N\ 5856. Woensdag 19 Maart. A0. 1870. T 3IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Fraoco per post.1 AO# Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17^. Grooterc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Bnrgemeester van Leiden; Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Koninga in de provincie Zuid Holland van den oden Maart 1879 A n°. 598 (2de afd Provinciaal blad n°. 19; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den Sisten Maart a. s des middags te 12 ureD, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van remonte-paarden, en wel door de hoofd-administratie van het: 2de regiment huzaren te Venloo 45 9tuks, 3de 's-Gravenhage 17 4de n n n Leiden 62 2de veld-artillerie n 's-Gravenhage CO rijdende Amersfoort 42 De voorwaarden van aanbesteding liggen ter leziDg voor de gegadigden o. a. in het gebouw van bet provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Maart 1879. V. d. BRANDELER. JLEIDEN, 18 Maart. Op de morgen in het Nutsgebouw te houden vergadering van het departement Leiden der Ned. Maatsch. ter bevordering van nijverheid zal dr. Brester uit Delft eeue voordracht houden over kunstmatige bereiding van natuurproducten. Bij de Zaterdag j.l. gehouden aanbesteding van een schoolgebouw en onderwijzerswoning te Voorhout bleek laagste inschrijver te zijn de heer J. Van der Tas te Charlois, voor f 26,755. Voor de vaceerende betrekking van hoofdonder wijzer aan de openbare school dier gemeente, op eene jaarwedde van f 800, hebben zich 37 sollici tanten aangemeld. Door commissarissen van de lijn Leiden Woerden, vergezeld van twee ingenieurs, is Zater dag een onderzoek ingesteld naar den gebrekkigen en gevaarlijken toestand, waarin het stationsge bouw te Alphen zich bevindt. Er schijnt sprake te zijn, om ter voorkoming van verdere verzak king de bovenverdieping af te breken en 't gebouw in de lengte uit te breiden. Er zal echter, zegt de berichtgever, wil men althans een solide, zoo al niet een sierlijk gebouw bekomen, in de plaats van een, dat zes maanden na de stichting reeds begint in te storten weinig anders over blijven, dan het tegenwoordige af te breken en het nieuwe op betere grondslagen op te bouwen. De commissie tot het besturen van tuin- bouw-tencoonstellingen in het paleis voor volks vlijt te Amsterdam, heeft besloten de tuinbouw tentoonstelling, die van 4 tot 9 April a. s. gehouden zou zijn, uit te stel en, en nu te doen plaats hebben van Donderdag 24 tot Maandag 28 April a. s. Wegens dit uitstel moeten opgaven van in te zenden voorwerpen gedaan worden vóór of op 5 April en de inzending der voorwerpen op 22 April. De bijeenkomst der jury is op 23 April en de terughaling der voorwerpen op 29 April bepaald. Door de afdeeling Amsterdam der Neder- landsche Maatschappij voor tuinbouw en planten kunde is een wedstrijd tnsschen kweekersknechts en leerlingen uitgeschreven, die gehouden zal wor den van 12 tot. en met 15 Septemher e. k in het lokaal „Flora", Weteringschans, te Amsterdam. Tot mededinging worden toegelaten alle tuin knechts en leerlingen bij kweekers, bloemisten of liefhebbers, tuinbouwscholen en inrichtingen in Nederland. Alleen de mededinging naar een of meer der in het programma genoemde planten is opengesteld. Zij die aan den wedstrijd willen deel nemen, moeten daarvan kennis geven aan den heer F. Halverhout, te Nieuwer-Amstel, secretaris der afdeeling, vóór of op Maandag 21 April a. s., bij wien programma's en verdere inlichtingen te bekomen zijn. Aan het plan, dat de Koningin in April a. s. den eersten steen zou leggen van het in aanbouw zijnde rijksmuseum te Amsterdam zal geen gevolg worden gegeven. Bij de nieuwe wet op het hooger onderwijs is bepaald, dat voor de studenten in de theologie aan de rijks-universiteiten de toegang tot al de lessen en de wetenschappelijke instellingen en verzamelingen wordt opengesteld tegen betaling van f 100 aau het rijk, terwijl van anderen die de lessen aan de universiteit bijwonen f 200 wordt gevorderd. Deze bepaling staat in verband met de bijdragen, die de studenten in de theo logie voor de kerkelijke hoogleeraren moeten betalen. Volgens de Prov. Gron. Ct. doet zich nu het verschijnsel voor, dat sommige studenten, die aan de theologie weinig verwante vakken beoefenen, zich laten inschrijven als studenten in de godge leerdheid, en zoodoende profiteeren van de gelegen heid om half college-geld te betalen. Voorziening hierin acht het blad dus hoogst noodig. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Imlië dd. 16 Maart worden de troepen, die in de XXII Moekim gelegerd zijn, nog steeds door de weersgesteldheid verhinderd om de ope ration nit te voeren, die na de vermeestering van Moentassih en de onderwerping van Ilabieb Abdul Rachman en Toekoe Moeda Bait nog noodig zijn geacht tot fnuiking van het verzet der vijandige hoofden in Atjeh, die zich in den laatslen tijd vooral in de XXVI Moekim ver- eenigd hebben. Ten gevolge van de aanhoudende regens en overstroomiugen stond het terrein nog gedeeltelijk onder water of was het voor de artil lerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moe ten bepalen verkenningen te doen en aan de verbetering der wegen te werken. De gezond heidstoestand der troepen in de XXII Moekim wordt niet ongunstig genoemd. Een gedeelte der rijkssicraden van de vroegere sultans van Atjeh is door Toekoe Moeda Bait aan onze autori teiten ter hand gesteld. In de onderhoorigheden heerscht rust. Het Vad. verneemt dat de muziek, nage laten door den heer Dunkier, is aangekocht ten behoeve van de kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar den 9den Juli plaats hebben in het Liesbosch, onge veer een uur van Breda, door prins Frederik tot dat doel afgestaan. De machinisten der marine, niet tot het vaste corps behoorende, kunnen voortaan niet meer gedegradeerd worden tot de qualiteit van stoker. Er is namelijk bepaald, dat zij bij degradatie worden teruggebracht tot machiuist-leerling 2de kl. Om te voorzien in het bezwaar, dat de be handeling van het geweer, waarmede onze infan terie is gewapend, door zijne betrekkelijk groote afmeting en zwaarte, voor zeer jeugdige lieden oplevert, zullen voortaan bij het. instrnctie-bataljon aan de kleinste militairen cadettengeweren in ge bruik worden gegeven. Ten gevolge van de gunstige uitkomsten verkregen met het kanon van 7,5 cM. A, is deze vuurmond, die dienen moet tot vervanging van de houwitsers van 12 cM. en de getrokken kanonnen van 7 cM., bij de marine ingevoerd. De gewone audientiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag niet plaats hebben. Nadat hedenochtend ten sterf huize an wij len mevrouw de douairière Groeu Van Prins erer, geb. Van der Hoop, een plechtige lijkdien was gehouden, waarbij de predikanten Moll, Va llhijn uit Wassenaar en Gunning uit Den II het woord voerden en de kinderen der school, waar van de overledene beschermvrouw was, een reur- lied hadden gezougen, werd het stoffelijk ovi -chot ten grave geleid. Omgeven en gevolgd door eene breede schare belangstellenden, kwam de sto-t op de begraafplaats „Ter Navolging" bij Schevenin- gen aan, welke bijna te klein was om de vele d elne- menden te bevatten, waaronder men ook ecu ver tegenwoordiger van prins Alexander opmerk ie. Al vorens het stoffelijk hulsel, door twaalf bloemkransen gedekt, aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, hielden de predikanten Gerth Van Wijk, Kno'tuerus cn Schrader redevoeringen. Met een gebed door ds. Knottnerus uitgesproken en het zingen van vers 2 van Psalm 68 door alle aanwezigen, werd de plech tigheid besloten. De heer Van der Hoop van Slochteren zeide allen dank voor de laatste eer, der overledene bewezen. Tweede Kamer. Het debat over het wets ontwerp op de herziening der ongebouwde i igen- dommen werd heden voortgezet. De heer De Bruyn Kops is voor het ontwerp als het strekt alleen om een billijken grondslag te krijgen voor latere conversie der mutatierechten. De heeren dees, Gratama, Bastert en Van Nispen bestrijden dat grondbelasting zou zijn grondrente. Zij hebben echter bezwaren o. a. tegen art. 37, dat verbu iging der grondbelasting mogelijk maakt. Daarover willen zij nu niet beslissen. De heeren De Vos, Rutgers en Sickesz wenschen juist dat de herziening zal ieiden tot verhooging en dat dan de overgangsrechten zullen afgeschaft of verminderd worden. De heer Van Tieuhoven is voor het hoofddoelherziening. De heer Cremers aarzelt het ontwerp goed te keuren uit vrees dat het zal leiden tot benadeeling der eigenaars. Morgen voortzetting. Prinses Hendrik heeft zich hedenochtend naar Breda begeven ten einde aldaar persoonlijk eenige zaken, in verband met de nalatenschap van wijlen haren echtgenoot, te regelen. Bij den burgemeester van Amsterdam is een gift van f 2000 ingekomen ten behoeve der algemeene armen. Om te voorkomen dat de stof tot vorming van het kader bij de cavalerie niet geheel worde weggenomen, heeft de minister van oorlog bepaald dat de officieren zonder troepen, tot het houden vai. dienstpaarden gerechtigd, voorlaan hun oppasser bekomen uit het wapen en bij voorkeur van het corps, waarvan zij herkomstig zijn. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is 16 dezer des middags te South ampton gearriveerd de „Schiedam" is Zaterdag te Nieuw York aangekomen. Z. M. heeft het aau J. Muller, burgemeester van Valkenburg, verleend eervol ontslag als secr. dier gem. bekrachtigdaan A. C. J. F. Bouw meester, op ziju verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als bnrgem. vanAduard; aan jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen idem als burgem. der gem. Westzaan en tot die betr. be noemd P. B. J. Ferf, secr der gemeente Wor- merveer; jhr. mr. A. L. E. De Stuers, thans raad van legatie bij het gezantschap te Berlijn, met 1 April in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te Parijs; met 1 Mei e. k. benoemd tot schoolopziener in het 1ste schooldistrict van Zuid- Holland C. L. Wallher.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1