DAGBLAD. Vrijdag 528 Maart. A0. 1879. j\°. 3864. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maanden...-1.10. Franco per poet1.40. Afzenderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEBN: V» 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere lellen near plaatsruimte. LEIDEV, 27 Maart. Bij de viering van het vijfentwintigjarig be staan der „Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeni- ging" in September van bet voorgaande jaar is gebleken hoeveel sympathie die nattige zaak ook te Leiden vond. Maar Leiden, de geboorteplaats van de vereeniging en zetel van het hoofdbestuur, miste tot nu toe een Damescomité, zooals dit bij andere grootere afdeelingen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht enz. gevonden wordt. Die Damcscomité's dienen niet alleen om onder vrouwen leden te winnen, maar zij voorzien ook geheel zelfstandig in behoeften van den eeredienst, waarvoor de Vereeniging door de beperktheid van hare middelen geen hulp kau verleenen. Nu heeft zich ook hier zulk een comité gevormd, bestaande uit de dames: C. Coenen van's GraveslootVon Bestel, F. T. Rauwenhofl'Tobias, C. D. M. Le PooleDe Vriese, A. C. W. Scholten, A. A. H. Prins en C J. De Bruyn Kops. Naar wij ver nemen, zal de uitnoodiging tot deelneming in deze zaak spoedig rondgezonden worden. Het lidmaat schap bedraagt één gulden of meer. Vrijwillige bijdragen zullen met dankbaarheid worden aan genomen. Eindelijk zal de Hoogduitsche Opera uit Rot terdam dan toch hier weder eens een voorstelling geven. Zij zal dit volgens aankondiging doen aan staanden Maandag met de opvoering van Brülls „Das goldene Kreoz." Voor velen onzer stadge- nooten was dit zeker eene welkome tijding. Zij zullen dan ook wel niet nalaten van de gelegen heid om een avond van waar kunstgenot te sma ken, te profiteeren. Toen in het laatst van bet vorig jaar te Rotterdam de nu ook hier op te voeren opera weder op het repertoire was geko men, zeide de N. R. Crt. daarover o. a. het vol gende De eerste en tweede reprise van „Das goldene Kreuz" mochten bij een zeer talrijk publiek den bijval verwerven, dien het bevallige werk en de uitmuntende bezetting er van zoo ten volle verdienen. Nu de kleine feilen vermeden werden, die schier onvermijdelijk eene eerste opvoering ontsieren, en bovendien alle medewerkenden solisten, koren en orkest zich zeker voelden van hunne zaak nu vlotte het geheel allervoortreffe lijkst. Eene nadere kennismaking kon dan ook niet anders, dan de ingenomenheid nog versterken, met welke wij Brüll's lieve opera hebben welkom geheeten. En zij drong ons verder tot eene her nieuwde hulde aan de vijf artisten (de dames Beihl en Kempner en de heeren Reinhold, Wal dorp en Eischer) die de hoofdpartijen er in ver vullen. Alle vijf wij herhalen het hebben zij bijzonder gelukkig hunne plaats gevonden in dit werk. Doch zoo wij er één onder hen mogen noemen boven de anderen, dan is het de heer Eischer, wiens Bombardon een waar meesterstukje is van humor en gevoel. Wij zonden haast durven zeggen dat men aan Eischers talent te kort doet, indien men zijn Bombardon niet zien en hooren gaat. „Das Goldene Kreuz" belooft een lijfstuk te worden van het tegenwoordige personeel dank baar voor de artisten en looneud voor de directie. Onder de bewijzen van belangstelling, prof. Goudsmit bij gelegeuheid van zijn twintigjarig professoraat door zijne tegenwoordige leerlingen aangeboden, behoort eene prachtige schrijftafel met daarbij behoorenden stoel. Den heer J. A. Korteweg alhier is door leerlin gen en vrienden een geschenk aangeboden, als blijk van waardeering voor de overgroote diensten door hem sedert het overlijden van prof. Polano be wezen, door diens college over polikliniek en verdere werkzaamheden met grooten ijver en kunde voort te zetten. Het cadeau bestaat uit een keurig bewerkt kastje, waarin een aantal laatjes eene menigte chirurgische instrumenten bevatten, ter wijl het geheel gesloteu wordt door een glazen deurtje, waarboven op zilver gegraveerd een op schrift en daaronder het jaartal. Een album in lichtblauw fluweelen band met zilver gemonteerd bevat de portretten der gevers. De gewone vergadering der afdeeling van de koninklijke academie van wetenschappen zal Zaterdag worden gehouden. Door de heeren Grinwis en Yan der Waals zal gerapporteerd worden op de verhandeling van den heer Korte weg, de heer Hejnsius zal handelen over de bloedsbeweging in de longende heer A. C. Oudemans zal spreken over konkinamine en over een nog onbekend kina-alkaloïde. Men leest in het Haagsche Dagbl.Uit eene mededeeling, ons door den heer H. C. F. Couwen- berg gedaan, blijkt, dat de minister van water staat althans vermoedelijk geeue vergunning heeft geweigerd voor den stoomtramweg van 's-Hage (Boschbrug) naar Leiden, waartoe genoemde heer dd. 8 dezer nader concessie vroeg, maar alleen beschikte op het aanvankelijk concessie-ontwerp, dat een deel dezer stad omvatte, maar door den gemeenteraad werd afgewezende heer C. meent dus dat de minister, die den 6den Maart op zijn verzoek van 12 Dec. antwoordde, thans nog niet over zijne aanvraag van 8 Maart zal hebben gedecideerd. Naar men verneemt zal de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging ter bevordering van het volksonderwijs 5 April een openbare vergadering houden over de inrichting en den werkkring der bewaarschool. Het debat zal worden ingeleid door mejuffrouw Hardenberg, uit Leiden. De te Aarlauderveen gevestigde rederijkers kamer „De Génestet", saamgesteld uit ingezetenen der gemeente Alfen, Oudshoorn en Aarlauderveen, heeft eene openbare uitvoering gehouden ten bate van het op het graf van Van Zeggelen te stichten gedenkteeken, welke ook uit een financiëdl oog punt aan de verwachting voldeed. De entréeprijs was, overeenkomstig de circulaire der monuments commissie, gesteld op 25 cents. Het 243-jarig bestaan der oude Utrechtsclie academie werd gisteren aldaar gevierd. Bij deze gelegenheid hield de rector magnificus eene rede voering over den strijd tusschen het kanonieke en het Romeinsche recht in de middeleeuwen en in de dagen onzer Republiek. Ditmaal had tevens eene bijzondere plechtigheid plaats, namelijk de heropening van het groot auditorium, de zaal, waarin eenmaal de Unie van Utrecht werd getee- kend, en die, op last der Hooge Regeering, door den Amsterdamschen architect Cuypers in haar ouden luister is hersteld. Eenige leden van het studentencorps hielden eene rijpartij door de stad in een 50-tal open rijtuigen. De scherpe oostenwind en een natte sneeuw werkten niet mee om het genot te verhoogen. De stoet werd voorafgegaan door de muziek der rijdende artillerie uit Amersfoort en besloten door die van het fanfarecorps, dat eenige studenten hebben opgericht.'s Avonds werden den burgemeester en drie hoogleeraren serenades gebracht. B. en Ws. te Amsterdam hebben aan den gemeenteraad ingediend een voorstel tot invoering van eene nieuwe heffing wegens het gebruik van den openbaren weg, onder den naam van straat geld. De opbrengst wordt geraamd op 3 a 4 ton 's jaars. Volgens de concept-verordening dezer heffing wordt de belasting berekend naar de breedte van een gevel, die aan of bij deD openbaren weg gelegen is, in verband met de huurwaarde van het perceel. De feestelijkheden, die reeds vroeger be paald waren voor den plechtigen intocht van den KoniDg en de Koningin te Amsterdam, zullen alle met eenige onbeduidende afwijking van het oorspronkelijk programma plaats vinden. Zij zullen bestaan in den intocht, de plechtige ontvangst in de Nieuwe Kerk, de galavoorstelling in den stadsschouwburg, de audiëntie van den Koning en de Koningin ten paleize. Dit laatste komt in de plaats van het gala-bal, dat ten hove zou ge houden worden. De vorsten, die waarschijnlijk het kon. echtpaar in de hoofdstad zullen vergezellen, zijn prins Frederik, priDS Alexander, de erfgroot- hertog en hertogin van Saksen Weimar Eisenach. Onzeker schijnt het nog, en in hoofdzaak afhan kelijk van de middelen der feestcommissie uit de ingezetenen, of er gratis voorstellingen in de ver schillende schouwburgen der stad zullen plaats hebben. De illuminatie op den Dam met electrisch licht is vervallen. Ook te Haarlem circuleert een adres tegen de effeetenbelasting, in navolging van het adres der Amsterdamsche handelsfirma's. Aan het departement van waterstaat is gisteren aanbesteed het uitvoeren van graaf- en bagger- werk op het benedendeel der Nieuwe Merwede, gedeeltelijk door middel van rijksstoombagger- vaartuigen, met de bediening en het onderhoud dier vaartuigen tot en met 31 Maart 1880. Minste inschrijver was de heer L. A. Van Haaften te Sliedrecht, voor 123,500. In het jongste algemeene verslag van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapende» dienst in de Nederlanden wordt dank baar erkend, dat de collecte in sommige districten in het vorige jaar gunstiger uitkomsten dan vroeger heeft opgeleverdmaar in dat verslag staat ook het bedroevend feit vermeld, dat, ten gevolge van de verhooging der jaarlijksche gratificatiën, de uitgaven in 1S77 de inkomsten met ƒ15,228.70 hebben overtroffen, zrodat tot verkoop van ƒ20,000 inschrijving 4 pet. Nationale Werkelijke Schuld moest worden overgegaan. Dezelfde drangreden, die verleden jaar tot milde giften aanspoorde, bestaat dus ook thans. Eene commissie, bestaande uit den luit.- kolonel der genie Kromhout en den kapt. der artillerie Seyfl'ardt, is naar men verneemt door den minister van oorlog afgevaardigd om de be wapening van de forten in de nieuwe Hollandsche waterlinie opnieuw na te gaan en in verband met het verdedigiugstelsel nader te herstellen. Blijkens de aan de Tweede Kamer inge diende wijziging der vestingbegrooting voor het loopende jaar wenscht de minister van oorlog allereerst den arbeid aan de Nieuwe Hollandscbe waterlinie, welke hare voltooiing nadert, tot een einde te brengen, opdat althans dit ons voor naamste verdedigingsmiddel tegen vijandelijke on dernemingen van de landzijde zoo spoedig moge lijk op alle punten gereed kome. Met de 916.500 die voor de Nieuwe Hollandscbe waterlinie op deze begrooting zijn gesteld, zal zij een paar punten uitgezonderd in alle deelen in zeer vol doenden toestand zijn gebracht. Voor deze punten zullen uit den aard en wegens den omvang der daaraan te verrichten werkzaamheden nog bij vol-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1