J\°. 5857. Donderdag 2D blaart. A0. 1879. PRIJS DEZEB COURAST: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke ISommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PJEUJS DEK ADVERTENTIES Van 16 regels105. Iedere regel meera 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. JACHT EN VISSCHERIJ. De Burgemeester ran Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaaode seizoen 1879/80 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischakteil, of wel van eene kostelooze ver gunning tot uitoefening der Visscherijdat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter ge meentesecretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den lödcn April dezea jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des KoniDgs in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan bulanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vis- schen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter gemeente secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Maart 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 Maart. Om te voorkomen dat minder gewenschte sujet ten voor den kolonialen dienst worden aangeno men, is door de regeering bepaald, dat de burge meesters in de af te geven „certificaten van goed gedrag" moeien melding maken hoe lang de betrokken persoon ia hunne gemeente heeft door gebracht. De heer C. Bolle, arts te Leiden, is heden benoemd tot gemeentegeneesheer te Middelburg. Hedenmorgen arriveerde alhier prins Brederik, komende per rijtuig van Wassenaar, ten einde zich met den trein van 11.9 naar Amsterdam te begeven, om er een bezoek te brengen aan den hertog en de hertogin van Nassau, en is te halfvijf per Rijnspoor in de residentie teruggekeerd. Tot lid van den gemeenteraad te Voorschoten is heden gekozen de heer A. Ficliet. Bij de gisteren te Noordwijk gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter vervanging van mr. B. A. G. Graaf van Lim burg Stirum Noordwijk, die voor ongeveer 5 maanden zijn ontslag heeft genomen, is geen volstrekte meerderheid van stemmen verkregen. Eene herstemming zal moeten plaats hebben tus- schen de lieeren J. Van der Weyden Gz., die 56 stemmen, en genoemden lieer Graaf van Lim burg Stirum, die 43 stemmen op zich vereenigde 138 kiezers namen aan de stemming deel; het getal kiesgerechtigden voor den gemeenteraad be draagt 203. De heer W. Boomkamp uit Noordwijk hield gisteravond voor de leden der afdeeliug Koudekerk der Holl. Maatschappij van landbouw eene voordracht, waarin hij voornamelijk den toestand besprak van onze verschillende weiden ook aan de boomkweekerij was een groot deel van zijne rede gewijd. De aandacht der toehoor ders was bijzonder groot; menigeen hoorde dan ook zaken behaudelen waaraan hij vroeger nooit dacht en waarop hij nooit had gelet. Een en ander werd nu door eene kleine teekening of bewerking zeer duidelijk. Te wenschen is-het, zoo schrijft onze berichtgever, dat de toehoorders er profijt van zullen trekken en niet zeggen „Nu, wij hebben het al zoo laug zóó gedaan, dus nu doe ik het nog zóó. Bij den Raad vau State, afd. voor de ge- schilleu vau bestuur, werd heden behandeld het beroep van Mr. P. P. Hubrec ,t te 's-Gravenhage tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland, betreffende den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp. Rapporteur was de staatsraad Verniers van der Loefl'. Het bezoek, gisteren door prinses Hendrik aan Breda gebracht, gold de ontmoeting harer ouders en verdere familie, die uit Engeland terug keerden. H. K. H. en prins en prinses Brederik Karei van Pruisen vertoefden ruim twee uren te Breda en maakten o. a. eene wandeling langs den nieuwen aanleg en door de stad. De prinses deed hare familie een eind weegs per spoor uitgeleide en keerde later langs Breda naar Den Ilaag terug, waar zij te halfvijf aankwam. Er is, naar het Vad. meldt, een tweede kapelmeester, met den rang van sergeant-majoor, hij de stafmuziek der grenadiers en jagers aange steld, en wel de zeer verdienstelijke solo saxopho nist W. Vau der Liuden, die reeds op 13-jarigen leeftijd nu 20 jaren geleden als lid der kapel, en wel terstond als solist, optrad. Deze benoeming en de toenemende beterschap van den heer Völlmar, zegt het blad, beloven veel goeds voor de toekomst van het corps. Naar men ver neemt, zou het voorocmen bestaan, ook bij elk der muziekcorpsen van de acht regimenten infan terie een onder-kapelmeester aan te stellen. Gisteren werd gemeld, dat Dunkiers muziek thans het eigendom geworden is van het regiment grenadier;, en jagers. Naar men verneemt bedraagt de koopsom 15,000. Het gemeentebestuur van Amsterdam stelt aan den gemeenteraad voor dr. J. M. Valeton, praeccptor aan het gymnasium te Rotterdam, te benoemen tot gewoon hoogieeraar in de algemeene geschiedenis en Romeinsche oudheden aan de universiteit. De gezondheidstoestand van dr. Wap te Delft boezemde in den laatsten tijd, vooral na eene driemaal herhaalde pijnlijke operatie, zijn veelvuldigen vrienden ernstige bezorgdheid in. De geneeshetren wanhopen echter niet meer aan zijn hersteldoor hen wordt eene volstrekte rust, voor nog geruimeu tijd, als het beste geneesmiddel, ernstig aanbevolen. Te Frankfort a.jM. is thans eene vertaling in het Iloogduitsch uitgegeven van verscheidene novellen van onzen landgenoot JJ. Cremer, welke daar gretig ontvangen worden. Door wijlen rnej. G. B. Heintzen is een legaat van f 1000 besproken aau het R.-K. Oude Armenkantoor en een legaat van gelijk bedrag aan het gesticht St.-Jacob, beiden te xlmsterdam. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Arn hem voor een lid der Tweede Kamer zal plaats hebben op 8 en zoo herstemming noodzakelijk is op 22 April. De heer A. Donner, buiten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd tot consul der Neder landen te Palermo, is in die hoedanigheid door de Italiaansche regeeriug erkend. Bij beschikking vau den minister van biunetil. zaken van 12 Maait is met 1 April tot biblothecaris aau de rijksuniversiteit te Utrecht benoemd de heer P. A. Tiele, conservator bij de bibliotheek der rijksuniversiteit te Leiden. Jhr. Wttewaal van Stoetwegen, minister resident in Japan, zal allen, die hem over zaken dat land betreflfeude wenschen te spreken, op het departement van buiteulandsche zaken ontvangen op 28 eu 29 dezer, des voormiddags tusschen tien eu twaalf uren. Aan Th. Landwehr te Delft is tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op alle stroomen, rivieren en kanalen van het rijk, waar sleepbooten worden toegelaten. Tweede Kamer. De heer De Casembroot heeft verlof bekomen den minister van koloniën nader te interpelleeien over de werkzaamheden aan de havenwerken te Batavia. Het debai: over het ontwerp tot herziening der ongebouwde eigen dommen werd voortgezet. Nadat de heeren Cr rners en Van Naamen hunne bezwaren tegen dat ontwerp hadden ontwikkeld en de heer Idserda zijne dhae- sie er aan gegeven had, verdedigde de minister van financiën het uitvoerig; de grondbelasting was volgens onze wetgeving eene belasting en de her ziening dus gewettigd en o ik noodzakelijk daar van de uitkomsten afhing of de grondbek-ting gewijzigd moest worden. Overigens, zeide de mi nister, prejudiciëerde het ontwerp geenszins de verhooging der grondbelasting, maar was een maat regel van financiëele huishouding. Daarna volgden verschillende replieken. Morgen voortzetting. Nog deze week zal de definitieve begrooiiug voor het dep. van oorlog bij de Tweede Kamer inkomen. De offic. van gez. 1ste kl. H. L. Reeder wordt met 1 April a. s. geplaatst bij het hospi taal der marine te Willemsoord. Het stoomschip „Drente" is gistermiddag te halfvier van Southampton naar Batavia >-u de „Prins van Oranje" te vijf uren van Napels ver trokken. Z. M. heeft verplaatst de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en acijuzen: B. Hulst vau Schiedam naar Rotterdam m M. Ilaentjens van Helder naar Schiedamtot commies bij het departement van biniènl. zaken benoemd den adjunct-commies D. E. Olivier dr. S. Baczes, geneesheer te Weenen, voor den tij 1 vau vijf jaren benoemd tot officier vau gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Iudië; den luit. ter zee 1ste kl. D. J. Weys, de luit. tir zee 2de kl. W. A. Kok en J. Lastdrager en den sedert tot off', vau gez. 1ste kl. bevorderden off', van gez. der 2de kl. van de marine J. A. G. Hulst, wegens hun gedrag bij de tuchtiging van de kampong Maoenoera, eiland Flores, door het schroefstoomsehip 4de kl. „Sama- rang", op den 23slen September 1878, benoemd tot ridder 4de kl. van de militaire Willemsorde. Gemengd Nieuws. In de laatste dagen kwamen bij de politie alhier verschillende klachten in over eene meid, wier naam niet bekend was en die in ver scheidene diensten, waar zij kort bleef, zieh aan diefstal had schuldig gemaakt. Zondag werd zjj door de politie aangehouden en aan het bureel gekomen gaf zij op, dat zij C. B. heette en te Woubrugge te huis behoorde, terwijl zij bekende zich bij vele ingezetenen alhier te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen en voorwerpen. Nadat de broodbakker O. alhier verscheidene malen tot de ontdekking was gekomen kleine geldsommen uit zijne toonbanklade te vermissen, en die vermissingen in den regel moesten plaats vinden des morgens tusschen vier en zes uren, werd gistermorgen door diens zoon en een politie agent een oog in 't zeil gehouden, waarbij al heel spoedig bleek dat een der knechts, .1. V., de dader was; althans hij trachtte uit de toonbank lade geld te on vreemden, waartoe bij den sleutel had genomen uit een meubelstuk in het kantoor. Hij werd naar het politiebureel gebracht en heeft daar ten volle bekend. Uit den logger „Trouw moet blij ken", van den reeder A. Greenewegen te Maas sluis, is heden te Katwijk de visch gelost. De prijzen zijn ongekend hoog. Voor drie tarbotten en tachtig tongen werd 83 besteed.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1