Hecker bereid gevonden om bij die gelegenheid, waarschijnlijk 23 Septde feestrede te houden, terwijl kerkvoogden de Geert ekerk daarvoor wel willend hebben afgestaan. Een zangkoor zal de plechtigheid opluisteren. De overige feestdagen zullen besteed worden aan muzikale matinees en soirees, alsmede aan het houden van een gekos- tumeerdeu optocht, voorstellende den intocht van graaf Edzard in Groningen. Beginnende met. April zal op de openbare tusschen- en armenscholen te Dordrecht eene proef worden genomen met de schoolspaarbanken. Voor- loopig zullen alleen de leerlingen der hoogste klasse daarvan gebruik kunnen maken. Het waterschapsbestuur van den polder de Vliert, het Ertveld enz. onder de gemeenten 's- Her togenbosch en Rosmalen heeft besloten tot hel aangaan eener geldleeuing, groot 75,000, tegen 4 a 4'(J pet., tot bestrijding der kosten van een stoomgemaal, dat, gebouwd onder toezicht van den ingenieur Nierstrasz, het vermogen zal heb ben om bij de hoogste waterstanden den polder, ongeveer 600 hectarou groot, in een betrekkelijk korten tijd droog te malen. Door den heer C. G. Boonenkamp, te Rotter dam overleden, is gelegateerd, vrij van successierecht aan het Sophta-kinderz:ekenhuis en de pleeïzuster- vereeniging aldaar 1000 en aan de inrichting voor doofstommen ouderwijs 1000 Op last van den minister van oorlog zal te Hellevoetsluis en te Willemstad, aan een der in batterij staande kustvuurmondeu, een inrichting worden aangebracht voor de oefening in het rich ten en ter juister tijd afvuren van kustgeschut, bij het direct vuren op zich bewegende doelen. Deze inrichting die te Helder in 1877 en 1878 beproefd en gunstig beoordeeld is bestaat uit een schiettoestel, gevormd door een geweerloop klein kaliber, tegen de linkerzijde van den vuur mond aangebracht en voorzien van een links ope nende achtcrlaadsluiting, volgens de denkbeelden van den kapitein In de Betouverder uit een over één rail loopenden schijfwagen met schijf, geplaatst op pl. m. 10 M. vóór de monding, en uit een plaatijzeren bak met hout opgevuld, die als kogelvanger dient. De richter staat op het verhoogstuk op de trede, en richt met de bestaande richtmiddelen, die op de gewone wijze aan den vuurmond zijn aangebracht. De schijf, door een windas en een touw zonder eind in beweging ge bracht, loopt voorbij den vuurmond, en de richter trekt, in plaats van het wrijviugspijpje, den schiet toestel af, op het oogenblik dat het te treilen punt de richtlijn doorsnijdt. De ouderwijzer laadt den geweerloop, zoodat de richter handelt also hij met den vuurmond schiet. Vooraf wordt inge schoten, om te zorgen dat de baan van den kogel de richtlijn op het voorvlak der schijf snijdt De 1ste luitenants der infanterie A. R. Krayen- hofl' van de Leur en E. II. A. Sabron, die inder tijd den cursus van de vroegere stafschool hebben gevolgd, zullen tegen 1°. April a. s. worden gede tacheerd naar 's-Gravenbage, ten eiude aldaar gedurende zes maanden werkzaam te zijn onder de onmiddellijke bevelen van den chef van den generalen staf. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot invoering eener efl'ecteubelasting zijn gekozen de heeren Röell, Wintgens, Blussé, Van Delden en Schagen van Leeuwen. Mej. A. H. Jacobs, die voor eenige dagen in de geneeskunde is gepromoveerd, zal naar Londen vertrekken, om de hospitalen te bezoeken en zich daarna te Amsterdam vestigen als arts, bijzonder voor de behandeling vau vrouwen en kinderen. Tot eereleden van het historisch genoot schap te Utrecht zijn benoemd de heerenMich. Amari te Rome en L. Galesloot te Brussel en tot gewone leden de heerenmr. J. d'Aulnis de Bourouill, E. H. Lasonder, jhr. mr. A. G. De Geer en jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort te Utrecht, mr. N. De Roever, D. C. Meyer Jr. en A. D. De Vries Az. te Amsterdam, A. Ising en D. v. d. Keilen te 's-Gravenhage, J. H. Scheffer te Rotterdam, dr. B. Symons te Groningen, mr. E. A. L. Ridder van Rappard te Zeist, jhr. mr. J. De Grez te 's-Hertogenbosch, mr. P. J. Teding van Berkhout te Hasselt, dr. H. G. Hamaker te Katwijk a/d. Rijn en mr. C. J. Sickesz te Lochem. Bij de heden in het lokaal „Pictura" te Amsterdam gehouden schilderijenveiliug bracht een schilderstuk van den heer Bakker Korü', „Toebe reidselen tot de reis", f 2200 (buiten het opgeld) op; „Een gezicht buiten de Koepoort te Leiden," van den heer Van de Saude Bakhuyzen, gold ƒ1000. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Kampen mr. P. Gratama ea te Zalt-Bommel mr. J. J. Ermerins. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het bij de staatsbegrooting door de regeering toegezegde wetsontwerp houdende bepalingen op de handels- en fabrieksmerken, ter vervanging van de nog geldende gebrekkige en verouderde wetten en verordeningen. Bij de thans voorgestelde regeling zendt ieder die zich het recht tot uitsluitend gebruik van een handels- of fabrieksmerk wil verzekeren, twee onderteekende exemplaren eener duidelijke afbeelding en nauwkeurige beschrijving van dat merk met opgave van de soort van waren, waarvoor het merk bestemd is, in ter griffie van de arrond. rechtbank zijner woonplaats (buiten landers ter griffie van de Amsterdamsehe recht bank) en betaalt aau den griffier ƒ10. De griffier houdt van de inzending onmiddellijk aanteekening in een openbaar register, geeft den inzender een bewijs van de aanteekening, waarmerkt de over gelegde exemplaren, houdt één daarvan voor zich en zendt het andere naar het departement van justitie, dat in de Ned. Staatscourant elke maand de beschrijving van de sedert de vorige maand ingezon den merken publiceert. De belanghebbende zelf pu bliceert dit in een nieuwsblad zijner woonplaats. Stemt een merk overeen of is het niet genoegzaam onderscheiden van een merk waarop een ander recht heefl, dan kau de laatste bij verzoekschrift tot de rechtbank binneu zes maanden na de plaat sing in de Staatscourant reclameeren ten einde de inschrijving worde verboden. De rechtbank beslist dan, zonder appèl. Heeft er geen verzet plaats, dan wordt na zes maanden het merk voorgoed inge schreven in twee registers, een ter griffie van de betrokken rechtbank en een aan het departement van justitie. In de Staatscourant wordt de inschrij ving aangekondigd en geldt dan eerst tegen derden. Na vijftien jaar moet telkens de inschrijving worden vernieuwd. Een gevangenisstraf van 8 dagen tot 6 maanden en geldboete van 25 tot 600 te zamen of afzonderlijk wordt bedreigd tegen hem, die waren, welke zeiven, of wier verpakking met het merk waarop een ander recht heeft zijn voorzien, of waarop in beide gevallen zij het ook met eene geringe afwijking zoodanig merk is nage bootst, desbewust verkoopt, te koop aanbiedt, afle vert, uitdeelt of ten verkoop of ter uitdeeling in voorraad heeft. Gremeng-d Nieuws. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld dat de scbrobvisscherij zich op dit oogenblik gunstig laat aanzienalle bomschuiten zijn met bevredigende vangst teruggekeerd. De vischprijzen zijntongen 30 a 50 ets., tarbot 8 tot 12, kabeljauw f 2.50 tot 3.50, rog 2.40 tot f 3.50 per mand, schol 6.50 tot 10.50 per mand. Zaterdag is in Den Haag een dienst- meid in hechtenis genomen, die verdacht wordt van diefstal eener belangrijke geldsom ten nadeele van haar meester, den heer T. K. in de Java- straat. Ook haar zuster en schoonbroeder bevin den zich te dezer zake in handen der justitie. In den laatsten tijd werden door eenige dames, die te Haarlem ter kerk waren geweest, porlemonnaies met geld vermist. Yan de de mode om dergelijke voorwerpen in den ach terzak van mantels te dragen had een tienjarig meisje gebruik gemaakt om zich daarvan meester te maken. Zondag is zij op heeterdaad betrapt Zon dag-avond had in eene tapperij in de Wielakkersteeg te Arnhem eene vechtpartij plaats tusschen eenige artilleristen en burgers, waarbij de eersten de sabels trokken en daarmede zoo duchtig rondsloegen, dat groote schade aan den inboedel werd toegebracht en vele ruiten ver brijzeld werden. Te Naumburg is eene moeder ter dood veroordeeld, omdat zij hare drie dochtertjes, een van zes, een van twee jaar en een van drie maan den, heeft verdronken. Zij was reeds driemaal wegens diefstal gevonnist en moest thans weder naar de gevangenis. Naar zij beweerde, had zjj gemeend hare kinderen uit den weg te moeten ruimen, doordien zij vreesde dat, terwijl zij in de gevangenis zat, de vader niet voor hen zou zorgen. Bij het verhoor bleek dit laatste slechts een uit vlucht te zijn, terwijl er ook geen reden werd gevonden om de daad aan verstandsverbijstering toe te schrijven. Te Berlijn heeft een zonderling voor val plaats gehad. De politie werd gewaarschuwd dat in het Panopticum een vreemdeling rondliep, die zich overal tusschen de dames drong en ver dacht werd van zakkenrollerij. Een politiebeambte kwam onmiddellijk daarheen, hield den vreemde ling nauwkeurig in 't oog en zag eensklaps dat een heer hem bij den schouder greep, uitroepende „Mijnheer, gij hebt die dame hare portemonnaie ontfutseldDe politiebeambte schoot dadelijk toe en greep den vreemdeling aan, die, blijkbaar hoogst verbaasd, heel bedaard de beschuldiging tegensprak, niettegenstaande ook een ander heer verklaarde, alles te hebben gezien, waarbij nog kwam dat de dame werkelijk hare portemonBaie miste. Op het politiebureel gebracht, toonde de vreemdeling zijn paspoort, waaruit bleek dat hij een buitenlandsch gepensioneerd luitenant kolonel was en een adellijken titel droeg. Ook verklaarde hij persoonlijk met den gezant van zijn land be kend te zijn, terwijl hij verder omtrent zijn per soon zoodanige inlichtingen gaf, dat de luitenant van politie er tegen opzag hem te doen visiteeren en hem dus liet heengaan, onder opmerking dat er bij de beide beschuldigers eene vergissing moest hebben plaats gehad. Den volgenden ochtend ont ving de hoofdcommissaris van politie een brief vau den door den vreemdeling genoemden gezant, die zich over het gebeurde beklaagde en nadere opheldering verzocht. Dientengevolge besloot de rechter van instructie, wien de zaak in handen was gegeven, ten huize van den vreemdeling, in een aanzienlijk hotel onder de Linden, met de beide beschuldigers en de dame een nader onder zoek te doen. Daar nu de beide ingezetenen toen hunne eerste verklaringen onder eede bevestig den, is er ouder goedkeuring van den bedoelden gezant een rechterlijk onderzoek ingesteld en kon de vreemdeling alleen tegen borgstelling eener som van 15,000 mark voorloopig op vrije voeten worden gelaten. BUITENLAND. Duitschland. De heer Von Bühler-Oeringen heeft bij den Rijksdag voorgesteld de Rijksregeering te verzoe ken, de noodige stappen te doen tot het bijeenroepen van een Europeesch Statencongres, ten doel hebben de eene ontwapening tot op gemiddeld de helft van de tegenwoordige sterkte der legers op voet van vrede, voorloopig voor den tijd van 10 a 15 jaar. Grroot-Britarmië. In het Lagerhuis verklaarde gisteren sir Staf ford Northcote dat Engeland de onderhandelingen met Jakob-Khan wellicht reeds geopend had. Ten opzichte van Afghanistan hoopte hij binnenkort iets te kunnen mededeelen. In het Hoogerhuis werd van de zijde der regeering verklaard, dat zij, zonder nog te willen zeggen welke regeeringsvorm voor het district Kurnm zal worden aangenomen, voornemens is het district niet weder onder het bestuur van den emir te laten komen. Turkije. Blijkens bericht van het Engelsch-Eransch comité uit de houders van Turksche schuld is tegen aanstaanden Zondag eene algemeene verga dering van aandeelhouders bijeengeroepen ten beraadslagiug over het conversieplan-Tocqueville. Zwitserland. De iinanciëele toestand des lands krijgt een veel beter aanzien dan nog voor korten tijd waar schijnlijk was geacht. Het is dezer dagen bekend geworden, dat ten gevolge van een menigte be zuinigingen de uitgaven op den loopenden dienst van het departement van oorlog zeer veel minder hebben bedragen dan door de gemaakte raming was te gemoet gezien. De in- en uitvoerrechten

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2