Na langdurige discussie werd art. 32 goedgekeurd, nadat de minister verklaard had, dat de onderhoudskosten voor publieke polderwegen van de waarde der gronden mogen worden afge trokken. Een amendement van den heer Borret om dit uitdrukkelijk te coustateeren en van den heer Bergsma om het tegendeel te bepalen werden verworpen. De discussie is genaderd tot art. 37. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantong. te Ridderkerk S. G. Van Weideren baron Rengers, te Ter Neuzen mr. P. M. Beelaerts van Emmichoven, te Tholen W. Kuyper Boone; den militie-comm. in het vierde militie-district van Zuid-Holland, luit.-kol. J. T. Evers, in ge lijke belr. overgepl. naar de prov. Overijsel, en in zijne plaats benoemd J. A. Smits van Nieu- werkerk. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks tien uren barstte te Roelofarendsveen een hevige brand uit, ontstaan in een huisje met rieten dak, vermoede lijk doordat de bewoner met eene brandende pijp zonder dopje iets op zolder verricht had. Door de vereenigde werking van de Veensche en de Oude- Weteringsche spuit gelukte het de vlammen om streeks middernacht meester te worden, zoodat de brand zich bepaald heeft tot het huis waarin de brand ontstond, een tweede huis en den achter- bouw van het hnis van den heer A. Van der Meer, alles onder één dak. Ware ook het huis van laatst genoemde aaugetast geworden, de gevolgen zouden niet te overzien geweest zijn. De bewoner van het tweede huis moest met vrouw en kinderen, onge kleed, zijne woning ontvluchtenbehalve diens inboedel is alles geassureerd. De hevige wind die in de laatste dagen uit het oosten en noordoosten woedde, heeft te Hillegom bij verscheidene bloemisten veel schade toegebracht door het stuifzand. De bloem bollen welke op een bepaalde diepte geplant wor den ziju geheel of gedeeltelijk bloot gestoven, terwijl ze op andere gedeelten der akkers zooveel te dieper onder het zand geraakt zijndaarbij een felle vorst, waardoor het stuifzand nog scher per is en het jonge loof der bloemen kwetst. De bedden die reeds gegierd waren zijn er beter afgekomen, omdat dit het stuiven belet. Ook onder Haarlem en Overveen moet hierdoor groote schade zijn teweeggebracht. Een 67-jarig fatsoenlijk gekleed man had te Haarlem in een logement zijn intrek ge nomen onder opgave van een valschen naam en bewerende te zijn scheepsdokter, woonachtig te Amsterdam. Toen men hem gistermorgen om be taling der gemaakte vertering van eenige dagen vroeg, bleek het dat hij geen cent bezat en dat men met een oplichter te doen had, een wegge- jaagden ziekenoppasser uit Arnhem. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Te Blokzijl kwamen gisteren van alle kanten de boeren op schaatsen ter markt. Te 's-Gravezande is gisteren brand ontstaan in het woonhuis van den directeur van het post- en telegraafkantoor. Het is gedeeltelijk afgebrand. Het kantoor bleef gespaard en de direc teur zorgde dat geen oogenblik storing in den dienst ontstond. Schipper W. Zwartveld, van de visch- sloep „Susanna Maria Catbarina", rapporteert op 23 dezer 's morgens op de hoogte van Doggers- bank te hebben gezien het barkschip „Pai", beladen met ijs. De equipage die in het want zat en om hulp riep kon door den storm en de hooge zee, die over het schip, dat geheel op zijde lag, heen sloeg, niet gered worden, zoodat zij met het breken van den grooten mast over boord sloeg en verdronk. Schipper Zwartveld deed ver scheidene pogingen tot redding, doch tevergeefs. Volgens een statistiek in de Engel- sche „Economist" van hetgeen aan grondbelasting, in de verschillende landen geheven wordt, zoo door het geheele rijk als door provinciën en gemeenten als deel der inkomsten uit belastingen in het alge meen, vindt menin Engeland 31, Frankrijk 29, België 32,, Oostenrijk 28, Rusland 17 pet. In Nederland werd door de grondbezitters volgens de statistiek over 1872 en 1873 14 millioen van de 89, dus slechts 15 pet., nog minder dan Rusland, opgebracht en sedert is de verhouding nog verer gerd door de stijging der opbrengst van de accijn zen en de gemeentelijke hoofdelijke omslagen. De oudste der Engelsche officieren, die bij Waterloo meevochten, de generaal-majoor sir John Woodford, is dezer dagen overleden. Morgen komt het appèl van Passa- nante in behandeling. Men zegt dat er informa liteiten hebben plaats gehad bij het proces. De president van het hof had de vragen tot de jury niet precies zoo gericht als in de akte van be schuldiging. De wet bepaalt verder, dat ieder, die als getuige optreedt, den eed moet afleggen, met uitzondering van hen, die een aanklacht hebben ingediend. Cairoli had geen aanklacht in gediend en trad dus eenvoudig als getuige op, maar men deed hem geen eed afleggen. Op die gronden zal de advocaat Tarantiui cassatie van het vonnis vragen. BUITENLAND. België. Te Gent heeft de vrijmetselaars-loge „Septen- trion" feestgevierd bij gelegenheid van het 50 jarig lidmaatschap van den heer Metdepenningen. Prins Erederik der Nederlauden was bij dit feest door drie gedelegeerden vertegenwoordigd, die den jubi laris namens den prins een eigenhandig geteekend adres en een gouden penning overhandigden. Spanje. Het regeeringsblad maakt een koninklijk be sluit bekend, houdende goedkeuring van de tus- schen de schatkist en de Spaansche bank gesloten overeenkomst tot uitgifte van 250,000,000 pesetas aan schatkistbons, gewaarborgd door de tolin- komsten. Italië. Bij de beraadslaging in de Kamer van afge vaardigden over de wet op de middelen heeft de minister van finauciëu verklaard, dat de begroo ting een overschot van 41 millioen oplevert en er nog 14,600,000 lire beschikbaar blijven. De gewone middelen zullen niet voldoende zijn tot voortzetting van het nieuwe spoorwegnet. De minister wees verder op de voortdurende toene ming van sommige iukomsten. Rusland. De „Polit. Corr." meldt, dat de onderhande lingen tusschen Rusland en Engeland over de in Oost-Rumelië na het vertrek der Russische troepen te treilen maatregelen tot behoud van de rust aldaar en ter uitvoering van het Berlijnsche tractaat goed vorderen. Het plan om Oost-Ru- rnelië te laten bezetten door troepen van ééne of meer dan ééne onzijdige mogendheid heeft men laten varen. Generaal Loris-Melikoiï is naar Wetlianka teruggekeerd, waar nu besloten is, 67 huizen, ter gezamenlijke waarde van 45,216 roebels, in brand te steken. Turkije. Volgens eene mededeeling uit Konstantiuopel aan de „Polit. Corr." zal de Engelsche vloot tot het begin van Mei in de Besika-baai blijven, tot dat de Russen den Balkan volkomen ontruimd hebben. Telegrammen. LAHORE, 26 Maart. De kolonel Tydler heeft bij Peshbolak 3000 man van den stam der Sliin- warries aangevallen en hun een verlies toegebracht van 200 man. Het verlies der Engelschen is ge ring. De Shinwarries werden op deze wijze getuch tigd, omdat zij een inlandsch officier en eenige troepen, die levensmiddelen overbrachten, hadden aangevallen. De onderhandelingen met Jakob- Khan worden voortgezet. WEENEN, 27 Maart. Het Heerenhuis heeft het wetsontwerp tot uitgifte van 100 millioen aan goudrente aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2