Onder de nuttige inrichtingen van het Nuts- departement te Oude-Wetering behoort o. m. een ziekenfonds. Men betaalt 5 et. per week contri butie en ontvangt bij ziekte 3 per week. In de laatst gehouden vergadering bracht de boekhouder dier inrichting verslag uit. Er waren 87 deel nemers, verdeeld over Oude-en Nieuwe-Wetering, Rijnsaterwoude en Leimuiden; aan 25 personen was f 196 voor ziekengeld uitbetaald, aan contri butie ontvangen f 241,95, de rekeuing sloot met een voordeelig slot van f 67.89. Om aan de zaak meerdere uitbreiding te geven, besloot het depar- temtnt ook een commissaris voor Ter Aar te benoemen. Ingevolge eene wijziging der overeenkomst van 19 December 1870 betreffende het telegraphisch verkeer tusschen Nederland en Groot-Britannie, welke wijziging op den 7den dezer te 's-Graven- hagc is onderteekend, zal het thans geldende tarief voor het verkeer met. Groot-Britannie en Ierland, langs den rechtstreekschen weg, buiten werking gesteld en een nieuw volkomen eenvormig tarief van f 0.15 per woord ingevoerd worden. Voor een vooruitbetaald antwoord op een telegram is dan de betaling gelijk aan hetgeen geheven wordt voor een telegram van tien woorden. Wanneer voor een antwoord met een grooter aantal woorden vooruitbetaald wordt, zal het aantal woorden, waar voor betaald is, aan het hoofd van het telegram worden vermeld. Geen vooruitbetaald antwoord zal uit meer dan 30 woorden bestaan. Yoor eene kennisgeving van ontvangst zal eene som worden betaald, gelijk aan het bedrag, dat voor een tele gram van tien woorden wordt geheven. Aan deze nieuwe regeling kan echter eerst uit voering worden gegeven nadat de gemeenschap op de rechtstreeksche onderzeesche t.elegraafgrleiding tusschen Nederland en .'Ingeland, welke sedert den 28sten Januari jl. is afgebroken, zal zijn hersteld. Voorshands zullen dus nog, wanneer, bij aanbie ding van telegrammen voor Groot-Britannië en Ierland, door de afzenders overbrenging langs een der omwegen over België of Duitschland wordt verlangd, de tarieven, bij de algemeene telegraaf- oveieenkomst voor die wegen vastgesteld, worden toegepast en voor tijdingen van twintig of minder woorden, naar gelang de verzending over de Bel gische of Duitsche lijnen moet geschieden, f 2.50 of f 4 voor Londen en f 3 of f 4.50 voor de overige bestemmingen in het Vereenigd Koninkrijk worden geheven. Door een aantal kunstschilders te 's-Gra- venhage is naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij verklaren niei zonder grocte bevreemding te hebben opge merkt, dat daarbij de beeldende kunsten, die in de rij der kunsten zeker niet de minst glansrijke plaats innemen, ten eeneumale zijn voorbijgegaan. Wegens de redenen, zeer uitvoerig in hnu adres ontwikkeld, verzoeken zij dat „in het aanhangig wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht alsnog bepalingen mogen worden opgenomen tot. bescherming van het recht van den kunst-eigendom." Do burgemeester van Botterdam heeft het eerevoorzitterschap aanvaard van de aldaar opge richte afdeeling der vereeniging tot bescherming van dieren. De afdeeling heeft tegen 1 April tot botle aangesteld J. M. Bruinsdijk, onbezoldigd rijks- en gemeenteveldwachter te Waddingsveen. Te Amsterdam wordt door de bevoegde autoriteit in overweging genomen een verzoek van het departement Noord-IIollaud der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, om de universiteit dienstbaar te maken aan dat onderwijs, door het. oprichten van leerstoelen tot vorming van leeraren in de moderne talen. De groote voorjaarspaardenmarkt te Amster dam zal worden gehouden op Zaterdag 5 April a. s., op het Erederiksplein. Daarbij worden uit geloofd prijzen en premiën vanwege de gemeente Amsterdam tot een gezamenlijk bedrag van /"1000. Het bestuur der dezen zomer te Arnhem te houden tentoonstelling heeft het besluit geno men om eene ruimte beschikbaar te stellen voor werkstukken, vervaardigd door werklieden, waar voor geen plaatsgeld zal worden geheven. Het bestuur der vereeniging „Handwerksbuoei" aldaar, erkentelijk voor dit besluit, heeft daarop aan het bestuur der tentoonstelling aangeboden twee zilve ren medailles, uitsluitend voor werklieden geslagen met het stempel der tentoonstelling en door de jury toe te wijzen. Gisteravond is in het „Grand Theatre" te Amsterdam door het Pransche gezelschap opge voerd het stuk „Josepha", van den heer J. J. Schürmann. Het publiek moet, en niet ongegrond, zoo ondubbelzinnig blijk hebben gegeven van met deze nieuwe pennevrucht des schrijvers van „Gabrielle" alles behalve te zijn ingenomen, dat deze eerste voorstelling ongetwijfeld te gelijk de laatste is geweest. Een onbekende heeft aan de Maatschappij „Caecilia" te Amsterdam f 800 geschonken, om dat hij in het jaarverslag had gelezen, dat het maatschappelijk kapitaal f 79,200 bedroeg Hij wilde dit bedrag tot. een rond cijfer aanvullen. Den 14den April zal de levering vau laken voor het leger, in het. centraal magazijn van klee ding, uitrusting, enz., te Amsterdam worden aan besteed. De aan te besteden stoffen bestaan uit.: 60,000 meter donkerblauw ordinair laken in 15 perceelen, ieder van 4000 meter, en 20,000 meter lichtblauw ordinair laken, in 10 perceelen, ieder van 2000 meter. In de jongste vergadering der kamer van koophandel te 's Hertogenbosch is gewezen op het feit, dat de Belgische centen zich weder beginnen te vertoonen. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in de groote hoeveelheid oude Hollandsche centen, die in omloop blijven. De kamer heeft besloten, den commissaris des konings te verzoeken, de armbesturen uit te noodigen de bij hen ontvangen wordende oude Hollandsche centen niet uit te geven, maar bij den rijksbe taalmeester tegen nieuwe in te wisselen. - Uit Zurich wordt gemeld, dat de zang- vereeniging „Mannerchor", aldaar gevestigd, ter sterkte van 67 zangers, zal deelnemen aan den internationalen zangwedstrijd, welke in den loop van den aanstaanden zomer te Botterdam zal worden gehouden. Uit vrijwillige bijdragen wordt een kapitaal gevormd tot bestrijding der uitgaven, aan dien beraamden tocht verbonden, hetwelk zal worden vergoed uit de inkomsten, welke men hoopt te verkrijgen door middel van concerten, die in verschillende steden zullen worden gegeven. Gisteren heeft aan het ministerie van buiten- landsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging der postconventie tusschen Nederland en België. Blijkens het overzicht van 's rijks middelen over de afgeloopen twee maanden is er een achter uitgang van 66,000 in vergelijking met het vorige jaar, niettegenstaande de successie-rechten, waarschijnlijk ten gevolge der uitbreiding tot de rechte lijn, f 378,000 meer hebben opgebracht. Maar dit voordeel wordt nagenoeg geheel wegge nomen door den achteruitgang der registratie-, zegel- en hypotheekrechten met f 357,000. Het gedistilleerd is weder vooruit 107,700, maar de suiker 128,000 achteruit. Ook de invoerrechten zijn weder f 24,000 lager. Bij de raming verge leken is een geduchte achterstand van f 3,639,000. Dit zou evenwel niets verontrustends hebben, daar de eerste maanden nooit het gemiddelde opbren gen. Maar van meer ernstigen aard is het, dat er achteruitgang is in vergelijking met de eerste maanden van het vorige jaar, terwijl er een nieuw middel van belasting is ingevoerd tot dekking der meerdere uitgaven ten gevolge der leening, welke ten vorigen jare is aangegaan. <3-emengd Nieuws. Een der lenteboden, een ooievaar, heeft, gisteren korten tijd op „Rhijnzigt" vertoefd, waarschijnlijk om het naderen van het badseizoen aan te kondigen. De heeren Dudok de Wit en Ledeboer zijn heden door de arrondissements-reehtbank te. Amsterdam elk tot twee jaren cellulaire gevange nisstraf en eene boete van f 1500 veroordeeld. Het was niet gemakkelijk toegang tot de kamer te krijgen. Honderen verdrongen zich op het voor plein om de uitspraak te vernemen. De voorzitter der rechtbank was bij de voorleziug van het vonnis, welke een half uur duurde, zeer bewogen. Namens de veroordeelden is dadelijk appèl aangeteekend. Gistermorgen is op het terrein van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Utrecht het hoofd afgereden van den wagenpoetser D. De brand in het stoomschip „Koning der Nederlanden" ontstond gistermiddag tegen één uur. De stoomspuit der marine en de andere mari- nespuiten, alsmede de gemeentespuiten waren spoe dig aanwezig; ook die der „Prinses Amalia" heeft goede hulp verleend. De brand is ontstaan door zelfontbranding van z. g. Turksch garen en was om streeks vijf uren tot het achterruim beperkt, zoo dat men hoopte het schip te behouden. Men werd hem te halfzeven meester, nadat het achterruim geheel onder water was gezet, en te 8 u. 40 m. was de brand gebluseht; de stoomspuit der marine bleef de wacht houden. Een gedeelte van de lading in het achterruim is verwoest. Het niet door brand beschadigde gedeelte heefr, doordien het ruim vol water werd gepompt, eveuzeer geleden. In het achterruim bevindt zich tevens het achtergebleven gedeelte van de ladin? bestemd om per „Celebes" te worden verscheept, bestaande uit diverse goederen, als manufacturen, ijzerwerk, enz. Het schip beeft bijna niet geleden en de andere ladingruimten evenals de passagiers- inrichtingen zijn droog en onbeschadigd gebleven. Waarschijnlijk zal het schip op tijd, dat is 22 Maart a. s., naar Batavia kunnen vertrekken. Het bedrag der aangerichte schade was nog niet bekend. De krijgsraad te 's-Bosch heeft C. T., huzaar bij het 2de reg. huzaren, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot één jaar kruiwagenstraf, wegens diefstal gepleegd ten nadeele van een kameraad in de chambrée; en A. S., huzaar bij het 3de reg. huzaren, veroordeeld tot dertig dagen detentie en het gemis der kokarde gedurende zes maanden, wegens eerste desertie in tijd van vrede en het verkoopen van kleine, rnou- teeringstukken. Nabij Teriet aan den Arnhemschen straai weg onder de gemeente Rozendaal is dief stal met inbraak gepleegd bij den landbouwer Materman op klaarlichten dag, terwijl de bewonen afwezig waren. De dief heeft zich toegang ver schaft door het uitsnijden van een glasruit, ver volgens een kastje opengebroken, waaruit eenigi voorwerpen ziju ontvreemd, waaronder een porte feuille; eeu en ander echter van niet zeer grootq waarde. Toevallig had de vrouw bij het verlater der woning het geld en eenige munt- of bank biljetten uit het kastje genomen en op eene afzon derlijke plaats geborgen, waar het moeilijk te vin den zou zijn. Het gerucht van den diefstal had zich spoedig verspreid, en een welgekleed persoon werd als de vermoedelijke dader te Beekbergen door den rijks- en gemeente-veldwachter aange-j houdenmen vond dan ook bij hem de vermisti voorwerpen. Volgens zijne opgaaf is hij zekert E. W., koopman te Amsterdam en 35 jaren oud Het ongeval, dat de badplaats Te plitz getroffen heeft, heeft de autoriteiten te Emi opmerkzaam gemaakt. Zij hebben daarom latei onderzoeken, of de mijnwerken bij Ems ook aan leiding zouden kunuen geven, dat, eveHals t Teplitz geschied is, het water der warme bron nen, door de uitstorting van onderaardsche stroo men in de mijnen, van loop veranderen, op lage peil zinken of in hoeveelheid verminderen zot Het onderzoek der deskundigen heeft aangetoow dat zulk een gevaar te Ems voorshands niet bestaa Ongeveer 300,000 fr. zullen worde besteed om Parijs met standbeelden te versieret De fontein van het Chateau d'Eau zal door ee: kolossaal beeld der Bepubliek worden vervangei het standbeeld van Voltaire zal in de plaats va dat van prins Eugenius komen, bij het stadhui zal een ruiterstandbeeld van Etieune Marcel wol den opgericht, de Avenue van de Champs-Eb sées zal een reeks van historische beelden krijget Eeu waschvrouw te Parijs keerde n afloop der week met haar loon huiswaarts. Terffi zij het geld, waarvan zij als weduwe ook hal kinderen had te onderhouden, onderweg nateldi ontglipte haar een twintigfrankstuk. Nergens wj het verlorene te vinden, hoe ijverig het persoue van het „Journal officiel", dat juist de werkplasl verliet, haar ook hielp zoeken. Daar nadert ei eenvoudig gekleed heer, en zoodra hij van fe voorgevallene onderricht- is, wenkt hij een c< zoekende werklieden en geeft hem een twintis frankstuk uit zijn eigen zak, er bijvoegend „Doe net of ge bet verloren geldstuk gevondf hebt en geef dit aan de arme weduwe terug.''

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2