Maandag 24 Maart N°. 5860. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH jf|§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 masndeo.1.10. franco per post1.40. Atzooderifke Nommers0.05. Gemengd Nieuw». In Hale-street te Londen zag een politie agent een jongen tegen het ijzeren hek van «en huis liggenbij onderzoek bleek, dat de knaap zich geworgd had. De tienjarige zelfmoordenaar had met eenige andere jongens „ophaugertje" gespeeld, of zooals zij het noemden „plajr at Peace", naar Peace, den beruchten moordenaar, die onlangs werd terechtgesteld. Het kind was dientengevolge ziek geworden en had een eiude aan zijn leven gemaakt. T'Kint is thans vandePetits-Carmes te Brussel naar de cellulaire gevangenis te Leu ven overgebracht, waar hij zijn gevangenisstraf van vijftien jaren zal ondergaan, met aftrek van drie jaren, den tijd, welken hij in preventieve ge vangenisstraf doorbracht. Op Sicilië is een bende roovers des avonds de woning binnengedrongen van de rijke familie Libianchi te Pollina, een gemeente van 2000 zielendoch zij vonden bij den heer des huizes en zijn beide zonen meer tegenstand dan zij hadden verwacht, en op het hooren van scho ten kwamen de buren opdagen. De roovers vlucht ten, en hoewel een hunner gewond was, ontsnapten allen aan de bewoners, die hen achternazetten. Van de politie was niets te bespeuren. In Victoria (Australië) zijn vier per- sonen Ned en Dan Kelly, Steven Hart en zekere Byrue bezig het leven te leiden met de revolver in de hand. Nabij het groote dorp Euroa, opeen uur afstand, is een telegraafstation. Daar begaven zich den 9den December jl. de vier vrijbuiters heen, sneden de telegraaflijn af en sloten al de daar aanwezige personen met hun twee-en-twin tigen op. Zij maakten er geen geheim van, dat zij de Bank in Euroa gingen bestelen; zij waren reeds bekend genoeg en er was zelfs reeds een prijs op hun persoon gesteld. Hunne kracht lag in hunne revolvers en in den ernst, waarmee zij bezwoeren als een van hen aangevallen werd, wraak te zullen nemen door voorbijgangers dood te schieten en spoortreinen te laten derailleeren. Den volgenden dag bleef Byrne de gevangenen bewaken. Hart steeg te paard. Ieder van de twee Kelly's klom op een kar en zoo giBg het naar Euroa. Eerst gingen zij in eene restauratie dir.eeren en daarna naar de Bank. Zij presenteerden een chèque met een revolver er naast, en lieten zich op die manier al het goud en al de biljetten, die de Bank had, uitbetalen. Toen dwongen zij, altoos met hunne revolvers, het geheele bankpersoneel met vrouwen en kinderen op de karren te gaan, en reden weer naar hun station, waar met de nieuw aaugekoinenen nu veertig gevangenen waren. De roovers lieten zich horloges en 't geld afgeven, en toen het donker was, riepen zij den stations chef voor en deelden hem mede. dat zij weusch- ten verder te gaan, doch dat hij moest zorgen, dat vóór 's nachts halftwee niemand verder te weten zou komen wat er gebeurd wasanders zou hij vermoord worden. Te Nieuw-York is een persoon ver moord op aanstoken van bloedverwanten, ten wier gunste hij zich bij eene levensverzekeringbank ten bedrage van 300,000 dollars had doen in schrijven. De twee moordenaars hadden de belofte gekregen elk 1500 dollars te zullen ontvangen, indien zij de daad ten uitvoer brachten. Al de schul digen zijn gevat. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In een brief nit St. - Petersburg aan de „Kreuz Zeitung" wordt gemeld dat, bij de ont dekking der geheime drukkerijen o. a. 9 officieren werden gevangengenomen, allen behoorende tot het wapen der artillerie en één zelfs van de keizerlijke garde, wier medeplichtigheid aan revolutionaire woelingen boven ailen twijfel verheven scheen. De gepensioneerde Russische luite nant-kolonel Alexander Basilewitsch, beschuldigd van zakkenrollerij, gepleegd in het Panopticum te Berlijn, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch onder bepaling dat hij tegen eene borgstelling van 80,000 mark voorloopig op vrije voeten kon blijven. Het hof van assises te Sienna heeft Orsolidi, die in November van het vorige jaar een bom wierp in een der straten van Pisa, tot 19 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het Zwitsersche dorp Brienz, in Grauwbunderland, dat in 1874 bijna geheel af- braudde, wordt nu, pas herbouwd, door een nieuw gevaar bedreigd, door eene verschuiving van rotsen, gelijk die in Zwitserland zoo dikwijls voorkomt, wanneer de aarde, waarop de rots rust, door den regen is weggespoeld. De thans in beweging ge komen massa beslaat eene oppervlakte van 16 hectaren en is in twee maanden tijds 6S meter voorwaarts geschoven. Te Chaux-de -Ponds, in Zwitserland, heeft een Pranschman, Devret genaamd, bediende op een kantoor, zijn patroon vermoord om de kas te berooven. De dader is in hechtenis genomen, nadat hij eerst kalm met zijne bruid eene soirée had bijgewoond. Hij heeft eerst ontkend en daarna getracht zich van het leven te berooven, door zich met eene glasscherf de aderen door te snijden. Hij heeft zich echter niet ernstig gekwetst en in het hospitaal eene volledige bekentenis afgelegd. Te Zurich hebben twee werklieden den baas, die hen ontslagen had, in zijn winkel doodgeschoten. Toen de buren op het gerucht kwamen toeschieten, vonden zij de moordenaars naast hun slachtoffer liggen. Zij hadden, na hnnne wraakzucht voldaan te hebben, de revolver tegen zich zeiven gericht; de een was reeds dood, de ander stervende. Te Nieuw-York is in diepste armoede ia een allerellendigst verblijf overleden graaf Vinego Serafine de Brisbent, wiens vader een der voor naamste hovelingen van Prans II, koning van Napels, is geweest. Hij had in Amerika gediend als loopknecht in eene kruidenierszaak en ver volgens als bediende in eene restauratie, tot hij eindelijk aan eene slepende ziekte bezweek. Slechts zeer kort na zijn overlijden kwam er een brief van zijn grootvader van moederszijde, met. wien hij vroeger in onmin had geleefd en die hem nu schreef dat hij bij den Italiaanschen consul te Liverpool eene aanzienlijke som ter zijner be schikking had gesteld, onder voorwaarde dat hij dadelijk naar Italië zou terugkomen. De heer Smith, koopman te Londen en lid eener bekende firma, heeft dezer dagen succes gehad op het instellen eener actie tegen de Noordwester-spoorwegmaatschappij, op eene van wier lijnen hem het volgende overkomen was. Een ijzeren tralievenster, dat niet goed was vastge maakt, kwam uit een zijn trein tegenkomenden goederentrein in de coupé, waarin hij gezeten was, binnenvliegen, sneed het hoofd van eene in die coupé gezeten vrouw af en wierp dat hem in den schoot, terwijl hij tevens met splinters hout en PBIJS DEB ADVERTENTIES V«n 1—8 regel»1.05. Iedere regel meer0.I7J. Grootere lettere naar plulsruimU. glas overdekt werd. Dit geval had hem zoo doen schrikken, dat hij geruimen tijd wegens zenuw zwakte zijne zaken niet had kuunen waarnemen. De spoorwegmaatschappij is veroordeeld om hem eene schadeloosstelling van 1170 p. st. (f 14,040) te betalen. Te Lyon had de volgende niet alle- daagsche poging tot oplichterij plaats. Een jonk man van 26-jarigen leeftijd, afkomstig nit Zwit serland, verzocht aan een besteller op de place de la République hem te volgen naar een bekend bierhuis. Nadat hij voor hen beiden een glas bier had besteld, haalde hij uit een portefeuille een chèque, gedateerd van Genève, 6 Maart, op zicht, aan de order van P. Lemaitre, ten bedrage van 3000 franken, waarde in rekening, betaalbaar ten kantore van de weduwe Morin-Pons. De chèque was onderteekend door een bekende firma. Nu verzocht de Zwitser den commissionair het stuk te eudosseeren aan de order van Marquant, met de onderteekening P. Lemaitre. De commissionair, met dergelijke zaken geheel onbekend, voldeed zonder eenigen argwaan aan het tot hem gericht verzoek en ontving 50 centimes voor zijn moeite. Ongeveer een uur later werd de chèque door een anderen besteller aan het kantoor Morin-Pons ter betaling aangeboden. Men maakte geen bezwaar, daar het stuk schijnbaar in orde was, maar stelde de voldoening eenige uren uit om advies in te winnen. Inmiddels was de commissionnair der place de la République tot nadenken gekomen en, de zaak niet vertrouwende, begaf hij zich naar het huis Morin-Pons, waar hij het gebeurde meedeelde. Men begrijpt het overige. De gewaande Lemaitre, Jeau Muller genaamd, was spoedig in arrest.. Men vond bij hem ook nog een dertigtal pandbriefjes van de bank van leening te Genève betreffende horloges, ringen enz., waarvan hij de herkomst niet kon verklaren. Een dronkaard krijgt in de avenue Daumesuil te Parijs een stationeerend rijtuig in het oog, waarvan het oude paard den kop laat han gen, terwijl zijn meester in het voertuig zijn siesta houdt. „Hé, oude knolroept de drinkebroer terwijl hij op den bok klautert. Doch hij kan het evenwicht niet meer bewaren en tuimelt op het paard, dat nu eindelijk in beweging komt, doch om de wielen over de beenen van den beschon- kene te doen gaan. Hetzelfde lot trof den koet sier, die, uit ziju slaapje ontwaakt, het paard tot staan trachtte te brengen. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Februari. De aan het licht gekomen feiten betreffende de verduistering van f 18,000, waarvan een voor malig secretaris van Pekalongan beschuldigd isr moeten, volgens de Locomotief, van vrij bezwa- renden aard zijn. De zeer gebrekkige controle schijnt het plegen van het misdrijf zeer verge makkelijkt en in de hand gewerkt te hebben. Het tekort had reeds lang bestaan, en het is thans gebleken, dat de beschuldigde ieder keer wanneer de inspecteur de kas zou komen nazien, van dezen of genen het noodige geld leende, om het te dekken. Deze. voorzorg achtte echter de beschuldigde niet eens noodig tegenover de com missie, die met de controle van de kas belast was. Men kan dus nagaan, zegt het blad, wat deze controle te beteekenen had. Een Engelschman, werkzaam op een der Engelsche kantoren, heeft den gouverneur-gene-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1